Jump to content

audio e 46


Leonard

Recommended Posts

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ce ziceti , cu cd-ul original BMW , cu un amplificator si 4 boxe infinity cu tweetere in ele ma apropii de soundul dintr-un A4 cu audi concert?

(nu suport sa ma faca audi la nici un capitol si cred ca doar la audio poate sa ma faca)  :)

276311[/snapback]

:blink: :) :) DEPINDE CE AUDI!?

Link to comment
Share on other sites

Ce ziceti , cu cd-ul original BMW , cu un amplificator si 4 boxe infinity cu tweetere in ele ma apropii de soundul dintr-un A4 cu audi concert?

(nu suport sa ma faca audi la nici un capitol si cred ca doar la audio poate sa ma faca)  :blink:

276311[/snapback]

 

eu am renuntat doar la cd-ul original BMW ĂŽn favoarea unui sistem mp3 VDO Âşi sunt foarte mulĂžumit.

nu-mi venea sĂŁ cred ce bine scoate. boxele originale BMW E46 sunt f. bune.

exista o rama specialĂŁ (100 ron) ce acoperĂŁ spaĂžiul gol din bord unde vine cd-ul. nu stricĂŁ deloc linia bordului.

Link to comment
Share on other sites

eu am renuntat doar la cd-ul original BMW ĂŽn favoarea unui sistem mp3 VDO Âşi sunt foarte mulĂžumit.

nu-mi venea sĂŁ cred ce bine scoate. boxele originale BMW E46 sunt f. bune.

exista o rama specialĂŁ (100 ron) ce acoperĂŁ spaĂžiul gol din bord unde vine cd-ul. nu stricĂŁ deloc linia bordului.

276325[/snapback]

 

 

nu au bass

Link to comment
Share on other sites

Ce ziceti , cu cd-ul original BMW , cu un amplificator si 4 boxe infinity cu tweetere in ele ma apropii de soundul dintr-un A4 cu audi concert?

(nu suport sa ma faca audi la nici un capitol si cred ca doar la audio poate sa ma faca)  :blink:

276311[/snapback]

 

no way. nici macar pe aproape. si ma refer la varianta standard audio de pe audi. nicidecum la sistemul cu boxe BOSE.

degeaba ai difuri mai bune daca semnalul este prost redat de Head Unit, plus ca se mai pierde si pe cablurile alea infecte.

Link to comment
Share on other sites

Ce ziceti , cu cd-ul original BMW , cu un amplificator si 4 boxe infinity cu tweetere in ele ma apropii de soundul dintr-un A4 cu audi concert?

(nu suport sa ma faca audi la nici un capitol si cred ca doar la audio poate sa ma faca)  :blink:

276311[/snapback]

EU AM busines mp3 de fabrica,boxe de fabrica si statie plus subwoofer jbl de 1300, amplificate cu un semnal dupa o boxa spate printr-un conector de amplificare + bobina de 1 milon miliamperi sau asa ceva pt consum redus al bateriei si o sonorizare mai buna a sub-ului...pt interiorul masinii respectiv, muzica la o padure este super arhi suficient...

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

@POIUYT cred ca nu intelegi ce vrea omul...

el vorbeste de SQ adeca Sound Quality si nu SPL. el vrea calitate nu putere. adevarul este ca la manelele tale ce draq de calitate poti sa ceri :)

iar din cate inteleg matalutza ai doar wooferu amplificat, sau ma insel?

 

L.E.

amplificate cu un semnal dupa o boxa spate printr-un conector de amplificare

vrei sa spui semnalul de la o boxa din spate, ca dupa boxa numa semnal nu e... deh manele astea te fac sa vrei sa mai citesti si niste almanahe, care este bune la cultura :blink:

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

Confirm... am observat si eu calitatea mai proasta a sunetului in E46 fata de A4, si nu pot sa zic ca in A4 era de invidiat - am avut Concert II pe A4 si nu era nicio bucurie, era cel mult OK. Din cate inteleg, sursa "problemei" este insusi head unit-ul (in cazul meu navigatia mica)... pacat.

 

As fi curios cum suna sistemul Harman Kardon, dar sincer nu ma astept la minuni.

Edited by alexrosiu
Link to comment
Share on other sites

Confirm... am observat si eu calitatea mai proasta a sunetului in E46 fata de A4, si nu pot sa zic ca in A4 era de invidiat - am avut Concert II pe A4 si nu era nicio bucurie, era cel mult OK. Din cate inteleg, sursa "problemei" este insusi head unit-ul (in cazul meu navigatia mica)... pacat.

 

As fi curios cum suna sistemul Harman Kardon, dar sincer nu ma astept la minuni.

276710[/snapback]

 

 

tocmai de aceea m-am gandit ca in cazul in care mai bag un amplificator de calitate rezolv si problema asta

 

harman kardon suna binisor dar nu extraordinar pt 10 boxe

Link to comment
Share on other sites

Leonard: dupa cum am mai spus-o si pe alte topicuri, concret, din experienta mea - un amplificator pe 4 canale si un sistem pe fata (difuzor plus tweeter) si coaxiale pe spate (eu am sistem si pe spate si nu merita diferenta, dpdv al calitatii) vor face o diferenta enorma fata de sistemul clasic de sunet si garantat vor suna mai bine decat sistemul de la A4.

Pana am instala eu difuzoarele actuale, visam sa aud sunet atat de "frumos" ca la Audi, de ex, sau la Opel...

Acum, comparandu-le...realizez ce departe sunt sistemele de pe masinile astea fata de ce mi-am cumparat si montat eu aftermarket.

Eu iti recomand sa renunti la infinity si sa mergi pe DLS.

La seria 3, configuratia ideala ar fi DLS R6A pe fata (stiu ca la seria 3 diametrul difurilor fata este de 16,5) si pe spate, fiind de 13, coaxiale DLS classic 425. Amplificate de o statie DLS CA 41.

E mai mult decat suficient: sunt difuri pe 93 DB (deci vor suna si foarte tare, daca doresti) si au si o calitate deosebita a inaltelor, plus un kick bass (asa se scrie? :blink: ) de exceptie. Eu am montat si un kicker de 450 W RMS in portbagaj, la o seria 5, si eram extrem de incantat de basul din masina, pana cand l-am oprit (faceam teste :) ) si am realizat ca ... vinovate de sunetul din masina erau doar difuzoarele (eu am R6A pe fata si R5A pe spate, si cine are seria 5 iti poate confirma ca mai toate difurile montate in alveolele alea din spate suna ca dracu), subul bubuind in legea lui in portbagaj, dar fara sa se auda mai nimic inauntru, doar se simtea usor vibrand bancheta spate).

 

Acum am oprit difurile spate si am bagat subul in masina (provizoriu, desigur, legat in punte pe cele doua canale libere de la CA 41). La un volum de 40-45 (head unit un Pioneer mai vechi) inca nu distorsioneaza, suna de te nauceste, curat, tare, adanc. Dupa 5 minute de ascultat la maxim mi se aseaza un ranjet pe fata...greu de sters.

E mai mult decat mi-am dorit.

 

Am sa dau mai jos si linkurile catre difurile si statia recomandate :

 

Pentru amplificator (vad ca i-au schimbat designul) : http://www.dls.se/en/car/prod.html?produkt=en_103

 

Pentru difuri fata: http://www.dls.se/en/car/prod.html?produkt=en_60

 

 

Pentru spate: http://www.dls.se/en/car/prod.html?produkt=en_94

 

Numai bine. Trebuie, oricum, antifonate portierele.

Link to comment
Share on other sites

S-a mai discutat, cel putin in sectiunea Audio, si despre sistemul standard se poate spune ca nu merita 2 lei.

Degeaba schimbi boxele daca sursa de semnal e de c***t.

Eu am schimbat player-ul si diferenta e mare, pardon Mare, dar, datorita difuzoarelor, frecventele joase si inalte nu prea se aud.

Daca vrei sunet bun: player + difuzoare + cablaraie(alimentare si semnal) + insonorizare + statie (sau statii) + baterie + condensator(ca da bine).

 

Calculeaza ce buget ai pentru operatia asta si cred ca vei primii sfaturi mai detaliate.

Link to comment
Share on other sites

ihearto NU esti atent.

omul spune DOAR de schimbarea difurilor - care vor fi amplificate.

Head Unitul il PASTREAZA. pioneerul care il ai tu, chit ca este vechi este cu 10 clase peste Hu stock.

 

concluzia este clara: doar niste difuri pe HU standard nu vor face shit.

asa ca mai intai trebuie schimbat HU ca sa vezi o diferenta. apoi difurile. pe dos NU ARE SENS.

Link to comment
Share on other sites

Ba am fost! :blink: Dar cine face investitia in ce am scris eu mai sus, macar de curiozitate va imprumuta de la un amic un H-unit aftermarket plus mufele aferente. Stii, ti-am spus ca undeva prin septembrie o sa probez HU de la BMW la cre o sa montez RCA-uri. O sa putem compara atunci ce si cum.

 

Insa nu stiu sa fi vazut pe forum vreo opinie de cum suna head unitul Bmw la care s-au montat adaptoare high-low, cu alte difuzoare amplificate...chiar sunt foarte curios. Poate cineva a facut si operatiunea asta si ne da vreun sfat (eu n-am facut-o, desi am cumparat si adaptoarele respective).

 

Eu recomand, totusi, schimbarea difurilor si a statiei, pt ca implica cea mai mare si laborioasa munca...dupa aia schimbarea HU e floare la ureche!

Link to comment
Share on other sites

...am avut Concert II pe A4 si nu era nicio bucurie, era cel mult OK. Din cate inteleg, sursa "problemei" este insusi head unit-ul (in cazul meu navigatia mica)... pacat.

 

As fi curios cum suna sistemul Harman Kardon, dar sincer nu ma astept la minuni.

276710[/snapback]

 

Concert II de pe A4 este omologul HU-ului Professional pe E46. Daca le compari pe cele 2, nu cred ca BMW sta chiar asa de prost.

 

Professional + HK pe E46 sunt solutia oe ideala dar intr-adevar scumpa.

 

PS: sistemul HK are 12 si nu 10 difuzoare cum scrie mai sus.

Link to comment
Share on other sites

am ascultat si HK. nu e mare diferenta.

sau poate sunt eu prea exigent cu sunetul. sau poate nu ai auzit tu niste sisteme bune ca sa spui ca HK este o solutie IDEALA.

inclin sa cred cea de-a doua varianta :blink:

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

hai sa-ti spun ceva Leonard: daca vrei sa ai SQ in E46 si nu esti pregatit sa bagi bani multi in treaba asta mai bine il lasi asa.. iti spun din experienta..

SQ ce presupune: insonorizare profesionala a portierelor, schimbarea HU cu ceva calitativ (sau adaugarea unui procesor digital de sunet), schimbarea tuturor cablurilor, schimbarea difuzoarelor cu unele performante, amplificarea corespunzatoare a difuzoarelor, reglarea sistemului profesional (cu spectometru) nu "dupa ureche"..

si toate astea costa destul de mult crede-ma..

Link to comment
Share on other sites

am fost un pic rautacios, recunosc.

da sunt satul sa tot aud de "marele" sistem audio de pe bmw. chit ca e standard, chit ca e hi-fi, sau Harman K.

toate sunt o apa si un pamant. ADICA PRAF.

dar nu ai cum sa vezi asta pana nu asculti un sistem audio bun. si vei avea surpriza ca ascultand o melodie pe care ai ascultat-o de 1000 de ori pana atunci sa realizezi ca mai sunt si alte acorduri/sunete decat stiai. de ce? pentru ca "minunatele" sisteme audio uzuale - ca sunt bmw sau audi sau altceva - nu sunt capabile sa redea melodiile asa cum le-au facut autorii. pentru ca nu pot reda anumite frecvente - ori din cauza difurilor, ori din cauza semnalului decodat de pe mediul de inregistrare.

 

strict la comparatie e46 vs a4 eu zic ca stam cam asa

standar bmw < hi-Fi bmw< concert audi <HK bmw < sistemul audi cu Bose - nu mai retin cum se numeste

Link to comment
Share on other sites

hai sa-ti spun ceva Leonard: daca vrei sa ai SQ in E46 si nu esti pregatit sa bagi bani multi in treaba asta mai bine il lasi asa.. iti spun din experienta..

SQ ce presupune: insonorizare profesionala a portierelor, schimbarea HU cu ceva calitativ (sau adaugarea unui procesor digital de sunet), schimbarea tuturor cablurilor, schimbarea difuzoarelor cu unele performante, amplificarea corespunzatoare a difuzoarelor, reglarea sistemului profesional (cu spectometru) nu "dupa ureche"..

si toate astea costa destul de mult crede-ma..

276905[/snapback]

 

Cat costa tot ce trebuie? asa cu aproximatie

Link to comment
Share on other sites

pai in jur de 1000 difuri + amplif + woofer +cabluri toate fiind decente nu exceptionale ca nu mergi la vreo competitie. oricum vei fi impresionat de sunet daca bagi banii astia.

apoi daca vrei si mai mult treci la insonorizare, cabluri profi, baterie deep-cycle, plus condensator - astea te mai duc aceiasi suma :)

iar la HU.... depinde ce vrei. 1DIN sau 2DIN cu dvd navi etc.

 

de ex Hu pe care il vreau eu costa de iti vine sa plangi :blink: - vreo 100 mil

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.