Jump to content

activare serviciu Connected Package Professional pe viata - seria G cu ID6/7


tech-dmtr

Recommended Posts

19 hours ago, sskkaa said:

@neo_anderssonย ne poti lamuri tu te rog cu lifetime sau anual... ๐Ÿ˜ multumesc!

eu cel putin nu am auzit ca acest serviciu sa fie lifetime, nu am vazut nici un anunt oficial, dar din descrierea colegului atata timp cat e necesar cablu enet si laptop cu siguranta nu e o activare oficiala. Daca era oficiala, masina se proviziona OTA si asta era tot.

probabil ca si la alte activari de genul se schinba VINul masinii pentru care cere provisionarea cu unul care are serviciul deja activ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare, am un X3 G01 serie sasiuย WBATX310XJLB97879 si momentan am activat pachetul connected drive (cred). Cum fac sa aflu cand expira? Il pot face sa fie activ liftime? Sau doar contra cost anual? Momentan cred ca merge pentru ca pot porni webasto din app MyBMW

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, six in line said:

Salutare, am un X3 G01 serie sasiuย WBATX310XJLB97879 si momentan am activat pachetul connected drive (cred). Cum fac sa aflu cand expira? Il pot face sa fie activ liftime? Sau doar contra cost anual? Momentan cred ca merge pentru ca pot porni webasto din app MyBMW

Vezi in connected drive cand expira si ce pachete ai activeย https://www.bmw.de/de/shop/ls/cp/connected-drive

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, six in line said:

Salutare, am un X3 G01 serie sasiuย WBATX310XJLB97879 si momentan am activat pachetul connected drive (cred). Cum fac sa aflu cand expira? Il pot face sa fie activ liftime? Sau doar contra cost anual? Momentan cred ca merge pentru ca pot porni webasto din app MyBMW

ย 

cum a zis si colegul mai sus, vezi in connected drive. activarea webasto ului cred a e parte din online services daca nu ma insel, serviciu care e lifetime pentru toate masinile. legat de connected package professional, da se poate activa lifetime.

ย 

@neo_anderssonย - asa cum am spus initial, activarea nu implica nimic neoficial, nu implica vreun patch sau vreo schimbare de VIN. odata activata lifetime aceasa ramane activa pe viata pe VIN

Link to comment
Share on other sites

On 1/31/2026 at 5:00 AM, neo_andersson said:

eu cel putin nu am auzit ca acest serviciu sa fie lifetime, nu am vazut nici un anunt oficial, dar din descrierea colegului atata timp cat e necesar cablu enet si laptop cu siguranta nu e o activare oficiala. Daca era oficiala, masina se proviziona OTA si asta era tot.

probabil ca si la alte activari de genul se schinba VINul masinii pentru care cere provisionarea cu unul care are serviciul deja activ.

Salut, am vazut pe app MyBMW ca am Connected Drive nelimitat, nu stiu cum, asa am luat masina ๐Ÿ™‚ VIN ul introdus in app este al masinii mele

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Recomand, @tech-dmtrย mi-a facut si mie azi dimineata activarea serviciului.

Acesta apare si in aplicatia MyBMW.

Am facut si un trial de 3 luni gratis pe spotify premium si m-am logat pe spotify direct din idrive, all good for now. O sa il folosesc ceva timp sa vad daca chiar se aude mai bine decat prin carplay, cum zic unii pe alte forumuri.

912EB3D9-D23D-49D3-853A-DC70F000123A_1_102_o.jpeg

0CE39716-C94C-4C81-BD56-148877E1F4A4_1_102_o.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

se poate activa si optiunea 6DR - Drive Recorder. aceasta depinde de masina , de exemplu la mine e activata insa nu mi apare in lista de optiuni. cel mai probabil merge doar la G01 LCI. in schimb am activat la un G20 din 2019 si a mers, e activa in Apps.

ย 

ca o regula de baza ar trebui sa va faceti contul de connected drive pe adresa de germania sau uk deoarece pe romania e destul de limitat.ย 

ย 

ย 

WhatsAppImage2026-03-25at01_47_29.thumb.jpeg.fd7d1ee1161738ea2636ea69f464320a.jpeg

Edited by tech-dmtr
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Posted (edited)

G30 cu ID6 de Italia , facut cont pe Connected Drive cu adresa de Romania, are doar 3 servicii incluse in pachetul Connected Package Professional:

- Connected Navigation (include si RTTI)

- BMW Online (Weather, News etc.)

- Map Update (include Automatic Map Update)

ย 

cred ca depinde si de nivelul de echipare al masinii si de tipul navigatie ID6/7/8

pentru masinile cu ID6 se poate activa si CarPlay + Spotify (la fel, totul oficial)

ย 

Edited by tech-dmtr
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

am activat de curand la un G20 LCI si printre aplicatiile disponibile sunt : Carring Car, M Laptimer, Reguli Climatizare,Sistem automat deschidere geam

ย 

pentru cine le a avut in primii 3 ani cand pachetul Connected Package Professional a fost activ si acum nu le mai are deoarece acesta a expirat, ele vor fi reactivate odata cu pachetul lifetime

ย 

ย ย 5.thumb.jpeg.8f04cd02db27e68907a41dbbb1fb50d3.jpeg8.thumb.jpeg.60c2f3f28f03c56ca9a6fce1c66ab9b9.jpeg1.thumb.jpeg.f196a51383a9008d372b875a197cb2f6.jpeg2.thumb.jpeg.714e2672acb47563f55035d2f4a08a80.jpeg3.thumb.jpeg.d0b7ab88ab958c757d2cb9c3e39479dd.jpeg6.thumb.jpeg.7bbe7473ca69c9c52f55dca9c57e1d12.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
29 minutes ago, Mihai onu said:

Salutare! Este obligatorie conectarea fizicฤƒ la maศ™inฤƒ รฎn pentru activare? Nu e doar pe bazฤƒ de vin? Nu am cablu enet.

Trebuie conectare fizica pentru ca se face o romaneasca, se suprascrie ceva, oficial pe vinul tau nu ai acces.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
1 hour ago, Mihai onu said:

Salutare! Este obligatorie conectarea fizicฤƒ la maศ™inฤƒ รฎn pentru activare? Nu e doar pe bazฤƒ de vin? Nu am cablu enet.

salut, da este nevoie.

50 minutes ago, goangaus said:

Trebuie conectare fizica pentru ca se face o romaneasca, se suprascrie ceva, oficial pe vinul tau nu ai acces.

ย 

activarea e oficiala si apare pe VIN asa cum pot confirma toti cei care si au facut activarea.ย 

ย 

nu este nicio "romaneasca" si nicio improvizatie! e usor sa arunci cu vorbe cand nu intelegi sau nu te pricepi

ย 

ย 

ย 

am patit la unele G30 mai vechi cu EVO (din primii ani) sa nu se activeze. G30 cu EVo 2019 s-a activat fara probleme, la fel si orice LCI cu MGUย 

Edited by tech-dmtr
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, goangaus said:

Pai explica-ne si noua atunci de ce este nevoie de conexiune fizica la masina, ce anume se modifica? A scris si @neo_andersson mai sus parca ca nu exista asa ceva oficial si probabil ca se foloseste vreun certificat de la alta masina sau ceva similar.

Scuze, nu vreau sa stric businessul nimanui, doar ca nu pare oficial ce oferi tu si ar trebui sa iti informezi corect clientii, nu sa le spui ca este totul in regula si nu se face nimic neoficial la masina. Sau daca chiar asa e atunci explica cum se face, macar asa de principiu, nu in detaliu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.