Jump to content

suspensie


Leonard

Recommended Posts

am suspensie normala si as avea ocazia sa fac schimb cu o masina cu acelasi grad de uzura cu a mea cu o suspensie sport ; tipul spune ca nu ii place ca e prea joasa din cauza asta si nu intra prin diverse locuri (sigur e duma); eu am mers odata cu un 318d cu suspensie tare si din cate tin minte simteam si ficatul in mine la orice denivelare

merita ? cu cat e mai jos masina , cu cat e mai inconfortabila decat cea normala , se simte asa de mult la stabilitate? merita lipsa de confort pentru plusul de stabilitate?

Link to comment
Share on other sites

depinde de stilul de condus-eu am avut pe masina suspensie sport care nu era cu mult mai joasa decat suspensia originala era cam cu 3 cm mai joasa-eu unu nu conduc prea agresiv si avand in vedere ca drumurile din nordul salbatic sant pline de gropi mi-am cumparat amotizoare si arcuri pt suspensie normala-la mine nu am simtit o diferenta asa mare la suspensia sport,adica nu era prea tare,ma deranja ce agatam masina pe dedesupt-cel mai bine ca sa-ti dai seama ar trebui sa faci o tura cu masina de pe care vrei sa iei suspensia.
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca depinde foarte mult de drumurile din localitatea ta si stilul tau de condus.Daca ai drumuri bune si conduci sportiv merita suspensie sport din plin o sa observi o diferenta mare la curbe si la franare in sensul ca masina nu se va lasa prea mult.Daca nu ai drumuri bune nu merita pt ca sunt destul de incomode la orice denivelare mai mare te zdruncina urat iar daca mai ai si niste jante pe 17 sa zicem, e chiar nasol.Totusi daca faci schimb de susppensie sa nu uiti sa iei de la tipu ala si bara de torsiune care la suspensia sport e cu 2,5mm mai groasa decat cea de la suspensia normala Edited by buldy
Link to comment
Share on other sites

Salut,sincer eu am un e30 si l-am luat cu suspensie sport si am vrut sa o vad de mai mult ori din cauza suspensiei care pt. Romania e o prostie,te zdruncina,datorita ca e rigida rupi si altceva pe la masina,neconfortabila,si e joasa.....ce faci o ti doar asa sa circuli doar pe bulevarde?!eu am pakate mari cu suspensia asta...aproape ca e cel mai mare dezavantaj la masina asta.
Link to comment
Share on other sites

Salut,sincer eu am un e30 si l-am luat cu suspensie sport si am vrut sa o vad de mai mult ori din cauza suspensiei care pt. Romania e o prostie,te zdruncina,datorita ca e rigida rupi si altceva pe la masina,neconfortabila,si e joasa.....ce faci o ti doar asa sa circuli doar pe bulevarde?!eu am pakate mari cu suspensia asta...aproape ca e cel mai mare dezavantaj la masina asta.

281147[/snapback]

 

 

ok e bine de stiut

Link to comment
Share on other sites

e greu de explicat , nu-ti poti da seama decat daca ai sa mergi cu e46 (banuiesc ca pt caroseria asta ai deschis topicul) cu suspensie sport (de fabrica, nu aftermarket), cum se comporta masina fata de suspensie normala

eu unul o am si nu as schimba-o pt nimic in lume, am mers cu suspensie normala si nu-mi mai place si nu sunt genul de racer si nici nu merg numai pe autostrada, e adevarat, trebuie sa ai putin mai multa grija decat la suspensie normala...

Link to comment
Share on other sites

am suspensie normala si as avea ocazia sa fac schimb cu o masina cu acelasi grad de uzura cu a mea cu o suspensie sport ; tipul spune ca nu ii place ca e prea joasa din cauza asta si nu intra prin diverse locuri (sigur e duma); eu am mers odata cu un 318d cu suspensie tare si din cate tin minte simteam si ficatul in mine la orice denivelare

merita ? cu cat e mai jos masina , cu cat e mai inconfortabila decat cea normala , se simte asa de mult la stabilitate? merita lipsa de confort pentru plusul de stabilitate?

280999[/snapback]

 

Daca esti cumva din Timisoara te duc eu la o tura cu suspensie sport si jante pe 17

Mie imi place suspensia sport,desi uneori cam scutura si cam greu cu bordurile, dar la drum bun e o placere

Link to comment
Share on other sites

Daca esti cumva din Timisoara te duc eu la o tura cu suspensie sport si jante pe 17

Mie imi place suspensia sport,desi uneori cam scutura si cam greu cu bordurile, dar la drum bun e o placere

285573[/snapback]

Suspensia sport o simti doar daca faci derapaje controlate pe curbe largi...acolo simti cu adevarat suspensia sport..si e mare diferenta intre susp. sport si cea standard la capitolul asta, in rest...e cam la fel doar ca la gropi rupi masina mai rau cu cea sport...

Link to comment
Share on other sites

esti sigur de ce zici?

 

eu am 330d cu suspensie sport si jante pe 17, am schimbat bratele acum 1 an si nu am avut de atunci probleme.

285773[/snapback]

o sa mai vorbim cand o sa pice caseta de directie(daca ai "Balonul" mare adica undeva la 40-50 s-ar putea sa fie bine pt ca mai amortizeaza,daca nu...)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Eu am numai arcuri sport.Si nu e chiar cum umbla vb lumii cum ca nu mai misti masina de pe loc de frica sa nu se rupa cumva in 2.Apropo .. amortizoarele mele de spate is` pe duca... si as vrea sa le schimb.Are careva idee ce tip de amortizor sa pun pt arcurile sport? am arcuri fk 40 cu 35.Zicea cineva la un moment dat ceva de genu` .. amortizoare sacks sport sau boge sport cum ca ar fii cu vreo 2 cm mai scurta tija ca a unuia mormal si ar lucra mai bine. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Eu am numai arcuri sport.Si nu e chiar cum umbla vb lumii cum ca nu mai misti masina de pe loc de frica sa nu se rupa cumva in 2.Apropo .. amortizoarele mele de spate is` pe duca... si as vrea sa le schimb.Are careva idee ce tip de amortizor sa pun pt arcurile sport? am arcuri fk 40 cu 35.Zicea cineva la un moment dat ceva de genu` .. amortizoare sacks sport sau boge sport cum ca ar fii cu vreo 2 cm mai scurta tija ca a unuia mormal si ar lucra mai bine. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Eu am numai arcuri sport.Si nu e chiar cum umbla vb lumii cum ca nu mai misti masina de pe loc de frica sa nu se rupa cumva in 2.Apropo .. amortizoarele mele de spate is` pe duca... si as vrea sa le schimb.Are careva idee ce tip de amortizor sa pun pt arcurile sport? am arcuri fk 40 cu 35.Zicea cineva la un moment dat ceva de genu` .. amortizoare sacks sport sau boge sport cum ca ar fii cu vreo 2 cm mai scurta tija ca a unuia mormal si ar lucra mai bine. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Eu am numai arcuri sport.Si nu e chiar cum umbla vb lumii cum ca nu mai misti masina de pe loc de frica sa nu se rupa cumva in 2.Apropo .. amortizoarele mele de spate is` pe duca... si as vrea sa le schimb.Are careva idee ce tip de amortizor sa pun pt arcurile sport? am arcuri fk 40 cu 35.Zicea cineva la un moment dat ceva de genu` .. amortizoare sacks sport sau boge sport cum ca ar fii cu vreo 2 cm mai scurta tija ca a unuia mormal si ar lucra mai bine.  :blink:

311671[/snapback]

mergi la magazin si comandati amortizoare sport-cele sport sant un pic mai rigide si au tija mai scurta-a mea avea amortizoare sachs-pe cele de pa fata scrie sachs sport,pe cele de pe spate au numai codul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.