Jump to content

Care este presiunea recomandata?


Recommended Posts

Am o mare nelamurire....am un E34 524td si este "incaltat" cu jante pe 17" momo racing si cauciucuri pirelli potenza 235/45/17, de fiecare data cand ma duc sa verific presiunea aud tot felul de variante despre presiunea recomandata sau indicata de a fi folosita pentru acest tip de "incaltaminte", ba mai mult sunt unii "profesionisti" care imi spun ca este indicat 2 ca sunt gropi, alti ca 2,4 ca sunt rotile late.

Va rog daca exista undeva sau cineva care sa ma lamureasca si pe mine ....informati-ma :blink: .

PS: mai nou am aflat ca presiunea trebuie sa fie diferita pe cele doua punti

Edited by cristianiorga22
Link to comment
Share on other sites

Incearca ca la E39. Cu incarcare de maxim 4 persoane 2.2 pe fata si 2.5 pe spate.

284404[/snapback]

Am inteles ca incercarea este mama realitatii :blink: dar eu ma refer daca exista un fel de tabel standard....sau si producatorii fac la fel incarca 4 persoane si un purcel in portbagaj si apoi testeaza rotile :)

Link to comment
Share on other sites

Eu ti-am zis cum e la E39, care e cea mai apropiata de E34.

Nu are cum exista un asemenea tabel cata vreme la E34 nu se recomanda jante pe 17'.

Asa ca nu-ti ramane decat ori sa renunti la inovatie si sa pui cauciucurile recomandate de fabricant ori sa incerci :blink: .

 

Poti sa te mai uiti si pe la fabricantii de cauciucuri, poate dau e ceva.

Link to comment
Share on other sites

Eu ti-am zis cum e la E39 care e asemanatoare cu E34.

Nu are cum exista un asemenea tabel cate vreme la E34 nu se recomanda pe 17'.

Asa ca nu-ti ramane decat ori sa renunti la inovatie si sa pui cauciucurile recomandate de fabricant ori sa incerci  :blink: .

284409[/snapback]

ai si tu dreptate , verificati greutatile pe punti (sint pe placuta de AL de la motor) , corespund ? faceti o corelare cit de cit...DIN PACATE CU GROPILE CARE SINT 2,5 E O PRES CARE PROTEJEAZA GUMA SI JANTA DAR RESTUL...ITI CLANTANE DINTII IN GURA...NORMAL ITI TRB AMORTIZOARE BUNE(SPORT , TIJA...) BARA STAB MAI GROASA , BUCSI POLIURETAN....NU NUMAI jante...DE !

Link to comment
Share on other sites

ai si tu dreptate , verificati greutatile pe punti (sint pe placuta de AL de la motor) , corespund ? faceti o corelare cit de cit...DIN PACATE CU GROPILE CARE SINT 2,5 E O PRES CARE PROTEJEAZA GUMA SI JANTA DAR RESTUL...ITI CLANTANE DINTII IN GURA...NORMAL ITI TRB AMORTIZOARE BUNE(SPORT , TIJA...) BARA STAB MAI GROASA , BUCSI POLIURETAN....NU NUMAI jante...DE !

284412[/snapback]

Nu vad legatura intre tipul masinii si tipul rotilor :) adica ce vrei sa insinuezi ca aceste roti pe 17 sunt numai pentru masini gen m3 sau porche????si daca ar fi pe acele masini ce presiune folosesc????

Exista sau nu exista un tabel standard pentru rotile pe 17"???? :blink: :)

LE: Am un porche 911 si am roti pe 17" ce presiune trebuie sa bag in roti???? :) asa va place :)

Edited by cristianiorga22
Link to comment
Share on other sites

Calmeaza-te si nu te mai ratoi atata . Am incercat sa te ajutam, insa nu are nimeni nici o obligatie in acest sens.

284440[/snapback]

Intelegi gresit....paul......eu nu pricep de ce la o cerere simpla de informatie apar colegi care se departeaza muuult de la subiect :blink:

Am vazut multe E34 cu roti pe 17 si m-am gandit ca poate exista cineva care cunoaste ceva oficial in legatura cu presiunea recomandata pentru acest tip de roti.....si cu riscul de a fi iar penalizat, repet ca acest forum incepe sa se transforme intr-un forum despre orice numai despre scopul lui nu.

ESTE DOAR PAREREA MEA.

Edited by cristianiorga22
Link to comment
Share on other sites

Ma vad nevoit sa-ti dau dreptate. Pe acest forum au aparut persoane care nu sunt capabile sa proceseze informatia.

284457[/snapback]

Raspunsul la cererea mea este simplu.....presiunea pentru rotile pe 17" este urmatoarea......sau macar niste valori aproximative, nu divagatii ca trebuie sa am si bara stabilizatoare mai groasa sau ca la E39 cu un purcel in portbagaj si cu 4 persoane presiunea este de....

Iar "procesarea" informatiei tine de "procesorul" fiecaruia :blink:.

Poate nu exista nimeni pe acest forum care are roti pe 17" la un E34 :) :)

Link to comment
Share on other sites

connoiseur...merci !

284444[/snapback]

Connaisseur se spune...

 

Raspunsul la cererea mea este simplu.....presiunea pentru rotile pe 17" este urmatoarea......sau macar niste valori aproximative, nu divagatii ca trebuie sa am si bara stabilizatoare mai groasa sau ca la E39 cu un purcel in portbagaj si cu 4 persoane presiunea este de....

Iar "procesarea" informatiei tine de "procesorul" fiecaruia :blink:.

Poate nu exista nimeni pe acest forum care are roti pe 17" la un E34 :)  :)

284573[/snapback]

Eu as pune 2.2 pe fata, 2.5 pe spate.

Link to comment
Share on other sites

Ai perfecta dreptate. Daca din toate raspunsurile primite pana acum nu ai tras inca o concluzie, probabil se simte nevoia unui upgrade  :blink:

284585[/snapback]

Off topic: daca tu consideri informatie folositoare divagatiile cu bara mai groasa si sa citesc pe stalpul usii care este presiunea recomandata....atunci ai dreptate eu am nevoie de un upgrade, este ca si cum tu ma intrebi cum este vremea afara si eu iti raspund ca este de dud, nu se crapa.

On topic: iti multumesc inca o data Ciupanezule pentru singura INFORMATIE FOLOSITOARE pe care "procesorul" meu o poate folosi :)

Link to comment
Share on other sites

Off topic: daca tu consideri informatie folositoare divagatiile cu bara mai groasa si sa citesc pe stalpul usii care este presiunea recomandata....

Probabil sunt printre putinele informatii corecte pe care le-ai primit.

Presiunile pe care le-am zis eu si ciupanezu sunt doar simple speculatii, bazate pe similitudinea modelului E34 cu E39.

Presiunea in pneuri depinde printre altele de masa masinii si de repartizarea ei, de ansamblul suspensiei si de cat de incarcata este masina. De aceea pe stalpul usii ( unde sunt trecute presiunile corecte recomandate de producator ) vei gasi doua presiuni, in functie de cat de incarcata este masina.

 

Presiunea corecta in pneuri este cea recomandata de producator. Deoarece producatorul nu a echipat niciodata un E34 cu jante de 17, NU EXISTA nimeni in lumea asta care sa-ti spuna presiunile corecte in situatia ta.

 

Toti cei care ti-au raspuns au furnizat insa suficiente informatii pentru a putea trage singur o concluzie. Daca tu nu ai reusit nu este vina nimanui. Toate nemultumirile tale si toata aceasta agresivitate nu-si au locul pe un forum. Daca vrei sa tragi pe cineva la raspundere ca nu ti-a raspuns corect sau ca a divagat, atunci inseamna nu ai inteles nimic si toate discutiile sunt inutile.

Link to comment
Share on other sites

Dl. cristi din bragadiru , pentru pura (si inutila) dvs informare , acelasi E34 echipat cu aceleasi jante 17' se comporta diferit si cere presiuni diferite in functie de structura carcasei anvelopei , ai pe exterior un marcaj cu incarcarea pe care o suporta fiecare anvelopa , mai conteaza daca are ""rim protection"" sau nu , mai conteaza si cum se aseaza roata pe asfalt , vezi celalalt post al meu...sa stii ca nemtii , in special cei mai in virsta au , acolo la ei , o vorba :""mercedesul e masina de cirnatar , bmw e masina de inginer...
Link to comment
Share on other sites

[.........] nemtii , in special cei mai in virsta au , acolo la ei , o vorba :""mercedesul e masina de cirnatar , bmw e masina de inginer...

284631[/snapback]

 

 

ontopic la offtopic: a nu se confunda carnatarii si inginerii nemti cu carnatarii si inginerii din romania

Link to comment
Share on other sites

ontopic la offtopic: a nu se confunda carnatarii si inginerii nemti cu carnatarii si inginerii din romania

284633[/snapback]

 

alt coleg care are dreptate !!! dar la tine e normal doar esti ploiestean....plus ca , (off topic) ai vazut pe pielea ta care e diferenta intre romania si afara , degeaba ne merge noua capu' , doar cu un patent nu poti sa faci trb , mai ai nevoie si de scule...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.