Jump to content

test injectoare


aditzzaa

Recommended Posts

Astept sfaturi de la cineva care a facut recent...

Simptome: am observat ca dupa ce merg distante lungi (mai ales cu viteza pe autostrada) masina merge mult mai bine... parca se desfunda; plus ca la rece apar mici trepidatii si m-au condus cu gandul la injectoare. masina merge bine...numai ca parca merge mai bine dupa un drum. mentionez ca are 215k km

Link to comment
Share on other sites

Astept sfaturi de la cineva care a facut recent...

Simptome: am observat ca dupa ce merg distante lungi (mai ales cu viteza pe autostrada) masina merge mult mai bine... parca se desfunda; plus ca la rece apar mici trepidatii si m-au condus cu gandul la injectoare. masina merge bine...numai ca parca merge mai bine dupa un drum. mentionez ca are 215k km

285791[/snapback]

Express Diesel - Contact: Sos. Alexandriei nr. 199E, sector 5, Tel. 420.04.33; Fax 420.02.69.

Link to comment
Share on other sites

mergi si fa-ti pur si simplu o curatare...iti conecteaza motorul la un aparat ce are in el o solutie de amestec intre motorina si niste solventi (deconecteaza de la traseul ce vine din rezervor), il lasa la ralanti o ora apoi ar trebui sa simti diferenta, diferenta care se manifeste cam dupa 500 de km....
Link to comment
Share on other sites

mergi si fa-ti pur si simplu o curatare...iti conecteaza motorul la un aparat ce are in el o solutie de amestec intre motorina si niste solventi (deconecteaza de la traseul ce vine din rezervor), il lasa la ralanti o ora apoi ar trebui sa simti diferenta, diferenta care se manifeste cam dupa 500 de km....

286728[/snapback]

 

Degeaba, dai banii de pomana, plus ca daca citeai pe aici vedeai ca injectoarele Commonrail nu se curata.

Link to comment
Share on other sites

eu nu am commonrail si le-am curatat o data pana acum prin sistemul descris mai sus; am evitat sa le curat cu ultrasunete. Am vazut ca erau conectate la aparat si motoare cu commonrail, iar oamenii spuneau ca au mai facut asta si ca au simtit ca au injectoarele curate....

 

intrebare: de ce commonrailul nu se curata?

Link to comment
Share on other sites

eu nu am commonrail si le-am curatat o data pana acum prin sistemul descris mai sus; am evitat sa le curat cu ultrasunete. Am vazut ca erau conectate la aparat si motoare cu commonrail, iar oamenii spuneau ca au mai facut asta si ca au simtit ca au injectoarele curate....

 

intrebare: de ce commonrailul nu se curata?

287024[/snapback]

 

Un search iti da toate raspunsurile, s-a discutat in n topicuri treaba asta.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Un search iti da toate raspunsurile, s-a discutat in n topicuri treaba asta.

287088[/snapback]

 

 

multumesc, intrebarea era oarecum retorica, atata vreme cat N service-uri de reprezentanta fac asta in mod curent....

Link to comment
Share on other sites

multumesc, intrebarea era oarecum retorica, atata vreme cat N service-uri de reprezentanta fac asta in mod curent....

287089[/snapback]

 

Eu din cate stiu nu se fac curatari la Reprezentante, chiar zilele trecute am vb cu un mecanic de la AB si raspunsul a fost acelasi, se schimba. Asa toti spun ca se curata ca sa-ti ia banii dar rezultatul iti garantez ca este=0.

Link to comment
Share on other sites

nu scrie nicaieri ca injectoarele de common rail nu se curata , curatarea este o metoda de a scapa de cumpararea altora :blink: , dar de cele mai multe ori curatarea lor le mai ridica durata de viata , se mai schimba niste garnituri etc. decat sa dai 450 de euro , nu e mai bine sa le cureti sa vezi daca ai rezultate ?:) si daca nu ai , le cumperi si asta e.
Link to comment
Share on other sites

Se poate curata chimic...de fapt chimic este recomandat cica...

Cel mai bun sistem de curatare este cel WYNN's ...care cica e f bun si da rezultate...

Un service bun care stiu ca avea un astfel de sistem era Euroservice...Volvo, pe la podul Otopeni.

 

PS: curatarea chimica rau nu are cum sa faca...singura chestie este ca daca e prea tardiva atunci nu are nici o sansa. Deci e bine sa se faca periodic...mai ales la tractorashe.

Link to comment
Share on other sites

Eu din cate stiu nu se fac curatari la Reprezentante, chiar zilele trecute am vb cu un mecanic de la AB si raspunsul a fost acelasi, se schimba. Asa toti spun ca se curata ca sa-ti ia banii dar rezultatul iti garantez ca este=0.

287107[/snapback]

 

Eu am facut la Emil Frey in Geneva si s-a simtit, sau mi-au pus vreun aditiv minune in rezervor?

 

In Romania am facut, e drept, nu la AB, ci la o Reprezentanta VAG al carei director de service este fost angajat AB.

Link to comment
Share on other sites

Baietii care mi-au curatat mie au avut service in germania si olanda si faceau lucrul asta, ei spun ca strainii le curata la 60.000 km in mod curent. Curatare cu ultrasunele am facut la niste injectoare de pe un 318i si atunci s-a vazut clar diferenta. De vreme ce unii spun ca au simtit diferenta, nu ai cum "GARANTA" ca rezultatul e zero. Ce-i drept pe afara in genere nu se poarta curatare ci doar schimbare, tre sa-si vanda piesele.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ala ce-l faci tu acasa cu solutie in rezervor, e cam acelas lucru numa ca la ei.. cica se deconecteaza sistemu de la rezervor.. si circula numa din aparatele lor prin motor, concentratia care trebuie etc....

 

Pe bidoanele alea ai vazut ca e gen 1ml/L de motorina ptr intretinere si doze gen 5ml/L de motorina in caz de "urgenta". In general se specifica pe bidon, nu stiu daca chiar functineaza treab, dar eu mai pun, ca este o diferenta intre dieselu de la OMW de la noi si de la OMW din germania...

 

Popi: reprezentanta nu face curatari pentru simplu motiv ca schimbare inseamna 4-6-8 x 350 euro, ca ei ii schimba numai pe toti pentru a-ti oferi garantie, pentru o curatare nu are ce garantie sa-ti dea...

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Este vorba despre injectoare de benzina sau de diesel, sau nu conteaza? :blink:

287261[/snapback]

 

 

De la topicul "teste injectoare" s-a ajuns usor la "curatare injectoare" ....

 

Eu am scris pentru diesel, daca aveam pe benzina, nici nu imi bateam capul cu acest subiect :)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Topicul este destul de vechi dar am zis sa nu deschid altul

 

Am o usoara oscilatie a turometrului si nu prea imi place cum merge motorul in ultima vreme

 

Am nevoie de o indrumare unde sa fac o verificare la injectoare la e90 320d in Bucuresti,

eventual un feedback daca ati fost

As vrea un service care sa testeze injectoarele pe banc

Si nu stiu daca se pot curata sau este recomandat sa le schimb daca este vreunul stricat

Link to comment
Share on other sites

Topicul este destul de vechi dar am zis sa nu deschid altul

 

Am o usoara oscilatie a turometrului si nu prea imi place cum merge motorul in ultima vreme

 

Am nevoie de o indrumare unde sa fac o verificare la injectoare la e90 320d in Bucuresti,

eventual un feedback daca ati fost

As vrea un service care sa testeze injectoarele pe banc

Si nu stiu daca se pot curata sau este recomandat sa le schimb daca este vreunul stricat

 

Corectiile le-ai verificat in prima faza? Ce valori au?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.