Jump to content

reglaj cunsum e39 525i?


Recommended Posts

daca modific valoare de 1000 de la testul 20 din computerul masinii se modifica consumul? a incercat cineva pana acum?

 

sticla de la farurile masinii mi se pare murdara pe interior. se poate da jos fara sa trebuiasca sa cumpar alte faruri dupa aia :blink: ?

Link to comment
Share on other sites

Adica sa scada consumul din modificarea aia? Nu prea cred...

 

Se poate da jos si chiar poti cumpara alta sticla noua. Problema e ca e lipita cu silicon sticla deci se poate da jos numai la cald deci cel mai bine pui pe cineva care a mai facut asta ca sa nu strici un far din greseala.

Merge numai daca ai faruri originale Hella nu Valeo.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

sticla de la farurile masinii mi se pare murdara pe interior. se poate da jos fara sa trebuiasca sa cumpar alte faruri dupa aia :blink: ?

290946[/snapback]

 

sticla de la faruri nu e murdara pe interior ci este uzata pe experior. eu am avut aceeasi problema cand din cauza unui incident a trebuit sa schimb unul dintre faruri. contrastul intre cel nou si cel care era pe masina era foarte deranjant pt mine si la fel ca tine am dorit sa curat farul vechi, dar mi s-a spus ca degeaba il curat pe interior ca tot asa va arata.

Link to comment
Share on other sites

Adica sa scada consumul din modificarea aia? Nu prea cred...

 

Se poate da jos si chiar poti cumpara alta sticla noua. Problema e ca e lipita cu silicon sticla deci se poate da jos numai la cald deci cel mai bine pui pe cineva care a mai facut asta ca sa nu strici un far din greseala.

Merge numai daca ai faruri originale Hella nu Valeo.

290957[/snapback]

 

 

Farurile sunt originale. Ai idee cineva din c-ta care le poate schimba sticla?

Inca astept opinii despre modificare acelei valori de la TEST 20

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

TEST-NR. 20

KVBR: 1000

 

This "test" is actually a way to adjust the OBC's fuel consumption factor. There's a sensor in the fuel injector system that indicates fuel consumption back to the OBC. This "KVBR" value is used to calibrate that sensor using the following process:

 

  1. Reset one of the OBC mileage indicators and the trip odometer, and fill your tank.

  2. Record the actual fuel consumption for your car over a long period (one to two months at least).

  3. Divide this reading into the trip odometer value to calculate your actual mileage.

  4. Divide this result by the OBC indicated mileage over the same period and multiply by 1000.

 

You now have your fuel consumption factor. To enter the factor into the OBC, get into Test 20 and press Reset. This will start the KVBR value counting down. It will count down to 750, then start over at 1250. A crude user interface to be sure, but it works.

 

You probably don't need to change the KVBR value; the default value of 1000 should be accurate. And if your calculated fuel consumption factor is outside the 750–1250 range, there's probably something wrong.

 

In concluzie daca ai schimba acea valoare nu ar rezulta un consum mai mic ci o indicare de consum mai mic pe obc.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Cat iti consuma utilajul, de curiozitate. Merci!

291113[/snapback]

 

la drum lung cam 10% dar sa nu merg mai tare de 170km/h; in oras cam 13 dar pe un trafic usor ca daca mergi cu ea cand e super aglomerat nu are calculatorul procesor atat de puternic sa poata calcula consumul mediu :blink:)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
sticla de la farurile masinii mi se pare murdara pe interior. se poate da jos fara sa trebuiasca sa cumpar alte faruri dupa aia :) ?

 

sticla de la faruri nu e murdara pe interior ci este uzata pe experior. eu am avut aceeasi problema cand din cauza unui incident a trebuit sa schimb unul dintre faruri. contrastul intre cel nou si cel care era pe masina era foarte deranjant pt mine si la fel ca tine am dorit sa curat farul vechi, dar mi s-a spus ca degeaba il curat pe interior ca tot asa va arata.

 

 

 

 

 

Se pot polisa cu pasta abraziva si cu o perie speciala (flex cu turatie variabila), asa am facut eu la ale mele si zici ca-s noi

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
daca modific valoare de 1000 de la testul 20 din computerul masinii se modifica consumul? a incercat cineva pana acum?

 

sticla de la farurile masinii mi se pare murdara pe interior. se poate da jos fara sa trebuiasca sa cumpar alte faruri dupa aia :) ?

 

 

Functie de consumul facut la pompa, iti reglezi valoarea pe acel test. De exemplu, la fostul 2,5i E34 dupa ce am facut vreo cateva consumuri la pompa, am ajuns la concluzia ca acea valoare nu este 1000 ci 980. Trebuie sa incerci de cateva ori pt. a corecta eroarea. Poti incepe de la valoarea de 950 in sus.

 

 

LE: In manualul de utilizare al OBC4 (cum aveam eu) scria ca la motoarele de 3,5i valoarea este de 1000.

Edited by -Felix-
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

salut.

daca te mai intereseaza sticla de la far se poate curata (retusa) pe exterior.

eu am reusit si am fost multumit de rezultat.

ai novoie de:

1 XERAPOL AVI - ili poti comanda de pe internet

2 masina de polishat

3 2ore la primul far, o ora la al doilea far

4 multa rabdare.

 

ridici capota, acoperi cu o carpa bara masinii, speli bine farul, daca ai zgarieturi mari poti sa folosesti o hartie abraziva de 220-240(se foloseste si la vopsitorii auto), dupa care cu ajutorul masinii de polisat aplici pasta xerapol-avi.

daca ai ceva nelamuriri te rog sa ma intrebi.

papa si spor la munca.

Link to comment
Share on other sites

POSTEZ AICI DATE DESPRE ACEL XERAPOL

 

Xerapol - pasta speciala pentru lustruirea obiectelor

din plexiglass si material acrilic

 

- Obiectele din material acrilic si plexiglass se zgarie foarte usor si au un aspect neangrijit si uzat. Aceasta situatie se regaseste frecvent la componentele din material acrilic in cazul automobilelor, motocicletelor, mobilierului si a obiectelor tehnico sanitare. Finisajele din lemn ale automobilelor se zgarie de asemenea foarte usor.

 

- Pentru aceste situatii frecvente XERAPOL ofera o rezolvare simpla si eficienta. Noua pasta speciala pentru lustruit permite utilizatorului final sa inlature rapid si ieftin aspectul deteriorat. In urma tratamentului obiectele isi recastiga aspectul si luciul initial.

 

- Se curata suprafata prin stergere si se aplica pe aceasta o cantitate mica de pasta. Se lustruieste zona afectata cu un material curat de bumbac prin presare puternica timp de 2-3 minute. In cazul zgarieturilor adanci tratamentul se repeta pana la eliminarea completa a lor. Pentru deteriorari profunde suprafata se lustruieste initial cu hartie abraziva putin umeda.

 

XERAPOL nu este un produs toxic, este solubil in apa, este usor de curatat si se preteaza la lustruit mecanic. A nu se utiliza pe suprafete imprimate si pe obiecte din policarbonat.

 

Materialul este usor dizolvat de componenta activa si lustruit de particulele fine abrazive. Muchiile zgarieturilor sunt rotunjite iar materialul dislocat acopera fisurile. Dupa curatare suprafetele tratate isi recapata aspectul si luciul initial.

 

Dintre aplicatiile posibile pentru XERAPOL:

- faruri si stopuri autoturisme :) :) :)

- bordul si interiorul autoturismelor

- motociclete, rulote, barci, ferestrele avioanelor

- cazi de baie din material acrilic

- piese de mobilier din material acrilic.

 

daca vrei sa iasa bine atunci DA.

si nu este scump, un tub de xerapol=38 ron, si ajunge cam la 3-4 seturi de faruri(ma refer la e46)

nu trebuie sa faca tipul ala neaparat, daca incerci tu personal o sa fie satisfactia mult mai mare.

eu la 3-er am dat sticla de la far jos si am mers cu ele in casa sa le lustruiesc (ploua si era frig in garaj).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.