Jump to content

Cat va costa asigurarea la BMW? RCA vs. CASCO


lauclick

Recommended Posts

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pai e vorba de discount-uri pentru angajati, deci nu cred ca merge faza cu relatia. Nimeni nu vrea sa mearga la "facultate" pentru fals si uz de fals  :) .

296003[/snapback]

 

 

Nu ai dreptate aici .. daca , cunosti pe cineva la CASCO iti va calculca sa iti iasa de plata cat mai putin . Am fost fara relatii la Alianz ... mi-au scos 4500 Euro pe an si la Omniasig (cu relatii) mi-a scos 1600 Euros pe an ... Stiu ei sa iti calculeze fara sa ia in considerare varsta sau de cand ai permisu si multe alte chesti care sa te avantajeze :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ce pot ei sa faca e sa-ti caute modelul tau de masina cu valoarea cea mai mare de catalog (deci sa ti-o asigure la valoare mare, astfel incat sa iti iei maxim de bani in caz de dauna/furt), iar apoi sa mai renunte la una-alta astfel incat sa iese rata mica. Insa nimeni nu se va risca sa iti supraaprecieze sau dimpotriva, sa iti subaprecieze masina, pentru ca agentii sunt la randul lor verificati... nimeni nu e de capul lui acolo :blink: .
Link to comment
Share on other sites

Nu intelegeam la ce te referi :) Ce e cu Omniasig?Nu vor sa despagubeasca? :blink:

296085[/snapback]

 

 

Caz trait personal: CASCO la Omniasig (numit O in continuare), extins international prin RCA tot la ei; plec la plimbare cu familia in Europa. Ajung in Elvetia si am un eveniment rutier; imi sun agentul de la O si acesta imi recomanda sa sun agentul indicat in contractul de carte verde; acesta, o societate din Geneva, se arata surprins, nu au auzit in viata lor de O.... totusi, persoana cu care am discutat la telefon se ofera si imi cauta, in agentiile din Elvetia pe aceea care are contract de reprezentare cu O; o gaseste, o societate de asigurari din Lausanne. Ii sun si pe acestia; la fel de amabili, imi confirma incadrarea evenimentului in conditiile politei full incheiate cu O si imi solicita sa incep lucrarea la o reprezentanta BMW din Geneva; a doua zi, dis de dimineata, ma suna cineva de la O din Romania si, printre zbierete si urlete ma dojeneste ca "mi-am permis" sa descopar societatea partenera si sa comand o lucrare.... Cateva ore mai tarziu, la service am avut neplacuta surpriza sa mi se ceara sa platesc din buzunarul propriu lucrarea.... ceea ce am si facut, cu ideea ca in Romania voi rezolva neintelegerea. Ajuns acasa am dat in judecata O, am castigat si am primit inapoi prima de asigurare platita, respectiv 1350 euro plus cheltuielile de judecata. Am avut si eu nesimtirea sa solicit anularea contractului CASCO, rambursarea integrala a primei de asigurare achitate, contravaloarea convorbirilor telefonice efectuate in roaming cu O si locale in Elvetia cu cele doua societati de asigurare si cu atelierul service, plus cheltuieli de judecata, in total vreo 1600 euro (in Elvetia, pe lucrare, telefoane si o zi petrecuta in plus la hotel am cheltuit doar 950 euro).

 

Vad ca intre timp au raspuns si alti colegi visavis de Omniasig

Link to comment
Share on other sites

Naspa povestea cu omniasig, bine ca exista avocati :)

 

cat despre asigurarea la masina mea:

 

BMW 320 d 2002, valoarea asigurata 14700 euro Aliantz, pe an dau undeva la 1000 euro casco, faza e ca am reducere vreo 35% pt ca e al 3 lea an la ei , in precedentii 2 nu m-am folosit de casco deloc, la anul ajung la 45 la % reducere :) bineinteles daca nu il folosesc :blink:

Link to comment
Share on other sites

De la o vreme am inceput sa citesc aventurile tale adaugand un pic de sare si piper, e doar o impresie personala, nu trebuie sa imi dovedesti mie nimic.

296292[/snapback]

 

Mutumesc pentru aprecieri :blink:

 

Ai grija, excesul dauneaza. Evident, ma refer la sare si piper.

 

 

LE : Scuza-mi indiscretia, esti cumva broker Omniasig?

Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt broker, dar pur si simplu iti invidiez viata tumultoasa, am citit pe alt forum ca ai avut de 7 ori malarie, ceva febra tifoida, ai participat la ritualuri de sacrificare umana, ai dat cu masina peste aborigeni, ai luat masa cu seici, ma rog, eu din astea numai in carti de Jules Verne am citit.
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt broker, dar pur si simplu iti invidiez viata tumultoasa, am citit pe alt forum ca ai avut de 7 ori malarie, ceva febra tifoida, ai participat la ritualuri de sacrificare umana, ai dat cu masina peste aborigeni, ai luat masa cu seici, ma rog, eu din astea numai in carti de Jules Verne am citit.

296296[/snapback]

 

Fa-ti cont pe forumul de care spui si vorbim acolo, aici esti offtopic

Link to comment
Share on other sites

Ajuns acasa am dat in judecata O, am castigat si am primit inapoi prima de asigurare platita, respectiv 1350 euro plus cheltuielile de judecata. Am avut si eu nesimtirea sa solicit anularea contractului CASCO, rambursarea integrala a primei de asigurare achitate, contravaloarea convorbirilor telefonice efectuate in roaming cu O si locale in Elvetia cu cele doua societati de asigurare si cu atelierul service, plus cheltuieli de judecata, in total vreo 1600 euro (in Elvetia, pe lucrare, telefoane si o zi petrecuta in plus la hotel am cheltuit doar 950 euro).

 

Vad ca intre timp au raspuns si alti colegi visavis de Omniasig

296236[/snapback]

 

Felicitari pentru curaj si reusita. Incet incet poate se vor schimba lucrurile si la noi cu astfel de cazuri.

 

Sa inteleg ca acum ai renuntat la Casco sau doar la Omniasig?

Link to comment
Share on other sites

De la o vreme am inceput sa citesc aventurile tale adaugand un pic de sare si piper, e doar o impresie personala, nu trebuie sa imi dovedesti mie nimic.

296292[/snapback]

Auzi WLF, dar nu te supara pe mine, de ce nu i-o spui pe privat???

Crezi ca suntem toti nevoiti sa iti suportam eventual acceptam parerile "doar pentru faptul ca esti MODERATOR"?

Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru curaj si reusita. Incet incet poate se vor schimba lucrurile si la noi cu astfel de cazuri.

 

Sa inteleg ca acum ai renuntat la Casco sau doar la Omniasig?

296302[/snapback]

 

Depinde mult de mentalitate; ma bucur ca nu am scris de pomana postul citat de tine.

 

Dupa Omniasig a urmat BT Asigurari (seriosi, recomand); in prezent sunt la BCR Asigurari (pana in prezent nu am avut decat un parbriz de pus si s-au miscat exemplar; mi s-au furat si stergatoarele, dar pe astea le-am cumparat eu).

Link to comment
Share on other sites

Auzi WLF, dar nu te supara pe mine, de ce nu i-o spui pe privat???

Crezi ca suntem toti nevoiti sa iti suportam eventual acceptam parerile "doar pentru faptul ca esti MODERATOR"?

296309[/snapback]

 

E foarte simplu, ai functia IGNORE si ma poti ignora pe viitor, nu esti nevoit sa ma suporti, la fel poate face oricine. Din pacate, eu fiind moderator, sunt nevoit sa citesc tot si uneori am nevoie multe condimente pentru a digera toate aberatiile pe care le citesc pe aici. Iar cu mesaje personale, nu ma pot risca, un alt moderator a fost facut albie de porci de respectivul in privat, nu vreau sa am aceasi onoare.

Link to comment
Share on other sites

E foarte simplu, ai functia IGNORE si ma poti ignora pe viitor, nu esti nevoit sa ma suporti, la fel poate face oricine. Din pacate, eu fiind moderator, sunt nevoit sa citesc tot si uneori am nevoie multe condimente pentru a digera toate aberatiile pe care le citesc pe aici. Iar cu mesaje personale, nu ma pot risca, un alt moderator a fost facut albie de porci de respectivul in privat, nu vreau sa am aceasi onoare.

296338[/snapback]

 

Salutare

As dori sa lasam picanteriile pentru un topic specific lor.

Ma ales ca moderator prea mult off topic. no offence

 

Merci mult

Link to comment
Share on other sites

in prezent sunt la BCR Asigurari (pana in prezent nu am avut decat un parbriz de pus si s-au miscat exemplar; mi s-au furat si stergatoarele, dar pe astea le-am cumparat eu).

296326[/snapback]

Cred ca esti prima persoana multumita de BCR. Sunt penibili in opinia mea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.