Jump to content

Cat va costa asigurarea la BMW? RCA vs. CASCO


lauclick

Recommended Posts

Cred ca esti prima persoana multumita de BCR. Sunt penibili in opinia mea.

296431[/snapback]

 

Si mie mi se par penibili, depinde acum ce intelege fiecare prin acest termen. :blink: In sensul in care inteleg eu, este bine ca o societate de asigurari sa fie penibila...

Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Salutare

As dori sa lasam picanteriile pentru un topic specific lor.

Ma ales ca moderator prea mult off topic. no offence

 

Merci mult

296417[/snapback]

 

Indiferent de ce vrem sa parem, limbajul este si el o carte de vizita ... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor!

 

Voi veni curand cu o statistica!

 

Pana acum avem 14 raspunsuri legate de asigurari. (mai astept si alte raspunsuri)

Sper ca nu deranjez pe careva daca adun informatiile date si le rescriu cu nume, motor, vechime, cost lunar sau anual , suma asigurata, firma de asigurari, etc. Daca da va rog sa ma anuntati.

 

Putem avea o imagine care ar fi firma de asigurari cea mai rentabila si cea mai serioasa.

Pana acum in top avem Omniasig cu 3 candidati si la egalitate BCR tot cu 3.

 

numai bine tuturor

Link to comment
Share on other sites

Eu am asigurarea la Asiban. Sunt OK, nu am avut niciodata probleme cu ei. Orice incident l-am rezolvat la reprezentanta si nu au fost probleme cu plata.

Dupa parerea mea mi-au evaluat masina un pic cam mult totusi ( vreo 19.000 euro ).

Link to comment
Share on other sites

Eu am asigurarea la Asiban. Sunt OK, nu am avut niciodata probleme cu ei. Orice incident l-am rezolvat la reprezentanta si nu au fost probleme cu plata.

Dupa parerea mea mi-au evaluat masina un pic cam mult totusi ( vreo 19.000 euro ).

296837[/snapback]

 

Salut

 

Cam cat platesti pe luna sau pe an? Ai full casco? 19.000 este si suma asigurata?

fransiza? merci

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Eu am asigurarea la Asiban. Sunt OK, nu am avut niciodata probleme cu ei. Orice incident l-am rezolvat la reprezentanta si nu au fost probleme cu plata.

Dupa parerea mea mi-au evaluat masina un pic cam mult totusi ( vreo 19.000 euro ).

Din motivul evaluare am renuntat eu la ei.

Link to comment
Share on other sites

RCA am facut pe 1 an intreg cu 550 lei iar la CASCO ma chinui sa gasesc o cotatie buna - ceva pe la 900Euro/an in 4 rate la o valoare de 16,17,18mii. Cei de la Alliantz sunt niste magari - cei 5100 lei/an la o valoare de 13000 euro + sa suporti 1100lei la orice paguba. O sa mai caut bine bine.
Link to comment
Share on other sites

Eu am platit pe rca 480 pe an da nu stiu firma ca e in masina polita si e facuta in piata la un agent de-ala ambulat...L-am intrebat care e cea mai ieftina,ca oricum in caz de accident(doamne fereste!!!!)eu o dau celuilalt,si asta mi-a dat-o(masina e un 316 din 2000).Ma gandeam sa fac si casco da stau la curte si nu prea am neplaceri cu zgariatu sau furatu....Si sa dau 900 de euro pentru ce???Ca sa mi-o asigure la un pret de ca...at???Pe unde am intrebat mai mult de 7000E nu-mi dadeau pe ea,in caz de dauna totala....Si la cate am mai pus prin ea doar 7000 mi se pare putin!!!Ca indiferent cum as lovi-o(mai usor binenteles) nu cred ca ma duce la 900 de euro s-o fac eu!!!
Link to comment
Share on other sites

RCA am facut pe 1 an intreg cu 550 lei iar la CASCO ma chinui sa gasesc o cotatie buna - ceva pe la 900Euro/an in 4 rate la o valoare de 16,17,18mii. Cei de la Alliantz sunt niste magari - cei 5100 lei/an la o valoare de 13000 euro + sa suporti 1100lei la orice paguba. O sa mai caut bine bine.

 

 

Incearca la CLAL Romania, au contract direct cu Bavaria. au preturi oki. uitate pe site.

Link to comment
Share on other sites

Uite aici calculatoare online de RCA: http://asigurareaobligatorie.ro/ro/14_6_as...orizati-rca.php

 

Cu mentiunile:

1. Asiban, BT si OTP au acelasi calculator ca sunt din acelasi grup (cred). Si iti cer datele masinii si cnp etc. ca sa-ti dea cota. Iar atunci cand dai click pe calculeaza ei si trimit cererea si iti spun ca te vacontacta un agent, ceea ce nu imi place.

 

2. Clal si Omniasig sunt singurii unde poti afla o cota fara sa dai telefon, CNP sau alte date personale la care sa te frece agentii

 

3. la Allianz calculatorul e doar pentru PF

Link to comment
Share on other sites

RCA am facut pe 1 an intreg cu 550 lei iar la CASCO ma chinui sa gasesc o cotatie buna - ceva pe la 900Euro/an in 4 rate la o valoare de 16,17,18mii. Cei de la Alliantz sunt niste magari - cei 5100 lei/an la o valoare de 13000 euro + sa suporti 1100lei la orice paguba. O sa mai caut bine bine.

 

 

RCA-ul are pret bun , iar CASCO in 10 rate, din cate am auzit eu gasesti la Astra, un pret nu pot sa-ti zic ca este in functie de masina (an, motor,...)

Au conditii bune !

Link to comment
Share on other sites

Casco la CLAL Romania, 449E pe an , platesc un 4 rate.

RCA 280ron / 6 luni, nu merita pe 1 an ca nu am gasit nici o firma sa imi dea discount oki ca sa merite pe 1 an.

 

 

ai avut ceva probleme pana acum? esti multumit de firma, avand in vedere ca e noua si nu prea se stie nimic despre ea.

sunt seriosi? platesc la timp ?

 

Mersi

Link to comment
Share on other sites

Iata ce preturi am obtinut de la 3 societati diferite.

 

BMW 320D, 2004, 1995 cmc, 110 kw, dotari medii.

 

Mentionez ca ar putea fi o eroare de 2-3%, datorita faptului ca s-a facut doar o simulare:

 

OMNIASIG : Valaore 14.038 eur

 

Obligatoriu 10% fransiza pt dauna totala sau furt

973 Euro + (frnasiza de 100 euro per eveniment)

1025 euro fara fransiza

Pt extern : aproximativ : 1025 euro + (fransiza)100 euro per eveniment

 

 

BCR ASIGURARI : Valoare 15.338 eur

 

1273 fara fransiza

1123 cu fransiza pt avarie partiala sau furt 100 euro / evenimnet

1078 cu fransiza 10% pt avarie totala sau furt, fara fransiza avarie partiala

928 cu fransiza 10% pt avarie totala sau furt, 100 euro / avarie partiala

Pt. Furt extern+avarie totala extern 2% din suma rata anuala per 15 zile

 

 

 

CLAL : (60.479 ron) aproximativ 14.065 eur

 

Fransiza 350 ron pt daune partiale

Furt sau dauna totala 10%

Un sofer nominal: 3370 ron (cu fransiza), iar fara fransiza +150 eur = 4015

Doi soferi nominali : 3531 ron ((cu fransiza), iar fara fransiza +150 eur = 4176

Orice sofer nenominal:

4579 ron (reducere 15%) = 3.892ron (app 905 eur) (cu fransiza) , iar fara fransiza +150 eur= 4537 ron

 

Extern: 5% pt 15 zile

10% pt 30 zile

15 % pt 90 de zile

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am vrut sa fac si eu la tiriac Casco full mi-au cerut 1800 euro iar daca mut masina pe firma scade la 800 Euro..ciudat e ca doar la ei este oferta asta ca daca masina este inscrisa pe firma asigurare este mult mai mica..inca nu mi-am facut ..astept sa vad ce mai ziceti voi ce mai recomandati .

 

cum va cer sumele astea companiile de asigurari ?

pt ford focus cu valoare asigurata de 16425Euro , am platit integral si anticipat la BT aprox 2360LEI.

ce fel de asigurate ti-ai facut tu ? am intrat acum la ei am facut un calcul la valoarea asigurata de 17000 platesti 3892 RON

Edited by Axo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.