Jump to content

steptronic tremura masina


Recommended Posts

Sunt un nou membru si ma intereseaza si pe mine de ce se simte un tremurat al masini cu o cutie steptronic. Eu am un 320d E46 din 2002 120k km (cutie steptronic) si nu pot sa zic ca imi tremura rau dar daca o accelelez pana la 1000 de rotati nu mai tremura ma puteti ajuta si pe mine ? Multumesc frumos
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sunt un nou membru si ma intereseaza si pe mine de ce se simte un tremurat al masini cu o cutie steptronic. Eu am un 320d E46 din 2002 120k km (cutie steptronic) si nu pot sa zic ca imi tremura rau dar daca o accelelez pana la 1000 de rotati nu mai tremura ma puteti ajuta si pe mine ? Multumesc frumos

296168[/snapback]

Vezi uleiul in cutia de viteze incearca complectarea daca lipseste.Daca faci schimb de ulei vezi sa fie de calitate si cine-l schimba sa stie ce face.Cutiile Septronic sunt destul de sensibile.Bafta

Link to comment
Share on other sites

Sunt un nou membru si ma intereseaza si pe mine de ce se simte un tremurat al masini cu o cutie steptronic. Eu am un 320d E46 din 2002 120k km (cutie steptronic) si nu pot sa zic ca imi tremura rau dar daca o accelelez pana la 1000 de rotati nu mai tremura ma puteti ajuta si pe mine ? Multumesc frumos

296168[/snapback]

 

Nu ii cumva din cauza ca ii subturata?? diesel la sub 1000 de ture ?? :blink:

Link to comment
Share on other sites

ba sar putea dar pe toti care ii stiu si au 320D automata le tremura masina, uni zic ca e de la tampoanele de la motor si nu stiu ce sa fac.

296235[/snapback]

 

Si aia ar fi o varianta desi nu cred! Ii destul de logic sa tremure la sub 1000 de ture!Ai masina turbo (foloseste turbina este indicat doar de aia e acolo :) )

Am condus 320d dar manual ... mi-o facut adevarata placere la volan ... dar nimic tremurat , si am parcurs cu ea un drum de 500 de km... foarte multumit de comportamnetul "dansei" :)

 

EX: La passat 4motion 2.0TDI iti moare motorul la 1000 de ture ... intr-a 2a ... :blink:

 

Si nu zic chestia asta din auzite sau sa critic masina!

Edited by Lt.Powell
Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut 320dA si tremura la turatii mici... am schimbat tot ce se putea schimba, tampoane motor, fulia de la motor si altele dar nimic... vibratiile au fost atenuate dar nu am reusit sa le anulez, m-am consolat cu ideea ca nu am ce sa fac... asa ca... asta este dieselul mai ales "automat"... :blink:
Link to comment
Share on other sites

unde ma pot uita sa vad daca trebuie completat uleiul la cutie ? sau mai bine zis ma pot uita eu sau tre sa ma duk la un service si ridicata pe elevator ?

Sfatul meu este sa te duci la AB, dar nu cred ca problema este de la cutie. "Cutia Steptronic" daca are probleme la partea mecanica nu poti sa mai mergi cu masina si daca are probleme cu partea electronica esti avertizat si intra in regim de avarie. Mai nou, uleiul "lifetime" din cutie este recomandat sa se schimbe dupa 150-160 mii km.

Link to comment
Share on other sites

Sunt un nou membru si ma intereseaza si pe mine de ce se simte un tremurat al masini cu o cutie steptronic. Eu am un 320d E46 din 2002 120k km (cutie steptronic) si nu pot sa zic ca imi tremura rau dar daca o accelelez pana la 1000 de rotati nu mai tremura ma puteti ajuta si pe mine ? Multumesc frumos

296168[/snapback]

 

 

Am si eu un 320d steptronic din 2003. 150cp diesel. La mine tremura cand vreau sa plec de pe loc ...inainte sa cupleze se simte un tremurici usor. si cand dau in marsarier ...daca iau piciorul de pe acceleratie ...al fel ...se simte un mic tremurici.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu un 320d steptronic din 2003. 150cp diesel. La mine tremura cand vreau sa plec de pe loc ...inainte sa cupleze se simte un tremurici usor. si cand dau in marsarier ...daca iau piciorul de pe acceleratie ...al fel ...se simte un mic tremurici.

296489[/snapback]

 

 

si la mine sunt mici tremurici dar as vrea sa stiu daca este normal sa faca asa sau are masina vreo problema :blink:

Link to comment
Share on other sites

Sfatul meu este sa te duci la AB, dar nu cred ca problema este de la cutie. "Cutia Steptronic" daca are probleme la partea mecanica nu poti sa mai mergi cu masina si daca are probleme cu partea electronica esti avertizat si intra in regim de avarie. Mai nou, uleiul "lifetime" din cutie este recomandat sa se schimbe dupa 150-160 mii km.

296250[/snapback]

 

 

am sa tin cont de sfat mersi frumos. dar poti sa imi spui si mie cam cati litri intra in cutie si care este modelul de ulei pt cutie ?

Link to comment
Share on other sites

e de la ambreiaj !!! si face asa pt ca masinile noi numai au arcurile pe disc si le-au bagat in volanta si tremura din cauza volantei...si la mine face la fel la plecatul dupa loc mai ales in coloane interminabile...

2000 de ron volanta

Nu cred... ca sta este problema

Link to comment
Share on other sites

:) :blink: ai schimbat tot fara asta.. :)

schimba volanta si ...voila...c'est fini la comedi...

http://www.realoem.com/bmw/partgrp.do?mode...635&hg=21&fg=05

iata si raspunsul...vezi cum discul nu are arcuri...unde crezi ca sunt?! in volanta...

la masinile e46 pana in 2003 320d se gaseste ambreiajul aftermarket, dupa 2003-2004

numai piesa oem de la Bavaria...trist pt mine... :)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Scuze ca nu am putut sa continui cu argumentele dar am probleme cu reteaua wireless in casa, si se deconecteaza laptopul... si acum

 

ON TOPIC: Am un prieten cu un e46 318d cutie normala... si a schimbat tot kitul de ambreiaj din aceleasi cauze... rezultatul ... acelasi tremurat la turatii mici (schimbase inainte... suporti, volanta, etc... la AB), chiar a avut un scandal cu aia de la AB pe aceasta tema... ca l-au pus sa schimbe tampoanele de la motor si erau OK... pt. asta a primit un discount la kitul de ambreiaj... Raspunsul final al celor de la AB a fost..."Este normal sa trepideze putin la turatii mici", dupa ce a schimbat tot ce se putea schimba...

Eu am schimbat cutia "STEPTRONIC" ~ 15.000 RON la AB :blink: si aceleasi simptome... trepidatii la turatii mici... asa ca este exclusa varianta ambreiajului...

Link to comment
Share on other sites

Scuze ca nu am putut sa continui cu argumentele dar am probleme cu reteaua wireless in casa, si se deconecteaza laptopul... si acum

 

ON TOPIC: Am un prieten cu un e46 318d cutie normala... si a schimbat tot kitul de ambreiaj din aceleasi cauze... rezultatul ... acelasi tremurat la turatii mici (schimbase inainte... suporti, volanta, etc... la AB), chiar a avut un scandal cu aia de la AB pe aceasta tema... ca l-au pus sa schimbe tampoanele de la motor si erau OK... pt. asta a primit un discount la kitul de ambreiaj... Raspunsul final al celor de la AB a fost..."Este normal sa trepideze putin la turatii mici", dupa ce a schimbat tot ce se putea schimba...

Eu am schimbat cutia "STEPTRONIC" ~ 15.000 RON la AB  :blink: si aceleasi simptome... trepidatii la turatii mici... asa ca este exclusa varianta ambreiajului...

296521[/snapback]

sti...sunt satul de Ab...ai vazut tu cum ti-a schimbat volanta(poate sh)...?!15.000 ron schimbul de cutie e mana cereasca cand o cutie e cam 10 mii de euro.....

 

la mine de la 0km si pana la cei 93 de miikm nu a facut asa...iar prietenul care a schimbat ambreiajul poate a schimbat doar kitul de ambreiaj(placa presiune,disc,rulment) 1500 ron...si normal ca tot asa face pt ca problema e volanta...100% :) nu are ce altceva sa faca

Link to comment
Share on other sites

sti...sunt satul de Ab...ai vazut tu cum ti-a schimbat volanta(poate sh)...?!15.000 ron schimbul de cutie e mana cereasca cand o cutie e cam 10 mii de euro.....

 

la mine de la 0km si pana la cei 93 de miikm nu a facut asa...iar prietenul care a schimbat ambreiajul poate a schimbat doar kitul de ambreiaj(placa presiune,disc,rulment) 1500 ron...si normal ca tot asa face pt ca problema e volanta...100% :) nu are ce altceva sa faca

Nu stiu de unde stii tu de 10.000€ ? Pretul pt. cutie noua "STEPTRONIC" ~5000€... in germania ~4000€... am vrut sa o schimb acolo... dar ma ducea mai mult, pt. ca tebuia sa transport masina cu o platforma...

Referitor la prietenul asta al meu care a schimbat kitul de ambreiaj... DA a schimbat si volanta... pt. ca acelasi lucru l-au spus si aia de la AB, ca este posibil sa fie volanta... si omul a schimbat tot, adica kitul cu tot cu volanta sa fie sigur de "REUSITA", dar... :blink:

 

Eu spun ce stiu din proprie experienta... poate nu am dreptate, dar... asa cred.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de unde stii tu de 10.000€ ? Pretul pt. cutie noua "STEPTRONIC" ~5000€... in germania ~4000€... am vrut sa o schimb acolo... dar ma ducea mai mult, pt. ca tebuia sa transport masina cu o platforma...

Referitor la prietenul asta al meu care a schimbat kitul de ambreiaj... DA a schimbat si volanta... pt. ca acelasi lucru l-au spus si aia de la AB, ca este posibil sa fie volanta... si omul a schimbat tot, adica kitul cu tot cu volanta sa fie sigur de "REUSITA", dar... :blink:

 

Eu spun ce stiu din proprie experienta... poate nu am dreptate, dar... asa cred.

296534[/snapback]

5000 de euro....e o cutie de solenta...manuala in 5 trepte a schimbat un vecin si am vazut facutura...

Link to comment
Share on other sites

5000 de euro....e o cutie de solenta...manuala in 5 trepte a schimbat un vecin si am vazut facutura...

Cum sa fie o cutie de solenta 5000€... :blink: pai vecinul ala al tau inseamna ca are probleme grave la cap, daca a dat pe o cutie de solenta atat... pai nu costa masina atat... poate a fost 5000RON...

Eu am sunat in Germania si la Munchen la 2 reprezentante BMW si la Stuttgart si era acelasi pret cu diferente de cateva zeci de €.

Link to comment
Share on other sites

Cum sa fie o cutie de solenta 5000€... :blink:  pai vecinul ala al tau inseamna ca are probleme grave la cap, daca a dat pe o cutie de solenta atat... pai nu costa masina atat... poate a fost 5000RON...

Eu am sunat in Germania si la Munchen la 2 reprezentante BMW si la Stuttgart si era acelasi pret cu diferente de cateva zeci de €.

296541[/snapback]

ce sa iti mai zic esti norocos...eu iti zic cat costa, dupa preturile de la magazinul de piese la care lucrez.. :)

urez succes tuturor care au probleme cu "tremuriciul" eu stiu de la ce tremura la mine... :)

 

p.s. sunt momente cand tremura(cand merg in cozi care nu se mai termina) si momente cand nu are nici o treaba si viata e mai frumoasa (cand traficul e fluid)...eu am inteles ca majoritatea 320d dupa 100 de mii au aceste probleme...deci e normal :)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

sti cat costa un motor pt un 320d 2001-2004 ?!

 

...

 

15000 de euro, suna la AB si convingete....!!!

296540[/snapback]

 

ce legatura are pretul motorului de bmw(care mi se pare rezonabil) cu pretul unei cutii de solenza...5000 euro :) .... :blink: poate 5000 ron.

5000 euro cred ca era masina noua TOATA

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.