Jump to content

Automobile Bavaria


DarKWavE

Recommended Posts

Din punctul meu de vedere e clar ca sunt si probleme care sa incercam sa le rezolvam. Dar cu asta am doua probleme.

 

1. Sunt prea multi rauvoitori si e greu sa selectezi problemele adevarate de cele expuse cu rea intentie, fara a fi reale.

 

2. Tonul multor plangeri este potrivit pentru vitan, nu pentru o reprezentanta BMW, oricare ar fi ea. Eu aleg sa ignor tonul de vitan si stiu ca oricine ar face la fel.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 357
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eu am gasit si motorul curatat (reparatie capota), nu stiu daca a fost spalat complet, dar oricum nu era prafuit cum il predasem eu. Masina am dus-o spalata si am luat-o spalata, am avut noroc de vreme buna si totul a fost ok. De faptul ca au intarziat 3 zile fata de promisiunea initiala am uitat cand m-am vazut in masina si lucrarea a iesit asa cum speram.
Link to comment
Share on other sites

Cat de nesimtit poti fii. Te-am jignit pe tine cumva sa imi raspunzi asa? Romulus=AB sau nu inteleg ideea?

311532[/snapback]

 

M-ai jignit clar. Cand stiai ca nu ai avut de-a face direct cu Bavaria niciodata, ca forumul are o politica de a nu arunca cu rahat in Bavaria doar din reavointa, tu ai facut-o intentionat. Si ti-ai primit raspunsul.

Link to comment
Share on other sites

Credeam ca e clar. Pe portierele din spate ale masinii se vedeau urmele de pasta de polish (culoare alba) si mizerie. Erau curate portierele revopsite.

Nu sunt un geniu (nu stiu nici macar daca pasta de polish e alba sigur...dar asta era pe portiere si am dedus singur) dar cred ca imi pot da seama daca masina era curata sau nu. Cel mai vizibil murdara era in partea de jos a portierelor, acolo unde NU ajungea ploaia asa bine ca de la mijlocul masinii in sus. Sincer asta nici nu ma intereseaza...oricum ploua cu galeata. La interior masina era curata cum am dus-o.

Eu v-am prezentat lucrurile asa cum au fost si unii ati luat-o ca asi fi facut-o cu rea vointa. Repet ca nu ma deranjeaza ca era sau nu masina spalata, nu ma deranjeaza nici macar comportamentul si tonul angajatilor AB.

"Problemele" majore au fost ca nu au notat cu ce a venit masina, dotarile, benzina etc., ca mi-au gresit comanda cand am dus-o (lucru din cauza caruia a durat aproape o saptamana sa dea acceptul cei de la asigurari) si faptul ca a durat apx. 4 saptamani o reparatie a 2 usi si o aripa.

 

Partea cu asigurarile nici nu am mai povestit-o ca ma sictirisem... insa dupa 4 zile de cand tot nu primeau acceptul si vorbisem la telefon de zeci de ori cu cel de la asigurare, i-am sunat pe cei de la AB sa imi trimita si mie pe fax cererea de plata. Norocul a fost ca m-am uitat pe ea si am vazut ca piesele care trebuiau reparate erau trecute gresit (asa cum le notase domnul consilier prima data, adica portierele dreapta si aripa spate dreapta...cand de fapt trebuiau portierele fata st. si dr. si aripa spate stanga).

La ora 18:10 am primit faxul si am vazut problema si i-am sunat pe cei de la AB si am plecat acasa de la birou. La telefon mi-au spus ca or sa rezolve a doua zi ca atunci era prea tarziu. Cand m-am dus a doua zi la birou...am gasit un fax trimis de AB la 20:15. Asta e singurul lucru care pot spune ca m-a lasat fara cuvinte caci nu ma asteptam sa mai trimita cineva fax-uri la ora aia sau sa incerce sa imi rezolve mie problema. Insa...doar atat...in rest zerio, din punctul meu de vedere. In acelasi timp nu trebuie uitat ca s-au depus plangeri si la AB din romania si la bmw AG...ma gandesc ca si asta o fi un motiv pentru care s-a rezolvat problema la opt seara...insa conteaza mai putin.

 

LE: cat despre calitatea lucrarii...nu cred ca m-ati vazut prea stresat. Stiu ca e in garantie si o sa verific cu atentie cand o sa pot. Pana una alta totul pare in regula asa cum am mai spus.

 

LE2: mi-am adus aminte si de faza cand m-am dus sa ridic masina... acelasi consilier care a primit masina, pe acelasi ton de parca scarbit...cand m-a vazut in fata mesei...ma intreaba: da ce doriti. Dupa ce i-am spus ca am venit sa ridic masina albastra B-3..... imi spune: pai nu dumneavoastra ati adus-o :blink: (asta a fost de destindere... i-am spus numele si a fost ok...dar oricum a fost funny)

Edited by DarKWavE
Link to comment
Share on other sites

Am inteles :blink: Important e ca lucrarea sa fie buna :)

Praful alb poate fi si de la chit, dupa ce a fost slefuita...

Atitudinea angajatilor... asta e, traim in Romania.

 

Despre AB pot sa spun doar atat, cat am discutat cu romanii de acolo nu am ajuns la o intelegere, cum am discutat cu nemtii de acolo s-a schimbat treaba, deci tine de om si de nationalitate tu-i mama ei de treaba. Absolut toti romanii cu care am vorbit m-au mintit sistematic, cu nemtii treaba a fost exact invers, asta ma face sa zic ca ne meritam soarta, intr-un fel sau altul.

Link to comment
Share on other sites

Darkwave, am sa te rog sa nu mai duci masina la Automobile Bavaria. Sau daca o faci vreodata, sa nu spui la nimeni. Cred ca e cea mai buna optiune pentru tine.

311641[/snapback]

 

:blink: cred ca sunt eu obosit sau interpretez gresit cele spuse de tine. Nu cred ca e nevoie sa ma rogi tu sa nu mai duc masina si nici nu inteleg de ce ar fi cea mai buna optiune pentru mine sa nu spun nimanui daca o duc. :) Poate asta e cea mai buna optiune pentru tine. Eu am povestit ce am patit si din punctul meu de vedere puteti sa inchideti topicul asta...sau sa il si stergeti...insa chiar nu inteleg "rugamintea" ta si nici sfatul din ultimul post.

E cumva tactica cu "lasa-l pe prost in plata lui"? ca din cate observ din punctul tau de vedere...eu sunt idiot ca ma plang de serviciile lor mult sub nivelul altor reprezentante chiar de la noi, ca pun pe forumul "impatimitilor" de bmw ceea ce se intampla in curtea singurului reprezentant bmw din Romania, ca doresc sa mi se ia masina in primire asa cum trebuie si cum scrie la carte si tot asa sa imi fie data, ca ma astept ca atunci cand mi se spune o saptama...sa fie o saptamana si nu 4... dar cine stie... poate chiar interpretez eu aiurea spusele tale.

 

o seara buna

Link to comment
Share on other sites

Ti-am enumerat mai sus in cate locuri din lume am lasat BMW-uri. Niciunde am fost nu am facut mai multe decat sa las cheia si sa semnez foaia cu probleme. Odata in Germania, am lasat-o plina de bagaje...

 

Daca pe tine asta te deranjeaza... Ce pot sa spun, du-o afara din tara.

Link to comment
Share on other sites

atunci chiar nu vad care este problema ta

ca nu sa consemnat ce benzina ai si ce triunghi se afla in masina ta,probabil pentru ca acolo nu se injosesc sa se preteze la lucuri de genul ala specifice altor serviceuri

ca ai primit fax la ora 20 si ceva cand programul se termina la ora 18

eu cred ca sau interesat ok depre masina ta

de ex am un prieten care vrea sa cumpere un bentley si cand a sunat in austria ,sti ce a raspuns consilierul de vanzari sa revina peste 2 ore ca este in pauza de masa cand el vroia o masina de 200000 euro cu banii jos

asa ca nu cred ca nu sunt ok cei de la AB

Link to comment
Share on other sites

off-topic..@brownshark: "coaja de portocala" este un trend...te invit sa vizitezi toate show-room-urile din bucuresti, din romania, din europa...de la orice brand vrei tu...si o sa observi ceva f curios..la masinile noi, expuse..toate au "coaja de portocala"..si mai e un trend in vopsele cel de metal nefinisat..dar asta numai la modelele exclusiviste..eh,niste imperfectiuni care sunt o moda..nu un defect de vop

311485[/snapback]

 

Hai ca esti tare!.... :blink: Auzi ..." Coaja de portocala " e un trend...

Eu zic ca e o scuza...si la masini si la femei... :)

Link to comment
Share on other sites

Pai spune-ne tu pe scurt.

311741[/snapback]

 

ORANGE PEEL

(Poor Flow, Texture)

Paint film having an uneven texture that resembles the skin of an orange.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

CAUSE

Under reduction and/or air pressure too low.

Thinner/reducer evaporates too fast for spray conditions.

Excessive film thickness or piling on of heavy wet coats.

Improper spray gun set-up.

Improper painting technique.

REPAIR

Compound or polish to reduce surface texture.

Or, sand smooth with 1200 or finer grit sandpaper, compound and polish to restore gloss.

Or, sand smooth and refinish.

PREVENTION

Use proper reduction ratio and spray at recommended air pressure.

Select recommended thinner/reducer based on temperature, humidity, air movement, and size of repair.

Avoid heavy coats and excessive film thickness.

Use recommended spray gun, fluid tip and air cap for the material being sprayed. Always adjust the gun for best atomization and balanced spray pattern before paint application.

During paint application, hold the gun perpendicular and parallel to the surface. Adjust speed of pass, pattern overlap, and distance from the panel to achieve the desired appearance.

 

...acu' nu ca n-ai fi stiut oricum dinainte...

Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

Pai eu "coaja de portocala" am vazut doar pe masini noi, vopsite in fabrica. Si am vazut multe, nu doar vandute in Romania. Pot sa va dau linkuri din US unde unii se plang...

 

Ale mele vopsite la AB, n-au avut asa ceva.

311757[/snapback]

 

tu trb sa fii rational si sa fii sigur de cind incepi sa te incalti ca sa te duci la AB ca vei fi tratat cu mai multa atentie fata de altii , e chiar normal doar esti de-al casei...nu trb sa fii actionar neaparat si noi aici pe forum nu putem sa comentam ce faci tu cu banii tai...cum ti-am mai zis , era f bine sa fii actionar majoritar...sigur faceai ceva miscari pe acolo...in mod normal AB ar trb sa fie peste mercedes ca doar stii ce se zice in germania...

Link to comment
Share on other sites

tu trb sa fii rational si sa fii sigur de cind incepi sa te incalti ca sa te duci la AB ca vei fi tratat cu mai multa atentie fata de altii , e chiar normal doar esti de-al casei...nu trb sa fii actionar neaparat si noi aici pe forum nu putem sa comentam ce faci tu cu banii tai...cum ti-am mai zis , era f bine sa fii actionar majoritar...sigur faceai ceva miscari pe acolo...in mod normal AB ar trb sa fie peste mercedes ca doar stii ce se zice in germania...

311765[/snapback]

 

1. Ce legatura are asta cu discutia noastra?

2. Chiar crezi ca trebuie sa repeti o ineptie, poate cineva o chiar crede?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.