Jump to content

Vreau sa imi cumpar seria 3 coupe


cristi_florea

Recommended Posts

Salut!Sunt nou pe aici.

As vrea sa ma ajutati intr-o problema.

Peste 4 zile implinesc frumoasa varsta de 18 ani si parinit imi ofera sansa sa`mi cumpar o masina.Aceasta as vrea sa fie un bmw seria 3 coupe diesel.

Ma gandeam la un 330 sau 335, nu stiu care sa aleg, dar si 330xd, nu mi`ar strica putin ajutor cu el la munte iarna.Cine are sa cine stie informatii mai utile....

 

va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

330 xd ..dupa parerea mea.daca tot este sa-ti iei masina cu o groaza de cai putere, mai bine ia-ti una care te si ajuta sa o conduci..in cazul tau, ca esti incepator iti ajuta mult tractiunea integrala si puterea e mai mult decat de ajuns pe drumurile noastre, daca ne referim la un 330xd..deci nu-ti va fi de ajutor doar iarna..unde ma gandesc ca daca ai avea un 325 cu tractiune spate nu te poti abtine sa nu-ti scape un pic piciorul pe acceleratie si doamne fereste.. :blink:

per total 330 xd mi se pare o masina echilibrata si suuper tare in acelasi timp.

as fi recomandat 325 coupe doar daca traiam in California..putere maxima..ca nu e zapada..si coupe ca tot se poarta fitzele..:)

Bafta..si spor la cumparaturi!(dar mai ales..alege cu prudentza nu cu orgoliu..ai toata viatza inainte ca sa iti cumperi cel mai puternic bmw..nu e nevoie sa te grabesti)

Ciao

Link to comment
Share on other sites

Salut!Sunt nou pe aici.

As vrea sa ma ajutati intr-o problema.

Peste 4 zile implinesc frumoasa varsta de 18 ani si parinit imi ofera sansa sa`mi cumpar o masina.Aceasta as vrea sa fie un bmw seria 3 coupe diesel.

Ma gandeam la un 330 sau 335, nu stiu care sa aleg, dar si 330xd, nu mi`ar strica putin ajutor cu el la munte iarna.Cine are sa cine stie informatii mai utile....

 

                                                                          va multumesc!

303102[/snapback]

 

Poate nu ar strica sa incerci si un 335i, daca tot ti se ofera sansa asta. :blink:

Link to comment
Share on other sites

poti sa iti iei si 335d si sa te duci la munte :) daca iti pui cauciucuri de iarna nu ai absolut nici o problema poate doar la vreo panta! acolo da ar ajuta x-drive dar nu ii vad asa mult rostu.....am un prieten cu 335d si intr-o seara am iesit putin pe afara sa ne "alergam" eu eram cu un passat 2.8 v6 4motion 193 cai tiptronica si el cu 335d steptronica si afara era ud si inca mai picura 0-80km ma tineam de el dar porma incepea si se distanta calumea....nu am vazut sa ii fuga curu sau ceva de genu poate la mine ajuta ceva 4motion dar la el imi zicea ca ii plapaia ala intruna :) dsc & dtc isi fac bine treaba :blink:
Link to comment
Share on other sites

231cp respectiv 268cp?

Da, diferenta e destul de mare si cred ca se simte si merita.

Totusi, in situatia ta, daca nu ai griji materiale, 335i coupe ar fi alegerea cea mai buna. Numai sa ai grija in primele luni de zile la cum conduci, pana te obisnuiesti cu o asa masina.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca la varsta ta ar fi potrivit un 318 D...

303205[/snapback]

 

subscriu.

daca nu cumva si ala e prea puternic.poate sunt eu mai invechit in gandire.... insa consider ca o masina ieftina, slaba ca putere si fara electronica este un inceput bun pentru un sofer. asa inveti sa te perfectionezi. cu o masina care iti imbunatateste jumatate din skillurile pe care oricum nu le ai inca nu prea ai cum sa te perfectionezi. sfatul meu este sa iti iei cateva luni o conserva (gen Logan) ca sa inveti cum sta treaba cu covrigu si sa nu te rupa la buzunar in cazul unor eventuale incidente si abia apoi sa treci la o masina in adev sens al cuvantului.

 

pararea mea este ca nici 335xd, nici 325 nu sunt potrivite pt tine. poate doar sa o ai in garaj pana inveti sa conduci. parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai bani de 335i si poate si tatal tau are timp sa stea de capul tau in dreapta pt o luna-doua, totul va fi ok.

 

Daca iti iei o Dacie si esti de capul tau nu te va ajuta cu nimic pe mai departe. Totul tine de mentalitate si de intelegerea riscurilor pe care ti le asumi.

Si intelegerea dinamicii masinii are o mare importanta.

 

Daca iti iei BMW, uita de X-drive, ia-ti o masina cu tractiune spate.

 

Poti sa mori mult mai usor in Dacie sau in Logan decat in BMW. Ceea ce conteaza este sa fie cineva care sa te indrume la inceput - felul in care conduci in primele 2-3000 km va influenta foarte mult felul in care vei conduce toata viata.

Link to comment
Share on other sites

Ai mare dreptate Ciupanezule. Si la mine a fost la fel, am avut mare noroc cu fratele meu care e instructor auto. La inceput statea mereu in dreapta mea si ma corecta atunci cand greseam. E mai bine sa inveti sa conduci o masina adevarata decat o Dacie.

 

Cand o sa treci de la Dacie la 335d o sa ti se pare ca ai trecut de la trotineta la bicicleta...n-ai facut nimic. Unii oameni poate chiar au in sange pasiunea de a conduce si fler-ul necesar asa ca o sa se adapteze repede la o masina puternica.

 

Concluzia: daca te tin buzunarele...ia-ti 335i cum au zis mai multi pe aici, e o masina extraordinara. Daca preferi totusi un consum decent si cuplu senzational, alege 335d. Biturbo-ul ala face toti banii.

 

PS: io de ce n-am avut parinti de astia? Mie la 18 ani mi-au luat un ceas :blink: Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Am luat examenul.

Profesorul mi`a zis ca sunt un conducator bun si ca pot face fata situatiilor gen aglomeratie sau altceva.

Am mai condus un seria 5, 530xd al tatalui meu si mi se parea ok nu era prea puternic sa nu-l pot controla.Masina este automata e60 cu facelift are cam 2 luni si 5000km

303239[/snapback]

hahahahhahahahaha

:) Ce argument. Am luat examenul...instructorul zice ca sunt un sofer bun! :blink:

Link to comment
Share on other sites

eu ti-as recomanda sa nu-ti iei asa ceva pana nu ai cel putin 1 an de experienta sau 10K km in oras + in afara , nu de alta dar sa-ti iei carnetul maine si poimaine sa te urci in 335i sau 535i , eu zic ca e sinucidere :blink: ca sa nu mai zic ca toti suntem inca sub influenta "teribilismului" , multi cai , viteza , drifturi si alte chestii.

@mikken - iti zic eu ca cel mai bine e sa conduci dacie mai intai de altceva...toata lumea stie asta. nu are rost sa mai comentam pe subiectul asta. si nu zic logan sau solenza. ceva vechi este bun pt inceput. eu am condus 1 an o dacie break si mi-a prins bine sa stii :)

Link to comment
Share on other sites

Am luat examenul.

Profesorul mi`a zis ca sunt un conducator bun si ca pot face fata situatiilor gen aglomeratie sau altceva.

Am mai condus un seria 5, 530xd al tatalui meu si mi se parea ok nu era prea puternic sa nu-l pot controla.Masina este automata e60 cu facelift are cam 2 luni si 5000km

303239[/snapback]

profesorul tau cred ca este naiv putin....aglomeratia si situatiile din aglomeratie sunt o nimica toata , pe langa ce te pandeste in bucuresti. sa fim seriosi si mie mi-a zis instructorul acu destul timp ca conduc bine , da trebuie sa ajungi sa te cunosti pe tine si dupa masina pe care o vei conduce.

Link to comment
Share on other sites

un mic exemplu....imi iau maine carnetul de la politie si poimaine ma duc sa comand un bugatti veyron , iar peste 5 zile ma vezi la stirile de la ora 5 , sau cu motorul , da de carnet sa-ti iei A-ul si spune-i lu tata sa-ti ia HAYABUSA 2008 :blink: parerea mea este ca trebuie sa te mai gandesti .:)
Link to comment
Share on other sites

hahahahhahahahaha

:) Ce argument. Am luat examenul...instructorul zice ca sunt un sofer bun!  :blink:

303248[/snapback]

Probabil ca un instructor este destul de experimentat si poate sa vada daca cineva are aptitutini de condus.

Contrar parerii multora, daca ai permis de cativa ani poti sa fii chiar mai prost decat un incepator.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca nu ar trebui sa te arunci la o masina asa de puternica, si eu sunt posesor de 320d de curand, am 2 ani de condus si tot este tentant daca nu chiar foarte tentant sa ii dai talpa cand ai o masina puternica, mai ales la 18 ani sunt foarte sigur ca nu o sa stai linistit, este normal, de aceea eu sunt de parere sa iti iei un 318d sau un 320d in cel mai rau caz si eu zic ca vei fi multumit ! Majoritatea au condus o masina slaba la inceput, o masina pe care sa inveti sa conduci, macar primele 2-3 luni, pentru a iti forma un minim de reflexe, este pacat de masina sa o iei si dupa aia sa ai un incident cu ea, chiar si zgariat o bara sau ceva de genu asta. Multa bafta !
Link to comment
Share on other sites

eu ti-as recomanda sa nu-ti iei asa ceva pana nu ai cel putin 1 an de experienta sau 10K km in oras + in afara , nu de alta dar sa-ti iei carnetul maine si poimaine sa te urci in 335i sau 535i , eu zic ca e sinucidere :) ca sa nu mai zic ca toti suntem inca sub influenta "teribilismului" , multi cai , viteza , drifturi si alte chestii.

@mikken - iti zic eu ca cel mai bine e sa conduci dacie mai intai de altceva...toata lumea stie asta. nu are rost sa mai comentam pe subiectul asta. si nu zic logan sau solenza. ceva vechi este bun pt inceput. eu am condus 1 an o dacie break si mi-a prins bine sa stii :)

303250[/snapback]

Hai ma sa fim seriosi, daca tie ti-ar fi dat maicata bani de la inceput de BMW nici nu te mai uitai spre Dacia aia.

 

Daca mergi teribilist cu Dacia e exact la fel de periculos, de fapt si mai periculos.

Un amic de-al meu a intrat cu Dacia in statuia de la Kogalniceanu pt ca s-a dus prea tare si nu a putut sa mai vireze :blink:

 

Totul tine de mintea pe care o ai sau daca cineva te indruma.

Plus ca e la fel de grav daca ti se pun cheile de la o Dacie in mana si ti se spune dute sa te plimbi. Un BMW modern are destule sisteme care o fac mult mai sigura.

 

un mic exemplu....imi iau maine carnetul de la politie si poimaine ma duc sa comand un bugatti veyron , iar peste 5 zile ma vezi la stirile de la ora 5 , sau cu motorul , da de carnet sa-ti iei A-ul si spune-i lu tata sa-ti ia HAYABUSA 2008 :) parerea mea este ca trebuie sa te mai gandesti .:)

303257[/snapback]

 

Am vazut la fifth gear prezentarea veyron-ului si este chiar foarte usor de condus. :)

Eu zic ca e mai greu sa conduci un E30 decat un Veyron.

 

La motociclete e cu totul alta mancare de peste.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.