Jump to content

ce parere aveti de masinuta asta?


Vlad_E30_E46

Recommended Posts

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

acum am dat si eu peste topicul asta si pentru o secunda mi-a stat inima in loc

 

am crezut ca e aceeasi culoare cu e36 meu

sa lesin drq pe loc

 

dar m-am uitat mai atent si am scapat de stress, nu e la fel

 

frumoasa foc masina, interiorul de asemenea

Link to comment
Share on other sites

deci,vreau sa intervin si eu cu mici pareri:

eu detin un 320i e46 iar tatal meu un 525d e39:desi 3-arul asta are mai multe dotari ca 5-ul,nu are cum sa compenseze comfortul superior al 5-ului;ca manevrabilitate(mai ales in oras) e clar ca 3-ul exceleaza mai bine;in modelul mai mare in schimb ai o senzatie de siguranta si stabilitate superioara,iar ca design,desi e mai vechi cu vreo 2 ani jumate ca 3-ul si e un pic vizibil acest fapt,5-ul nu cred ca arata demodat;

aceste 2 modele le conduc in mod regulat si pot sa-ti pun ca sunt mult mai impresionat de comfortul deosebit al 5-ului(am stat intr-un A8 modelul mai vechi si nu mi se parea mai mare in interior) decat numeroasele dotari de pe 3-ul meu.

referitor la dilema ta,unul are 4 cilindrii iar altul 6 ,acesta din urma fiind mai silentios,mai echilibrat si suna altfel;comparand imaginile de mai sus ale celor doua modele,eu zic ca 525d-ul arata mult mai bine ca 320d(mai ales interiorul);in ideea ca amandoua sunt intr-o stare tehnica corespunzatoare,nu ar trebui sa eziti in a alege seria 5.

Link to comment
Share on other sites

Repet ce am mai spus... Si eu am avut ambele modele, ma rog, motorizari diferite. Adica un 318i facelift si un 525iA din 2001. Ambele masini mi se par scumpe la pretul de prima strigare dar intre ele e normala o diferenta de 1000 de euro. As alege seria 5 din motive de cutie si confort. Ca performante dinamice banuiesc ca tot acolo iesi. Vezi care vanzator lasa mai mult din pret si aia e masina. Dar sa lase amandoi din pret, ca vor cam mult.

 

 

....dar totusi, ai fost sa vezi masinile? Topicul asta e de o saptamana deja...

Edited by gbu
Link to comment
Share on other sites

am vazut ambele masini:

-3-ul este in buna stare tehnica(fara verificari pe stand sau altfel), doar cat se simte la mers de proba, dar in schimb motorul pare sa nu traga cum ar trebui, in sensul ca nu prea are zvac

-5-ul, estetic este impecabil, motorul trage corespunzator, in schimb are deficiente sesizabile binisor pe partea de bucsaraie,capete de bara, amortizoare, mecanica consumabila in general, dar care adunate nu justifica pretul masinii......

Link to comment
Share on other sites

daca stau si ma gandesc bine,la banii pe care esti dispus sa-i dai pe una din cele doua de mai sus,mai bine iti cumperi un BMW de dincolo,cu km mai putini,an de fabricatie recent si poate chiar si euro4 si chiar si cu ceva dotari;daca ai pe cineva pe dincolo sau o cunostinta competenta care sa te insoteasca si sa te ajute in a gasi un model ideal,asa ar fi cel mai bine;bafta oricum!
Link to comment
Share on other sites

nu e asta o problema si doar ca la dotarile dorite de mine imi trebuiesc 20mii dincolo

310963[/snapback]

 

 

eu zic sa te gandesti bine si sa renunti la o lista incarcata cu dotari in favoarea unei uzuri mai mici si a sigurantei sporite in achizitionarea unui automobil second de dincolo(in sensul unor posibile probleme tehnice ascunse la prima vedere);si crede-ma ca nu ai nevoie de 20.000 euro pt. a-ti realiza visul;cu vreo 12.000-13.000 de euro iti poti lua ceva bun de prin 2002-2003 si cu ceva optionale;si iti raman si bani pt. taxa de prima inmatriculare;sau esti dispus sa iti iei de aici ceva uzat pe drumurile noastre si poate si cu kilometrajul dat inapoi;daca ai banii pe care ai fi dispus sa-i dai pe una din cele doua modele din pozele de mai sus ar trebui sa faci o vizita inspre vest.

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa te gandesti bine si sa renunti la o lista incarcata cu dotari in favoarea unei uzuri mai mici si a sigurantei sporite in achizitionarea unui automobil second de dincolo(in sensul unor posibile probleme tehnice ascunse la prima vedere);si crede-ma ca nu ai nevoie de 20.000 euro pt. a-ti realiza visul;cu vreo 12.000-13.000 de euro iti poti lua ceva bun de prin 2002-2003 si cu ceva optionale;si iti raman si bani pt. taxa de prima inmatriculare;sau esti dispus sa iti iei de aici ceva uzat pe drumurile noastre si poate si cu kilometrajul dat inapoi;daca ai banii pe care ai fi dispus sa-i dai pe una din cele doua modele din pozele de mai sus ar trebui sa faci o vizita inspre vest.

310981[/snapback]

 

De acord! Eu cred ca seria 5 nu ofera sportivitatea lui 3 (parere personala).

E mai robusta masina! Cred ca un seria 3 adus de dincolo pana in 13.000 te-ar multumi.

Pretul la 3ar-ul indicat de tine este vizibil foarte ridicat. Arunca o privire sa vezi ca aduci aceeasi masina din Germania cu 11.000.

 

Succese!

Link to comment
Share on other sites

De acord! Eu cred ca seria 5 nu ofera sportivitatea lui 3 (parere personala).

E mai robusta masina! Cred ca un seria 3 adus de dincolo pana in 13.000 te-ar multumi.

Pretul la 3ar-ul indicat de tine este vizibil foarte ridicat. Arunca o privire sa vezi ca aduci aceeasi masina din Germania cu 11.000.

Succese!

310994[/snapback]

 

11000?hmm...ma indoiesc foarte tare

Link to comment
Share on other sites

De acord! Eu cred ca seria 5 nu ofera sportivitatea lui 3 (parere personala).

E mai robusta masina! Cred ca un seria 3 adus de dincolo pana in 13.000 te-ar multumi.

Pretul la 3ar-ul indicat de tine este vizibil foarte ridicat. Arunca o privire sa vezi ca aduci aceeasi masina din Germania cu 11.000.

 

Succese!

310994[/snapback]

Ai mers vreodata cu E39 si E46? Le-ai si condus? Daca da ce motorizari?

 

Daca ai rabdare si cauti afli cu 11500 cu tot cu tva!

Sa-ti caut eu?  :)

311004[/snapback]

Esti sigur? :blink: Te-ai uitat la dotarile 320d-ului?

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

La 11.000 in DE nu ai EURO 4 sigur , nu ai piele si nici navigatie ... si sa nu ai pretentii de culoare ... ca iei ce gasesti :blink: . Daca vrei optiuni si Euro 4 in Germania fara 15.000 in buzunar nu ai ce cauta .... La e46 ma refer.... Daca vrei masina de la turci atunci da ... poate gasesti ...

 

Bafta la cautat !!!

Link to comment
Share on other sites

eu stiu tata toate astea , cei doi baieti vorbesc din pozele de pe "mobile" sau cine stie de unde.........eu stiu cu ce bani se platesc dotarile astea afara, d-aia mi-a si suras un pic ideea cu astea 2 dupa tara.

ideea e ca as face un compromis la partea tehnica a masinii(oricare dintre cele 2) in favoarea aspectului datorita rulajului pe tara, ceea ce nu-mi prea surade; poate doar sa nu coste prea mult sa aduc 5-ul la stadiul perfect de functionare.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.