Jump to content

BMW e90


Rollyboy

Recommended Posts

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

La condusul de zi cu zi, 320d il da la scoala rau pe 320i, daca mai e si trafic pe drum, reprizele lui 320d il fac sa paleasca pe 320i......eu sunt fan benzina, dar subscriu la ce-a zis Buck50...intre astea doua strict, eu personal as alege 320d.

Depinde de tine RollyBoy, daca o vrei doar sa te dai cu ea si sa te mai intalnesti cu baietii sa o turati si nu bagi multi kilometri, mergi pe mana benzinarului, insa daca ai de facut ceva drumuri mai lungi, go for diesel.

p.s.: tine cont ca daca incingi rau benzinarul ii dublezi consumul, de tine depinde. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Sal. Ce motorizare recomnadati pe un BMW seria 3 modelul nou?

320i, 170 CP, 210 Nm, 8.2s la 100km/h

320d, 177 CP, 350Nm, 7,9s la 100km/h

308635[/snapback]

 

Dintre cele 2 motorizari as alege categoric 320D si nu neaparat pt. consum(cu toate ca si asta este un factor destul de important) ci pt. diferenta mare de cuplu dintre ele 350nm vs. 210nm.Si eu sunt fan benzina,dar in cazul asta iti recomand dieselul net superior,sunt de parere ca dc. vrei benzina,atunci sa si "traga" nu 320i in 4 cilindri,dc. vrei benzina pe care sa o simti "k-lumea" ia-ti de la 2.5i L6 in sus...in cazul de fata nu se merita,plus ca ai reprize mult mai scurte si mai puternice la 320D pe depasiri.Bafta :blink:

Link to comment
Share on other sites

320d clar,eu am 320d dar cel de 163cp si nu imi ia mai mult de 10l/100km in oras si e automata.Am dus-o si la 240km/h,4 persoane in masina,autostrada,afara,mers constant fara nici cea mai mica problema.O revizie de schimb filtre,ulei si lichid de frana e 10 milioane cu tva nu stiu cat e la benzinar.Revizia eu o fac la 25.000km dar masina zice in jur de 38.000km sau asa ceva.La performante e mai slab 320i asta de 170 cp si ca al meu asa ca nu vad de ce ai lua o masina mai slaba ca performante cat si mult mai gurmanda la combustibil,doar pentru sunet?
Link to comment
Share on other sites

eu am un 320d de 163cp, modelul anterior de motor, si sunt multumit de el. tatal meu are un 318i cu cutie autonata si are un consum in oras de cca 14%, deci cu un motor mai mic ca 320i ca si performate, aceeasi cilindree. de asemenea am un prieten cu un coupe de 325i, modelul nou, si daca il gadila in talpa si se da le ea, are consum de 16%, cam multicel, dupa parerea mea.

eu cu al meu am in oras cam 8,5% si ma mai dau la ea din cand in cand. mie personal imi place si zgomotul cam de tractor pe care il scoate dieselul, se simte ca ai motor. benzina este mai silentioasa, oricum antifonarea este foarte buna la BMW, te lasa sa auzi doar cat trebuie din zgomotul motorului.

avand in vedere ca pretul pe barilul de petrol se apropie de 100 USD, eu zic sa te duci pe un 320d, este un motor foarte bun si elastic. o sa iti placa.

sa auzim de bine.

Link to comment
Share on other sites

320d clar,eu am 320d dar cel de 163cp si nu imi ia mai mult de 10l/100km in oras si e automata.Am dus-o si la 240km/h,4 persoane in masina,autostrada,afara,mers constant fara nici cea mai mica problema.O revizie de schimb filtre,ulei si lichid de frana e 10 milioane cu tva nu stiu cat e la benzinar.Revizia eu o fac la 25.000km dar masina zice in jur de 38.000km sau asa ceva.La performante e mai slab 320i asta de 170 cp si ca al meu asa ca nu vad de ce ai lua o masina mai slaba ca performante cat si mult mai gurmanda la combustibil,doar pentru sunet?

308932[/snapback]

Tzucul? Nu ai avut nici un fel de problema la masina? Cati km parcursi ai la ea? Esti multumit de masina ?

Mersi mult pentru raspuns.

Cred ca o sa aleg si eu motorul diesel!!!

Link to comment
Share on other sites

nu sunt argumente pro :blink: 320i IN CAZUL DE FATA... !

309022[/snapback]

cum sa nu fie. Pretul!!! la performante clar dieselul de fata este superior benzinarului dar 3000eur diferenta de pret se amortizeaza in multi km si ani (in functie de cat merge RollBoy). Se adauga si costurile de intretinere la diesel care sunt net mai mari. Si mai se aduga si faptul ca 3000eur dif de pret in dai toti odata pe cand la benzina s-ar pute sa nu-i dai toti ca vinzi masina sau nu faci km.

 

asa ca pentru cei care trag spre diesel in cazul de fata argumentand consumul le-as arata benzina daca baiatu face 20-30000 km/an, daca nu, dieselul este alegerea potrivita.

Link to comment
Share on other sites

Guest juststy
dintre motoarele astea doua ti-l recomand pe cel diesel, daca vrei benzina ia-ti unul mai mare. daca faci multi km/an ia-ti un diesel, daca nu, nu merita, costurile de intretinere la diesel sunt mai mari, chiar daca consumul e mai mic nu renteaza daca nu faci peste 30.000 pe an
Link to comment
Share on other sites

Pai renteaza decat sa schimbi injectoare si turbine :blink:

309260[/snapback]

Corect, un diesel e mai greu de intretinut. In fine, decizia ii apartine, el da banii el trebuie sa ia o decizie pe masura banilor de care dispune.

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

iara incepem, poate ca tii masina 1 an 2 si nu schimbi injectoare,  sau poate iei benzina si schimbi ambreaje.. si alte nimicuri "distractia se platete"  :blink:  si cu 320D in cazul de fata te distrezi mai bine decat cu 320i  :)

309263[/snapback]

La o masina sh poate sa pice orice oricand...

 

Let me guess: Diesel owner? Si ai E39?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.