Jump to content

Sfat cumparare bmw 3 benzinar


ionutz_ng

Recommended Posts

Salut,sunt nou pe forum,pt ca deocamdata nu am bmw dar ma gandesc sa imi iau unul.Stiu doar ca vreau un E 46,unul cel putin anul 2002.

Ma uit pe mobile.de si la sectiunea "treiare benzinare" gasesc: 316i,318i,320i si 325i.Am inteles ca motoarele cu 6 cilindri sunt cele mai fiabile,bune,etc..si nu stiu care sunt alea.De exemplu stiu ca 325 sigur are 6 cilindri.dar 318 cati are?:)

In ceea ce priveste consumul se poate zice ca este proportional cu caii putere sau nu?Adica un 320i cu 170 CP consuma cam de 1,5 ori mai mult decat un 316 cu doar 116 CP?

Ati putea sa-mi dati un link cu toate motoarele benzina puse pe E46-le de dupa face liftul din 2002 sa vad si eu performante,consum,numar de cilindri,etc?Merci mult si bafta la condus :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

325i mi se pare ideal,in caz ca vrei benzina :blink:

309457[/snapback]

Tu esti multumit de dieselul tau?Cum il compari cu benzina in ceea ce priveste zgomotul si eventualele vibratii,tremuraturi cand stai la semafor?Poti sa zici mai degraba ca este mai zgomotos si "tremuricios" sau ca este atat de silentios si finutz incat nici nu bagi de seama ca e diesel(desi benzina e totusi si mai si)?

Link to comment
Share on other sites

Nu prea vreau sa fac o comparatie pt ca topicul tau se va transforma in "diesel vs benzina" :blink:

Pot spune ca sunt f multumit de masina,puterea e suficienta(150cp),consum mic... zgomotul,cel putin pe mine,nu ma deranjeaza si oricum este mai silentios decat un vw sau un audi...

Link to comment
Share on other sites

Si tu totusi de ce ai diesel daca benzina este asa de extraordinara?

309491[/snapback]

Pentru ca asta a fost optiunea lui. Tu ai optat pt. benzina, deci omul si-a exprimat parerea despre motoarele pe benzina. Vrei comparatie intre diesel si benzina? Sunt mai multe topicuri pe tema asta, cauta pe forum.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu vroiam in primul rand masina cu motor atat de mare. Masina asta a fost o oferta speciala de la Barbie de aici de pe forum, care mi-a dat-o mie la un pret bun fiind prieteni si el si-a luat 325Ci.

 

Acum ca am vazut ce inseamna un motor mare si puternic, nu as mai reveni niciodata la o masina sub 2500cmc...isi merita fiecare banut cheltuit pe benzina/motorina/taxe/etc.

 

Motorul mare pe benzina e senzational in special in afara, unde poti sa-l duci in ture multe, unde se simte bine si trage pe masura.

 

Motorul diesel iti da satisfactii mai mari in oras, trafic aglomerat, pentru ca ai demaraje in forta pe distante scurte, la ture putine.

 

Daca nu esti adept impatimit al benzinarului si te gandesti si la un consum, ai putea lua in calcul si E46 - 330d (motor 6L). Sunt niste masinute fioroase rau...nu te lasa pacalit de faptul ca e diesel :blink:

Link to comment
Share on other sites

Binenteles aceasi disputa nemuritoare (cum zice unul de benzina sau diesel ceva parca se deschide cutia pandorei).Mai cu calm baieti ,fiecare iubeste masina pe care o are.Daca vrei benzina ia un 320 i sunet frumusel 6 cilindri 170 cp suna bine dar nu uita de optionale .Oricum sa stii ca ai facut cea mai buna alegere vis a vis de marca :blink:
Link to comment
Share on other sites

ai bani mai putini ia 318i in 4 cilindri , bea cat un logan de 1.6 dar are 143cp nu 90

309653[/snapback]

Chestia asta spusa de un posesor de 318i chiar ca este credibila.Am citit pe mobile.de ca un 318i are consum mediu de 7,4% in timp ce un 320i care are doar vreo 20 de cai in plus papa cam 8,9%.Observ ca 318i este un compromis destul de bun daca vrei in acelasi timp silentiozitate si lipsa vibratiilor specifice diesel dar fara consum nu exagerat de mare.

Link to comment
Share on other sites

Chestia asta spusa de un posesor de 318i chiar ca este credibila.Am citit pe mobile.de ca un 318i are consum mediu de 7,4% in timp ce un 320i care are doar vreo 20 de cai in plus papa cam 8,9%.Observ ca 318i este un compromis destul de bun daca vrei in acelasi timp silentiozitate si lipsa vibratiilor specifice diesel dar fara consum nu exagerat de mare.

309849[/snapback]

bine gandit spun eu, numai ca L6 benzina de la BMW e ca un vis frumos care nu se mai termina :blink:

Link to comment
Share on other sites

eu sunt de parere ca 320i e cea mai buna alegere pret-taxa-consum, la un 325 platesti taxa 2700 (euro 3)...

320d in comparatie cu 320i este ca si cum ai merge cu tractorul... intradevar are cuplu ca varf de pedala dar nu se va compara vreodata cu un benzinar.... am reusit un consum in buc de 12.8!! :):):D

309770[/snapback]

 

 

:blink: cum ai calculat 2700 la 2500 cmc... ceva calculator nou ? sau cum ca taxa e 3202 euro la 2500 cmc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.