Jump to content

Am comandat 530xd 231cp


andreiutzu

Recommended Posts

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Salutare!

Este SUPER! Si inca nu am avut timp sa merg cu ea prea mult - ce pot sa spun cu fiecare drum care il fac tot mai uimt sunt de cat de bine merge si cat de frumos se aseaza la drum!

O sa incerc zilele viitoare sa revin cu mai multe impresii.

53058[/snapback]

 

 

Esti din Oradea? daca da, cred ca tzi-am vazut masina, cel putin era un 530xd negru cu numere rosii. S-o stapanesti sanatos, fara nici un fel de incidente neplacute si sa te bucuri de ea :blink: . Te asteptam cu poze.

Link to comment
Share on other sites

Esti din Oradea? daca da, cred ca tzi-am vazut masina, cel putin era un 530xd negru cu numere rosii. S-o stapanesti sanatos, fara nici un fel de incidente neplacute si sa te bucuri de ea  :blink: . Te asteptam cu poze.

53139[/snapback]

sunt din bucuresti! probabil o mai fi inca una - nu stiu!

merci de urari!

revin cu poze dupa ce ii fac baie!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Impresii dupa prima luna

 

A trecut si prima luna de cand am masinutza si deja am trecut de 3000 km :blink:

Ce pot sa va spun - sunt extraordinar de multumit de ea - merge super!!! - nu exista moment in care sa nu aiba rezerve de putere - la orice viteza trage de rupe

Am incercat la drum intins si pe D, si pe DS si pe M - pot sa va spun ca:

- in Buc merge f. bine pe D sau DS in cazul in care vrei sa te bagi mai din scurt;

- la drum intins cel mai bine si cel mai bine este pe M - manual - daca o lasi pe DS nu schimba viteza a 6 - a - merge max cu a 5 - a

- comfortul la drum intins este excelent

- franele isi fac treaba cum trebuie - in DS sau M opreste si mai bine pt ca mai intervine si frana de motor automata

- dpdv al consumului - Buc - trafic superaglomerat - nebunie - undeva in jur de 14.5 - 15.5

Buc - Predeal - Buc - undeva in jur de 8.2 - 8.5

alta ruta - Buc - Adjud - Tg Ocna - si retur - 9.4 - alergata

Directia este super - f. bine dozata la viteze mari - si la fel foarte lejera pt vitezele mici - (cand am mers cu A6 era chiar mai usoara dar nu oferea nici pe departe acelasi feedback)

Sper ca in WK asta sa fac mai multe poze avand in vedere ca nu mai plec din Buc

Scaunele sunt absoult dementiale - iar inclusiv pe vremea asta la un drum lung cu ventilatia activata este super cool!

Azi ii voi pune si incaltarile de iarna - un set de Dunlop WS M3 - RFT pt zapezile care vor urma - cel putin asa se anunta

Deocamdata cam astea imi vin in minte - daca mai aveti si alte intrebari - I am listening! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

530xd Steptronic consuma in trafic agomerat 14.5 - 15.5?!? Hmmm... La mine poate ca e spart ceva la rezervor... E drept ca am un i in loc de un d...

 

Buc - Predeal - Buc - 8.2 - 8.5?!?

 

:)

 

Ce pneuri ai?

 

Eu am scos in tara, la un drum de 1.300 km, destul de alergata, 10.9. Dar mai putin... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Bridgestone Potenza RE050 - 225/50/17 RFT

Da! - cam 15.5 a iesit media pe un plin cand a fost trafic f. aglomerat - se ducea si la 16 dar scadea imediat cum era mai lejer traficul

Mi-a urcat consumul la 10.1-10.2 - la drum intins - alergata - la inapoiere mers mai lejer - si media a iesit la 9.4 - 9.6

Cam asa consuma - tie in oras cat iti ia?

Tu ce anvelope ai ? Marca/dimensiune?

Link to comment
Share on other sites

A mea e i. In oras, condusa cu bagare de seama, 18-20, in trafic aglomerat. Altfel 16.

 

Doar sa nu uiti ca am benzina. Cu d-ul am reusit cam ca si tine. Dar am vazut-o si pe aia piscata mai tare, la 20-21 l/100 km... :blink: Medie! Nu glumesc.

 

Penuri:

Vara - 245/40 R18, 275/35 R18, Dunlop RFT

Iarna - 225/50 R17, Dunlop RFT

 

Cele de iarna sunt inca noi, nu le-am incaltat.

Link to comment
Share on other sites

nu il simti cand lucreaza - doar pe niste pietris am simtit ca trag toate rotile - era intr-o parcare si putin in panta

am testat intr-un sens giratoriu - cu praf, petricele, pe jos si accelerata in curba mai tare - nici macar nu intra DSC-ul dar atunci se simte ca intra X-drive-ul care o mentine pe traiectorie impecabil

Astept prima zapada si acolo sunt sigur ca o sa imi dau seama cum merge integrala

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.