Jump to content

care e cea mai buna motorina?


xavi

Recommended Posts

motorina pun de la omv euro 5 alpin , pun de cativa ani buni , acu 2 ani , au fost gerurile alea mari si nu mi-a inghetat motorina , pe cand altora care au alimentat de la luk oil le-a inghetat(un prieten cu un e39 pusese de la petrom si altul cu un audi) . la camioane la fel cineva alimentase tot parcul auto (camioane noi, vre-o 20) a alimentat nush de unde le-a inghetat motorina in rezervoare . chiar eram cu un mecanic de la man si in dimineata aia tot ii suna tel ca le-a inghetat motorina . mi-a zis si el ca cei care au pus motorina de la omv (euro 5) nu le-a inghetat , toti care il sunau sa-l intrebe ce e de facut (camioanele erau in garantie) ziceau ca au alimentat de la luk oil , petrom (atunci nu era petromv).... . eu atunci m-am convins de motorina , de atunci tot de la omv si nu am avut nici o problema (de vre-o 4,5 ani ) . asta e parerea mea :blink:

 

Da , dar acu OMV si Petromv e unul si acelasi lucru . Si eu am mai bagat de la ei de cateva ori in ultimele luni , cand nu prea aveam de ales ...... eram plecat din Bucuersti si nu mai aveam motorina , singura statie care mi-a iesit in cale era OMV. A fost ok , nu am avut probleme .

 

Dar raman la Rompetrol.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Man, e pura fictiune eticheta aia de pe pompa crede-ma!!! eu unul am gasit apa in motorina de la OMV-UL de pe aries,crede-ma! De atunci fan ROMPETROL!!

 

Si de "Partener Rompetrol" ce parere aveti? E aceeasi motorina ca la Rompetrol?

 

 

Teoretic, DA, practic depinde cat de corect este gestionarul statiei.

 

Parere personala:

 

In RO: laturi: LUKOIL / cea mai proasta motorina: OMV si PETROMv / cea mai buna motorina: ROMPETROL si MOL

 

In restul EU: motorina f buna la ARAL, Shell si ELF

Link to comment
Share on other sites

Eu pana acum am pus numai MOL euro5. Pana la urma e mai buna cea de la Rompetrol decat MOL? Sau sunt cam la acelasi nivel?

 

La motorul meu e ok daca pun euro5, sau sa trec la euro4? Motorul e euro3 si am auzit zeci de pareri impartite ca nu mai stiu ce sa cred.

Link to comment
Share on other sites

@Stefan: Asa se pare

 

@Mikken: Euro5 are un continut mult mai mic in sulf; asta inseamna o "lubrifiere" mai saraca a intreg circuitului de alimentare (in special pompe / injectoare), dar ai si un avantaj: fiind mai abraziva, iti mentine circuitul curat. Masina mea este Euro3 si folosesc cand Euro4 de la Rompetrol, cand Euro5 de la MOL; are la bord 293500 km si nu am avut nici o problema cu motorul, pompele, injectoarele.

 

Edit: Sa nu faci prostia sa pui benzina in motorina; circula in folclor ideea asta... Iti strica garniturile pompei de injectie.

Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

eu tot alimentez de la omv si petrom v,pt. ca am descoperit casunt aceleasi....

prima oara cand am alimentat de la petrom v m am uitat la casa si scria pe ea omv,am ramas putin mirat,m am uitat inca odata la pompa si totusi scria petrom v.....

pt. mine e foarte buna motorina asta,am avut mai multe masini cu care foloseam aceasi moto.si nici odata nu am avut probleme si nu folosesc nici aditiv pt. ca cea de la omv are in ea......

 

nu vreau sa fac anti-reclama dar acum vreo doi ani de zile la un e36 nu tineam cont si bagam de la mai multe(omv.mol,lukoil)si mi sau stricat pompele din rezervor si de atunci m am invatat minte,nu cred ca era din cauza motorinei de la omv sau mol....

 

de atunci nici o problema cu motorina asta

Link to comment
Share on other sites

1 kg = 1 litru :)

 

Daca mai adaugi si greutatea rezervorului in sine, eu zic ca da peste 63 kg :blink:

 

principiul de cantarire in kg se aplica maselor, litrul este o unitate de masura a lichidelor...deci niciodata 1kg nu va fi egal cu 1 l. Cum faci un raport de egalitate intre 1 litru de apa si 1 kg de castraveti?.....diferente de greutate volumica si greutate specifica. No Offense :)

 

Vis-a-vis de motorina, ce-a care am simtit ca are intradevar calitate este OMV - Sprint Diesel. Mentionez ca in prealabil am incercat si alte variante, Mol - evo5, Agip, Lukoil.....singura care face masina sa se simta "acasa" e omv-ul.

Link to comment
Share on other sites

FERITIVA DE LUK OIL!!!!!!!LA -20SE FACE CREMA.EU AM PATIT.NOROC CA NU CU BMW,CI LA CAMION.PINA A VENIT MOTORINA CALDA DE PE RETUR A MERS FOARTE PROST MOTORUL.

 

Nu mai scrie cu majuscule si incearca sa scrii cat mai inteligibil!

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

bp ultimate e criminala ... dar sa stiti ca am bagat o data de la o statie mai micutza nu m'a impresionat asa tare ...

 

dar motorul merge foarte silentios, trage de duduie ...si duce viteza maxima si cu 10km/h peste romania... cu seria 3 am ajuns la 230km/h si cu seria 1 am trecut de 230km/h nu cu mult ... mai urca dar ... incet si n'avea rost sa'i dau aiurea .:blink:

Link to comment
Share on other sites

Eu am un motor(gsxr) usor modificat care merge numai cu cifra octanica de peste 98. Pana acum singura benzina care nu intrerupe si nu imi da rateuri pe decelerare este Lukoil de 98. Aceeasi benzina o pun si in masina(525i) si nu am probleme.

Cat despre motorina, folosesc tot Lukoil si merge foarte bine si nu e doar parerea mea. De fapt mege la fel ca motorina Petrom

Edited by Sher
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
recomand rompetrol :blink:

iar cat despre shell :nu am mai vazut in Romania

 

Eu am bagat motorina buna de la Shell in Germania si Austria acu ceva vreme , foarte buna motorina . La noi in tara nu am mai vazut de ani buni o benzinarie Shell.

Nici n-ai sa mai vezi vreodata, la noi Shellu a fost cumparat

Link to comment
Share on other sites

eu zic tot ca Omv Alpin Diesel e sefa pe vremea asta. Iarna pun numai motorina asta si nu am avut probleme...si referitor la faptul ca e din Austria eu zic ca au dreptate. am un prieeten la o banzinarie si mi`a zis ca vine cu vagoanele din austria, nu cred ca avea de ce sa ma minta. :blink:
Link to comment
Share on other sites

eu zic tot ca Omv Alpin Diesel e sefa pe vremea asta. Iarna pun numai motorina asta si nu am avut probleme...si referitor la faptul ca e din Austria eu zic ca au dreptate. am un prieeten la o banzinarie si mi`a zis ca vine cu vagoanele din austria, nu cred ca avea de ce sa ma minta. :blink:

 

@Aleks, nu neg ca vine de la Wien-Lobau, dar o motorina, cu cat este mai vanturata, cu atat riscul de infestare / depreciere este mai ridicat. Eu, sa fiu din Constanta, numai Rompetrol as pune.

Link to comment
Share on other sites

"@Aleks, nu neg ca vine de la Wien-Lobau, dar o motorina, cu cat este mai vanturata, cu atat riscul de infestare / depreciere este mai ridicat. "

 

sa stii ca aici se poate sa ai dreptate, dar pana acum nu mi`a facut figuri. nici de rompetrol nu am ce sa zic rau mai ales ca alimentez si de la ei (au o statie exact langa mine si cand imi e lene sau nu am drum la omv bag de la ei). acum e si o chestiune de gusturi....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.