Jump to content

Viteza maxima atinsa


alex230ro

Recommended Posts

  • Replies 679
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Putin off topic....

La 130 km/h aveam spre 4000rpm...e normal? (316 1994)......atunci pe la 170km/h cat ar fi?

Niciodata nu am mers cu masina mea peste 140...poate de frica (sunt medic ortoped de jumate de ansi am vazut f f multe)

86542[/snapback]

Am tot 316 E 36...la 180era un pik peste 5.000. La 200 era sarit un pik de 5500!

post-1213-1148255569_thumb.jpgpost-1213-1148255638_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Ce putere are GTA-ul ala?!?

131006[/snapback]

 

puterea nu stiu,dar stiu ca are 360 km/h pe bord !

 

 

@edit: masina nu stiu a cui era dar era de la service si un prieten ce lucreaza la service fiat el este soferul de acolo care pleaca cu masinile in probe si sa intamplat sa in ziua aia sa ma duc cu albea mamei sa imi curete injectoarele si m-am dus cu el si am dat si eu o tura,tot ce stiu este ca GTA sunt versiunile sport ale lui alfa precum M la bmw si AMG la mercedes !

Edited by lucian1
Link to comment
Share on other sites

:blink: - totul e sa fi suficient de naiv sa crezi.

 

147 GTA 3.2 V6 24v (3179 cc, 250 BHP-EEC, 246 km/hr)

 

Dar poate nu stiu eu bine... Cauta tu la

 

www.alfaromeo.ro sau www.alfaromeo.com un model de Alfa actual care depaseste 250 km/h ca sunt si eu curios. Astept link.

Link to comment
Share on other sites

Singura Alfa mai rapida e una modificata de o firma de tuning din Italia (am vazut la Top Gear)...e o 147 GTA cu cilindreea marita la 3.7 parca si cu 330 de cai, asta fiind cea mai puternica masina cu tractiune fata din toate timpurile.....insa asta nu se pune ca nu e de serie.
Link to comment
Share on other sites

Alfa 147 2.0 TS 155 de cai fara nici o modificare, 240 pe Autostrada Soarelui, filmat, inca mai caut filmuletul. Constructorul ii da viteza maxima 210.

 

Probabil cei 290 la ora cu Alfa 156 GTA sunt dati de o eroare a vitezometrului, probabil ca real erau vreo 260. Constructorul da pentru 156 GTA viteza maxima 250.

Link to comment
Share on other sites

Constructorul da pentru GTA 246 km/h, cum am postat mai sus de pe situl Alfa Romeo.

 

Cu 250 CP atingi 260 km/h doar cu un coeficient aerodinamic care nu prea exista pe masini de serie.

 

Cand vorbim de viteza maxima, vorbim STRICT doar de putere si coeficient aerodinamic, in rest nu conteaza multe. Mai conteaza, cauciucurile, la frecare.

 

Nu neg, producatorii pot avea masini cu putere diferita de la o masina la alta. Dar coeficientul aerodinamic nu-l schimba nimeni.

Link to comment
Share on other sites

Alfa 147 2.0 TS 155 de cai fara nici o modificare, 240 pe Autostrada Soarelui, filmat, inca mai caut filmuletul. Constructorul ii da viteza maxima 210.

[...]

 

131033[/snapback]

 

Da-mi voie sa nu cred nici cu filmulet. Daca era inregistrat de un GPS, aveam sanse sa cred. Dar 155 CP la 240 km/h cu coeficientul aerodinamic al lui Alfa 147, nu cred ca-i atingi decat in cadere libera.

 

Parerea mea... care sigur poate fi gresita. As dori sa vad si eu o masina de serie, care sa aiba putere apropiata de 155 CP si o viteza maxima apropiata de 240 km/h...

 

Inclin sa cred ca vitezometrul la Alfa e veriga slaba.

Link to comment
Share on other sites

Era vorba de 156 GTA, nu de 147 GTA. 156-le GTA are 250 maxim.

 

N-ai inteles. E clar ca 147 nu mergea cu 240 la ora. Asa cum nici Alfa 156 GTA nu mergea cu 290 la ora. Real vorbind. Dar acul atata arata, filmat, sau cu ochiul lui Lucian.

 

Deci daca omul a zis ca a mers cu 290 la ora, asa este din moment ce acul atata indica, insa evident ca viteza reala nu era atata, probabil era pe la 250-260. Nu vitezometrul este de vina, e din cauza rotzilor care fura.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu vorbeam de viteza de pe bord. :blink: Aia e doar o indicatie foarte relativa. Cand vorbesc de viteza, incerc sa ma refer la viteza masurata in alte feluri.

131096[/snapback]

 

Pai cand omul ala zice ca a mers cu 290 intr-o Alfa 156 GTA, inseamna ca ochiul lui a vazut acul la 290. Viteza reala o fi fost mai mica, clar. Dar nu poti contrazice ochiul.

Link to comment
Share on other sites

Corect. :blink:

 

Dar ce-a vazut ochiul ala nu reprezinta nimic. Nu e o masuratoare. Asta e ca si un amic de-al meu cu un Passat acum vreo 14 ani. Tot spunea ca el merge la 160 foarte lejer si era mandru de masina lui. Pana a descoperit ca n-avea mai mult de 125 km/h real. Si atunci, conteaza ce vede ochiul pe bord?

 

La viteza maxima e calcul simplu de aerodinamica si frecare la caii putere dati.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.