Jump to content

Luminile de pozitie


cos

Recommended Posts

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si eu mi-am dat jos angel eyes-ul. Mai exact am schimbat farurile si nu mi-am mai pus.

Din acelasi considerent: desi la inceput mi se parea foarte misto, eu sunt de principiul ca masina este frumoasa asa cum vine ea din fabrica, asa ca am renuntat.

 

In legatura cu proiectoarele...ii urasc pe cei care le folosesc cand nu trebuie. La unii sunt pe acelasi buton cu stopul de ceata tocmai pt ca trebuiesc folosite NUMAI PE CEATA.

Iar cei care spun ca ei vad mai bine noaptea cu ele imi permit sa-i contrazic: pai daca ochiul tau se obisnuieste si adapteaza la o lumina puternica in imediata apropiere a masinii, care duce 2 metrii, nu cumva iti afecteaza vederea la distanta mai mare, data de faza scurta?

Edited by SirAvalon
Link to comment
Share on other sites

eu folosesc proiectoarele tot timpul ... ziua imi place cum arata impreuna cu angel eyes si noaptea mi se par chiar utile. cei pe care ii deranjez pot sa imi sufle un kil' de pene :blink:

 

Eu zic totusi ca mai bine ti le-ai regla daca vezi ca-i deranjeaza pe cei din fata sau sa nu le mai folosesti aiurea! Nu se stie niciodata cum dai de vreo soferita care inchide ochii pt ca o orbesti tu cu proiectoarele si vine sa te "sarute" cu peste 120km/h !!

 

Oameni buni e chiar asa greu sa fiti respectuosi in trafic? Va simtiti bine cand puneti vietile altora in pericol? Nu toti sunt soferi cu experienta, cum nici voi nu ati fost la inceput Schumacherii de acum!

 

PS: Nu vreau sa supar pe nimeni si nici nu fac misto de nimeni, pur si simplu lasati indiferenta si aroganta in trafic, la o parte si va garantez ca intr-o zi veti salva o viata, poate chiar pe a voastra sau a unuia din membrii familiei! Think about it!

Link to comment
Share on other sites

In legatura cu proiectoarele...ii urasc pe cei care le folosesc cand nu trebuie. La unii sunt pe acelasi buton cu stopul de ceata tocmai pt ca trebuiesc folosite NUMAI PE CEATA.

Iar cei care spun ca ei vad mai bine noaptea cu ele imi permit sa-i contrazic: pai daca ochiul tau se obisnuieste si adapteaza la o lumina puternica in imediata apropiere a masinii, care duce 2 metrii, nu cumva iti afecteaza vederea la distanta mai mare, data de faza scurta?

 

visezi? domniile lor au faza lunga tot timpul

 

 

eu folosesc proiectoarele tot timpul ... ziua imi place cum arata impreuna cu angel eyes si noaptea mi se par chiar utile. cei pe care ii deranjez pot sa imi sufle un kil' de pene :blink:

 

Eu zic totusi ca mai bine ti le-ai regla daca vezi ca-i deranjeaza pe cei din fata sau sa nu le mai folosesti aiurea! Nu se stie niciodata cum dai de vreo soferita care inchide ochii pt ca o orbesti tu cu proiectoarele si vine sa te "sarute" cu peste 120km/h !!

 

Oameni buni e chiar asa greu sa fiti respectuosi in trafic? Va simtiti bine cand puneti vietile altora in pericol? Nu toti sunt soferi cu experienta, cum nici voi nu ati fost la inceput Schumacherii de acum!

 

PS: Nu vreau sa supar pe nimeni si nici nu fac misto de nimeni, pur si simplu lasati indiferenta si aroganta in trafic, la o parte si va garantez ca intr-o zi veti salva o viata, poate chiar pe a voastra sau a unuia din membrii familiei! Think about it!

 

 

@sini n-as vrea sa te intalnesc in trafic

 

ieri m-a "orbit" o Loganitza cu proiectoarele, f intepata, chiar voia prioritate ea, care avea cedeaza trecerea, vene si nu se mai oprea - cine o fi orbit-o?

Link to comment
Share on other sites

Hai ma sa fim seriosi!Pe cine deranjeaza proiectoarele atat de tare incat sa inchida ochii?

Sunt mii de masini care merg noaptea cu proiectoare aprinse si nu m-a deranjat nici una la ochi pana acum...Dar poate unii dintre noi sunt mai sensibili...

poate pe tine, eu daca merg noaptea cu luminile de drum si proiectoare...mmmmm incep sa primesc semnale de la cei care vin din contrasens...si am doar un e36, capitolul lumini a fost reglet in germania, daca mai pormesc si faza lunga...deja sunt tir la lumini. asa ca ramane un subiect cat de cat delicat.

Link to comment
Share on other sites

Hai ma sa fim seriosi!Pe cine deranjeaza proiectoarele atat de tare incat sa inchida ochii?

Sunt mii de masini care merg noaptea cu proiectoare aprinse si nu m-a deranjat nici una la ochi pana acum...Dar poate unii dintre noi sunt mai sensibili...

 

Poate am eu masina prea joasa de la packetul M. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Hai ma sa fim seriosi!Pe cine deranjeaza proiectoarele atat de tare incat sa inchida ochii?

Sunt mii de masini care merg noaptea cu proiectoare aprinse si nu m-a deranjat nici una la ochi pana acum...Dar poate unii dintre noi sunt mai sensibili...

 

care e motivul pentru care este interzisa aprinderea proiectoarelor (luminile de ceata) in alte conditii meteo decat cand e ceata?

ca sa nu mai arate bine masinile?

fii tu sigur sunt destui care au disconfort din cauza proiectoarelor si a fazei lungi folosite cum nu trebuie.

nu e vorba de inchis ochii, ci de "orbirea temporara", stare ce dureaza foarte putin dar poate handicapa si un sofer experimentat si dur

Link to comment
Share on other sites

Nu mi-a atras nimeni atentia ca este deranjat de proiectoarele mele,nici macar cand am fost oprit de politie.

Deci am sa le folosesc in continuare,chiar daca tu nu esti de acord :blink:

 

@alexandru_83, tu oricum faci cum vrei tu, chiar si cand ceri sfaturi altora, :)

tine-ti proiectoarele aprinse cand vrei tu, dar nu si cand te uiti, impreuna cu masina ta, in oglinda :):)

Link to comment
Share on other sites

:) Te referi la topicul cu aparatul foto nu?

Omule...ce sa zic?Asta e viata,unii cu ochii mai sensibili,altii mai insensibili :)

Ramanem prieteni! :)

 

 

haha, da evident, stai linistit, man, macar aici sa nu ne incruntam :) ...... :blink: n-ai pus nici o poza inca

Edited by LoladeZamora
Link to comment
Share on other sites

Nu mi-a atras nimeni atentia ca este deranjat de proiectoarele mele,nici macar cand am fost oprit de politie.

Deci am sa le folosesc in continuare,chiar daca tu nu esti de acord :blink:

 

Cel mai bine este sa verifici daca inaltimea este intr-adevar cea corecta sau nu! Daca nu te-a semnalizat nimeni nu inseamna ca sunt in regula! De obicei farurile de ceata bat in sus un pic!

 

PS: Nu toti soferii au ochii perfecti si nu toti au experienta ...nici despre unul care foloseste farurile sau stopurile de ceata cand nu este ceata nu se poate spune ca are experienta!

Link to comment
Share on other sites

PS: Nu toti soferii au ochii perfecti si nu toti au experienta ...nici despre unul care foloseste farurile sau stopurile de ceata cand nu este ceata nu se poate spune ca are experienta!

Pai tocmai,pana am sa castig mai multa experienta,am sa continui sa folosesc proiectoarele sa vad mai bine soseaua :blink:

Bafta! :)

Link to comment
Share on other sites

e putin aiurea ce spuneti voi aici.

proiectoarele de e46 nu bat in sus. si nu orbesc pe nimeni. fac exact ceea ce sunt proicetate sa faca - sa lumineze cat mai bine primii cativa metrii in fata masinii, precum si maresc vizibilitatea masinii in trafic - modul de perceptie al celorlalti despre masina ta.

 

insa. exista si masini care au proiectoarele puse aiurea. functioneaza ca un fel de treapta intre faza de drum si faza lunga. ma refer aici la masini de genul Peugeot care au proiectoarele in far.

 

masinile cu proiectoare in bara, la care nu s-au adus modificari, si la care becurile nu sunt iesite din pozitia lor normala, NU au cum sa orbeasca pe nimeni. repet. la masinile la care functioneaza in parametrii proiectoarele. restu sunt niste ghertzoi. ca si cei care isi dau farurile in sus. aia sunt problemele in trafic. si nu niste proiectoare aprinse care nu deranjeaza cu nimic pe nimeni.

 

eu desi am xenon, aprind si proiectoarele. de ce? 2 motive: sunt mai bine vazut si vad mai bine eventualele gropi din carosabil. si NU deranjez pe nimeni. pt ca NU am cum.

Link to comment
Share on other sites

asa este normal sa faca. sunt puse pt a spori vizibilitatea masinii in trafic si pt a lumina primii 2-3m din fata masinii. atat.

insa exista destepti de proiectanti care le pun in faruri. si cand le aprinzi chiar orbesti pe ceilalti participanti la trafic

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

sincer, nu vad ce atatea discutii pe tema asta... sunt proiectoare DE CEATA.... adica denumirea e destul de clara... si sunt sigur ca nu-s nemtii asa de prosti, incat sa interzica folosirea lor in conditii normale de vreme... e simplu, nu ai voie sa le folosesti, doar PE CEATA, ce e asa de greu? ne ascundem toti dupa motive de genul "vai, le folosesc sa vad mai bine gropile", cand ele bat la 2-3 m in fata. pai nici la 30km/h, nu ai timp sa franezi cand vezi groapa la 2m in fata.... cineva aici a recunoscut. le tine aprinse ca arata bine masina.... asta e singurul lor scop, cand nu e ceata, PUNCT
Link to comment
Share on other sites

le interzic pt un motiv extrem de simplu.

nu toti fabricantii de automobile le proiecteaza atat de bine ca BMW. si se risca sa fie cateva masini care sa orbeasca.

 

si da recunosc. arata mult mai bine cu ele. insa in primul rand vreau sa fiu vazut. mai ales cand nu stau cuminte pe banda mea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.