Jump to content

Seria 5 E60, 2003-2009


Christian10

Recommended Posts

a mai facut cineva din buc operatiunea asta sau daca imi recomandati pe cineva ? ma intereseaza demontaj-montaj + modificarile pe partea electrica la scaune(mentionez ca o mufa e rupta si trebuie gasita una de inlocuire...si lipite firele pe ea- e una din mufele care intra intr-o cutiuta galbena de sub scaun care presupun ca face legatura cu kbus-ul) + codarile (doar pentru scaunele fata , de bancheta spate ma ocup eu separat) !!! contra cost bineinteles ... Edited by MateiBarbu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ma ajuta cineva cu un diy sau sfaturi cum fac retrofit la scaune comfort ? mi-am luat aseara de la un coleg un interior de e61 comfort si vreau sa il pun pe e60-ul meu ... dar eu sunt cam puscarie la dastea :)) o sa il duc la cineva care se pricepe in ale electronicii dar vreau sa am si eu habar inainte de niste lucruri ... ca prin targoviste pe la mine nu prea cred ca s-au facut retrofit-uri la scaune comfort ... ca idee interiorul meu este unul sport cu incalzire full electric(inclusiv tetiere electrice si active cred) ... nu am mentionat ... are ceva daca masina mea e lci si scaunele nu stiu daca sunt de pe non-lci sau lci ?

Scaunele sunt de pe non-lci.

Link to comment
Share on other sites

Ce tip de bec este pe lampa spate pe pozitie spre exterior? Nu-mi dau seama din schema de pe realoem si n-am nici acces la masina momentan si sa stiu ce iau, 12V 21W sau 12V 16W?

Vrei sa spui... FRANA. Ca pe pozitie sunt fibrele cu LED-uri.

 

P21W http://catalog.gelighting.com/files/ProductPicture/6461_prod_automotive_p21w_standard_.jpg

Link to comment
Share on other sites

Din cate am inteles eu si din cate tin minte, despre pozitie este vorba (model 2006, non LCI). E si frana pe unul dintre cele doua becuri de pozitie, sau chiar pe amandoua, dar chiar nu-mi aduc aminte acum, ca nu prea am fost atent sau curios:

 

http://img716.imageshack.us/img716/9084/nkwt.jpg

 

Multumesc inca o data.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
Cand calc frana ,tuburile isi maresc intensitatea luminoasa ,destul de tare .Pe pozitie au o intensitate care atunci cand calc frana,dupa estimarea mea,se dubleaza.

Interesant...

Nu stiam.

Eventual poti baga niste becuri cu LED, care sa-ti imprastie lumina doar in lateral.

Link to comment
Share on other sites

imi pare rau ,dar nu e deloc adevarat.

Le-am scos afara deja ,nu le mai am. Cand calc frana ,tuburile isi maresc intensitatea luminoasa ,destul de tare .Pe pozitie au o intensitate care atunci cand calc frana,dupa estimarea mea,se dubleaza.

 

 

Ai scos becurile ca dadeau urat cand franai? Wow... Is convins ca in timpul zilei cu soarele pe cer no sa-si dea absolut nimeni seama ca franezi...sa nu mai zic pe timp de ceata...becurile alea nu au fost puse de forma, te asigur...

Edited by MscleMike
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ai scos becurile ca dadeau urat cand franai? Wow... Is convins ca in timpul zilei cu soarele pe cer no sa-si dea absolut nimeni seama ca franezi...

 

! nu dadeau urat cand franam ,ci dau urat tot timpul,deoarece au rol si de pozitii si de lumini de frana :thumbsup:

Una peste alta ...se vede ok frana si in timpul zilei cu soarele sus pe cer .Doar cu tuburile alea.

Link to comment
Share on other sites

au rol si de pozitii si de lumini de frana :thumbsup:

Gresit !

Daca e asa, cineva s-a jucat cu codarile la masina ta si a activat becurile la putere redusa pe pozitie.

By default, la LCI becurile alea ard doar la frana.

Pe pozitie doar tuburile.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.