Jump to content

Seria 5 E60, 2003-2009


Christian10

Recommended Posts

Are cineva o lista cu setarile care se salveaza individual pe fiecare cheie?

Am observat ca limba la iDrive, auto high beam si setarile de muzica se salveaza pe fiecare cheie separat.

High beam asist eu nu am , dar mai poti adauga setarile pe clima (bineinteles exceptand temperatura) , Daylight Runn Lights (on - off) , triple turn light signal (on-off) , Setarile pe navigatie, adica destinatiile. Dimmer la LCD-ul i-drive, Butoanele (cele 2) de pe volan care se pot programa ... cam astea le stiu eu. Memorii la scanue nu am , posibil si alea sa se ajusteze cu tot cu oglinzi. In manual gasesti sigur. Am enumerat ce stiu eu ca se modifica la mine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

High beam asist eu nu am , dar mai poti adauga setarile pe clima (bineinteles exceptand temperatura) , Daylight Runn Lights (on - off) , triple turn light signal (on-off) , Setarile pe navigatie, adica destinatiile. Dimmer la LCD-ul i-drive, Butoanele (cele 2) de pe volan care se pot programa ... cam astea le stiu eu. Memorii la scanue nu am , posibil si alea sa se ajusteze cu tot cu oglinzi. In manual gasesti sigur. Am enumerat ce stiu eu ca se modifica la mine.

Merci mult pentru informatii.

As citi si manualul dar e in germana si nu stiu limba asta.

Am cautat si pe net dar inca n-am gasit unul complet in limba engleza. :(

Link to comment
Share on other sites

Adrian 80 - Eu m-am inscris pe site-ul BMW Romania, tot pe forumul asta am gasit un topic unde explica ce si cum, cred ca la Manuale acolo, citeste si tu ,vezi, daca nu a mai cerut cineva in RO inaintea ta, iti trimt ei acasa un DVD cu manualul ptr masina ta. Seria ta, si nu numai.

 

Georgetocila - Cand aflii noutati scrie si aici.

 

 

 

In alta ordine de idei, in luna Aprilie acest an, am cumparat stergatoare noi Bosch Aero Twin (165 lei) , a trecut o vara peste ele cu prea putina utilizare si acu in toamna dezamagire totala. Cand au fost niste ploi prin Octombire abia de mai vedeam ceva, Bine ca n-am avut inspiratia sa le arunc pe cele care le-am avut pana asta primavara, si astea-s decand am cumparat eu masina, Adica Oct 2011cel putin au fost pe masina

Sa vad ce o sa cumpar - Valeo - Bosch parca n-as mai lua. Or fi avut garantie ca nici n-am intrebat...fiind multumit de alegerea facuta.

Edited by dorinacke
Link to comment
Share on other sites

Adrian 80 - Eu m-am inscris pe site-ul BMW Romania, tot pe forumul asta am gasit un topic unde explica ce si cum, cred ca la Manuale acolo, citeste si tu ,vezi, daca nu a mai cerut cineva in RO inaintea ta, iti trimt ei acasa un DVD cu manualul ptr masina ta. Seria ta, si nu numai.

 

Georgetocila - Cand aflii noutati scrie si aici.

 

 

 

In alta ordine de idei, in luna Aprilie acest an, am cumparat stergatoare noi Bosch Aero Twin (165 lei) , a trecut o vara peste ele cu prea putina utilizare si acu in toamna dezamagire totala. Cand au fost niste ploi prin Octombire abia de mai vedeam ceva, Bine ca n-am avut inspiratia sa le arunc pe cele care le-am avut pana asta primavara, si astea-s decand am cumparat eu masina, Adica Oct 2011cel putin au fost pe masina

Sa vad ce o sa cumpar - Valeo - Bosch parca n-as mai lua. Or fi avut garantie ca nici n-am intrebat...fiind multumit de alegerea facuta.

la fel si la mine . la un pas sa le schimb , momentan am degresat parbriz si lamele stergator le mai dau o sansa cand vin ploile , daca tot nu-si revin imi iau originale . Mai ai varianta valeo silencio extreme .bosch nu as mai lua vreodata

Link to comment
Share on other sites

Care data fabricatiei la cauciucurile astea?

http://finncdn.no/mmo/2013/11/vertical-5/06/5/450/596/05_255669495.jpg

Anvelopele au data fabricatiei marcata prin DOT, un numar format din 4 cifre. Primele doua cifre reprezinta saptamana din an, iar ultimele doua reprezinta ultimele doua cifre din anul de fabricatie.

In cazul tau 3005 reprezinta, asa cum spune si Buldy, saptamana 30 din 2005.

Link to comment
Share on other sites

Salut, am primit la un 520d E60 Lci, mesajul urmator ``

sper ca nu trebuie sa schimb filtrul de particule.

se poate regenera sau cum se procedeaza in cazul meu.

Este posibil sa se poata regenera filtrul de particule. Am avut si eu problema asta si am rezolvat-o relativ ieftin la reprezentanta. Nu mi-au garantat ca se poate regenera dar am decis sa incerc inainte de a cumpara altul. Am mai mers de atunci 30.000 de km pana am vandut masina si n-am mai avut mesajul ala. Masina avea la momentul acela aprox. 250k km.

Link to comment
Share on other sites

Conteaza data fabricatiei daca cauciucurile sunt moi si au grosime?

Rotile mele de iarna n-au prea fost folosite pentru ca aici toata lumea foloseste cu cuie si astea fara cuie au fost tinute doar pentru cand se iesea cu masina din tara unde nu e voie cu cuie.

Link to comment
Share on other sites

Chiar daca nu sunt folosite anvelopele imbatraneste cauciucul din ele si isi pierde din proprietati. Tocmai de accea vanzatorii de anvelope sh gasesc in afara anvelope cu profil bun deoarece strainii le schimba la o anumita varsta chiar daca au grad mic de uzura.

Conteaza si cum au fost pastrate (temperatura, umiditate).

La anvelopele noi care au vechime mai mare de 12 luni magazinele acorda discounturi pt vanzarea lor.

Link to comment
Share on other sites

Nu iti pot da detalii despre cum s-a facut regenerarea. Am dus masina la reprezentanta si am luat-o a doua zi. M-a costat destul de putin dar nu imi mai amintesc cat. Daca esti interesat in mod deosebit o sa intreb acolo unde am fost eu cat ar mai costa acum aceeasi operatiune.
Link to comment
Share on other sites

Dar radio DAB se poate cumva?

 

In Romania , cam ca toate lucrurile posibile in Occiden, ptr intrebare primesti un NU hotarat. Abia strabati la noi 2 orase cu acelas post de Radio si visam la DAB...dry.gif

 

PS: Ptr cei ce poate nu stiu ce e DAB : Digital Audio Broadcasting -sau mai pe Ro- radio trasmis digital nu analogic (FM). Calitatea este extraordinara, nu exista interferente , se poate emite nu numai Stereo ci si Surround. E ceva minunat oricum ca sunet si claritate.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai cumparat masina intr-o tara unde exista DAB , si ai optiune in I-drive la RADIO - fm / am / DAB - atunci ai. Daca nu vezi scris DAB - ai ghicit deja ..

Daca locuiesti in Romania cum ziceam si ieri , nu ai asa ceva sub acoperire. ai numai fm / am. Oricum s-a incercat impunerea acestui tip de radio inca din anii 90. Echipamentul de emisie e costisitor si s-au lasat la mana lor. In USA au renuntat , acum in UK merg cam toate BBC-urile si analogic si DAB , dar si alte retele. In Germania stiu ca au fost ani si cu DAB ..acum nu mai stiu. Celelate tari nu cunosc daca au avut sau au inca DAB.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.