Jump to content

Sudura jante aliaj...


Recommended Posts

salutari ma bag hop si eu dar cun rost

avand in vedere ca nu sunt un om care sa isi permita jante de bani multi tare am fost nevoit sa repar si eu ceva jante

iti pot un exemplu

am avut jante originale bmw cu 6 fisuri in ea pe interior aprox 10 mm fiecare repet 6 fisuri

am fost la un om aici in arad care are un aparat de sudura performant si mia sudat janta

merge si in zi de azi de doi ani incoacechiar daca nu le mai am jantele le vad in fiecare zi tot pe un seria 7 care are 2000 de kile

si apropo am vazut ca domnul care mia reparat janta suda blocuri motor si chiuloase si tot felul de chestii din aliaj sau aluminiu

inseamna ca totusi este ok sa sudezi

altfel pt ce s-ar fi inventat aparatele de sudura?

:twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

pai este la mintea cocosului

adica cu o _chiulasa_ sudata sau cu un bloc motor sudat merg ani multi motoarele si acolo este presiune super mare si dureaza fara nici o problema si nu tine o janta?

si mai o chestie

eu nu stiu cati de aici de pe acest forum care au bmw-uri isi permit sa schimbe janata de fiecare data cand vor face o fisura

dar la fel nu stiu cati si recunosc ca au jante indreptate si sudate

eu stiu de cand lumea si pamantul ca o piessa di indiferent ce metal sau aliaj se poate suda dar cu aparatul si omul potrivit

nu de alata dar si eu lucrez intrun fel in domeniu si lucrez numai cu metale tratate la temeperaturi foarte mari si cimenatate si de aia tot le sudez si mai merg mult si bine la turatii si socuri foarte mari

asta le-am scris doar ca cei care isi dau cu parerea in necunostinta de cauza sa mai caute si sa se documenteze iar apoi sa isi dea cu parerea

fisura in puntea (sasiul masinii)ce faci arunci masina :twoup: nu!o sudezi si merge oinca mult si bine

 

scuze pt greselile de ortografie :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Eu am avut una sudata si pana sa iau alt set de jante noi care culmea le-am luat de la baubau <_< , am rulat cu alea avand in vedere ca nu mi-am permis sa le schimb si negasind o singura bucata acelasi model.Fisura initiala fusese de 5 6 cm si sincer dupa sudare nu am avut preobleme majore , cele mai mari probleme intampinate erau : faptul ca nu era perfect echilibrata (nu a reusit nimeni sa mi-o echilibreze perfect desi echilibratu` a fost facut in mai multe randuri si la diferite service`uri) si o simteai in anumite momente ca fuleaza , iar a doua problema ca din punct de vedere al rezistentei problema majora a fost ca la un soc puternic a crapat iarasi ( dupa aproximativ inca un an de rulat cu ea sudata :) ) , dar nu pe sudura ci langa aceasta.Banuiala mea este ca in timpul reparatiei , adica a sudurii janta s-a decalit slabindu-se structura aliajului si acela a fost motivul pt. care a crapat langa.Ceea ce ma si asteptam avand in vedere cunostintele din scoala apropo de calire si rezistenta materialelor. Edited by 22WTF
Link to comment
Share on other sites

Langa fosta discoteca WHY NOT, exista un service care se ocupa cu sudura de genul asta (lasi discoteca in dreapta si mergi pe strada tot inainte).

pe strada vulturilor, adica chiar aici

 

edit:

si jante se mai sudeaza si in incinta service-ului din spatele petromului de la diham, au si atelier de indreptat jante si chiar acolo la atelier sudeaza, e bine ca duci janta varza si o iei marfa harta

chiar recomand acest atelier, in ciuda faptului ca lucreaza cu scule rudimentare meseria e la loc de cinste si jantele ies fara greşeala

intrarea se poate face si prin spate, pe strada nicolae sebe, langa spalatorie

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.