Jump to content

Sfaturi BMW 320d ----- 2004


andy_nr10

Recommended Posts

Va salut,

 

M-am inscris pe acest forum pt ca urmeaza sa imi achizitionez un BMW 320 din Austria.

Masina este din luna a-5-a 2004 si are 50.000km. Nu bag mana in foc ca sunt reali dar persoana de la care urmeaza sa o cumpar sustine ca are carte de service si tot ce trebuie.

Masina are cam toate dotarile.....xenon, pdc, klima, volan piele cu comenzi....in fine

 

Ce ziceti??

Poate sa fie tzeapa la autohaus in Austria?

Apropo pretul este 13000 euro!

Aveti idee ce Euro este? 3 sau 4?

 

Si inca o intrebare: diagnoza cu ce se poate face la modelul asta? (eu pana acum am avut VW si mergea cu VAG-com)

Edited by andy_nr10
Link to comment
Share on other sites

Blue6; ai de mine ma ce concluzie ai tras.. ca alea din austria nu-s asa ingrijite ca astea...... depinde de fiecare posesor...

 

Asa ca un pont... daca mergi sa-ti iei masina.. fa-ti rost de numere din germania pe o saptamana sau pe cat se poate..... ca daca nu dai in austria pe numere de 3 zile 300 euro...

Link to comment
Share on other sites

Nu prea poti sa stii daca e teapa sau nu.

carte de service si tot ce trebuie
nu costa mai mult de 100 Euro (in DE).

 

Ca sa fi linistit, te poti intelege cu vanzatorul sa faci un test la un service autorizat din zona de unde vrei sa cumperi masina.

 

Test se poate face, in regim de amator, cu CarSoft BMW (soft + interfata). La service-urile autorizate exista echipamente de test mai performante (al caror nume nu imi vine acum in minte dar daca vrei neaparat gasesti pe net informatii despre ele).

Link to comment
Share on other sites

Blue6; ai de mine ma ce concluzie ai tras.. ca alea din austria nu-s asa ingrijite ca astea...... depinde de fiecare posesor...

 

iar' te iei de mine..... :blink: da, sustin ce-am zis. alea de austria nu-s asa de ingrijite (vb la modul general) ca alea de germania. daca vrei, iti fac un top al tarilor in care gasesti cele mai neingrijite masini. si asta iti zic dupa 12 ani de adus masini.

in germania, handlerii care aduc masini din italia, franta, austria, etc, de obicei le fac brief german ca sa le vanda mai usor, cand apare in anunt "italienische/franzozische papiere", se vand mai greu masinile, si tocmai din cauza asta.... :)

Link to comment
Share on other sites

Va salut,

 

M-am inscris pe acest forum pt ca urmeaza sa imi achizitionez un BMW 320 din Austria.

Masina este din luna a-5-a 2004 si are 50.000km. Nu bag mana in foc ca sunt reali dar persoana de la care urmeaza sa o cumpar sustine ca are carte de service si tot ce trebuie.

Masina are cam toate dotarile.....xenon, pdc, klima, volan piele cu comenzi....in fine

 

Ce ziceti??

Poate sa fie tzeapa la autohaus in Austria?

Apropo pretul este 13000 euro!

Aveti idee ce Euro este? 3 sau 4?

 

Si inca o intrebare: diagnoza cu ce se poate face la modelul asta? (eu pana acum am avut VW si mergea cu VAG-com)

 

 

nu mi-o lua in nume de rau dar eu zic sa fii cu ochii in 4 , la anul, km si doratile tale un 320d in mod normal este pe la 18.000

nici macar 318d nu cred ca e asa de ieftin , fii foarte atent

a propos de oferte de genul asta mi-a zis cineva care se ocupa cu masini second ca la mine in oras este un E classe langa care plangi si care ar fi facut din doua masini sudate intre ele (peste una din ele cica a dat trenul) , pare poveste dar tipul e f.informat si serios

asa ca mare mare atentie la oferte

Edited by Leonard
Link to comment
Share on other sites

masina mea e din 2004 luna a 3 si nu este euro4....dupa luna a 6 sunt cele cu euro4. Cat despre calitatea masinii, la km astia daca sunt reali ar trebuii sa fie in regula.....fie austria, fie germania, fie elvetia fie oricare alta tara, pana la urma conteaza cum a fost ingrijita si exploatata....eu am luat-o din germania, dar masina a fost adusa in autohaus din elvetia si vreau sa-ti spun ca la 100mi km merge exceptional...cel mai bine fa-i acolo o verificare care iti poate raspunde mult mai bine la raspunsuri in privinta calitatii masinii.

Bafta multa si sa ne-o arati si noua.

Ciao!

Link to comment
Share on other sites

320d e46 fie el si din 2004 , 18 000 ? Fara taxa ? Voi delirati ? Poate de dolari , cum sa fie atata , deja la banii aia gasesti 520i/525i e60 din acelasi an.

 

 

18000 o iei de la nemti si mai platesti si aici , oricum fii sigur ca sub 17000 nu prea gasesti 320d sub 150000k nu stiu de unde iei tu 320d cu 13000 din 2004 zi-mi si mie

 

daca prinde euro 4 si 6 trepte fac pariu ca nu e sub 17500

 

pana sa-mi iau eu m-am tocmit la vreo 10 318i din 2004 numai la autohausuri de nemti seriosi nu la turci si nici unul nu o lasa sub 15.500 (ma refer aici la e46 si masini in jur de 50.000 km) , iar 320d la acelasi an (dar desigur nu la aceeasi km ci intre 100.000km - 130.000 km) e cu 1.500 eur in medie mai scump ca 318i

 

asa ca lasa omul sa fie circumspect mai bine

 

masina mea e din 2004 luna a 3 si nu este euro4....dupa luna a 6 sunt cele cu euro4. Cat despre calitatea masinii, la km astia daca sunt reali ar trebuii sa fie in regula.....fie austria, fie germania, fie elvetia fie oricare alta tara, pana la urma conteaza cum a fost ingrijita si exploatata....eu am luat-o din germania, dar masina a fost adusa in autohaus din elvetia si vreau sa-ti spun ca la 100mi km merge exceptional...cel mai bine fa-i acolo o verificare care iti poate raspunde mult mai bine la raspunsuri in privinta calitatii masinii.

Bafta multa si sa ne-o arati si noua.

Ciao!

 

la km astia poate fi tipla dar poate fi si dusa daca a vazut numai cox; nu te mai lua dupa km

eu am vazut aliniate 4 318i toate 2004 si toate in jur de 50.000 km

trei dintre ele aveau uzura discurilor de frana ca pentru km astia a patra avea uzura ca de 100.000km

autohausul era superserios ; cred mai mult in posibilitatea ca masina aia sa fi luat cox 50.000km decat sa fie data inapoi

la diesel gandeste-te ca mai e si turbina pe care o cunostinta de-a mea a terminat-o destul de repede la un 320d dand a2-a la 150 la ora destul de des si facand si alte giumbuslucuri din astea

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
mi se pare absurd sa aiba 50 mii km in aproape 4 ani. nici in romania nu se merge asa putin. si daca ar fi reali e prea ieftina sincer. eu mi-am luat acum 1 luna BMW 318d 12/2004 euro4 la 170mii km cu 12.500 din germania. si abia l-am gasit. nu stiu ce sa zic dar km tai nu cred ca-s reali. sigur ai dat de ceva turc pe acolo. te sfatuiesc ca sa fi tu impacat sa mergi la reprezentanta sa verifici. despre norma de poluare uitate in brief : daca scrie EURO 3 sau EURO 4 asa e, daca scrie cumva D4 e euro3, iar daca scrie KAT sau K e euro 4. bafta si s-o conduci sanatos si fara evenimente.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.