Jump to content

Instalare difuzoare de 13cm in usile din fata la E46 sedan


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 2 months later...
le am schimbat si eu la un 525 e39 , erau cele originale dar sunau foarte urat 2 din ele , una fata si una spate , si am zis k daca le schimb le schimb pe toate 4 , am cumparat alte difuzoare de 13cm si le am pus in locul celor originale si se aude foarte clar dar totusi nu e cum ma asteptam :) un minus cam mare la capitolul muzica pt bmw :lol: un 323 si un 525 pe care am putut sa le testez :)

zi si mie te rog ce boxe ai pus?

ce dimensiuni si ce producator?

s-au potrivit perfect? sau ai facut ceva modificari?

sunt cu papuci sau cu firele lipite cele originale?

 

le am schimbat si eu la un 525 e39 , erau cele originale dar sunau foarte urat 2 din ele , una fata si una spate , si am zis k daca le schimb le schimb pe toate 4 , am cumparat alte difuzoare de 13cm si le am pus in locul celor originale si se aude foarte clar dar totusi nu e cum ma asteptam :) un minus cam mare la capitolul muzica pt bmw :D un 323 si un 525 pe care am putut sa le testez :)

Am tot un 525 d

Ms anticipat

Ma refer la adancime de cat trebuie sa fie difuzoarele ca sa nu mai modifici incintele masinii ca diametrul e clar de 13, m-ar ajuta ffff mult sa-mi spui ce boxe ai pus

Ms o zi buna.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 4 months later...
depinde de bugetul pe care ti-l permiti

 

Salut,

 

Ma intereseaza si pe mine niste recomandari pentru upgrade la sistemul standard la ceva care sa se auda "curat". Nu ma intereseaza f TARE. In principiu eram curios: sa caut HK sau sa ma uit si dupa alte marci?

 

Buget: 1000-1500 ron.

Link to comment
Share on other sites

buna, am si eu un e39 din 2001

si am un subwoofer foarte puternic cand ii dau drumul nu se mai aude nici o boxa practic le acopera

imi poate zice cineva daca merg schimbate boxele cu altele tot de 13 cm? ma refer la adancime

:twoup:

 

degeaba schimbi difuzoarele, amplificarea e problema la sunetul standard

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut, am schimbat acum un an difuzoarele originale cu unele sal ahp 2-130 (50W) scris pe cutie :twoup:) alea le am avut atunci si sa vazut oricum diferenta intre cele standard si astea , se aud mult mai bine , acuma am facut modificari la modulul audio si i am marit puterea , se simte diferenta , dar acuma parca nu fac fata boxele si nu prea au claritate si bass , oricum se aude mai bine k inainte ...

deci ce as vrea eu :) sa imi recomandati niste difuzoare de 13cm ,eventual linkuri de pe net , care sa fie mai bune ceva superior la sal care le am (cred k amplificatorul are acuma aproximativ 4*40w , inainte fiind 4*11 :)

sau daca stiti k se pot monta difuzoare mai mari de 13 cm , ceva sfaturi :twoup: ms

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Daca vrei sa pastrezi linia bordului pastreaza Business Cd-ul , schimba boxele fata+spate + amp pentru ele , Woofer de cel putin 250 W RMS + amp .

Cand montezi boxele spate scoate izolatia , demonteaza ski-sacul daca ai asa ceva si o sa ai un bas mai mult decat satisfacator .

//

 

amscos sacul de schi, cum pot sa scot izolatia ? ms

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Salut,

 

AS dori sa stiu si eu care sunt dimesiunile exacte la difuzoarele de pe E46 Sedan cu tot cu adancime ma intereseaza?Cele de pe portiere fata,si cele de pe haion?

 

Si daca se poate sa imi spuneti ce difuzoare s-ar potrivi pe portierele spate unde acum nu am nici un fel de difuzor?

 

Multumesc,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Salut ! Revin cu o intrebare. Doresc sa cumpar un astfel de player : http://carsystems.ro/car-audio-video/playere-de-bord-componente/playere-multimedia-cu-navigatie/dvd-player-cu-navigatie-udrive-u2-4-x-45w-usb-card-sd-mmc-4-perechi-de-iesiri-rca-harta-full-europa.html

 

1. Se potriveste cu rama adaptoare pt e46?..sau playerul este prea mare

2. Este nevoie de anumite adaptoare pentru a face legatura intre player si bord(firele de la casetofonul original).

3. Cum se face upgrade-ul la sistemul de navigatie ? Daca era pe card intelegeam cum, dar in memoria proprie?

 

Precizez ca nu ma pricep deloc la astfel de lucruri si de aceea cer sfatul unor oameni mai capabili ca mine :)

Sanatate !

Edited by Xenonman
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

13 cm fata, adâncime 5-6 cm, spate 16,5

 

pentru a mia oara...nu mai spuneti aiureli...la e46 difuzoarele din usi si cele de la consola spate sunt IDENTICE!!! (standard = BMW P/N 65 13 8 368 233)

 

stie cineva cum se demonteaza tweterele din usa fata e46? fata de usa am desfacut-o dar nu stiu sa desfac tweterele vreau sa pun altele.

 

demontezi rama de plastic ce le acopera (care merge pe conturul geamului pana in partea din spate a usii) si desfaci 2 suruburi si o mufa

 

Salut ! Revin cu o intrebare. Doresc sa cumpar un astfel de player : http://carsystems.ro/car-audio-video/playere-de-bord-componente/playere-multimedia-cu-navigatie/dvd-player-cu-navigatie-udrive-u2-4-x-45w-usb-card-sd-mmc-4-perechi-de-iesiri-rca-harta-full-europa.html

 

1. Se potriveste cu rama adaptoare pt e46?..sau playerul este prea mare

DA

2. Este nevoie de anumite adaptoare pentru a face legatura intre player si bord(firele de la casetofonul original).

Da, BMW 17 pins / ISO(cel mai probabil)

3. Cum se face upgrade-ul la sistemul de navigatie ? Daca era pe card intelegeam cum, dar in memoria proprie?

probabil scrie in manualul de utilizare...

 

Precizez ca nu ma pricep deloc la astfel de lucruri si de aceea cer sfatul unor oameni mai capabili ca mine :)

Sanatate !

Edited by zeronoo
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

am citit ca pe spate chiar dupa inlocuirea difurilor sunetul nu este genial, si am vazut in niste poze pe forum ca difurile aproape nu incap si in spate nu au nici un fel de cutie de rezonanta, tb sa decupezi pentru a le face sa respire putin...bine asta e valabil la difuri de 16cm

 

vroiam sa intreb daca a instalat cineva un subwoofer activ in portbagaj si cu ce rezultate

daca scot boxele originale din lacasul lor si las liber ca sa faca bassreflex cu subwooferul din portbagaj o sa se inbunatateasca ceva?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.