Jump to content

E46 vs E90


.Bogdan

Recommended Posts

cand am luat E46-le, am gasit in aceeasi bani si niste E90 mai chele ... dar am preferat Mpack-ul si dotarile oferite de E46 in detrimentul golului oferit de E90 ... Plus ca sentimentele pentru E46 le am din `98, de cand a aparut ... pe cand E90, in afara de faptul ca e modelul nou ... nu-mi spune nimic inca ...

 

corect, si parerea mea este tot asta... mai bine E46 BINE DOTAT, decat E90 CHEL doar pentru ca-i modelul nou.

Link to comment
Share on other sites

E46 a fost si inca este frumos, E90 este o masina exceptionala, desi la design era loc de mai bine. Pentru mine cel mai BMW dintre BMW-uri este E30 o capodopera a vremurilor ei. Pacat ca nu mai exista masinile de odinioara, acum sunt doar niste cutii pline de plastic si senzori.

 

De E91 ce parere aveti? Ma cam bate gandul sa trec la touring, portbagajul la sedan imi este uneori neincapator.

Edited by CatalinE
Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar asta este o polemica care nu se va termina niciodata... E46 sau E90, si este logic ca majoritatea sunt Subiectivi si nu obiectivi, fiecare tine cu masina lui , fie ea E46 sau E90.

 

E greu sa reusesti sa fii obiectiv. Toti ne iubim masinile.

Link to comment
Share on other sites

De E91 ce parere aveti? Ma cam bate gandul sa trec la touring, portbagajul la sedan imi este uneori neincapator.

dpdv meu, e mai reusit ca design decat sedanul ! :)

 

dar e normal sa fie asa, pt ca eu am tot touring... imi place E91 !

am vazut si eu vreo doua E91, sunt chiar frumoase, dar eu raman la sedan.

cel nou cu facelift este frumos, a imprumutat destule de la coupe. mie ce nu imi place sau poate ca nu m-am suit inca in unul, sunt dungile de pe capota. am condus un nissan qashqai iar dungile de pe capota chiar m-au incomodat.

Link to comment
Share on other sites

e90 este sters, nu are 'personalitatea' bmw , acea personalitate care te face sa te simti mic cand il vezi in oglinda retrovizoare si vei fi sigur depasit. acest renume a existat pana la e90, acum e90 e doar o masina putin mai rasarita in clasa ei, dar nu fenomenala. in ceea ce ma priveste eu am dat 37k euro pe e46 cand a aparut si in momentul actual imi permit sa iau doua e90, dar daca vreau cu adevarat o clasa superioara o sa imi iau seria 5 sau 6. este o parere
Link to comment
Share on other sites

Eu cred k ar trebui categorisite treburile in felul urmator 1. design 2. .. toate celelalte aspecte

Dupa mine totul se rezuma la asta.

 

Singurul motiv care se dezbate in acest versus este DESIGNUL. pentru ca nu poate fi vorba la nici un alt capitol, ca e46 sa fie superior lui e90. Ar fi impotriva firii si a profesionalismului celor de la bmw.

 

Asadar un versus impropriu, atata timp cat la mijloc nu se afla decat subiectivismul. Designul este o variabila ce tine de gust si preferinte.

Sunt clar iubitori de e46 care ar crea masina perfecta (pt ei) daca ar avea caracteristicile lui e90.

 

Asadar subiectiv si eu, implicit. SI poate impotriva valului mai departe decat restul.. imi place E46,modelul pre facelift mai mult. Am un coupe si dracu sa ma ia daca nu il gasesc.. mult mai masculin decat ce a urmat. Facelift ma duce cu gandul la .. ochii unei femei. asa.. dati frumos cu un creion de contur si care urmeaza sa dea ding enele lungi date cu rimel.

 

Din pacate.. nu am ce face.. cand voi schimba masina cu una mai noua, va fi un facelift, dar sufletul imi va ramane la asta. Pt mine simbolizeaza nervul si co**l pur.

Link to comment
Share on other sites

De E91 ce parere aveti? Ma cam bate gandul sa trec la touring, portbagajul la sedan imi este uneori neincapator.

dpdv meu, e mai reusit ca design decat sedanul ! :)

 

dar e normal sa fie asa, pt ca eu am tot touring... imi place E91 !

am vazut si eu vreo doua E91, sunt chiar frumoase, dar eu raman la sedan.

cel nou cu facelift este frumos, a imprumutat destule de la coupe. mie ce nu imi place sau poate ca nu m-am suit inca in unul, sunt dungile de pe capota. am condus un nissan qashqai iar dungile de pe capota chiar m-au incomodat.

 

esti obisnuit sa vezi capota cand conduci?

Link to comment
Share on other sites

De E91 ce parere aveti? Ma cam bate gandul sa trec la touring, portbagajul la sedan imi este uneori neincapator.

dpdv meu, e mai reusit ca design decat sedanul ! :)

 

dar e normal sa fie asa, pt ca eu am tot touring... imi place E91 !

am vazut si eu vreo doua E91, sunt chiar frumoase, dar eu raman la sedan.

cel nou cu facelift este frumos, a imprumutat destule de la coupe. mie ce nu imi place sau poate ca nu m-am suit inca in unul, sunt dungile de pe capota. am condus un nissan qashqai iar dungile de pe capota chiar m-au incomodat.

 

 

Stii care e ideea? De multe ori am fost limitat de portbagajul sedanului, in general caroseria de break nu mi-a placut la nicio marca, dar E91 este frumos tare. Vine vremea sa ma despart si eu de E46-le meu ca deh... timpul trece, km curg.

Link to comment
Share on other sites

e si uite ca postez iar pe aici in calitate de posesor de e90 facelift :) deja merg de o luna cu el si pot compara e46 cu e90 destul de realist... cum fostul meu e46 prefacelift este la un prieten il mai pot conduce si acum din cand in cand iar in fiecare zi merg cu e90 facelift... deci, ce m-a frapat a fost faptul ca senzatia pe care o ai la volanul lui e90 e foarte asemanatoare cu cea de la e46... ai acelasi feeling de manevrabilitate totala si raspuns rapid la comenzi si exceptand directia asistata electric de pe e90 care merge ceva mai usor restul senzatiilor sunt asemanatoare... cum si amicul meu e mare fan BMW care are o grija imensa pentru masina lui (ultima lui investite a fost in schimbarea amortizoarelor, discurilor de frana, bucselor fata si basculele) pot spune ca ceea ce compar eu sunt 2 masini in stare foarte buna de functionare... ce imi place la e90 este stabilitatea pe care o simti in masina... efectiv pare lipita de sosea indiferent ce ai face tu la volan... e90 facelift este putin mai lat decat e90 standard (parca vreo 2 centimetrii pe puntea spate si 1 pe puntea fata) dar cei de la BMW spun ca este cel mai stabil BMW seria 3 produs vreodata si asta chiar se simte... la viteza mare, pe autostrada, pot trage brusc de volan si masina se duce in viraj fara sa faca nici un efort... doar G-urile pe care le simti tu in masina te fac sa-ti dai seama de cat de brutala a fost manevra pentru ca masina reactioneaza direct si fara nici o problema... e drept ca nu am incercat asta la 200 la ora dar oricum am facut-o la viteze destul de mari :) totusi, per total e90 e un pas inainte pentru BMW iar faceliftul arata demential, din punctul meu de vedere... e rea toata din orice unghi te uiti la ea... am votat acum ceva timp (vreo 2 ani) pentru e46 dar cred ca acum as vota faceliftul de la e90 in egala masura insa recunosc ca un e46 e ceva deosebit oricand si o masina extrem de buna (intre timp si fratele meu si-a tras un e46 facelift, 320d automat :) boala de familie) ...

 

LE- urasc Run Flaturile... masina e foarte rigida pe ele si tzopaie ca o caprita prin toate gropile Bucurestiului... am avut de vara si weekendul asta mi-am pus Run Flat de iarna, Michelin Pilot Alpin 2 RFT si sare masinuta de zici ca e pe arcuri nu alta... confortul este aproape nul sau oricum foarte atent dramuit... deja am dat banii de cuaciucuri si le-am montat deci urmatorii 2 ani am si cauciucuri de vara si de iarna insa ma bate gandul ca setul urmator sa fie cauciucuri normale si imi iau un set portabil de depanare... ma mai gandesc dar oricum urasc RFT :)

Edited by crisjohn
Link to comment
Share on other sites

o sa le pun si in album:

 

 

frumoasa foc... :) mult mai misto decat nonfacelift

sa o stapanesti sanatos si sa aveti grija unu de altu... :)

 

p.s. singurul lucru care il am de obiectat la masina este lucasul de pe aripa...de ce e asa de iesit in afar,zici ca e semnal de dacia 1300!? :)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

e si uite ca postez iar pe aici in calitate de posesor de e90 facelift :)

cum Ăži se par oglinzile laterale? mie unul nu ĂŽmi plac de nicio culoare.

s-o stãpâneºti sãnãtos!

 

Multa lume a renuntat la folosirea anvelopelor runflat tocmai din acest motiv,drumurile patriei.Eu sunt unul dintre ei si nu pot decat sa spun ca nu as mai lua asa ceva never.

Âşi eu mĂŁ numĂŁr printre ei:)

 

am mai vãzut o diferenÞã Între E90 ºi E90 facelift ºi anume renunÞarea la "sprâncenele" de pe capotã(sper cã le-am numit bine)

post-11868-1228938182_thumb.jpg

post-11868-1228938242_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ar mai fi si oglinzile mult prea mari la facelift. Mult mai bine arata oglinzile pe pre-facelift.

 

 

mie imi place pertotal... :)

pacat de lucas ...puteau sa il faca mai lipit..

 

 

pe mine nu ma deranjeaza nimic la ea... deocamdata :) merge brici si e super stabila... ce sa cer de la un BMW mai mult de atat? suplimentar arata mortal, usor agresiv as spune...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.