Jump to content

lipsa putere E39 520d


Recommended Posts

In tara nu se pot reconditiona turbine, nu exista oameni destul de priceputi...

 

Cel mai bine iei o turbina sh, asta daca e nevoie, cel mai bine este sa faci o constatare la reprezentanta sau la un service serios cu tester.

Ciupanezu toata stima pentru tine si pentru cunostinetle tale dar as vrea sa zic ca in Timisoara este un tip care curata si reconditioneaza turbine ( curatatul costa 150RON) dar partea proasta este ca el nu le da jos ci trebuie sa mergi cu turbina in mana la el si tipu este super meserias si pasionat adevarat de turbine.

Daca vreti va pot da numarul lui de mobil.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru aprecieri! :blink:

 

Acest meserias ar fi chiar o exceptie, in general se fac reparatii proaste..

 

@Clauberty: Din pacate destui au incercat reconditionarea turbinei si si-au luat teapa, chiar si useri de pe forum..

Nu e deloc usor sa reconditionezi o turbina...

Link to comment
Share on other sites

Revin cu noi informatii, au trecut 2 saptamani de cand am schimbat piesele, dar a aparut o noua problema :blink: : cand accelerez progresiv mai lent, masina are mici ezitari intre 1500-2200 rot/min, parca are un prag, dar daca o accelerez brusc urca in turatie destul de bine, asta se intampla mai mult cand motorul este incalzit din cate am observat si la orice treapta de viteza, am accelerat si la relanti, la fel, intre cca 1500-2200, motorul are un mic tremurat, atunci cand urc mai tare in turatii, ezitarea este apropae insesizabila, v-am mai spus ce am schimbat: debitmetrul , electrovalva de la turbina, si de la EGR, sa fie oare de vina turbina?
Link to comment
Share on other sites

O intrebare legata de turbine.... deci nu is bune reconditionate... turbinele.. da firmele respective vand si turbine... bune..."noi".... curios ce se intampla.. ca daca vrei sa iei o turbina de la ei trebuie sa o dai pe a ta.. la schimb.. sunt curios... oare intra urmatorul client.. care nu vrea sa ii fie reconditionata turbina.. si zice ca vrea una buna.. si io da pe a ta reconditionata ?? altfel de ce ar lua turbinele defecte de la clienti.. ?
Link to comment
Share on other sites

O intrebare legata de turbine.... deci nu is bune reconditionate... turbinele.. da firmele respective vand si turbine... bune..."noi".... curios ce se intampla.. ca daca vrei sa iei o turbina de la ei trebuie sa o dai pe a ta.. la schimb.. sunt curios... oare intra urmatorul client.. care nu vrea sa ii fie reconditionata turbina.. si zice ca vrea una buna.. si io da pe a ta reconditionata ?? altfel de ce ar lua turbinele defecte de la clienti.. ?

Firmele din Romania care reconditioneaza turbine nu vand si turbine noi, firma e mult spus, in general e un meserias...

 

Iar firmele din afara vand in general doar turbine refurbished.

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit ca si in germania se reconditioneaza turbo.E aceeasi problema ca si la casetele de directie,cand cumperi una noua o cer pe cea veche in schimb pe care o reconditioneaza,o vopsesc si o vand din nou.Un prieten si-a cumparat un turo la un opel asta 2.0 i turbo,altul la a6,e46.Foarte greu gasesti turbo nou nereconditionat.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
azi am ajuns in sfarsit la Bavaria, am facut din nou testul , mi-a dat 2 erori care au fost sterse, aerul circula normal, turbina nu are nici o problema, masina merge ca noua, nu mi-a venit sa cred ca am scapat asa ieftin :blink: (87 lei testul), nu credeam ca resetatul erorilor are o asa influenta mare la mersul motorului
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.