Jump to content

Cifra octanica-importanta


nedelcuts

Recommended Posts

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

din cate stiu io BMW recomanda de 98 ,asa ca........ :blink:

Din cate stiu eu la mine pe busonul de la rezervor, ca si la alti prieteni de altfel inclusiv la 645i scrie 91-98

si la mine scrie 91-98 pe busonul de la rezervor,masina e din 2003.

scrie oare 91-100 la cele din 2006??

benzina de 100 cred ca a aparut prin 2005,varianta imbunatatita a celei de 98 la unele firme cum ar fii omv, shell,unele bp....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 months later...

sa zic si eu ce am vazut la o Astra F din 93 al unui coleg de munca...motorul este 1.6

 

 

deci are doua variante :

 

 

 

1. fie mergi pe benzina 95 ,lucru pe care il faci in siguranta daca mergi la ecu si are acolo 2 mufe ...una pentru 95 si una pentru 98

 

2. fie mergi pe 98 si schimbi mufa pe 98...

 

asa ca ...de ce opel are asa ,iar la altii scrie "91-98" pe buson fara sa conteze prea mult :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Cine ma poate lumina si pe mine, nu am vrut sa deschid un nou topic si am citit cateva topicuri insa nu am ajuns la nici o concluzie. Cand am adus masina am pus benzina de la rompetrol, efix de 95 sau premium parca se cheama la ei. Mi-a zis cineva ca e mai bine sa pun de la omv, am pus cateva luni benzina de la omv, carrera de 95 sau de 100. Acum o saptamana am trecut iar pe rompetrol cica e mai buna. Ma poate lumina cineva e mai bine de la rompetrol sau de la omv, nu stiam ca e asa o belea sa ai masina :twoup:. Si in legatura cu cifra octanica sa nu fiu chiar off de tot, cu cat cifra octanica e mai ridicata, benzina arde mai repede rezulta o mai mare putere a motorului, deci cei care spun ca daca pun benzina cu cifra octanica mai scazuta si motorul trage mai bine, este doar o iluzie. Edited by Cosm1n
Link to comment
Share on other sites

Mai dragilor, dati un google search despre cifra octanica si terminati cu prostiile ca benzina cu cifra octanica mare arde mai repede ! Benzina cu cifra octanica mare e mai stabila, explodeaza doar cand vrea motorul, la compresia optima pe care o considera ECU. In consecinta, benzina cu cifra octanica mare da un randament (consum/ putere rezultata) mai bun.

 

Dar benzina octanica cu cifra mare face o diferenta doar la motoarele performante / cu ECU care face diferenta intre cifra octanica 95 si 98. La un Opel, mai ales din '93 nu conteaza, poate daca schimbi tu manual mufele (cum spunea cineva mai sus dar mi se pare curios).

 

Incepeti lectura de aici >>> http://en.wikipedia.org/wiki/Octane_rating

Link to comment
Share on other sites

Chiar asa, tu te auzi ce vorbesti? Cum sa explodeze cand vrea motorul, cealalta benzina cu cifra octanica mai mica explodeaza cand vrea ea, sau tot cand considera ECU motorului? Cum face un ecu diferenta dintre cifra octanica de 95 si cea de 98 ? Si o benzina cu o cifra octanica mai mare arde mai repede, poti sa zici tu ce ai zice. Fa urmatorul experiment. Pune benzina normala de 95 si vezi cat mergi cu masina. Apoi pune aceiasi cantitate de benzina de 100 sa zicem si mergi la fel cu masina si vezi ce autonomie ai sa ai. Explica-mi si mie sa zicem ca nu stiu engleza si nu pot citi de pe wikipedia, ce inseamna benzina mai stabila?
Link to comment
Share on other sites

Cifra octanica parca inseamna rezistenta la autoaprindere, deci una cu cifra octanica mai mica se aprinde mai repede, evident ca motorul simte imediat si regleaza aprinderea, doar de aia are ECU, la dacie nu avea cine sa simta si auzeai cum iti bate avansul, adica diferenta dintre momentul de autoaprindere si scanteia de la bujie. Deci mai babeste, explodeaza cand vrea muschiu motorului daca are ECU.
Link to comment
Share on other sites

Cifra octanica nu are absolut nici o legatura cu viteza de ardere. Reprezinta doar rezistenta la detonatie. Cele doua marimi nu sunt corelate.

Probabil ca prin viteza de ardere ai vrut sa te referi la influenta ei asupra energiei degajate de arderea benzinei.

Link to comment
Share on other sites

Autoaprindere sau detonatie, asa cum zice si Paul.

 

N-au cum sa fie sinonime, se refera la aprindere (ignition) adica momentul cand ECU ii da scanteie bujiei, si autoaprinderea-detonatia benzinei.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

OMV = Rompetrol

Rompetrol = N A S P A

 

Cel putin pt mine plimbarile cu benzina de la rompetrol au fost un cosmar, masina nu tragea calumea si pe langa asta preturile la rompetrol sunt mari, cea de 95 e aproape cat 99+ iar cea de 98 e cat carerra 100 ... Cum puneam 99+ de la Petrom parca aveam alta masina....de aia cam 90% din timp pun de la Petrom.

 

Cu carerra 100 nu am avut probleme insa pun foarte rar...

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

OMV = Petrom

Rompetrol = patriciu + KazMunayGaz

 

Bine si pana la urma de unde sa pun?

Eu pun de la mol..de 3 ani...evo diesel.. :twoup: si merge super masina...am bagat de cateva ori din alta parte si a facut figuri...de exemplu lukoil...nu stiu cum e la benzina insa la motorina asta e buna sigur...

Link to comment
Share on other sites

OMV = Petrom

Rompetrol = patriciu + KazMunayGaz

 

Bine si pana la urma de unde sa pun?

Eu pun de la mol..de 3 ani...evo diesel.. :twoup: si merge super masina...am bagat de cateva ori din alta parte si a facut figuri...de exemplu lukoil...nu stiu cum e la benzina insa la motorina asta e buna sigur...

Ce benzina au la mol ? Cum e ?

Link to comment
Share on other sites

OMV = Petrom

Rompetrol = patriciu + KazMunayGaz

 

Bine si pana la urma de unde sa pun?

 

Tu pune de unde vrei, preferabil cu cifra octanica 90 ca arde, asa, mai mocnit :twoup:

 

 

 

 

Eu pun de la OMV si Petrom, doar de 99+ sau 100, dar eu sincer nu prea simt diferenta intre benzine.

 

Apropo, am vazut o emisiune in care au comparat un Clio Sport cu un Golf (4 parca) si in Subaru Impreza si au vazut cum reactioneaza la benzina cu cifra octanica 95 si apoi cu cifra octanica 100 (din Anglia). Concluzia e ca doar Subaru Impreza s-a simtit mai multa putere la testul de dyno.

 

(vezi si link-ul cu aceeasi discutie http://www.carbibles.com/fuel_engine_bible.html )

 

Concluzia e: daca ECU nu e destul de inteligent si ratele de compresie nu sunt mari (vezi Clio), motorul nu stie sa faca diferenta intre rezistenta la detonatie (adica intre cifrele octanice), si deci nu are randament mai bun.

Link to comment
Share on other sites

Tu pune de unde vrei, preferabil cu cifra octanica 90 ca arde, asa, mai mocnit :twoup:

 

Nu e nevoie sa fii cinic, daca am intrebat de unde ar trebui sa pun benzina, asta nu inseamna ca pun benzina de 90, sau mai stiu eu ce, chiar daca e 316 tot timpul am pus ce am crezut ca e mai bun in masina, ulei bmw adus din afara, filtre, curele la fel, eu nu am zis nimic de masina ta, nici ca ai probleme pe la motor ( probabil pui benzina care arde mocnit) nici ca ai lovit-o nimic. Fiecare are grija de masina sa in felul lui.

Link to comment
Share on other sites

Tu pune de unde vrei, preferabil cu cifra octanica 90 ca arde, asa, mai mocnit :twoup:

 

Nu e nevoie sa fii cinic, daca am intrebat de unde ar trebui sa pun benzina, asta nu inseamna ca pun benzina de 90, sau mai stiu eu ce, chiar daca e 316 tot timpul am pus ce am crezut ca e mai bun in masina, ulei bmw adus din afara, filtre, curele la fel, eu nu am zis nimic de masina ta, nici ca ai probleme pe la motor ( probabil pui benzina care arde mocnit) nici ca ai lovit-o nimic. Fiecare are grija de masina sa in felul lui.

 

Nu te-ai prins, eu faceam misto de ceea ce ziceai intr-un post anterior cum ca benzina cu cifra octanica mare "arde mai repede" si dupa ce am incercat sa iti explic la ce e importanta cifra octanica, in loc sa te documentezi ai sarit in sus.

 

Oricum, peace :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Nu am sarit in sus :twoup:, dar prefer sa imi explici asa direct nu "pe dupa visini". Am mai zis odata ca motoarele aspirate au cuplul mai jos decat motoarele turbo si Tien si Ciupanezul mi-au aratat calea :twoup: mi-au explicat ca nu e asa, si nu au facut-o cu rautate. Oricum bafta Edited by Cosm1n
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.