Jump to content

Nedumerire legata de consumul de bauturi alcoolice


bogdankirk

Recommended Posts

Alcoolemia unei persoane cu masa de 75 de kg:

Bere 500ml -0,20 ‰

Brandy 200ml -0,35 ‰

Coniac 200 ml -0,50 ‰

Vin 200ml -0,25 ‰

Tuica 200ml -0,50 ‰

Lichior 100ml -0,25 ‰

Sampanie 200ml -0,25 ‰

De obicei o persoana normala elimina cam 0,15 g/ora de alcool.In mare depinde de greutatea corporala si de metabolismul fiecaruia.

 

Datele astea este de unde? Ca berea poate fi Guinness sau Stejar... Si tuica poate fi aia de la alimentara sau aia de la bunicu..... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-a povestit un prieten ca ar fi baut o bere intreaga, de 0.5, concentratie alcoolica de aprox 5% si apoi a fost oprit de politie dupa aprox 10 minute. Cica a iesit 0% pe aparat. :blink:

 

Da e adevarat ,depinde si de organism, dar sigur e ca poti sa bei si vodca si dupa 2 minute sa nu se vada INCA nimic

Link to comment
Share on other sites

am citit toate posturile, am incercat sa trag o concluze si mi-a iesit ca totusi taxiul nu e asa de scump, plus ca mai sunt si altii care au permis, nu trebuie sa ma sacrific eu tot timpul. Auzi, mere verzi, aspirine, fripturi grase, alea, alea.
Link to comment
Share on other sites

Alcoolemia unei persoane cu masa de 75 de kg:

Bere 500ml -0,20 ‰

Brandy 200ml -0,35 ‰

Coniac 200 ml -0,50 ‰

Vin 200ml -0,25 ‰

Tuica 200ml -0,50 ‰

Lichior 100ml -0,25 ‰

Sampanie 200ml -0,25 ‰

De obicei o persoana normala elimina cam 0,15 g/ora de alcool.In mare depinde de greutatea corporala si de metabolismul fiecaruia.

 

Mie mi-a fost suspedat permisul dupa ce am consumat o bere jumate. Alcoolemia arata de aparat a fost de 0.12 la mie, asa ca nu stiu cat de elocvente sunt aceste informarii. Tin sa precizez ca la vremea respectiva aveam undeva la 70Kg si m-am suit la volan dupa 20 minute.

 

PS. De atunci, o gura daca am baut nu ma mai sui la volan.. taxiul face legea.

Edited by BlshOp-VR6
Link to comment
Share on other sites

La noi trebuie sa-ti arate 0.00 la mie :blink: dar in functie de cat de dragut e politistul poti sa scapi... Asta o stiu de la cei care mi-au luat permisul si nu au fost asa draguti..

 

La 0.80 in aerul expirat e de dosar penal dar poti avea si mai putin si sa fi trimis la recoltare unde se calculeaza alcoolemia in functie de cat ai in aerul expirat inmultit cu un anumit coeficient lucru ce te poate duce tot la dosar penal.

Edited by BlshOp-VR6
Link to comment
Share on other sites

La 0.80 in aerul expirat e de dosar penal dar poti avea si mai putin si sa fi trimis la recoltare unde se calculeaza alcoolemia in functie de cat ai in aerul expirat inmultit cu un anumit coeficient lucru ce te poate duce tot la dosar penal.

Se inmulteste cu 2,asadar reiese 1.60 in sange.

Link to comment
Share on other sites

La noi trebuie sa-ti arate 0.00 la mie :blink: dar in functie de cat de dragut e politistul poti sa scapi... Asta o stiu de la cei care mi-au luat permisul si nu au fost asa draguti..

 

La 0.80 in aerul expirat e de dosar penal dar poti avea si mai putin si sa fi trimis la recoltare unde se calculeaza alcoolemia in functie de cat ai in aerul expirat inmultit cu un anumit coeficient lucru ce te poate duce tot la dosar penal.

 

 

Zero alcoolemie in Romania, nu ca la altii, parca contraventie pana la 1 o/oo, iar peste e infractiune;

o singura data m-am urcat la volan asa dupa un chef pt ca cine trebuia sa conduca nu reusea sa manevreze masina afara din parcare, apoi ne-am lasat pe mana abstinentului

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

hai sa va dau niste date exacte aplicate pentru personalul navigant: piloti si insotitori de zbor.

majoritatea companiilor aeriene au un termen de 12 ore, inaintea de raportarea la munca pentru un zbor in care este interzis consumul de bauturi alcoolice. acele 12 ore sunt mai mult decat de-ajuns pentru a ajunge la o alcoolemie de 0.

mai sunt insa companii aeriene la care embargoul este de 8 sau 9 ore. De obicei, in 8 ore alcoolemia ajunge la 0 insa mai sunt si exceptii (cantitate de alcool mare, metabolism greoi, odihna putina, masa corporala etc) si de aceea s-a ajuns la 12 ore pentru a alimina orice posibilitate de test pozitiv.

 

inutil sa spun ca treaba este destul de aproape urmarita in aviatie. in multe tari (Europa si SUA) pe langa pierderea licentei de zbor se mai face si puscarie! testele se fac in mod periodic si sunt o cerinta a autoritatii aeronautice din fiecare tara!

 

concluzia ar fi ca ca e bine sa stai departe de alcool 12 ore ca sa fii sigur, inainte sa te urci la volan. daca nu sunteti siguri cumparati-va an alcooltest si suflati in el de cate ori aveti dubii.

 

 

alcoolul, oboseala si inconsitenta la volan sunt cele mai mari pericole. Doamne fereste sa se cumuleze toate trei!

 

PS sa va mai dau o informatie utila. atunci cand consumam alcool, corpul se dehidrateaza. Deshridatarea este cauza majoritatii efectelor nefaste aparute dupa consumul de alcool. daca va este rau nu mai beti alcool dupa accea pe premisa ca "cui pe cui se scoate". este cea mai mare tampenie. cautati sa va refaceti cantitatea de apa necesara din corp si consumati cel putin 2-3 litri de apa. apa face minuni!

Edited by Boeing777-300ULR
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
La 0.80 in aerul expirat e de dosar penal

Nu, la 0.8 la mie in sange e dosar penal, si daca e peste 0.4 la mie in aerul expirat se face obligatoriu verificarea si in sange, pentru ca in sange e cam dublu fata de cat e in aerul expirat.

 

confirm. experienta proprie.

 

da' m-am scos in final :twoup: si de atunci beau apa plata cu lamaie...

 

 

.

 

..

 

 

 

.

.

 

 

....

 

 

 

.

.....

 

 

 

...

 

 

 

 

 

...

 

 

 

NOT ! :twoup:

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

hai sa va dau niste date exacte aplicate pentru personalul navigant: piloti si insotitori de zbor.

majoritatea companiilor aeriene au un termen de 12 ore, inaintea de raportarea la munca pentru un zbor in care este interzis consumul de bauturi alcoolice. acele 12 ore sunt mai mult decat de-ajuns pentru a ajunge la o alcoolemie de 0.

mai sunt insa companii aeriene la care embargoul este de 8 sau 9 ore. De obicei, in 8 ore alcoolemia ajunge la 0 insa mai sunt si exceptii (cantitate de alcool mare, metabolism greoi, odihna putina, masa corporala etc) si de aceea s-a ajuns la 12 ore pentru a alimina orice posibilitate de test pozitiv.

 

inutil sa spun ca treaba este destul de aproape urmarita in aviatie. in multe tari (Europa si SUA) pe langa pierderea licentei de zbor se mai face si puscarie! testele se fac in mod periodic si sunt o cerinta a autoritatii aeronautice din fiecare tara!

 

concluzia ar fi ca ca e bine sa stai departe de alcool 12 ore ca sa fii sigur, inainte sa te urci la volan. daca nu sunteti siguri cumparati-va an alcooltest si suflati in el de cate ori aveti dubii.

 

 

alcoolul, oboseala si inconsitenta la volan sunt cele mai mari pericole. Doamne fereste sa se cumuleze toate trei!

 

PS sa va mai dau o informatie utila. atunci cand consumam alcool, corpul se dehidrateaza. Deshridatarea este cauza majoritatii efectelor nefaste aparute dupa consumul de alcool. daca va este rau nu mai beti alcool dupa accea pe premisa ca "cui pe cui se scoate". este cea mai mare tampenie. cautati sa va refaceti cantitatea de apa necesara din corp si consumati cel putin 2-3 litri de apa. apa face minuni!

 

12 :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.