Jump to content

BMW Seria 3 E46


Bogdanel

Recommended Posts

al meu arata asa de 2 ani si nu e nici o problema ,il am acolo senzorul dar nu mai citeste temperatura ,clima merge deci..........

ok, eu spuneam ce mi-au zis aia la service. dar la mine a fost doar un fir intrerupt si sa rezolvat :)

Link to comment
Share on other sites

eu am un 320d Fl si este in bara jos in stanga si erau firele intrerupte . am stat langa ei si mi-au aratat si dupa ce le-au lipit merge senzoru perfect :)

eu m am convins cum e cu service-le de pe la noi si cu meseria cunoscuta ,habar nu au de ei ,rari sunt care cunosc si merg direct la hiba .Am avut si eu ceva probleme cu altele,ex ma stresa o scartaitura si la reprezentanta mi a spus sa schimb telescoapele iar problema era un surub slabit :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

eu m am convins cum e cu service-le de pe la noi si cu meseria cunoscuta ,habar nu au de ei ,rari sunt care cunosc si merg direct la hiba .Am avut si eu ceva probleme cu altele,ex ma stresa o scartaitura si la reprezentanta mi a spus sa schimb telescoapele iar problema era un surub slabit :thumbsup:

aici iti dau perfecta dreptate si mai ales service-le care se ocupa de toate gamele de masini :)) . ori te axezi pe o gama ori nu mai te ocupi dupa parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

Sa zic si eu ca unii, "tractorul" meu (E46 320d) are ~160k km, turbina si debitmetru originale si accelereaza de-i imbolnaveste pe multi benzinari, si nu e zgomotoasa si nu scoate fum (sau daca scoate, eu nu am vazut, probabil il scoate in spate si chiar nu ma intereseaza) si asta o spun ca ma enerveaza cei care se baga in seama ca diesel-ul e de kkt ca asa au auzit ei ca ei sunt mai destepti si mai spun ca de cand am diesel am mai multi bani de stricat desi nu fac multi km pe an si daca imi schimb masina, aproape sigur va fi alt BMW si tot diesel si sper sa fie 330xd sa moara benzinarii impatimit de ciuda si m-am calmat si nu mai spun nimic si ...

asa e tata,ai dreptate!eu am avut 320d din 2004,6 trepte,acum am 318i,118cp...dieselul se pisa pe benzinar,cel putin pe 318i...in orice clipa as reveni la diesel...

Link to comment
Share on other sites

asa e tata,ai dreptate!eu am avut 320d din 2004,6 trepte,acum am 318i,118cp...dieselul se pisa pe benzinar,cel putin pe 318i...in orice clipa as reveni la diesel...

dieselul e zuper din punctul meu de vedere,al meu e 330xd si am facut 230000 si merge de ii rup rotile ,nu am schimbat nimic pe la motor doar debitmetrul si de fapt era altceva ..... :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Am o nelamurire pentru cei care au 320d 2005...la exemplarul meu imi suiera putin turbina cand e rece motorul (1500-1800ture), dupa ce se incalzeste se aude discret (normal).

Eu am avut inainte un 318d 2004 la care nu se auzea turbo deloc (habitaclu). Sa am oare probleme la 320d-ul actual?

Edited by flavius.paul
Link to comment
Share on other sites

Am o nelamurire pentru cei care au 320d 2005...la exemplarul meu imi suiera putin turbina cand e rece motorul (1500-1800ture), dupa ce se incalzeste se aude discret (normal).

Eu am avut inainte un 318d 2004 la care nu se auzea turbo deloc (habitaclu). Sa am oare probleme la 320d-ul actual?

are o garnitura in cap la turbo de unde pleaca furtunul ala gros spre debitmetru,posibil uzata sau nu e deloc.Daca s a umblat pe acolo sigur nu a mai puso.Am patit si eu la fel si credeam ca e turbo noroc ca am gasit garnitura pe scut la o revizie :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

are o garnitura in cap la turbo de unde pleaca furtunul ala gros spre debitmetru,posibil uzata sau nu e deloc.Daca s a umblat pe acolo sigur nu a mai puso.Am patit si eu la fel si credeam ca e turbo noroc ca am gasit garnitura pe scut la o revizie :thumbsup:

 

AI maxima dreptate, iti multumesc enorm, acum vin de la masina. Intr-adevar am scurgeri de la ulei la acea imbinare unde zici, cred ca imi lipseste garantat acea garnitura, sapatamana viitoare ma voi ocupa de remedierea problemei (sper ca se va gasi garnitura pe comanda).

Link to comment
Share on other sites

nu are idee nimeni ce ar putea fi?

am dat jos sa-i zic asa " modulul de comanda de pe volan cel cu activare.dezactivare si + si - " si nu s-a gasit nimic; am pus tester-ul pe masina si nici o eroare; are cineva idee ce ar putea fi?

am sa schimb swich-ul de la pedala de ambreiaj, deoarece am inteles ca are legatura cu pilotul dar si cea de la pedala de frana.

 

in afara de aceste idei, mai are cineva de adaugat?

 

 

 

salut

 

am o mica problema si anume, cand se conecteaza cand nu Pilotul si astazi, pe autostrada pitesti - bucuresti mi-sa deconectat in timp ce mergeam !!!

de altfel, am pus si tester-ul si nici o eroare in acest sens mai exact, legat de pilot.

 

aveti idee ce poate cauza activarea / dezactivarea cand vrea ?

 

specific ca am un BMW 318 E46 118CP, 1999

Link to comment
Share on other sites

Salut! Se mai intampla asta cand ai grila de la prbriz mancata cowl cover se numeste. Muchia aia din cauciuc se mananca de vreme si patrunde apa in dreapta fata. Probabil la tine e de la trapa, dar ar trebui sa vezi ud si pe sus. E posibil sa fie cum zici, sa aiba un furtunas de scurgere, dar nu cred ca l-ar fi pus sa-ti umple masina de apa... Sa nu fie tot din asta care zic si sa se scurga pana in spate... Nu stiu ce sa zic... Verifica bine. Eu mi-am comandat-o acum din state ca la noi nu gasesti asa ceva. Nu iti recomand sa o iei din dezmembrari ca sunt rascoapte. Te duce cu drum cu tot cam 91$ Eu o astept sa vina, e pe drum :popcorn:

 

Am atasat imaginea. Este piesa 6. Mai jos e site-ul de unde gasiti, doar sa va completati anul de fabricatie si tipul caroseriei. Adica seria 3, x3, x5 tralala.

 

http://www.trademotion.com/partlocator/index.cfm?siteid=214672&catalogid=0

Mi-a sosit grila din Canada. E impecabila. Am montat-o la un service si e alt aspect. A meritat asteptarea.

post-40704-0-93003200-1302456992_thumb.jpg

Edited by powerxbass
Link to comment
Share on other sites

La cat ai gasit grila, cu tot cu transport?.... daca se poate.

La 91$ transport inclus, atat ca se mai plateste TVA-ul la vama 36 RON. Pentru produsele ce depasesc 10 euro se percepe TVA la vama. Oricum a meritat pentru ca am cautat de mi-au iesit ochii la noi si nu am gasit nimic. Am comandat de la cineva dupa recuperata si tot mancata a fost si am zis ca lucrul nou e lucru nou ce sa mai si am comandat-o din Canada. Alta viata. Deci ma refer la grila aia mare unde stau stergatoarele.

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor!

Am de gand sa achizitionez un E 46 Coupe ,318 CI,143 Cp,tiptronic,11/2003,are cam de toate mai putin trapa si piele.

Stau putin in cumpana sa-l iau pe asta sau sa fac rost de inca 2k si sa iau diesel cam aceeasi varsta,dotari si putere.Cred ca cel mai mult na pune pe ganduri la benzinar cutia automata si consumul aferent,in rest prefer benzina.

Niste pareri avizate de la posesori cu shtate vechi ar fi bine venite.

 

Multumesc si Sarbatori Fericite!

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor!

Am de gand sa achizitionez un E 46 Coupe ,318 CI,143 Cp,tiptronic,11/2003,are cam de toate mai putin trapa si piele.

Stau putin in cumpana sa-l iau pe asta sau sa fac rost de inca 2k si sa iau diesel cam aceeasi varsta,dotari si putere.Cred ca cel mai mult na pune pe ganduri la benzinar cutia automata si consumul aferent,in rest prefer benzina.

Niste pareri avizate de la posesori cu shtate vechi ar fi bine venite.

 

Multumesc si Sarbatori Fericite!

Te pot ajuta in luarea deciziei in felul urmator: Compara dotarile de la una si de la cealalta si vezi unde cantareste mai mult ca pe ea tu nu vei mai pune nimic in plus iti garantez. E ok si una si alta la motorizare daca nu faci drumuri multe si lungi. Acum vezi ce mai zic si altii ca poate au experienta mai multa la drumuri lungi. Eu am un benzinar de 2500 cmc la 192cp 6 pistoane si consumul e maricel daca te dai la ea, dar asa prin oras, e prietenoasa. La 1800 cmc cat ai zis tu, e ok, nu-ti face probleme la consum ca e in 4 pistoane.

 

Paste fericit!

Link to comment
Share on other sites

La 91$ transport inclus, atat ca se mai plateste TVA-ul la vama 36 RON. Pentru produsele ce depasesc 10 euro se percepe TVA la vama. Oricum a meritat pentru ca am cautat de mi-au iesit ochii la noi si nu am gasit nimic. Am comandat de la cineva dupa recuperata si tot mancata a fost si am zis ca lucrul nou e lucru nou ce sa mai si am comandat-o din Canada. Alta viata. Deci ma refer la grila aia mare unde stau stergatoarele.

pai asta am cumparat-o eu la fostul BMW si am dat pe ea la dealer vreo 150Ron...:)

Link to comment
Share on other sites

pai asta am cumparat-o eu la fostul BMW si am dat pe ea la dealer vreo 150Ron...:)

Pai nu stiu ce sa zic ca numai pentru o diagnoza mi-au luat 250RON la BMW... O grila din asta cu tot cu montaj cred ca ar fi fost mai mult de atat. Deci, practic ea a costat 47 de dolari, asta e pretul ei, dar cu transport a facut 91 de dolari. Ma rog, am luat decizia asta pentru ca nimeni nu avea asa ceva pe unde am intrebat, chiar si magazine de piese auto... Asa am gasit pe internet la BMW in Canada si nu m-a mai durut capul sa mai umblu aiurea sa caut in zadar.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.