Jump to content

BMW Seria 3 E46


Bogdanel

Recommended Posts

1.8 inseamna 1.8 litri, adica 1800 de mililitri, adica 1800 de centimetri cubi. Asta inseamna capacitatea motorului. Deci nu poti sa spui 1.8i cu 1995 cmc.

Poti sa spui 318 i care are 1995 cmc.

 

Acum, 318i, poate avea de la 1600 cmc, pana la 2000 cmc, dpinde de anul fabricatiei. Mai putin de 1600 cmc, nuam auzit si astea la modelele mai vechi de anul 2000.

Link to comment
Share on other sites

1.8 inseamna 1.8 litri, adica 1800 de mililitri, adica 1800 de centimetri cubi. Asta inseamna capacitatea motorului. Deci nu poti sa spui 1.8i cu 1995 cmc.

Poti sa spui 318 i care are 1995 cmc.

 

Acum, 318i, poate avea de la 1600 cmc, pana la 2000 cmc, dpinde de anul fabricatiei. Mai putin de 1600 cmc, nuam auzit si astea la modelele mai vechi de anul 2000.

 

PoĂži te rog sĂŁ detaliezi puĂžin ? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Pai presupun ca de la modelul "pisica", trecand prin 3-arul NFL si terminand cu 3-arul FL s-au tot produs 318i-uri. Iar motorizarile sunt cele pe care alex77xax le-a explicat mai sus.

Mai multe detalii poti gasi pe carfolio (eventual plecand de la linkul meu de mai sus cauti si tu).

Edited by RAZVAN2007
Link to comment
Share on other sites

Ajutati-ma si pe mine in alegerea celor doua modele (anul de constructie 2003 - 2004). Procentajul meu se inclina in favoarea 320d, dar din cate am vazut in discutiile de pe forum costurile consumabilelor sunt mari + zgomotul de disel. 318I - benzina, zgomot mai mic, intretinere(?).

Vreau si eu parerea vostra care conduce-ti un BMW deja.

Multumesc All.

eu zic sa iti cumperi un 330 xd ca e super si la consum si la tot

mai putin la intrtinere :twoup:

In 3 ani omu` si-a cumparat 330cd si l-a si vandut!

Link to comment
Share on other sites

1.8 inseamna 1.8 litri, adica 1800 de mililitri, adica 1800 de centimetri cubi. Asta inseamna capacitatea motorului. Deci nu poti sa spui 1.8i cu 1995 cmc.

Poti sa spui 318 i care are 1995 cmc.

 

Acum, 318i, poate avea de la 1600 cmc, pana la 2000 cmc, dpinde de anul fabricatiei. Mai putin de 1600 cmc, nuam auzit si astea la modelele mai vechi de anul 2000.

 

PoĂži te rog sĂŁ detaliezi puĂžin ? :twoup:

 

Nu ma pricep prea bine sa detaliez exact, dar eu spun din ce am vazut, adica: 318i cu motor de 1600cmc, 1800cmc, 1900cmc, 2000cmc. Cifrele nu sunt exacte, sunt cu marja de 5-10 cmc. (adica cel de 2000cmc, are de fapt 1995 cmc si asa mai departe)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am 2 probleme baieti....imi scade turatia la 400 500 ture din cand in cand la semafor sau cand scot pe liber...si nu face tot timpul....la mecanic nu prea am timp sa ajung....ar putea fi debitmetrul?sau de la bujii?

a 2-a ca mia cumparat cineva bujii pt modelul meu un 318 din 1999 118 cai...si am constatat ca ale masinii sunt ngk cu 4 dinti la aprindere iar acestea sunt ngk cu 2 dinti...difera un cod final...altfel sunt identice....se pot monta si asa?

Link to comment
Share on other sites

Am 2 probleme baieti....imi scade turatia la 400 500 ture din cand in cand la semafor sau cand scot pe liber...si nu face tot timpul....la mecanic nu prea am timp sa ajung....ar putea fi debitmetrul?sau de la bujii?

a 2-a ca mia cumparat cineva bujii pt modelul meu un 318 din 1999 118 cai...si am constatat ca ale masinii sunt ngk cu 4 dinti la aprindere iar acestea sunt ngk cu 2 dinti...difera un cod final...altfel sunt identice....se pot monta si asa?

Sunt mai multe topicuri pe forum despre problema ta, printre care, unul mai nou AICI.

Si eu am avut problema asta, dar am scapat de ea. Nu stiu din ce cauza a fost, dar am schimbat sonda lambda de dupa catalizator, debitmetrul, valva DISA, PCV-ul, am curatat clapeta de acceleratie.

Link to comment
Share on other sites

Salut, vreau sa imi cumpar un 318d din 2003 ...masina e adusa din germania, are 109.000 km la bord dar nu are carte service...am sunat proprietarul si mi-a spus ca merge cu mine la orice service sa o verificam. Intrebarea mea este : pot verifica km la masina si eventualele probleme tehnice la un service in bucuresti?? Daca da, unde ?? daca ma poate ajuta cineva as fi recunoscator!!! Multumesc mult!!!
Link to comment
Share on other sites

PoÞi sã afli doar numãrul de ore de funcÞionare, atât.

Pai si nu este mai mult decat suficient sa poti calcula o medie de la care sa poti deduce daca vanzatorul vrea sa te pacaleasca sau nu?

 

In opinia mea n-are cum sa aibe in jur de 100k de km o masina din 2003. Si diesel! Insa ce conteaza este starea in care se afla masina si cum ruleaza ea si pretul.

Link to comment
Share on other sites

Media de km parcurÂşi este relativĂŁ.

Ăn afarĂŁ sunt mulĂži care fac autostrada ĂŽn fiecare zi, de acasĂŁ pânĂŁ la locul de muncĂŁ, ajungâd la câteva sute de km pe zi.

AÂşa cĂŁ o maÂşinĂŁ din 2003 poate avea Âşi mai mult de 100k

 

Uite un exemplu :

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDeta...p;pageNumber=18

 

ConteazĂŁ cel mai mult starea ĂŽn care se aflĂŁ maÂşina.

Link to comment
Share on other sites

Media de km parcurÂşi este relativĂŁ.

Ăn afarĂŁ sunt mulĂži care fac autostrada ĂŽn fiecare zi, de acasĂŁ pânĂŁ la locul de muncĂŁ, ajungâd la câteva sute de km pe zi.

AÂşa cĂŁ o maÂşinĂŁ din 2003 poate avea Âşi mai mult de 100k

 

Uite un exemplu :

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDeta...p;pageNumber=18

 

ConteazĂŁ cel mai mult starea ĂŽn care se aflĂŁ maÂşina.

La o media a numarului de ore de functionare a motorului ma refeream. Dupa aceasta medie iti poti face un calcul aproximativ cam cati km are putea avea masina.

 

Maisna din linkul de mai sus cred ca are linistit mai multi km decat cei 330k. In locasul acela gol de pe bord a fost montat ori un taxator taxi ori un tahograf. Deci masina aia a rulat serios, nu gluma...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   1 member

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.