Jump to content

BMW Seria 3 E46


Bogdanel

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Sal! Am un 320D din 2001 (136cp), cutie automata in 5 trepte, 255000km. Mergand pe A3 cu inca o persoana in masina si niste bagaj (deci nu o greutate exagerata) am bagat pedala la podea caci eram in graba. Nu stiu din ce motiv nu voia sa ia mai mult de 160 km/h.

Poate cineva sa-mi sugereze care ar fi cauza? Ms anticipat

Link to comment
Share on other sites

Sal! Am un 320D din 2001 (136cp), cutie automata in 5 trepte, 255000km. Mergand pe A3 cu inca o persoana in masina si niste bagaj (deci nu o greutate exagerata) am bagat pedala la podea caci eram in graba. Nu stiu din ce motiv nu voia sa ia mai mult de 160 km/h.

Poate cineva sa-mi sugereze care ar fi cauza? Ms anticipat

Daca nu are vreo defectiune masina, are o optiune sa o limitezi din computerul de bord. Eu asa am, dar o tin pe no limit, ma rog... no limit in ideea ca pana in 240Km/h, teoretic, nu am nici o limita setata, dar asta numai daca ai navigatie. In caz contrar... trebuie mers la service sa nu aiba pierderi pe undeva de presiune... nu stiu.

Link to comment
Share on other sites

salut baieti , sper sa revin curand printre posesorii de BMW , vreau sa-mi aduc din "Germanica" un 318ci NFL 118cp motor M43 ,an 2000 , euro 4, nu am gasit nici un posesor de 318ci prin forum , cine poate sami dea niste detalii legate de probleme uzuale(costuri),consum oras/extern,intretinere,si daca iese euro4 la RAR, va rog sa va axati doar pe acest motor , nu-mi permit unul mai mare deoarece fac in jur de 40000km anual si nu-mi permit un consum mare, momentan am un A4 diesel de care am ramas foarte neplacut impresionat si vreau sa revin la BMW ....va astept parerile oricare ar fii ele
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

In eventualitatea in care ar trebui sa schimb debitmetrul (320d nfl), exista cineva care poate face re-codarea ECU, in afara de ab si mhs ??

Intreb pentru ca, in ambele cazuri, debitmetrul este in jur de 1500ron+re-codare 300ron...si nu fac montaje si codari decat cu debitmetrul lor (!!) - deci nu prea imi vine sa arunc 7-8mil pe geam, avand in vedere pretul unui debitmetru nou bosch cumparat de oriunde altundeva, dar nu de la ab.

 

Pe masina am bosch 0 928 400 314, deci modelul vechi, care se inlocuieste cu 0 928 400 527 SAU 0 928 400 468, dupa care neaparat trebuie re-codare ecu.

 

Merci,

Edited by mihuz
Link to comment
Share on other sites

Daca nu are vreo defectiune masina, are o optiune sa o limitezi din computerul de bord. Eu asa am, dar o tin pe no limit, ma rog... no limit in ideea ca pana in 240Km/h, teoretic, nu am nici o limita setata, dar asta numai daca ai navigatie. In caz contrar... trebuie mers la service sa nu aiba pierderi pe undeva de presiune... nu stiu.

Despre ce vorbiti dumneavoastra acolo nu este nicidecum limitare de viteza, ci avertizare...eu am setat de exemplu la 77 kph si piuie cand depasesc viteza, dar nu se limiteaza. Problema ar putea fi calitatea carburantului care sa infunde filtrul si sa nu mai fie alimentat in sarcina mare.

 

salut baieti , sper sa revin curand printre posesorii de BMW , vreau sa-mi aduc din "Germanica" un 318ci NFL 118cp motor M43 ,an 2000 , euro 4, nu am gasit nici un posesor de 318ci prin forum , cine poate sami dea niste detalii legate de probleme uzuale(costuri),consum oras/extern,intretinere,si daca iese euro4 la RAR, va rog sa va axati doar pe acest motor , nu-mi permit unul mai mare deoarece fac in jur de 40000km anual si nu-mi permit un consum mare, momentan am un A4 diesel de care am ramas foarte neplacut impresionat si vreau sa revin la BMW ....va astept parerile oricare ar fii ele

pentru a vedea daca intra euro 4 sau nu, cititi de pe brief-ul german seria masinii, daca se termina cu e4, este euro 4, daca se termina cu e3, d3 sau d4 - ghinion...Cat despre costuri, carburantul e consumat in functie de talpa piciorului drept a soferului. Consumabilele se cumpara de catre fiecare in functie de ce doreste sa obtina de la masina...

Link to comment
Share on other sites

Despre ce vorbiti dumneavoastra acolo nu este nicidecum limitare de viteza, ci avertizare...eu am setat de exemplu la 77 kph si piuie cand depasesc viteza, dar nu se limiteaza. Problema ar putea fi calitatea carburantului care sa infunde filtrul si sa nu mai fie alimentat in sarcina mare.

 

 

pentru a vedea daca intra euro 4 sau nu, cititi de pe brief-ul german seria masinii, daca se termina cu e4, este euro 4, daca se termina cu e3, d3 sau d4 - ghinion...Cat despre costuri, carburantul e consumat in functie de talpa piciorului drept a soferului. Consumabilele se cumpara de catre fiecare in functie de ce doreste sa obtina de la masina...

tin sa te contrazic aici.a mea a avut pe brief-ul german d4 si la rar la noi au gasit-o euro 4 si asa a fost trecuta in cartea de identitate si pe talon.la fel am platit si taxa de prima inmatriculare in 2008.

Link to comment
Share on other sites

tin sa te contrazic aici.a mea a avut pe brief-ul german d4 si la rar la noi au gasit-o euro 4 si asa a fost trecuta in cartea de identitate si pe talon.la fel am platit si taxa de prima inmatriculare in 2008.

si eu m-am lamurit cu d4 pe brief..a iesit ca nu este euro4

Link to comment
Share on other sites

m-am interesat intre timp si iese euro 3 la noi la RAR...cat despre consum ma intereseaza ...ca asta e factoru care face diferenta , momentan am un audi a4 1.9tdi cu un consum de vreo 6.2 - 6.5 mediu la stilul meu de mers , as trece la benzinar numai pt un e46 coupe , asta in cazul in care imi pot permite consumul , facand cam 35000-40000km pe an , astept pareri
Link to comment
Share on other sites

pareri de la posesori de e46 coupe 320i an 2001 automata? as dori sa achizitionez una dar nu prea stiu nimic de cum se comporta, consum, intretinere...are cumva motorul de 2.2 170 cp?

 

 

tocmai ce am achizitionat un 320 ci...consum mediu10 dupa 2000 de km mersi imi arata 9.7 la mediu ...am venit de la Oradea cu un consum de 7.9 si treptat a crescut pana la 9.7...asta de 3 saptamani de cand o am!!!...la intretinere parerea mea ca e super ok.o revizie simpla nu e mai mult de 500 ron!!

Link to comment
Share on other sites

tocmai ce am achizitionat un 320 ci...consum mediu10 dupa 2000 de km mersi imi arata 9.7 la mediu ...am venit de la Oradea cu un consum de 7.9 si treptat a crescut pana la 9.7...asta de 3 saptamani de cand o am!!!...la intretinere parerea mea ca e super ok.o revizie simpla nu e mai mult de 500 ron!!

ai putea sa zici la ce pret l-ai luat??...cum s-a comportat pe drum?

Link to comment
Share on other sites

salut

 

pt un 318 118 cp e normal ca in afara sa imi ia 8.3 desi merg cu max 140 pe autostrada si in general max. 100?

cel putin in oras nu mai vorbesc, bag de 100 lei la 3-4 zile benzina.

daca e sa consume mult, de la ce sa fie?

filtrul combustibuil schimbata odata cu ulei-ul si filtrele toate.

Link to comment
Share on other sites

ai putea sa zici la ce pret l-ai luat??...cum s-a comportat pe drum?

 

 

6000 , e impecabil ca tinuta...decuplezi dsc si se transforma in fiara !!! foarte multumit sunt linistit si convin ca am facut cea mai buna alegere in banii acestia...e din 06. 2001 comenzi volan sport, scaune recaro incalzite, clima!

 

6000 , e impecabil ca tinuta...decuplezi dsc si se transforma in fiara !!! foarte multumit sunt linistit si convin ca am facut cea mai buna alegere in banii acestia...e din 06. 2001 comenzi volan sport, scaune recaro incalzite, clima!

 

 

nu sunt multe de vanzare, dar chiar si asa detaliile fac diferenta!!! am vazut preturi exagerate pe masini fara pilot automat si fara incalzire in scaune, ca sa nu mai vb de recaro!!!...cauta bine si negociaza la sange ;)

Link to comment
Share on other sites

baietii ...ceva detalii pe 318ci NFL 118 cp ,consum urban/extra ....consumabile , probleme uzuale , nu stie nimeni nimic ?:)

 

urban la mers incet consum @ calculator in jur de 10, si cand mergeam mai tare 12 si ceva, extra urban mers incet 80-90-100 chiar si 110, scoti un 6, la 130-140 mie cam 8 imi ia, si mai sus .. din ce in ce mai mult iti dai seama, oricum si asa la 130/140 mi se pare ca sta in ture destul de ridicate ca e motorul mic > consumul "maricel" , si ca intretinere .. depinde de masina, daca iei piesele oem, daca vrei sa ai masina impecabila, adica sa o stii tu ca ai schimbat tot ce trebuie, si unele care poate nu trebuiau, te costa ceva, dar acum depinde cat de perfectionist esti, sper ca ti-am fost de ajutor

Edited by plictisit
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare

Am o intrebare: la viteze mare, cand pun frana incepe sa trepideze volanul, dar numai pana ajunge pe la 60 km/h, apoi nu mai trepideaza. In mers nu se simte nimic, directia buna, n-are nici cel mai mic tremur, decat daca apas pedala de frana. Am schimbat placutele si apoi am sesizat treaba asta. Ar putea fi de la placute, sa nu fie puse bine sau eu stiu, ceva de genul asta?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.