Jump to content

BMW Seria 3 E46


Bogdanel

Recommended Posts

Aduci f des in discutie problema consumului... :blink:

312755[/snapback]

 

Poi na :) am 22 de ani, nu vreau sa-mi dau toti banii pe benzina. :)

 

Sincer, singura problema cu consumul este ca pana acum pe acest forum am vazut DOAR consumuri PESTE 10% la cele pe benzina (12-14% la 320i). Si trebuie sa aleg intre consumul acesta (care e aberant, in opinia mea), si cel de diesel, care e intre 5-6% mixt. E si normal sa am cateva semne de intrebare in cap, nu? :)

 

Oricum, sunt informatician... am reusit sa calculez ca pe termen scurt cu kilometrii mei (10000km/an) mi-ar trebui cativa ani buni ca sa recuperez banii daca iau diesel. Totusi, mi-e frica (daca iau benzina) sa nu-mi piere pofta de viata cand ma voi uita jos pe bord, si sa vad 15-20litri/100 cand o calc un pic. I-mi este frica ca o sa merg mai putin cu ea (subconstient) din aceasta cauza...

 

Dar stii cu e romanul... cand vede o sansa de a economisi ceva, incep sa-i straluceasca ochii... sper sa scap de obiceiul asta, ca nu-mi sta bine :)

Link to comment
Share on other sites

12-14% la 320i. Si trebuie sa aleg intre consumul acesta (care e aberant, in opinia mea), si cel de diesel, care e intre 5-6% mixt.

312763[/snapback]

 

 

 

In Bucuresti sub 12-13% nu ai sanse sa iti consume un 318i :blink: + ca si dieselul ia intre 8-10%

Esti sigur ca iti permiti benzina+intretinerea masinii?

Edited by alexandru_83
Link to comment
Share on other sites

In Bucuresti , nici 316 , nici 318 sau 320d nu o sa iti consume sub 10-11 mediu , poate doar noaptea un 9 , dar in timpul zilei sub minim 10-11 fie ca e 318i sau 320d nu o sa iti consume .

 

Diferenta o face la drum intins , unde 318i ia cam 7-8 minim si un 320d daca e ok si mergi lejer ia 4.5......daca faci drumuri dese afara din bucuresti si mergi minim 40k km pe an , se merita 320d , daca nu , ia 318i .

 

Daca vrei sa mananci 5 in bucuresti , cumpara-ti un ATV :blink:

Link to comment
Share on other sites

In Bucuresti sub 12-13% nu ai sanse sa iti consume un 318i :)

Esti sigur ca iti permiti benzina+intretinerea masinii?

312766[/snapback]

 

Sigur ca nu sunt sigur! :)

 

Dar nu ma intereseaza, vreau sa simt si eu pasiunea bmw!

Pana acum am condus dacia berlina a tatalui meu carea bea cam 9-10% in oras, si n-am murit de foame. Of doamne, sa vezi ce near-death experiences am avut cand am facut depasiri la 100km/h :blink:

 

Oricum, banii nu o sa fie o problema, mai ales ca stiu ca nu o sa conduc mult (daca am facut 3000 de kilometrii in ultimul an, e mult). Vreau doar ca cand (scuze pt cacafonie) conduc, sa-mi faca placere. Si sunt dispus sa platesc pentru aceasta placere. Chiar.

 

Si daca ceva nu e ok, pot sa vand masina... si poate mai si fac un banut daca o iau din germania si o vand aici :)

Link to comment
Share on other sites

perfect de acord :blink:

312774[/snapback]

 

OK, vad ca ma intelegeti gresit.

Am exagerat eu cu acel "aberant", am avut doar senzatia pana acum ca un 318i consuma in jur de 9-10% (nu mai stiu de unde am scos asta).

 

Eu n-am zis ca nu as da (sau ca nu voi da) bani pe 12-14% de benzina. Pur si simplu nu credeam ca e atat de mult. Oricum majoritatea drumurilor le voi face intre Cluj si Tg-Mures/Sighisoara. In Cluj am sa merg putin, pentru ca lucrez acasa.

 

Scuze ca v-am dat impresia gresita. Pur si simplu stiam altfel pana acum (in legatura cu consumul la 318i). Daca asta e pretul pe care trebuie sa-l platesc, asta e pe care-l platesc. Punct. Eu vreau BMW. Gata.

Link to comment
Share on other sites

Atunci de ce te mai intereseaza consumul? :blink:

Ia-ti un 330i si sa vezi atunci... :)

312779[/snapback]

 

Daca tu i-ti cumperi o masina fara sa stii (sau sa te intereseze macar) cat consuma, inseamna ca esti undeva unde eu inca nu sunt.

 

Asta e, ma intereseaza ca sa stiu...

Link to comment
Share on other sites

Sigur ca nu sunt sigur!  :)

 

Dar nu ma intereseaza, vreau sa simt si eu pasiunea bmw!

Pana acum am condus dacia berlina a tatalui meu carea bea cam 9-10% in oras, si n-am murit de foame. Of doamne, sa vezi ce near-death experiences am avut cand am facut depasiri la 100km/h  :blink:

 

Oricum, banii nu o sa fie o problema, mai ales ca stiu ca nu o sa conduc mult (daca am facut 3000 de kilometrii in ultimul an, e mult). Vreau doar ca cand (scuze pt cacafonie) conduc, sa-mi faca placere. Si sunt dispus sa platesc pentru aceasta placere. Chiar.

 

Si daca ceva nu e ok, pot sa vand masina... si poate mai si fac un banut daca o iau din germania si o vand aici :)

312776[/snapback]

Din tot ceea ce spui reies premisele unei amintiri amare pt tine pt marca bmw.

 

In primul rand, pt 3000 km pe an nu-ti trebuie masina proprie. :) Daca nu consideri masina o necesitate nu vad de ce vrei sa-ti cumperi.

 

Iar despre vandutul masinii in caz ca nu poti sa o intretii, te asigur ca te inseli.

Nu numai ca nu vei scoate profit, dar nici macar nu-ti vei recupera banii pe care-i vei da pe ea.

 

L.E. Acum am vazut ca ai spus ca lucrezi acasa. Pai atunci de ce nu-ti iei ceva cu motor mai mare daca tot nu o sa mergi mult? Ce mai conteaza consumul daca mergi foarte putin? Pentru plimbari seara nu mi-as lua 318i sau 320d. Mai ales niste plimbari ocazionale presupun daca spui ca ai mers 3000 km intr-un an.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Din tot ceea ce spui reies premisele unei amintiri amare pt tine pt marca bmw.

 

In primul rand, pt 3000 km pe an nu-ti trebuie masina proprie. :blink: Daca nu consideri masina o necesitate nu vad de ce vrei sa-ti cumperi.

 

Iar despre vandutul masinii in caz ca nu poti sa o intretii, te asigur ca te inseli.

Nu numai ca nu vei scoate profit, dar nici macar nu-ti vei recupera banii pe care-i vei da pe ea.

312782[/snapback]

 

Am condus 3000 pana acum, vreau sa conduc 10000.

Si nici nu se pune problema, parintii stau in Sighisoara.

 

Si oricum, i-mi trebuie cam la 50% pentru transport, restul 50% o vreau pentru placere.

Link to comment
Share on other sites

Stai un pic . Se schimba datele problemei.

 

In Cluj , mai ales daca nu mergi foarte mult , sigur nu o sa iti ia 14 , undeva la 10-11 cred ca e ok ! Eu am spus minim 10-11 in Bucuresti , in Cluj , cred ca asta ar fi maximul. Iar pentru extra-urban , drumuri Cluj-Sighisoara e ok !

 

3000 km / an ? Asta inseamna cam 60km pe saptamana , adica cam 2-3 ore de plimbat duminca cand e mai liber......pai daca ar fi sa am bani sa dau o masina cu care sa ma plimb 2-3 ore in weekend , atat , recomand 850CSI :blink: Sigur nu o sa ai o problema cu consumul daca mergi doar atat ! Scuza-ma dar ce conteaza ca mananca 10 sau 14 , tinand cont ca tu o sa ii faci un plin 2-3 luni (asta reiese din calcul cu cati km faci pe an) ....... ce rost mai are cat consuma ?

 

P.S. Pentru ce vrei tu , 3000-4000k km pe an doar de placere sa te plimbi , ia ceva cu motor mare , macar sa simti cand o sa conduci :)

Link to comment
Share on other sites

Din tot ceea ce spui reies premisele unei amintiri amare pt tine pt marca bmw.

 

Sunt constient ca costurile de intretinere sunt muuult mai mari ca la masinile "de rand". Am cunostinte cu bmw-uri (si audi-uri), si nu sunt oameni cu slujbe de 10mil/luna...

 

Desigur, daca prind un exemplar care se strica mereu, sigur ca o sa am un gust amar in gura... dar in rest, daca trebuie sa platesc, asta e.

 

Nu sunt naiv, cu cat trec zilele cu atat stiu mai mult despre costurile (si beneficiile) faptului de a avea un bmw. Pana acum, nu am intalnit nimic care sa-mi strice visul. Si rational, chiar cred ca vreau (si i-mi permit) un bmw seria trei.

Link to comment
Share on other sites

Pai si pt 10 000 km pe an, ti se pare mare un consum de 12-14%?

312787[/snapback]

 

Normal ca nu e mult.

Repet, reactia aceea am avut-o pentru ca am pana acum stiam ca 318i consuma 9-10% mixt (informatii de la cineva cu 318i). M-am mirat doar. Nu din faptul ca m-am speriat sa platesc atata benzina.

Link to comment
Share on other sites

Pai atunci raspunde-mi la urmtoarea intrebare..

Daca-ti pica debitmetrul intr-o luna (~300 euro) si dupa vreo 2 luni mai pica un injector (160 euro), te descurci?

Sper ca ai in vedere si faptul ca la o masina sh, vei fi nevoit sa schimbi toate consumabilele si vei avea de facut mici reparatii, deci se adauga la pretul de achizitie minim o mie de euro.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Normal ca nu e mult.

Repet, reactia aceea am avut-o pentru ca am pana acum stiam ca 318i consuma 9-10% mixt (informatii de la cineva cu 318i). M-am mirat doar. Nu din faptul ca m-am speriat sa platesc atata benzina.

312794[/snapback]

 

Nu stiu ce te mira ! E corect un 9-10 MIXT ..... ala e , e batut in cuie si e FOARTE CORECT !

 

9-10 MIXT = 11-12 in oras si 7-8 in afara......e perfect normal si firesc !

 

Sigur nu confunzi CONSUM MIXT cu CONSUM URBAN/EXTRA-URBAN ?

Link to comment
Share on other sites

Pai atunci raspunde-mi la urmtoarea intrebare..

Daca-ti pica debitmetrul intr-o luna (~300 euro) si dupa vreo 2 luni mai pica un injector (160 euro), te descurci?

Sper ca ai in vedere si faptul ca la o masina sh, vei fi nevoit sa schimbi toate consumabilele si vei avea de facut mici reparatii, deci se adauga la pretul de achizitie minim o mie de euro.

312797[/snapback]

 

Da!!!

 

Nu va faceti gresit impresia. Nu sunt un pustan care vrea un beamveu pentru ca a vazut la prieteni si crede ca e misto, si in rest nu se mai gandeste la altceva.

Eu mi-am trait viata intr-un stil cat-decat maximalist pana acum, si mi-a iesit intotdeauna. Eu vreau un BMW pentru ca vreau tot ce e mai bun. Si indata ce-mi pot permite, iau ce e mai bun. Si doar daca i-mi pot permite.

 

Mai am inca cam 6 luni pana i-mi voi lua una, si dupa cum vedeti am inceput din timp sa ma informez, si o sa decid dupa aceea, daca i-mi permit sau nu. Si pentru asta apreciez ca ma avertizati; inseamna ca chiar va ganditi la faptul ca trebuie sa iau in considerare totul, nu doar ce sare-n ochi la prima vedere. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ioi, l-aĂži atacat din toate pĂŁrĂžile pe sĂŁracul om...  :blink:

Oricum o sĂŁ ia ce ĂŽi dicteaza inima  :) .

312803[/snapback]

 

:) pai au dreptate...

 

o sa iau cu cel putin 50% ratie si 50% inima...

 

I-mi plac la NEBUNIE bmw-uri. ce pot sa fac? :)

Link to comment
Share on other sites

:) pai au dreptate...

 

o sa iau cu cel putin 50% ratie si 50% inima...

 

I-mi plac la NEBUNIE bmw-uri. ce pot sa fac?  :blink:

312809[/snapback]

Poti sa faci orice sa te aasiguri ca nu faci o greseala... Daca esti fan bmw inseamna ca nu vezi masina ca un simplu mijloc de transport, vezi mai mult in ea. Cel mai bine e sa te gandesti ce vrei de la ea, daca vrei distractie si nu iti propui sa faci 50.000km cu ea incearca un benzinar puternic cu motor mare, daca iti propui sa faci inconjurul planetei ia diesel. :)

Link to comment
Share on other sites

Da!!!

 

Nu va faceti gresit impresia. Nu sunt un pustan care vrea un beamveu pentru ca a vazut la prieteni si crede ca e misto, si in rest nu se mai gandeste la altceva.

Eu mi-am trait viata intr-un stil cat-decat maximalist pana acum, si mi-a iesit intotdeauna. Eu vreau un BMW pentru ca vreau tot ce e mai bun. Si indata ce-mi pot permite, iau ce e mai bun. Si doar daca i-mi pot permite.

 

Mai am inca cam 6 luni pana i-mi voi lua una, si dupa cum vedeti am inceput din timp sa ma informez, si o sa decid dupa aceea, daca i-mi permit sau nu. Si pentru asta apreciez ca ma avertizati; inseamna ca chiar va ganditi la faptul ca trebuie sa iau in considerare totul, nu doar ce sare-n ochi la prima vedere. :blink:

312806[/snapback]

Atunci iti urez mult succes, sper sa-ti gasesti un BMW pe placul tau!

Link to comment
Share on other sites

Poti sa faci orice sa te aasiguri ca nu faci o greseala... Daca esti fan bmw inseamna ca nu vezi masina ca un simplu mijloc de transport, vezi mai mult in ea. Cel mai bine e sa te gandesti ce vrei de la ea, daca vrei distractie si nu iti propui sa faci 50.000km cu ea incearca un benzinar puternic cu motor mare, daca iti propui sa faci inconjurul planetei ia diesel. :)

312811[/snapback]

 

Sigur ca vad mai mult ca un simplu mijloc de transport.

Si vreau ca de fiecare data cand ma duc jos, sa-mi sare afara inima de bucurie si entuziasm, pentru ca o sa conduc bmw-ul meu.

 

Faptul, ca ma gandesc atata, vine din faptul ca sunt un om care gandeste cu capul mai intai si nu cu inima, si pur si simplu vreau sa fiu sigur ca aleg varianta cea mai buna... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.