Jump to content

BMW Seria 3 E46


Bogdanel

Recommended Posts

asterix are dreptate, consumul la 325i e apraope identic cu cel de la 320i. Dar iti spun sigur ca o sa consumi mai mult cu 325 pentru ca nu poti sa te abtii sa il calci ( e testata chestia ).

 

Legat de consum, cand ma intreaba cineva cat consuma a mea, le arat indicatorul de bord si le spun ca pana la 0 apoi trebuie sa alimentez :blink:

Link to comment
Share on other sites

Legat de consum, cand ma intreaba cineva cat consuma a mea, le arat indicatorul de bord si le spun ca pana la 0 apoi trebuie sa alimentez :)

252444[/snapback]

 

Imi place raspunsul care lai ales :) pentru ca asta e deobicei prima intrebare care o primesti cand ai BMW "cat consuma??" pt mine la inceput a fost ok , dupa un timp devenea deranjant ca si cum altceva nu se vede interesant la masina numai consumul :blink:

 

Pt Alex23 : daca doresti sa fi pe deplin implinit recomandarea mea cum am spus-o si mai sus ar fi 320i si cum au spus-o si altii (vb de benzina) :De la 6 cilindri incepe simfonia :) ! eu inca visez la motor in 6 cilindri pe benzina :)

 

Bafta si sa ne spui totusi la urma urmei ce ai ales :)

Link to comment
Share on other sites

am stat de vorba cu niste mecanici care au lucrat la BMW in germania si cand venea vorba despre motoare bmw discutiile incepeau de la 6 cilindri in sus si aia chiar stiau ce vorbeau asa ca trage tu concluziile.

motorul 6 in linie, o repet, reprezinta chintesenta motoarelor la BMW.

eu am 320i 170cp si sunt foarte multumit. E drept, nu e o masina cu care sa mergi la consum desi ea stie sa consume si putin(am scos 6.4l/100km ~100-110km/h) in rest intre 8-10 afara si intre 12-15 in oras.

despre diesel sunt bune paraerile celor care au.

Oricum cele mai avizate recomandari sunt date de catre cei care au(sau au avut) ambele motorizari, chiar daca se compara mere cu pere.

Link to comment
Share on other sites

dieselul e greu de intretinut,mult mai nefiabil si nu ma refer la motorul propriu-zis.chiar citeam undeva pe forum de un baiat cu un 320d care a necesitat reparatie de 66milioane(nu stiu ce popmpa de inalta presiune...).la diesel cam orice pica e minim 7 milioane .si atunci va intreb nu mai bine consumi 3-4litri in plus la 100km (10ron) si stai linistit decat sa arunci cu milioanele sau uneori cu zecile de milioane...?
Link to comment
Share on other sites

Dieselul e bun numai daca stii cum sa il iei adica cu maxim 50.000km reali si cu carte service.Majoritatea cu diesel care au probleme cu ele sunt masini cu peste 200.000km reali chiar daca au doar 100.000 pe bord.Multi vorbesc de dieseluri de parca ar fii cele mai proaste masini dar nu se gandesc ca benzinarele lor nu au nici macar jumatate din km diesel-urilor in cauza.
Link to comment
Share on other sites

Dieselul e bun numai daca stii cum sa il iei adica cu maxim 50.000km reali si cu carte service.Majoritatea cu diesel care au probleme cu ele sunt masini cu peste 200.000km reali chiar daca au doar 100.000 pe bord.Multi vorbesc de dieseluri de parca ar fii cele mai proaste masini dar nu se gandesc ca benzinarele lor nu au nici macar jumatate din km diesel-urilor in cauza.

252688[/snapback]

inca un motiv pentru care sa iti iei 320i

Link to comment
Share on other sites

Mda, daca vrei masina adevarata ia-ti 6 in linie BMW, daca vrei masina de pensionari sau esti zgarcit atunci i-ati diesel si si baga-ti picioarele in tot ce e frumos doar de dragul consumului care e cu putin mai mic, nu de 10 ori.

 

Scuzati-mi rautatea, nici io nu prea am bani, ca daca aveam luam E60 nu E34, dar nu trec la diesel nici mort. Masina diesel, caine, seara table in parc, mai ramane doar sa iti alegi culoarea sicriului

Link to comment
Share on other sites

Mda, daca vrei masina adevarata ia-ti 6 in linie BMW, daca vrei masina de pensionari sau esti zgarcit atunci i-ati diesel si si baga-ti picioarele in tot ce e frumos doar de dragul consumului care e cu putin mai mic, nu de 10 ori.

 

Scuzati-mi rautatea, nici io nu prea am bani, ca daca aveam luam E60 nu E34, dar nu trec la diesel nici mort. Masina diesel, caine, seara table in parc, mai ramane doar sa iti alegi culoarea sicriului

252773[/snapback]

Acum daca ne intrecem in a lauda dieselul sau benzinarul nu facem decat sa ne invartim in jurul cozii.

Cu siguranta ambele sunt motoare BMW si sunt performante.

Dieselul este puternic si economic, dar nu iti poate oferii senzatia de sportivitate a unui benzinar, cu atat mai mult un benzinar cu 6 cilindrii.

Dar nu trebuie sa vorbim de diesel ca de un motor de Logan.......

Sunt si dieseluri in 6 cil mai ales in ultimii ani au aparut cateva exemplare fumoase..

325 d 197 cp, 330d 243cp, 335d....

Deci diferenta benzina -motorina depinde doar de gusturi si de consum.

de exemplu intre 325i e 90 si 325d e 90 asi alege 325d ca imi ofera aceasi sportivitate ca si un 325i.

la e 46 invers.

Link to comment
Share on other sites

Dieselul este 100% legat de bani. Singurul motiv pt care iti iei diesel e de natura financiara. Eu in loc de 325d as alege 330i dar aici intervin banii, nu ?

 

Mi-a placut ce am vazut la TOP GEAR. Clarkson a spus : Cate fete ai auzit sa spuna ca ce le place mai mult la prietenul lor este ca e atent si economic cand e vorba de bani. In concluzie, dieselul n-are cum sa fie ,,cool,, sub nici o forma.

 

Sincer va spun, urmatoarea mea masina e posibil sa fie diesel, dar un diesel mai puternic si sportiv cum ati spus si voi ( din motive financiare, bineintzeles ). Dar pt iesit in oras la distractie o sa imi iau un ursulet 325 FARA discutie.

Link to comment
Share on other sites

Si inca un sfat, va respect pe voi, cei cu diesel, dar va rog, nu le mai impodobiti mai baieti cu pachete M si alte chestii, si pe spate scrie 320d si ea face ca tractorul. Mai stiu io pe unu' care are un sticker cu Intel Core 2 Duo Conroe pe calculator si el saracu' are un duron de 800Mhz. cam asa e faza si la diesel, pachet M, ceasuri albe , super jante de zici ca acum te haleste la semafor , si inauntru......................leopardul......pardon, tractorul

251919[/snapback]

 

IN primul rand un motor diesel care face galagie de tractor o face nu pt ca ar fi ca un tractor ci pt ca este setat sa aibe niste cai putere mai multi decat e recomandat in general..cel mai silentios si reusit motor il are o mazda care a reusit sa il seteze ca si amestec motorina - aer in cote in care nu se aude ca un tractor...

 

si doi exista pt cunostinta ta si bmw 320d diesel cu pachet de M-tehnic pe el din fabrica..si cand spun asta ma refer la suspensie si interior...

 

si apropo de la 50km/h start un 320d il "haleste" pe un 320i.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Asta daca nu mai pui la socoteala 2-3 turbine, pana la kilometrii aia :)

251992[/snapback]

2-3 turbine numai si numai daca masina nu e luata de noua si in loc de 150 de mii cat vezi in bord ai defapt 300mii :blink:

 

o sa va spuna baiatu cat face cu o turbina de noua

 

P.s.

am un coleg de facultate care a avut seat leon 1.9td

omu a vrut "basinutze" si si-a luat bmw 318i compact...

rezultatul de la consum 6-7l/suta a ajuns la 12-13 in oras..

ghiciti ce?! omu vine o zi cu masina la scoala si 2 cu metrou :) :)

cica e stricata masina ca daia consuma atat si tare mult suspina dupa diesel

sa fim seriosi ca student nu iti permiti benzina si cluburi

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

6 cil mai ales in ultimii ani au aparut cateva exemplare fumoase..

325 d 197 cp, 330d 243cp, 335d....

Deci diferenta benzina -motorina depinde doar de gusturi si de consum.

de exemplu intre 325i e 90 si 325d e 90 asi alege 325d ca imi ofera aceasi sportivitate ca si un 325i.

la e 46 invers.

252919[/snapback]

 

dar ai uitat sa specifici ca 325d E90 are motor diesel 3000cmc iar 325i are 2500cmc

Link to comment
Share on other sites

 

si apropo de la 50km/h start un 320d il "haleste" pe un 320i.... :)

255000[/snapback]

 

ce viteza de start "impartiala" ai ales si tu :) :)

ne-am prins si noi de ce! :)

o fi avand legatura cu rapoartele de la cutie sau asa vrei tu sa fii pe prima pozitie indiferent de situatie :)

spor la demaraj!!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

ce viteza de start "impartiala" ai ales si tu :)  :)

ne-am prins si noi de ce!  :)

o fi avand legatura cu rapoartele de la cutie sau asa vrei tu sa fii pe prima pozitie indiferent de situatie :)

spor la demaraj!!! :blink:

255022[/snapback]

BINE ...

start in a doua ...cred ca sunt destul de rezonabil avant in vedere benzina diesel 2000 cu 2000...si sa vedem care pe care si am pus start in rulare pt ca,sa fim seriosi nu te dai liniuta in fiecare zi(poate o data pe an) ci mai degraba te iei cu unu si altul pe drum,iar el fiind deja in mers...

 

p.s.

afara se fac multe liniute cu masini de sute de cai care merg una langa alta cu 50km/h pana la o linie unde incepe accelerarea in forta...

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Dieselul este 100% legat de bani. Singurul motiv pt care iti iei diesel e de natura financiara. Eu in loc de 325d as alege 330i dar aici intervin banii, nu ?

 

Mi-a placut ce am vazut la TOP GEAR.  Clarkson a spus : Cate fete ai auzit sa spuna ca ce le place mai mult la prietenul lor este ca e atent si economic cand e vorba de bani. In concluzie, dieselul n-are cum sa fie ,,cool,, sub nici o forma.

 

Sincer va spun, urmatoarea mea masina e posibil sa fie diesel, dar un diesel mai puternic si sportiv cum ati spus si voi ( din motive financiare, bineintzeles ). Dar pt iesit in oras  la distractie o sa imi iau un ursulet 325 FARA discutie.

254810[/snapback]

Acuma nu crezi cumva ca isi doreste cineva diesel pentru sportivitate. :blink:

Totul este legat de bani pana la urma.

Ceea ce vreau sa spun este ca dieselul este un compromis reusit mai ales daca faci mai multi km pe an.

Acum partea cu pachet M ......................sa fim seriosi. Fiecare face ce vrea masinii pe care o are. Daca ai 325i sau 330i sau coupe ai "dreptul" sa iti pui acsesorii de BMW M3?

Link to comment
Share on other sites

de exemplu intre 325i e 90 si 325d e 90 asi alege 325d ca imi ofera aceasi sportivitate ca si un 325i.

 

am fost in martie la test drive la bmw (nu mai retin numele evenimentului)

am mers pe langa Z4M :):), 530xd, 118d, etc. si cu E90 330xd si E90 325xi. ambele automate..

 

concluzia dupa cateva ture in forta printre niste jaloane, putina acceleratie in linie dreapta si un fel de test al elanului dieselul n-are nici o legatura cu sportivitatea desi avea cuplu mult mai mare (te baga in scaun mai rau :)), si putere mai mare.

 

sunetul de benzinar la aproape 7000 ture te unge pe suflet, pe cand cel de diesel la 4500 te face sa te uiti in spate sa vezi daca mai ai plugul, asta daca vezi de fumul pe care il scoate (stiu ca nu e valabil la astea noi).. :)

 

poate la o liniuta la semafor sau condus putin mai tare pe curbe sa nu fie diferenta mare, dar cand le duci pe ambele la limita... e diferenta mare... mare rau.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

BINE ...

start in a doua ...cred ca sunt destul de rezonabil avant in vedere benzina diesel 2000 cu 2000...si sa vedem care pe care si am pus start in rulare pt ca,sa fim seriosi nu te dai liniuta in fiecare zi(poate o data pe an) ci mai degraba te iei cu unu si altul pe drum,iar el fiind deja in mers...

 

p.s.

afara se fac multe liniute cu masini de sute de cai care merg una langa alta cu 50km/h pana la o linie unde incepe accelerarea in forta...

255026[/snapback]

 

Dieselu' are turbina ceea ce il avantajeaza foarte mult! Desi ma indoiesc ca "haleste" i-ul , dar tot ce este posibil :blink: Iar in legatura cu liniutele de afar, le gasesti pe m5board.com :)

Link to comment
Share on other sites

Dieselu' are turbina ceea ce il avantajeaza foarte mult! Desi ma indoiesc ca "haleste" i-ul , dar tot ce este posibil  :) Iar in legatura cu liniutele de afar, le gasesti pe m5board.com  :)

255247[/snapback]

ma bucur ca sti si tu site-ul :blink:

Link to comment
Share on other sites

320d frate....sau benzinar de peste 3 litri daca vrei adevaratele senzatii...dar dupa cum ai pus intrebarile te trage ata la un dizel ...ia-l si o sa fii supermultumit de el...nu iti lua 320i ca nu o sa prea ia ocazia sa simti ai 6 cilindri ca traficul la noi e de toata jena (aglomeratie, habarnisti, drumuri proaste etc)
Link to comment
Share on other sites

concluzia dupa cateva ture in forta printre niste jaloane, putina acceleratie in linie dreapta si un fel de test al elanului dieselul n-are nici o legatura cu sportivitatea desi avea cuplu mult mai mare (te baga in scaun mai rau :blink:), si putere mai mare.

255206[/snapback]

Da-mi voie sa nu te cred la afirmatia ca un 325i e mai tare ca un 330d.poate e mai tare ca ai tu 325 dar in realitate e alta treaba.Aici vb de E90.

Link to comment
Share on other sites

Da-mi voie sa nu te cred la afirmatia ca un 325i e mai tare ca un 330d.poate e mai tare ca ai tu 325 dar in realitate e alta treaba.Aici vb de E90.

255666[/snapback]

Tzin sa te contrazic :blink: depinde mult de gusturi shi de cum priveshti lucrurile.Ca intr-un final ajungem tot acolo deshi s-a inchis topicu` :) benzina vs diesel

Link to comment
Share on other sites

BINE ...

start in a doua ...cred ca sunt destul de rezonabil avant in vedere benzina diesel 2000 cu 2000...si sa vedem care pe care si am pus start in rulare pt ca,sa fim seriosi nu te dai liniuta in fiecare zi(poate o data pe an) ci mai degraba te iei cu unu si altul pe drum,iar el fiind deja in mers...

 

p.s.

afara se fac multe liniute cu masini de sute de cai care merg una langa alta cu 50km/h pana la o linie unde incepe accelerarea in forta...

255026[/snapback]

 

 

 

 

 

 

 

:blink:) hahahahahaha

 

Chiar ma faceti sa rad. Diesel si benzina in treapta 2 la 50 km/h. Bun in prima secunda dieselul s-ar putea sa se infiga mai bine dar atat, ca dupa aia atingi 4500 si tre sa schimbi ca ti se taie alimentare. Pai benzina se tot duce mai baieti pana la 6500. Chiar daca dieselul o sa plece un pic mai in fatza fa fi ajuns imediat de benzinar si depasit

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.