Jump to content

chip tuning


kewlya

Recommended Posts

bun, mersi baieti, am ajuns la concluzia ca merita sa pun chip tuning, acuma intrebarea este UNDE ? stie cineva niste profesionisti? ziceam ca e preferabil prin vestul tzarii, adica mai aproape de mine, dar ma pot deplasa oriunde in tzara pt un chip tuning profesionist.
Link to comment
Share on other sites

pai powerbox-ul asta nu e la fel ca un chip? eu stiam ca singura diferenta e ca asta se poate cupla/decupla oricand.

40659[/snapback]

 

 

Diferenta este ca chipul are o alta harta de avans si benzina, pe cand powerboxul furnizeaza computerului date eronate pentru a-i creste randamentul insa iti da peste cap masina in timp destul de scurt.Mai ales la masinile turbo cand da valori prea mari computerului si creste presiunea in turbina mai mult decat trebuie...

Link to comment
Share on other sites

le spun sa isi puna si o piramida pe rezervor sa scada si mai mult consumul  :blink:

 

sa vina acei posesori sa raporteze si aici.

40277[/snapback]

Fost posesor de E34 535i,pus cip,consumul a scazut aprox 1L/100(de la 16-17 la 14-15 )cuplu si mai jos(inca de la relanti chiar :) in oras chiar nu poti sa treci de 1500rpm fara sa te ia radarul)turatia limitata electronic +500 rpm,0-100 km/h 1 sec imbunatatire (7 sec fata de 8) mentionez ca motorul era in forma excelenta,supape injectoare tot...si toate astea la un pretz de kkt,nu fac reclama,asta am constatat personal,dieselul se tuneaza si mai bine,ducetiva seara dupa 10 la Piatza Victoriei si luativa de Golfuri 1.9 Diesel,va vor lasa masca

Link to comment
Share on other sites

Fost posesor de E34 535i,pus cip,consumul a scazut aprox  1L/100(de la 16-17 la 14-15 )cuplu si mai jos(inca de la relanti chiar :blink: in oras chiar nu poti sa treci de 1500rpm fara sa te ia radarul)turatia limitata electronic +500 rpm,0-100 km/h 1 sec imbunatatire (7 sec fata de 8) mentionez ca motorul era in forma excelenta,supape injectoare tot...si toate astea la un pretz de kkt,nu fac reclama,asta am constatat personal,dieselul se tuneaza si mai bine,ducetiva seara dupa 10 la Piatza Victoriei si luativa de Golfuri 1.9 Diesel,va vor lasa masca

40702[/snapback]

 

 

Da mult ti-a luat pana ti-ai facut aparitia:)))Omul cel mai indreptatit sa-si dea cu parerea despre chiptuning;)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce crezi asta, dar din cate stiu eu ciptuning-ul creste puterea motorului, cu un procent pe care nu il cunosc, din puterea initiala.De exemplu am un prieten care are pe o bora de 116cp cip pus in Germania si a dus-o la 147cp, putere scrisa in briful de germania.

Acum te intreb eu daca punea acelas cip pe o bora de 90 cp tot 31cp castiga?

Eu zic ca nu!!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ba super misto cipu',la masinile mai puternice se vede diferenta,dar e riscant pt ca scade considerabil fiabilitatea masinii.Eu stiu pe cineva care are probleme mari din cauza lui;bine ii si da mortzi!!!! :blink:

42018[/snapback]

 

 

Daca ii dai ca idiotul scade fiabilitatea si fara chip stai tu linistit;)INtr0adevar, exista posibilitatea periclitarii fiabilitatii masinii atuni cand este vorba de o harta facuta prost, insa in onditiile astea si motorul functioneaza necorespunzator.Toti avem urechi sa-l auzim daca merge bine sau ciudat, deci faza cu generalizarea notiunii de diminuare a fiabilitatii este valabila doar in cazul celor neunoscatori sau care isi dau cu parerea doar ca sa se afle in treaba.Daca tot spui treaba asta, zi-ne si noua , cum determini tu daca motorul este mai fiabil cu chip sau fara chip?N-am auzit pana acum de nimeni sa puna masina pe butuci dni cauza asta, doar in cazul catorva masini VW cu powerbox, care alea oricum sunt pilaf si cedeaza rapid;)NU mai puneti botul la toate prostiile , daca era asa cum se spune, ca diminueaza fiabilitatea, atunci BMW nu mai acorda garantie si in cazul masinilor chipuite de AC Schnitzer;)Toti isi dau cu parerea, nimeni nu stie!

Edited by Rabanne
Link to comment
Share on other sites

Da 10-15cp pus pe ce motor?

Ca daca il pui pe unu' de 75 cp DA!!

Da daca il pui pe unu de 150 cp tot 10-15 cp ai in plus?

42026[/snapback]

 

 

Procentele de crestere sunt urmatoarele: 10-12% in cazul motoarelor aspirate si 20-25% in cazul celor turbo!Iarasi se denatureaza aiurea cu puteri fixe gen 10-15 cai,iar ne dam cu parerea fara sa stim :blink:

Link to comment
Share on other sites

Auzi Rabbane! Frate eu ma bucur ca mai sunt unii ca tine pe-aci care mai stiu cate ceva.

Dar daca te mai pricepi la una , alta nu te mai da frate asa in sus ca esti tu mare cunoscator.Poti sa explici si frumos cum sta treaba.Sau poate ti-ai dat cumva demisia de la Bavaria ca erai prea bun pt aia, si noi nu stim!!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Auzi Rabbane! Frate eu ma bucur ca mai sunt unii ca tine pe-aci care mai stiu cate ceva.

Dar daca te mai pricepi la una , alta nu te mai da frate asa in sus ca esti tu mare cunoscator.Poti sa explici si frumos cum sta treaba.Sau poate ti-ai dat cumva demisia de la Bavaria ca erai prea bun pt aia, si noi nu stim!!! :blink:

42042[/snapback]

 

 

NU frate, nu mi-0am dat demisia de la Bavaria, dar fac chiptuning si din asta traiesc.In conditiile in care ma ocup de asa ceva cunosc 110% din ceea ce inseamna chiptuning,iar cei care isi dau cu parerea aiurea indeparteaza lumea de fenomenul care se numeste chiptuning si care are atatea beneficii:putere mai mare, consum mai mic.Daca ai fi in locul meu ai reactiona la fel.Nu condamna fara sa stii toate detaliile;)

Link to comment
Share on other sites

Scuze ca ti-am gresit numele,in primul rand si in al doilea rand scuze ca nu am stiut cu ce te ocupi.Oricum ai putea si tu sa explici, daca tot explici, in termeni mai prietenesti toate lucrurile astea la care te pricepi atat de bine...Pana la urma suntem o familie si tre sa ne purtam ca atare.Nu crezi?
Link to comment
Share on other sites

Scuze ca ti-am gresit numele,in primul rand si in al doilea rand scuze ca nu am stiut cu ce te ocupi.Oricum ai putea si tu sa explici, daca tot explici, in termeni mai prietenesti toate lucrurile astea la care te pricepi atat de bine...Pana la urma suntem o familie si tre sa ne purtam ca atare.Nu crezi?

42050[/snapback]

 

 

Ai mare dreptate:)O sa incerc sa fiu mai prietenos data viitoare:)Imi cer scuze daca am fost prea agresiv!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Rabanne , am cateva intrebari legate de chip:

1. Tu imi modifici harta mea sau imi pui una universala pt motorul meu?

2. Cu cat mi se va marii presiunea in turbo?

3.In afara de avansul la injectie si timpul de injectie ce mai modifici?

4.In turbina va intra o cantitate mai mare de gase arse la turatii mici? si daca da cum preintampini incalzirea peste limita a turbinei?

5.Turatiile maxime ale turbinei vor creste?

 

Te rog daca poti da un p m cu nr tau de tel.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.