Jump to content

E39 528i 193cp


Razvan Gavan

Recommended Posts

  • Replies 483
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am fost sambata la Autosoft, mi-au montat gumele pe jantele noi, valve ascunse, echilibrare, etc...dupa 2 ore cand in final le pune pe masina descoperim ca nu se potrivesc la butuc.....pentru ca eu am 74,1mm pe masina si jantele sunt 72,5....drept urmare le-am bagat inapoi in masina, am platit cei 200 de ron pentru lucrare si m-am dus cu coada intre picioare acasa....

 

Azi ma duc la Autosoft sa le las jantele sa imi faca alezare si maine ma duc sa le pun pe masina...ma mai costa 60 de ron alezarea si 30 de ron montarea pe masina :blink:

 

Nu pot sa cred ce ghinion.....asta e ..

Link to comment
Share on other sites

Am fost sambata la Autosoft, mi-au montat gumele pe jantele noi, valve ascunse, echilibrare, etc...dupa 2 ore cand in final le pune pe masina descoperim ca nu se potrivesc la butuc.....pentru ca eu am 74,1mm pe masina si jantele sunt 72,5....drept urmare le-am bagat inapoi in masina, am platit cei 200 de ron pentru lucrare si m-am dus cu coada intre picioare acasa....

 

Azi ma duc la Autosoft sa le las jantele sa imi faca alezare si maine ma duc sa le pun pe masina...ma mai costa 60 de ron alezarea si 30 de ron montarea pe masina :blink:

 

Nu pot sa cred ce ghinion.....asta e ..

 

 

lasa ca eu am patit-o mai grav.....sambata seara , ploua de rupe, 12 noaptea,50 la ora ,contrasens duba cu faza lunga,in curba, groapa, pana dubla dreapta.....suna prietenii - care are bmw sa vina cu o roata...masina in panta...,cade de pe cric, lovit prag serios , chinuit juma de ora sa desfac prezoane ( nedesfacute de mai bine de un an..) rupt o cheie de prezoane ( e adevarat din metro...) in sfarsit vine omu, scot roata . mi-o da pe'a lui si surpriza....nu intra pe butuc !!! el avea un e32 si imi adusese o roata de iarna si nu intra pe butuc...am zis ca mor de inima acolo.....dupa o ora de plouati ciuciulete...am pus doar rezerva mea...am mers cu cealalta pe janta..pana la prima benzinarie,i-am dat lu' ala spaga sa aibe grija de ea, am pus-o sub o camera video si ...am plecat....decembrie 2007 ... off

Edited by alex sabin
Link to comment
Share on other sites

Eu am patit la fel anul trecut, aveam si un topic pe aici, muream de nervi. Tot ploaie 50km/h trecut printr-o balta POOOC POOOC, ambele de pe stanga praf, jantele ciobite un pic...chiar m-am mirat, jante AEZ pe 16 nu s-au strambat, nu s-au fisurat...doar putin ciobite. Nici acum nu stiu ce era acolo, doar ca m-au costat 1000lei cauciucuile si inca ceva echilibrarea :blink: :) :) Masina in momentul cand s-a auzit poc pur si simplu a sarit cu partea aia in sus....nu puteam sa scot prezoanele m-am chinuit cam 2 ore. Treceau autobuzele si masinile pe langa mine si ma stropeau. Cand am ajuns in casa aveam apa in adidasi si eram ud pana la underwear. :) Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

Pai ce sa verific....eu am dat comanda de jante, am spus modelul de masina, anul....si am dat banii pe ele....daca omul mi-a spus ca imi da offset exact pentru modelul meu ce vroiai sa mai zic.....Oricum, aseara le-am dat la Autosoft pentru alezare....si i-am rugat sa nu cumva sa apara vreo zgarietura pe ele ca sunt noi.....si am primit un raspuns de genul " noi facem tot posibilul".... :)

 

Daca tot vorbim de lucruri sfinte....Joi, in ziua de summit incercam sa ajung la servici....eu lucrez langa Casa Scanteii....si ajuns la rond incercam sa intru pe aleea principala....dar oamenii mi-au zis sa merg inainte pana la Fantana Miorita.....la Fantana Miorita mi-au zis sa merg pana la semafor la Baneasa,....si uite asa am iesit eu din Bucuresti incercand sa ajung la Casa Scanteii....Pe drum, unul cu un Logan statea in fata mea aratandu-mi cat de stabil e Logan-ul la 120 la ora si eu fiind nervos ca nu se da la o parte am stat in fundul lui....prostul s-a speriat si a calcat un semn de pe mijlocul drumului care mi l-a aruncat sub masina....sub roata din dreapta care a bubuit.... Nu a fost tocmai un sentiment placut la 120 la ora, dar am stapanit masina. Avand in vedere ca eram pe banda din mijloc, politistii nu m-au lasat sa opresc sa schimb roata drept urmare am mers pana la Otopeni pe pana, unde am reusit sa o schimb.

 

Ma gandesc ca daca jantele pe 17 cu talon pe 45 au reactionat asa, imi dau seama ce o sa se intample cu jante pe 18 cu talon de 35 :blink:

Link to comment
Share on other sites

Pai ce sa verific....eu am dat comanda de jante, am spus modelul de masina, anul....si am dat banii pe ele....daca omul mi-a spus ca imi da offset exact pentru modelul meu ce vroiai sa mai zic.....Oricum, aseara le-am dat la Autosoft pentru alezare....si i-am rugat sa nu cumva sa apara vreo zgarietura pe ele ca sunt noi.....si am primit un raspuns de genul " noi facem tot posibilul".... :)

 

Daca tot vorbim de lucruri sfinte....Joi, in ziua de summit incercam sa ajung la servici....eu lucrez langa Casa Scanteii....si ajuns la rond incercam sa intru pe aleea principala....dar oamenii mi-au zis sa merg inainte pana la Fantana Miorita.....la Fantana Miorita mi-au zis sa merg pana la semafor la Baneasa,....si uite asa am iesit eu din Bucuresti incercand sa ajung la Casa Scanteii....Pe drum, unul cu un Logan statea in fata mea aratandu-mi cat de stabil e Logan-ul la 120 la ora si eu fiind nervos ca nu se da la o parte am stat in fundul lui....prostul s-a speriat si a calcat un semn de pe mijlocul drumului care mi l-a aruncat sub masina....sub roata din dreapta care a bubuit.... Nu a fost tocmai un sentiment placut la 120 la ora, dar am stapanit masina. Avand in vedere ca eram pe banda din mijloc, politistii nu m-au lasat sa opresc sa schimb roata drept urmare am mers pana la Otopeni pe pana, unde am reusit sa o schimb.

 

Ma gandesc ca daca jantele pe 17 cu talon pe 45 au reactionat asa, imi dau seama ce o sa se intample cu jante pe 18 cu talon de 35 :blink:

 

 

obrazul subtire cu cheltuiala sa tine.............. :)

Link to comment
Share on other sites

Am ajuns ieri la Autosoft, jantele erau gata, nezgariate, insa a trebuit sa le echilibrez din nou....pentru ca la alezare se dau gumele jos

 

Ideea e ca tot ce credeam ca o sa se intample rau, nu s-a intamplat! Servodirectia imi merge mai usor acum, directia este extrem de precisa, gumele sunt foarte silentioase, gropile se simt mai bine....si curbele incredibil....Iar legat de look :blink: las la aprecierea voastra :)

Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoase jantele, sa le stapanesti fara strambaturi! Cat despre replici, eu am pe 17, talon 45 fata si 40 spate, stantate Made in Italy si m-am saturat sa le indrept mereu....am mai vorbit cu oameni care au tot pe 17 dar originale si e cu totul altceva, nu se stramba asa usor...next time, merg pe original, macar unele sh...
Link to comment
Share on other sites

Sunt foarte grijului, crede-ma...cand merg pe Stefan cel Mare eu sunt ala claxonat mereu la Iancului si Lizeanu, imi vine sa-mi iau masina in brate cand ajung la liniile alea de tramvai...poate o sa ai tu mai mult moroc cu ele! Succes! :blink:
Link to comment
Share on other sites

Am ajuns ieri la Autosoft, jantele erau gata, nezgariate, insa a trebuit sa le echilibrez din nou....pentru ca la alezare se dau gumele jos

 

Ideea e ca tot ce credeam ca o sa se intample rau, nu s-a intamplat! Servodirectia imi merge mai usor acum, directia este extrem de precisa, gumele sunt foarte silentioase, gropile se simt mai bine....si curbele incredibil....Iar legat de look :blink: las la aprecierea voastra :)

 

 

felicitari ! frumose jante :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.