Jump to content

Casco, Casco, Casco, a avea sau a nu avea?


Tien

Cati dintre posesorii de BMW avem Casco?  

863 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

bmw E46 320d 2003.12

 

anul trecut i-am facut casco,1190e/an la asirom,masina evaluata la 17k euro parca

 

in fine,mi-o gasesc usor lovita in parcare bara spate,ma duc fac constatre la politie,apoi trec prin service filaret sa imi faca baietii un deviz (bara,armatura,suport dreapta);ma duc la casco,animalul ala nu a vrut sa treaca decat bara spate,dupa certuri grele cu sefii si drumuri multe imi spun ca se rezolva.Ajung la filaret,aia nu lucreaza cu asirom,platesc din buzunar aprox 2900ron,ma duc cu facturile la asirom,imi cer poze din service (noroc ca am facut),apoi se uita pe facturi si imi zice un alt animal "noroc ca reparatia nu depaseste 6000ron,ca altfel nu am fi platit,daca va trimiteam noi in alt service oricum ieseati mai ieftin".....eu ii raspund ceva de genu si daca aveam masina de 500k euro ma trimiteai tot la nea mitica in colt sa mi-o repare,sa iasa cu luft de o palma si in 3 culori,vb aceea si logan sa fi avut ca tot la reprezentanta ma duceam

 

ma mai si intreaba daca vreau sa prelungesc casco,numai ca acum va fi cu franciza(adica prima suta de euro de la mine din buzunar),le-am zis ca nu

 

intr-adevar merita doar pt dauna totala si cam atat

Link to comment
Share on other sites

Haideti sa nu facem un nou topic ca si cel Benzina vs. Motorina pe 1000 si ca merita la dauna, ba nu la furt, ba nu la inundatii, etc.

 

Concluzia este ca merita si nu prea :) Adica daca iti permiti rata lunara si vrei sa stai linistit, atunci iti faci iar daca nu, atunci iti asumi riscul si iesi mai ieftin (in ideea in care te fereste cel de sus de evenimente).

 

Oricum, as fi curios cati din cei care sustin ca nu merita au avut incidente in trecut.

Link to comment
Share on other sites

bmw E46 320d 2003.12

 

anul trecut i-am facut casco,1190e/an la asirom,masina evaluata la 17k euro parca

 

in fine,mi-o gasesc usor lovita in parcare bara spate,ma duc fac constatre la politie,apoi trec prin service filaret sa imi faca baietii un deviz (bara,armatura,suport dreapta);ma duc la casco,animalul ala nu a vrut sa treaca decat bara spate,dupa certuri grele cu sefii si drumuri multe imi spun ca se rezolva.Ajung la filaret,aia nu lucreaza cu asirom,platesc din buzunar aprox 2900ron,ma duc cu facturile la asirom,imi cer poze din service (noroc ca am facut),apoi se uita pe facturi si imi zice un alt animal "noroc ca reparatia nu depaseste 6000ron,ca altfel nu am fi platit,daca va trimiteam noi in alt service oricum ieseati mai ieftin".....eu ii raspund ceva de genu si daca aveam masina de 500k euro ma trimiteai tot la nea mitica in colt sa mi-o repare,sa iasa cu luft de o palma si in 3 culori,vb aceea si logan sa fi avut ca tot la reprezentanta ma duceam

 

ma mai si intreaba daca vreau sa prelungesc casco,numai ca acum va fi cu franciza(adica prima suta de euro de la mine din buzunar),le-am zis ca nu

 

intr-adevar merita doar pt dauna totala si cam atat

 

Pt mine merita casco, chiar si daca nu e dauna totala.

Am reparat la service care nu are decontare directa cu asiguratorul, avansand banii de reparatie, asta doar dupa ce asiguratorul a aprobat antedevizul de reparatie in vederea decontarii ulterioare, apoi pe baza facturii din service am recuperat banii de la asigurator; a trebuit de asemenea sa predau piesele principale inlocuite.

 

Deci inainte de reparatie (chiar daca o faci avansand tu banii) trebuie sa ai si acordul asiguratorului.

Link to comment
Share on other sites

m-a sunat azi brokerul de la asirom sa-mi zica scorul la asigurare pe anul asta: 1400 euro, in cazul in care anul trecut a fost 1100 si nu aveam nici franciza.

chestia asta ma face sa ma gandesc mult de tot.

este posibil ca anul acesta sa fi avut daune si de aceea a crescut prima de asigurare.( se calculeaza asa zisa rata daunei)

 

Oricum e recomandat ca in cazul in care ai avut pe o polita mai multe daune anul urmator sa schimbi firma pentru ca in momentul de fata nu exista o baza centralizata de date cu daunele.

 

Sau doar in cazul in care s-au descurcat fff bine cu daunele si vrei sa ramai client fidel ceea ce mi se pare cel mai corect dar nu neaparat avantajos.

Link to comment
Share on other sites

Eu una nu am avut accidente in trafic, m-a ferit Dumnezeu; dar asta nu inseamna ca nu am zile cand sunt obosita, nervoasa, conduc mai urat sau mai agresiv; nu stii ce se poate intampla... poti lovi un caine pe sosea si iti faci praf radiatorul...; ai mei au lovit un mistret la intrarea in Neptun, au facut praf toata parte din fata...

In plus, de cand conduc, am gasit masina lovita de mai multe ori in parcare; pana acum am cotizat ceva la asigurare, dar tot o fac; nu risc sa dau 3000 EUR (daca nu mai mult) pt o reparatie... mai ales la cum se circula in Bucuresti si cati "soferi" anti-talent exista...

Link to comment
Share on other sites

E cand ma gandeam sa nu mai platesc a doua rata la casco am zgariat capota masinii la 10 la ora cand il injuram pe un nesimtit pe geam si ala din fata cu un papuc ridicat de spate a franat ca ii luase unu fata.Bad luck.

Si inainte de asta ca sa vezi ghinion ,am trecut pe sub un avion utilitar in afara Bucurestiului si rezervorul aluia de pesticide sau cu ce plm dadea pierdea substanta...............................cea mai a dracu solutie mai tare ca lichidul de frana.

A matuit toata capota si a intrat in lac si vopsea.

Asta era inainte de casco asta fiind motivul pt care am facut ca nu sunt atenti aia la detalii si vream sa o repar si sa-mi fac dublura la chei pe banii lor(schimba toti butuci daca pierzi o cheie la unita si optezi pt. optiunea asta la casco).

Cred ca e necesar Casco.

Link to comment
Share on other sites

Cea mai buna cotatie mi-au dat-o cei de la BCR Asigurari, cu care am si semnat. Oferta a fost buna, asiguratorul luand in considerare faptul ca mai detinem inca 3 polite casco la ei, dar si peste 10 polite rca. Probabil ca normele asiguratorului prevad discount-uri persoanelor juridice care detin un numar mai mare de polite rca/casco. Edited by paxloc
Link to comment
Share on other sites

Cea mai buna cotatie mi-au dat-o cei de la BCR Asigurari, cu care am si semnat. Oferta a fost buna, asiguratorul luand in considerare faptul ca mai detinem inca 3 polite casco la ei, dar si peste 10 polite rca. Probabil ca normele asiguratorului prevad discount-uri persoanelor juridice care detin un numar mai mare de polite rca/casco.

 

 

eu am avut casco la bcr, atentie totusi, in caz de dauna totala iti dau 75% din valoarea contractului + epava, am stat dupa bani mai bine de o luna, eu unul nu as mai face la ei, am mai avut probleme cu ei si anterior, ramasesem fara oglinzi si a durat vreo doua luni pana au fost gata cu tot

Link to comment
Share on other sites

Adica sa le lase epava si aia sa-i mai plateasca ceva? Si asigurarile ce fac cu epava?

in prima faza ei calculeaza cat reprezinta valoarea daunei din suma asigurata.

cand depaseste 70 % deja se poate vorbii de dauna totala economica.

in functie de cat este dauna se scade din suma asigurata si obtin valoarea epavei.

Unele firme in cazul in care alegi sa nu opresti epava iti dau in prima faza banii pe dauna - val epavei si dupa ce acestia valorifica epava iti dau si restul de bani.

Si sunt si alte firme de asigurari care te despagubesc integral in momentul in care au valorificat epava.

 

Epavele se vand si crede-ma ca sunt foarte multi amatori de asa ceva. sunt oameni cu service-uri care cumpara spre ex o epava de passat dau pe ea 5000 euro (an 2004 2005 ) mai baga 5000 in ea si o vand cu 15000 , este o intreaga afacere.

Link to comment
Share on other sites

stiu pers care asta a facut, este foarte adevarat ca nu valabil tot timpul, dar ce vroiam sa spun este ca un asigurator scapa repede de epava, vreau sa spun ca sunt firme care au ajuns la concluzia ca ar castiga mai mult daca ar scoate direct epava la licitatie lasand asiguratul varianta pastrarii epavei doar in urma scaderii din suma asigurata a ultimei valori licitate .=> cu cat vand mai bine epava cu atat dau mai putini bani de la ei.
Link to comment
Share on other sites

iti iei bani ok pe epava doar daca masina este de max 2-3 ani vechime, la o masina mai veche nu iti scoti atat si poti sa iesi in paguba, + ca trebuie sa alergi cu epava, drumuri si tot din buzunar si nu, nu am avut posibilitatea sa nu pastrez epava, de fapt scria in contract dar cand l-am facut nu m-am gandit ca se poate ajunge si la asa ceva si nu prea m-a interesat, asa ca atentie, cand va faceti casco sa fiti vigilenti la acest aspect
Link to comment
Share on other sites

Adica sa le lase epava si aia sa-i mai plateasca ceva? Si asigurarile ce fac cu epava?

 

Ăn funcĂžie de contract, poĂži alege sĂŁ pĂŁstrezi epava Âşi sĂŁ primeÂşti un procent anume din suma asiguratĂŁ sau sĂŁ primeÂşti mai puĂžin dar sĂŁ pĂŁstrezi Âşi epava ca s-o vinzi sau s-o dezmembrezi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.