Jump to content

Casco, Casco, Casco, a avea sau a nu avea?


Tien

Cati dintre posesorii de BMW avem Casco?  

863 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Guest poleposition
eu am la BCR Asigurari si cand am schimbat parbrizul la E60, am avut nevoie de dovada de la politie. Din cate stiu, toate companiile de asigurari iti cer asa ceva.
Link to comment
Share on other sites

din cauza drumurilor din bucuresti si jantelor pe 19'' am toate jantele lovite/zgariate ... daca vreau sa le schimb pe CASCO tre sa ma duc la politie sa iau dovada ?

 

daca a mai avut cineva probeleme asemanatoare ... sunt de treaba cei de la Omniasig ... adik fac figuri daca vreau sa le schimb cu unele noi ?

Link to comment
Share on other sites

stie cineva daca la omniasig mai trebuie sa duci dovada de reparatie de la politie sau iti dau ei acolo la sediu (vreau sa schimb parbrizul si spoilerul ca sunt 1cm crapate :twoup: si cum mai am doar 2 luni din contract pana la expirare nu vreau sa ma prinda cu ele bulite . la reinoirea contractului face iar poze la masina si poate nu mai ma despagubeste)

 

 

Sigur ca iti trebuie dovada de la politie.

 

 

pai stiam ca la sediul lor din calea grivitei au tot ce-ti trebuie.

 

in caz ca ma insel du unde pot lua dovada de reparatie ? merge de la o sectie de politie ?

Link to comment
Share on other sites

Tot ce iti trebuie in sensul actelor ce deschid dosarul de dauna, din punctul lor de vedere. Insa dovada de la politie nu o poate substitui nimeni. Asta in caz ca nu au si o sectie de politie deschisa tot acolo :twoup:.

 

Te duci pe Emil Racovita, la sectia 15 si o sa te indrume ei catre biroul de accidente usoare. E undeva pe la mama dracu', ascuns prin niste coclauri.

Link to comment
Share on other sites

da am si eu o intrebare, am portiera din dreapta un pic infundata, o sa o fac pe casco pe asta, dar intre timp m-a lovit unul in portiera din stanga, e micuta infundatura, am fost la politie, am fost la asiguratorul celui vinovat, am deschis dosar de dauna, nu pot sa o trec pe casco si pe cealalta? ar fi aiurea pentru o lovitura sa ma duc intr-un service si pentru cealalta in alt service, asa macar le fac pe toate intr-un loc, ce ar trebui sa fac? ms Edited by zender
Link to comment
Share on other sites

ce zici tu: o dauna e platita din asigurarea ta casco, cealalta din asigurarea rca a celuilalt;

discuta cu asiguratorul tau... daca faci totul pe casco tau, asiguratorul celuilalt (rca) iti zice mersi

Link to comment
Share on other sites

gresit

la ominasig iti face tot la sediu . inclusiv dovada de reparatie data de politie.

 

Se declara accidentul la sectia de politie pe raza careia s-a produs evenimentul, iar in Bucuresti la Biroul de Cercetari Accidente Usoare Sector 1 din cadrul Centrului de Daune OMNIASIG Bucuresti aflat pe Calea Grivitei nr. 355 – 357.

 

sursa

Edited by S A R P E
Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu treaba cu Omniasigul de pe Grivitei.

Am spart baia de ulei undeva prin voluntari si mi-a trebuit dovada de la politie de acolo iar pentru parbriz crapat pe centura Bucurestiului am luat dovada de la politia de la sediul Omniasig.

Deci...conteaza unde se produce evenimentul.

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu treaba cu Omniasigul de pe Grivitei.

Am spart baia de ulei undeva prin voluntari si mi-a trebuit dovada de la politie de acolo iar pentru parbriz crapat pe centura Bucurestiului am luat dovada de la politia de la sediul Omniasig.

Deci...conteaza unde se produce evenimentul.

Daca esti asigurat la Omniasig nu conteaza unde e evenimentul, poti face acolo constatarea. Cel putin asa scrie pe un pliant pe care l-am primit de la ei cand am facut Casco acum un an si ceva...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ce zici tu: o dauna e platita din asigurarea ta casco, cealalta din asigurarea rca a celuilalt;

discuta cu asiguratorul tau... daca faci totul pe casco tau, asiguratorul celuilalt (rca) iti zice mersi

...sau iti poti face reparatia pe al tau casco, iar daca evenimentul nu s-a produs din vina ta(raportul politiei indica asta), firma de casco isi recupereaza banii de la asiguratorul celuilalt sau daca n-a avut asigurare de la vinovat in instanta

Link to comment
Share on other sites

cei care au casco ar fi bine sa spuna si la ce firma au, cum au colaborat cu ei in solutionarea daunelor, daca ii recomanda si altora...poate asa ne facem o idee unde ar fi cel mai bine sa incheiem o polita casco

 

 

Am citit azi deja 2 discutii legate de casco si imi pare bine ca pot si eu sa ajut cu ceva . Eu in prezent lucrez la Omniasig in Bucuresti.

Sincer va recomand la toti sa va faceti casco nu neaparat la Omniasig dar totusi la o firma cu un anumit renume. Daca optati sa va faceti sau macar sa cereti o oferta de la Omniasig va stau la dispozitie la adresa bogdan@unirea.omniasig.ro si in acelasi timp daca sunteti deja asigurat la Omniasig si aveti vreo problema legata de daune va pot ajuta.

 

am vazut ca ati vorbit de fransiza de 100 euro/eveniment - este un lucru prin care asiguratorii incearca sa se ajunga la faza in care nu tot omu cand are o mica zgarietura se duce si o face pe casco iar aici nu este neaparat vorba ca se face despagubirea pentru o zgarietura cat este vorba de numarul de oameni pe care il imobilizeaza.

In momentul asta mai sunt cate firme fara fransiza dar sunt firme mici care vor sa intre pe piata dar au toate sansele sa intre in imposibilitatea de a face fata daunelor.

 

In rest daca mai aveti nelamuriri referitoare la asigurari in general, postati si va raspund

Link to comment
Share on other sites

cei care au casco ar fi bine sa spuna si la ce firma au, cum au colaborat cu ei in solutionarea daunelor, daca ii recomanda si altora...poate asa ne facem o idee unde ar fi cel mai bine sa incheiem o polita casco

 

 

Am citit azi deja 2 discutii legate de casco si imi pare bine ca pot si eu sa ajut cu ceva . Eu in prezent lucrez la Omniasig in Bucuresti.

Sincer va recomand la toti sa va faceti casco nu neaparat la Omniasig dar totusi la o firma cu un anumit renume. Daca optati sa va faceti sau macar sa cereti o oferta de la Omniasig va stau la dispozitie la adresa bogdan@unirea.omniasig.ro si in acelasi timp daca sunteti deja asigurat la Omniasig si aveti vreo problema legata de daune va pot ajuta.

 

am vazut ca ati vorbit de fransiza de 100 euro/eveniment - este un lucru prin care asiguratorii incearca sa se ajunga la faza in care nu tot omu cand are o mica zgarietura se duce si o face pe casco iar aici nu este neaparat vorba ca se face despagubirea pentru o zgarietura cat este vorba de numarul de oameni pe care il imobilizeaza.

In momentul asta mai sunt cate firme fara fransiza dar sunt firme mici care vor sa intre pe piata dar au toate sansele sa intre in imposibilitatea de a face fata daunelor.

 

In rest daca mai aveti nelamuriri referitoare la asigurari in general, postati si va raspund

...eu aici am casco omniasig la unirea....la C.B. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

da am si eu o intrebare, am portiera din dreapta un pic infundata, o sa o fac pe casco pe asta, dar intre timp m-a lovit unul in portiera din stanga, e micuta infundatura, am fost la politie, am fost la asiguratorul celui vinovat, am deschis dosar de dauna, nu pot sa o trec pe casco si pe cealalta? ar fi aiurea pentru o lovitura sa ma duc intr-un service si pentru cealalta in alt service, asa macar le fac pe toate intr-un loc, ce ar trebui sa fac? ms

daca o bagi pe casco in principiu se rezolva mai repede si este bine pentru ca nu se ia in considerare la reinnoirea politei casco dauna fiind pe regres. in schimb daca ai prins faza in care ai fransiza pe eveniment atunci s-ar putea sa platesti fransiza chiar daca a fost pe regres. vezi si tu ce conditii ai la polita

 

cei care au casco ar fi bine sa spuna si la ce firma au, cum au colaborat cu ei in solutionarea daunelor, daca ii recomanda si altora...poate asa ne facem o idee unde ar fi cel mai bine sa incheiem o polita casco

 

 

Am citit azi deja 2 discutii legate de casco si imi pare bine ca pot si eu sa ajut cu ceva . Eu in prezent lucrez la Omniasig in Bucuresti.

Sincer va recomand la toti sa va faceti casco nu neaparat la Omniasig dar totusi la o firma cu un anumit renume. Daca optati sa va faceti sau macar sa cereti o oferta de la Omniasig va stau la dispozitie la adresa bogdan@unirea.omniasig.ro si in acelasi timp daca sunteti deja asigurat la Omniasig si aveti vreo problema legata de daune va pot ajuta.

 

am vazut ca ati vorbit de fransiza de 100 euro/eveniment - este un lucru prin care asiguratorii incearca sa se ajunga la faza in care nu tot omu cand are o mica zgarietura se duce si o face pe casco iar aici nu este neaparat vorba ca se face despagubirea pentru o zgarietura cat este vorba de numarul de oameni pe care il imobilizeaza.

In momentul asta mai sunt cate firme fara fransiza dar sunt firme mici care vor sa intre pe piata dar au toate sansele sa intre in imposibilitatea de a face fata daunelor.

 

In rest daca mai aveti nelamuriri referitoare la asigurari in general, postati si va raspund

...eu aici am casco omniasig la unirea....la C.B. :twoup:

eu chiar la sucursala unirea lucrez doar ca sunt la agentia din victoriei

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu treaba cu Omniasigul de pe Grivitei.

Am spart baia de ulei undeva prin voluntari si mi-a trebuit dovada de la politie de acolo iar pentru parbriz crapat pe centura Bucurestiului am luat dovada de la politia de la sediul Omniasig.

Deci...conteaza unde se produce evenimentul.

 

ai schimbat baia de elei pe casco? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

cu cat creste casco in anul urmator daca ai avut evenimente . de exemplu eu la un 318i an 99 in primul an am platit aproape 800 euro (omniasig) am avut niste evenimente de vre-o ''100 milioane'' sa zicem, pe parcursul anului . cu cat o sa-mi creasca acum suma totala daca fac tot la ei?

din cate am inteles daca ai evenimente intr-un an creste si valoarea si daca nu ai scade corect ?

merci

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.