Jump to content

Casco, Casco, Casco, a avea sau a nu avea?


Tien

Cati dintre posesorii de BMW avem Casco?  

863 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

pie ... fa in asa fel ca imi trebuie si mie o bara fata de M ... :twoup:

lasa ca vorbim duminica....poate facem cumva!!! dar hai sa vedem WTF (ca deja ma dispera astia de la asigurari)

Salut .Am sunate u acum deoarece ei bineinteles ca nu ai binevoit sa sune.Si raspunsu` este ceva de genu` : nu se despgubeshte , dar daca doriti puteti face cerere inscris sa vi se spuna motivele ! OK ... ! am plecat la dush si la firma sa "fac scandal" ... !!!! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Nasol ... si eu am casco la Interamerican, contractul include aceeasi prevedere

" distrugere, degradare sau aducerea in stare de neintrebuintare a autovehiculului de catre un grup sau o persoana din grup care a actionat in timpul unei manifestatii, greve, sau demonstratii si a fost inregistrata si confirmata de catre organele de politie sau pompieri"

 

nu scrie nimic de despagubirea in cazul unei astfel de situatii

 

Acum am apucat sa citesc tot contractul :twoup: conform realitatii din romania, putine cazuri in care se poate discuta de despagubire.

 

Nu m-a lovit "norocul" pana acum, dar in locul tau chiar daca beneficiam de despagubire nu as apela la polita casco.

 

Poate o rezolvi cu @pie :twoup:

 

Bafta multa.

Link to comment
Share on other sites

pie ... fa in asa fel ca imi trebuie si mie o bara fata de M ... :twoup:

lasa ca vorbim duminica....poate facem cumva!!! dar hai sa vedem WTF (ca deja ma dispera astia de la asigurari)

nu ai aparut duminica ... oricum sincer acuma , NU FACETI CASCO LA INTERMERICAN !!!!

Link to comment
Share on other sites

pie ... fa in asa fel ca imi trebuie si mie o bara fata de M ... :twoup:

lasa ca vorbim duminica....poate facem cumva!!! dar hai sa vedem WTF (ca deja ma dispera astia de la asigurari)

nu ai aparut duminica ... oricum sincer acuma , NU FACETI CASCO LA INTERMERICAN !!!!

daa...!!! :twoup: am plecat la deva si deaia nu am venit, mi-am luat o vacanta mai prelungita!!

Link to comment
Share on other sites

Nu am casco. Nici nu cred ca o sa-mi fac. e prea mult pentru buzunarul meu. mi s-a cerut 1700eur/an. Am de gand sa tin masina 5 ani, asta inseamna 8500eur. am carnet de 4 ani si n-am facut nici un accident pana acum (din vina mea sau a altora). Daca adaug si valoarea cu care o sa mi se deprecieze masina in 5 ani, asta inseamna ca o sa pierd cam 20000eur cu tot cu asigurare.... ceea ce e absurd.

E o idee buna, atunci cand nu ai alte prioritati pentru a cheltui banii.

Link to comment
Share on other sites

Nu am casco. Nici nu cred ca o sa-mi fac. e prea mult pentru buzunarul meu. mi s-a cerut 1700eur/an. Am de gand sa tin masina 5 ani, asta inseamna 8500eur. am carnet de 4 ani si n-am facut nici un accident pana acum (din vina mea sau a altora). Daca adaug si valoarea cu care o sa mi se deprecieze masina in 5 ani, asta inseamna ca o sa pierd cam 20000eur cu tot cu asigurare.... ceea ce e absurd.

E o idee buna, atunci cand nu ai alte prioritati pentru a cheltui banii.

:twoup: :twoup:

 

Ce insemna mentalitatea romanului dom'le!

 

De aceea o sa ne trebuiasca noua n-spe mii de ani sa ii ajungem din urma pe ceilalti.....

Edited by Tien
Link to comment
Share on other sites

Nu am casco. Nici nu cred ca o sa-mi fac. e prea mult pentru buzunarul meu. mi s-a cerut 1700eur/an. Am de gand sa tin masina 5 ani, asta inseamna 8500eur. am carnet de 4 ani si n-am facut nici un accident pana acum (din vina mea sau a altora). Daca adaug si valoarea cu care o sa mi se deprecieze masina in 5 ani, asta inseamna ca o sa pierd cam 20000eur cu tot cu asigurare.... ceea ce e absurd.

E o idee buna, atunci cand nu ai alte prioritati pentru a cheltui banii.

:twoup: :twoup:

 

Ce insemna mentalitatea romanului dom'le!

 

De aceea o sa ne trebuiasca noua n-spe mii de ani sa ii ajungem din urma pe ceilalti.....

 

... no comment ... oricum e parerea omului si o respectam asa cum e , chiar daca nu e musai sa fim de acord cu ea ; nu ?:D

Link to comment
Share on other sites

Nu am casco. Nici nu cred ca o sa-mi fac. e prea mult pentru buzunarul meu. mi s-a cerut 1700eur/an. Am de gand sa tin masina 5 ani, asta inseamna 8500eur. am carnet de 4 ani si n-am facut nici un accident pana acum (din vina mea sau a altora). Daca adaug si valoarea cu care o sa mi se deprecieze masina in 5 ani, asta inseamna ca o sa pierd cam 20000eur cu tot cu asigurare.... ceea ce e absurd.

E o idee buna, atunci cand nu ai alte prioritati pentru a cheltui banii.

La cum se citcula in Romania si mai ales la cum se parcheaza.....ai toate sansele fara casco sa cheltui mai mult de 20000 euro in 4 ani, dar daca iti tii masina la naftalina si carburantul este ieftin!!!!

 

Am avut un eveniment mai grav cand aveam 15 ani, eram cu ai mei, ziua in amiaza mare pe linie dreapta frontal cu tirul, dauna totala !!!! daca nu aveam casco si acum ma judecam cu firma de asigurari la care avea ala RCA!!! Ai mei aveau asigurari de viata si au mai primit si de acolo niste bani frumosi, eu eram co-asigurat si am luat si eu destul de multi pt vremea resspectiva!!! De atunci ai mei nu concep sa nu avem asigurarile cele mai bune pe tot, nu numai pe masini!!!

 

Tu alegi, dar DOAMNE FERESTE!!!

 

Bafta multa si fara evenimente!!!

Link to comment
Share on other sites

Nu am casco. Nici nu cred ca o sa-mi fac. e prea mult pentru buzunarul meu. mi s-a cerut 1700eur/an. Am de gand sa tin masina 5 ani, asta inseamna 8500eur. am carnet de 4 ani si n-am facut nici un accident pana acum (din vina mea sau a altora). Daca adaug si valoarea cu care o sa mi se deprecieze masina in 5 ani, asta inseamna ca o sa pierd cam 20000eur cu tot cu asigurare.... ceea ce e absurd.

E o idee buna, atunci cand nu ai alte prioritati pentru a cheltui banii.

:twoup: :twoup:

 

Ce insemna mentalitatea romanului dom'le!

 

De aceea o sa ne trebuiasca noua n-spe mii de ani sa ii ajungem din urma pe ceilalti.....

 

 

Subscriu la ce spune Tien. si eu am zis ca nu imi tb, ca nu am avut evenimente semnificative niciodata si conduc de f multi ani si uite ca s-a nimerit sa fie nevoie totusi. am intrat cu masina in zapada noaptea nestiind ca dedesubt era un tarus de parcare si m-ar fi costat cat jumate de masina reparatia. atunci am multumit d-lui Casco asa ca actuala masina in momentul in care va fi inmatriculata sigur va avea acelasi tratament...Casco. Mai ales ca vreau sa plec in vacanta prin Ucraina, etc...si poate raman sportiv ca baietii de acolo au dexteritate :D

Link to comment
Share on other sites

din moment ce lucrez in domeniu , am auzit si am vazut multe si spun ca asigurarea casco e buna sa o ai chiar daca unii zic ca dau banii degeaba, dar exista intotdeauna un dar. evident ca aici este vorba si de cat vor unii sa riste, a avea casco este echivalentul a unui risc aprox. = 0.
Link to comment
Share on other sites

O intrebare rapida. Vreau sa imi fac Casco si as dori sa stiu ce firme de asigurari sa evit si care ar merita atentia. Am mai auzit de unele noi si mai ieftine dar vb aia, ieftin poate fi si scump cateodata. Cea mai rezonabila oferta pt un BMW 320d din 2006 am gasit undeva in jur de 1300 - 1400 euro la Euroasig ??? si Asiban. Azi vreau sa inchei polita ca Vineri e posibil sa plec din tara in weekend. Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

O intrebare rapida. Vreau sa imi fac Casco si as dori sa stiu ce firme de asigurari sa evit si care ar merita atentia. Am mai auzit de unele noi si mai ieftine dar vb aia, ieftin poate fi si scump cateodata. Cea mai rezonabila oferta pt un BMW 320d din 2006 am gasit undeva in jur de 1300 - 1400 euro la Euroasig ??? si Asiban. Azi vreau sa inchei polita ca Vineri e posibil sa plec din tara in weekend. Multumesc.

Oricum nu la Interamerican , ca daca Doamne fereste se intampla sa fie zgariata ca la mine te-ai scos.Si sa citesti bine contractul indiferent unde te hotarasti sa faci asig. :twoup: :twoup:

Edited by 22WTF
Link to comment
Share on other sites

dar tie cand iti expira casco la interamerican?

E expirat deja si caut alta firma de asigurari.Zilele astea ma duc sa fac alt contract cu alta firma.Inca sunt indecis cu care :twoup:

nu vrei cu omniasigul? iti fac eu o oferta daca te intereseaza, si la o adica (doamne fereste ) daca ai o dauna ai si cu cine sa vb sa se rezolve mai repede

Link to comment
Share on other sites

dar tie cand iti expira casco la interamerican?

E expirat deja si caut alta firma de asigurari.Zilele astea ma duc sa fac alt contract cu alta firma.Inca sunt indecis cu care :twoup:

nu vrei cu omniasigul? iti fac eu o oferta daca te intereseaza, si la o adica (doamne fereste ) daca ai o dauna ai si cu cine sa vb sa se rezolve mai repede

da-mi un PM cu mai multe detalii si mai discutam despre asta :twoup:

Link to comment
Share on other sites

De FATA GENERALI ce stiti?

de fata generalii nu stiu prea multe, din cate am inteles este o firma pe nume de fata asigurari si lucreaza cumva sub un gen de franciza generalii, mai stiu ca este la inceput si au cote de prima foarte bune( evident pentru a intra pe piata) dar nu stiu cum se descurca la daune., mai multe nu pot sa iti spun acum dar daca vrei ma mai interesez

Link to comment
Share on other sites

De FATA GENERALI ce stiti?

de fata generalii nu stiu prea multe, din cate am inteles este o firma pe nume de fata asigurari si lucreaza cumva sub un gen de franciza generalii, mai stiu ca este la inceput si au cote de prima foarte bune( evident pentru a intra pe piata) dar nu stiu cum se descurca la daune., mai multe nu pot sa iti spun acum dar daca vrei ma mai interesez

Daca poti afla ceva ar fi super, am inteles ca nu au franciza deloc si colaboreaza cu bavaria la daune!

de faza cu fransiza stiu ca nu au asa ceva de faza ca lucreaza cu Bavaria este posibil dar nu stiu sigur.

din ce am mai vorbit cu cineva tot din asigurari ca si mine am ajuns la niste concluzii :

1 un lucru care imi pune un semn de intrebare este ca nu aplica fransize ( chestie la care cam toate firmele mari au recurs in momentul in care aveau multi clienti si nu mai faceau fata la daune)

2 au cote mici aproape de nivelul de dumping ceea ce iar nu mi se pare ok

3 o chestie care sa imi faca o imagine buna despre ei este faptul ca GENERALI isi pune numele acolo, chestie pe care nu cred ca o face prea usor.( iar GENERALI chiar este ok doar ca au niste preturi mai piperate)

 

eu sincer as inclina pt o firma care sa aiba fransiza de 100 euro/eveniment dar sa fiu sigur ca ma despagubeste la o adik.

 

fiecare stie ce e mai bine pentru el

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nu as vrea sa se interprteze postul ca o reclama pozitiva pentru anumiti asiguratori.

 

Concret, pentru e60-ul pe care il avem acum in familie, valoarea primei de asigurare a iesit cel mai bine la unita.Masina este inscrisa pe persoana juridica. Ceilalti asiguratori la care am apelat pentru o oferta ( asiban, omniasig, generali, bt asigurari, ardaf, allianz) au venit cu valori ale primei de asigurare dimensionate de la sensibil mai mari la neasteptat de mari.

 

De exemplu la generali, aceleasi riscuri asigurate ca la unita aduce cu sine o dublare a primei de asigurare. De ce ... nu as putea sa va explic. Poate sunt impecabili in servicii. Nu stiu, nu am feedbackuri despre ei.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.