Jump to content

Casco, Casco, Casco, a avea sau a nu avea?


Tien

Cati dintre posesorii de BMW avem Casco?  

863 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

iti iei bani ok pe epava doar daca masina este de max 2-3 ani vechime, la o masina mai veche nu iti scoti atat si poti sa iesi in paguba, + ca trebuie sa alergi cu epava, drumuri si tot din buzunar si nu, nu am avut posibilitatea sa nu pastrez epava, de fapt scria in contract dar cand l-am facut nu m-am gandit ca se poate ajunge si la asa ceva si nu prea m-a interesat, asa ca atentie, cand va faceti casco sa fiti vigilenti la acest aspect

eu iti spun ca la Omniasig ( lucrez aici ) au inceput sa nu mai lase omul sa aleaga din prima daca vrea sau nu sa opreasca epava. mai intai o scot la licitatie si de abia atunci ajungi la varianta sa o dai sau sa o pastrezi, si evident cum am spus si mai devreme, la ultimul pret din licitatie.

valoarea epavei se calculeaza scazand din suma asigurata inscrisa pe contract - valoarea devizului de reparatie - eventuale fransize

Link to comment
Share on other sites

Dupa o lunga perioada cand am zis ca platesc degeaba la astia uite ca a ajuns si el (CASCO) sa fie bun la ceva. A iesit mistretu' in cale :) (la propriu) in noaptea asta cand veneam spre Bucuresti. Si eu care credeam ca in Romania numai caini sau pisici gasesti pe sosea. Rezultatul intalnirii este/ va fi interesant (la prima strigare e bara, capota un pic, far, proiector). Am reusit sa evit impactul frontal dar partea dreapta fata nu a scapat.

 

Nu stiam ca daca lovesti asa ceva si vrei dovada tb sa chemi si pe cei care raspund de vanatul patriei. Si uite asa am pierdut 2 ore cu declaratii, transport animal la vanator, proces vb cu dl. vanator, etc....Mai bine zici ca ai lovit un caine.....dar dai de careva care vrea sa vada decedatul....asa ca atentie. Incidentul a fost noaptea si f din scurt. Sunt curios totusi daca cumva o parte din vina imi revine tinand cont de faptul ca nu aveam cauciucuri de iarna? Afara era ud pe jos dar nu polei,viteza cred ca aprox 80-90km/h in momentul cand am calcat frana.

Link to comment
Share on other sites

Dupa o lunga perioada cand am zis ca platesc degeaba la astia uite ca a ajuns si el (CASCO) sa fie bun la ceva. A iesit mistretu' in cale :) (la propriu) in noaptea asta cand veneam spre Bucuresti. Si eu care credeam ca in Romania numai caini sau pisici gasesti pe sosea. Rezultatul intalnirii este/ va fi interesant (la prima strigare e bara, capota un pic, far, proiector). Am reusit sa evit impactul frontal dar partea dreapta fata nu a scapat.

 

Nu stiam ca daca lovesti asa ceva si vrei dovada tb sa chemi si pe cei care raspund de vanatul patriei. Si uite asa am pierdut 2 ore cu declaratii, transport animal la vanator, proces vb cu dl. vanator, etc....Mai bine zici ca ai lovit un caine.....dar dai de careva care vrea sa vada decedatul....asa ca atentie. Incidentul a fost noaptea si f din scurt. Sunt curios totusi daca cumva o parte din vina imi revine tinand cont de faptul ca nu aveam cauciucuri de iarna? Afara era ud pe jos dar nu polei,viteza cred ca aprox 80-90km/h in momentul cand am calcat frana.

 

Pe bune? te-au pus sa faci proces verbal la vanator? super tare :)

Ai mei au lovit un mistret acum vreo 2 ani la intrarea in neptun, inainte de calea ferata, au facut praf partea din fata a masinii, dar nu au facut vreun proces verbal de genul asta. Culmea e ca nu a murit pe loc animalul, ba chiar a reusit sa fuga, l-au gasit localnicii mort dupa vreo 2 zile :)

Bine ca nu au avut nici o problema cu asigurarea... Oricum nu ma mai mira nimic, daca am vrut in UE, facem proces verbal cu vanatorii... :)

 

inseamna ca nu ati avut nevoie sa luati bani de la asigurari

nici nu va doresc

 

ba da, dar pentru daune mici, si nu am avut niciodata vreo problema cu ei...

cu exceptia mistretului, cand dauna a fost considerabila ;) ne-am recuperat toate primele platite :)

Link to comment
Share on other sites

m-a sunat azi brokerul de la asirom sa-mi zica scorul la asigurare pe anul asta: 1400 euro, in cazul in care anul trecut a fost 1100 si nu aveam nici franciza.

chestia asta ma face sa ma gandesc mult de tot.

 

mi-a trimis azi un broker oferta: 808 euro, suma asig. 12700, fransiza 20% la dauna totala. suna bine.

Link to comment
Share on other sites

Astazi am facut cea mai demna constatare de dauna din viata mea de sofer. Am CASCO la o firma putin cunoscuta si eram cam speriata, (mai ales ca nu le merge nici site-ul :) ) pentru ca nu voiam sa folosesc asigurarea vinovatului. Brokerul de asigurare m-a trimis la constatare la o firma care se ocupa de dosarele de dauna pentru asiguratorul meu CASCO. Intr-un building de birouri, am fost invitata sa stau jos, nu era nimeni in fata mea, mi s-a oferit cafea, am fost asistata pas cu pas la completat hartii mi s-a raspuns la toate intrebarile. In 15 minute totul a fost gata. Si cand te gandesti ca, de fapt, asta ar trebui sa fie normalitatea, insa eu aveam in minte orele petrecute in alte ocazii... Edited by 525da
Link to comment
Share on other sites

de ce ai preferat sa folosesti asigurarea ta si nu pe cea a vinovatului?

Pentru ca la constatarea de dauna la rca esti tratat ca un oportunist care vrea sa isi repare masina pe banii asigurarii si trebuie sa te milogesti pentru fiecare plastic in parte.Am trecut prin asta asa ca m-am lecuit. Eu platesc, asiguratorul meu imi returneaza banii si el la randul lui face regresie la societatea unde are rca vinovatul.

Link to comment
Share on other sites

merci pt explicatie; ce se intampla la urmatoarea polita pe care ai incheia-o la societatea ta? considera "pierdere" sau esti clean? (la fosta societate de asigurare unde am avut o dauna (vina proprie) la reinnoirea politei au majorat tariful exact cu diferenta dintre valoarea daunei decontate de ei si prima de asigurare platita; am schimbat societatea.) Edited by LoLa
Link to comment
Share on other sites

merci pt explicatie; ce se intampla la urmatoarea polita pe care ai incheia-o la societatea ta? considera "pierdere" sau esti clean? (la fosta societate de asigurare unde am avut o dauna (vina proprie) la reinnoirea politei au majorat tariful exact cu diferenta dintre valoarea daunei decontate de ei si prima de asigurare platita; am schimbat societatea.)

Pana acum am avut dauna doar din vina unor fugari prin parcare si o data din cauza burlanului din curte, drept pentru care am schimbat in mod oportunist asiguratorii. De data asta am inteles ca sunt clean :) .

Link to comment
Share on other sites

merci pt explicatie; ce se intampla la urmatoarea polita pe care ai incheia-o la societatea ta? considera "pierdere" sau esti clean? (la fosta societate de asigurare unde am avut o dauna (vina proprie) la reinnoirea politei au majorat tariful exact cu diferenta dintre valoarea daunei decontate de ei si prima de asigurare platita; am schimbat societatea.)

 

 

Creste polita de asigurare in anul urmator; si asta e valabil pentru majoritatea companiilor, daca nu pt toate... asta a valabil in cazul in care vina e a asiguratului sau o gasesete lovita (autor necunoscut). Nu stiu ce se intampla in cazul in care vina nu e a asiguratului, ci a celuilalt sofer, dar ma gandesc ca e la fel, pt ca in mod normal masina trebuie reparata pe rca-ul celui vinovat.

Eu am si rca si casco la aceeasi companie de asigurari, nu am avut nici cea mai mica problema cu ei, sunt super ok, iar serviciile sunt bune.

Iar in cazul in care ai o dauna f mare, anul urmator trebuie schimbata compania de asigurari, ca inca nu au introdus un sistem de gestionare a asiguratilor, care sa arate istoricul accidentelor...

Link to comment
Share on other sites

de fapt am gresit la calcul, memoria-mi joaca feste, erau oameni de treaba la acea societate de asigurari, insa politica companiei dicta

 

deci

prima asig 2600 eur

dauna 4700 eur

prima pt anul urmator 5400 eur si asta conform unor formule de calcul, nu "gratuit", in conditiile in care aveam de 3 ani asigurari la ei, fara nici o dauna

 

interesant ce zice monique

ca inca nu au introdus un sistem de gestionare a asiguratilor, care sa arate istoricul accidentelor...
Link to comment
Share on other sites

Creste polita de asigurare in anul urmator; si asta e valabil pentru majoritatea companiilor, daca nu pt toate... asta a valabil in cazul in care vina e a asiguratului sau o gasesete lovita (autor necunoscut). Nu stiu ce se intampla in cazul in care vina nu e a asiguratului, ci a celuilalt sofer, dar ma gandesc ca e la fel, pt ca in mod normal masina trebuie reparata pe rca-ul celui vinovat.

 

Din moment ce ,intr-un final, banii pentru reparatie provin de la firma unde are rca vinovatul, deci firmei asiguratoare CASCO nu i s-a adus nici un "prejudiciu" material, eu ma gandesc ca ar fi exact invers , adica sa nu creasca polita anul viitor.Cum spuneam, sunt clean, brokerul a confirmat.

Intr-un mod mai putin normal eu chiar imi repar masina pe rca-ul vinovatului. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.