Jump to content

Casco, Casco, Casco, a avea sau a nu avea?


Tien

Cati dintre posesorii de BMW avem Casco?  

863 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Creste polita de asigurare in anul urmator; si asta e valabil pentru majoritatea companiilor, daca nu pt toate... asta a valabil in cazul in care vina e a asiguratului sau o gasesete lovita (autor necunoscut). Nu stiu ce se intampla in cazul in care vina nu e a asiguratului, ci a celuilalt sofer, dar ma gandesc ca e la fel, pt ca in mod normal masina trebuie reparata pe rca-ul celui vinovat.

 

Din moment ce ,intr-un final, banii pentru reparatie provin de la firma unde are rca vinovatul, deci firmei asiguratoare CASCO nu i s-a adus nici un "prejudiciu" material, eu ma gandesc ca ar fi exact invers , adica sa nu creasca polita anul viitor.Cum spuneam, sunt clean, brokerul a confirmat.

Intr-un mod mai putin normal eu chiar imi repar masina pe rca-ul vinovatului. :)

 

Recomand tuturor celor care au CASCO si sunt nevoiti sa foloseasca o polita RCA sa deschida dosar cu regres la firma de asigurari la care au CASCO. Nu va va afecta bonus-malusul politei.

Aveti avantajul ca inspectorii de dauna vor avea mana mai larga daca dosarul este cu regres!

Edited by kosfunny
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Recomand tuturor celor care au CASCO si sunt nevoiti sa foloseasca o polita RCA sa deschida dosar cu regres la firma de asigurari la care au CASCO. Nu va va afecta bonus-malusul politei.

Aveti avantajul ca inspectorii de dauna vor avea mana mai larga daca dosarul este cu regres!

 

Si cum se face asta? Cer formular si asta este tot? O sa stie inspectorul respectiv ce ii cer, sau are sa faca pe prostul?

Link to comment
Share on other sites

eu momentan nu am casco dar ma gandesc sa imi fac...am circulat 2 luni cu numere provizorii fara casco si acum cand o inmatriculez o sa ii fac. la asirom mi-au facut o oferta de 1800e pe an la un e60 530d

 

la bcr este o super oferta pt masinile 2004-2008 mi-am facut eu cu 1250 full casco plus furt si tot inclus fara francize...inainte de oferta era 1800 cum ai zis tu numai bine...oferta ii valabila pana in 31.12.2008

Link to comment
Share on other sites

Or sa fie alte oferte la anul si mai ieftine de atat, se simte criza economica si la asiguratori. Rabdare, rabdare... :)

Eu nu m-as baza pe asta!

De anul viitor va intra in vigoare constatul amiabil, care este destul de pagubos pt asiguratori.Eu cred ca tarifele vor creste tocmai din acest motiv, sa nu intre ei in criza financiara!

Link to comment
Share on other sites

@kosfunny

Inteleg ca lucrezi in domeniul asigurarilor.

Ai putea sa ne dai niste lamuriri despre cum va functiona aceasta constatare amiabila? Ce m-ar interesa in primul rand ar fi:

 

- in ce situatii se va putea face? Am inteles ca in cazul oricarui accident care nu s-a soldat cu victime... corect? Se aplica si la avariile in parcare (autor necunoscut)? Se aplica si pentru situatii gen parbriz spart din cauza unei pietre sarita din roata celui din fata?

 

- ce se intampla cand partile implicate nu se pun de acord

 

- alte aspecte pe care le consideri utile de cunoscut.

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

@kosfunny

Inteleg ca lucrezi in domeniul asigurarilor.

Ai putea sa ne dai niste lamuriri despre cum va functiona aceasta constatare amiabila? Ce m-ar interesa in primul rand ar fi:

 

- in ce situatii se va putea face? Am inteles ca in cazul oricarui accident care nu s-a soldat cu victime... corect? Se aplica si la avariile in parcare (autor necunoscut)? Se aplica si pentru situatii gen parbriz spart din cauza unei pietre sarita din roata celui din fata?

 

- ce se intampla cand partile implicate nu se pun de acord

 

- alte aspecte pe care le consideri utile de cunoscut.

 

Merci!

Urmareste acest topic:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...=48303&st=0

 

Sper sa iti fie util pe viitor!

Deocamdata si noi suntem cam in ceata!

Link to comment
Share on other sites

@kosfunny

Inteleg ca lucrezi in domeniul asigurarilor.

Ai putea sa ne dai niste lamuriri despre cum va functiona aceasta constatare amiabila? Ce m-ar interesa in primul rand ar fi:

 

- in ce situatii se va putea face? Am inteles ca in cazul oricarui accident care nu s-a soldat cu victime... corect? Se aplica si la avariile in parcare (autor necunoscut)? Se aplica si pentru situatii gen parbriz spart din cauza unei pietre sarita din roata celui din fata?

 

- ce se intampla cand partile implicate nu se pun de acord

 

- alte aspecte pe care le consideri utile de cunoscut.

 

Merci!

 

 

din ce am vazut la stiri spuneau ceva de accidentele in parcare ...faze de genul asta ...si e vb de cei care au Casco ...adica te duci la casco si spui povestea si teoretic nu mai ajungi la politie ...Nu stiu daca la Rca functioneaza la fel

Link to comment
Share on other sites

Or sa fie alte oferte la anul si mai ieftine de atat, se simte criza economica si la asiguratori. Rabdare, rabdare... :)

Eu nu m-as baza pe asta!

De anul viitor va intra in vigoare constatul amiabil, care este destul de pagubos pt asiguratori.Eu cred ca tarifele vor creste tocmai din acest motiv, sa nu intre ei in criza financiara!

 

Facem pariu ? :)

Link to comment
Share on other sites

Or sa fie alte oferte la anul si mai ieftine de atat, se simte criza economica si la asiguratori. Rabdare, rabdare... :)

Eu nu m-as baza pe asta!

De anul viitor va intra in vigoare constatul amiabil, care este destul de pagubos pt asiguratori.Eu cred ca tarifele vor creste tocmai din acest motiv, sa nu intre ei in criza financiara!

 

Facem pariu ? :)

Mai , nu stiu ce sa zic, e parerea mea! Daca nu va fi asa, atunci sigur vor creste simtitor in 2010 pt cei care au avut daunalitate mare!

 

@myxage E valabil si pt RCA, daca accidentul nu s-a soldat cu victime sau alte daune produse tertilor! Bineinteles, asta in cazul in care protagonistii se inteleg! Asta nu inseamna si ca cel nevinovat isi poate lua vina asupra lui in detrimentul asiguratorului.Asiguratorul are dreptul de cercetare al imprejurarilor!

Edited by kosfunny
Link to comment
Share on other sites

Va fi mai greu de comparat pentru ca din cate stiu istoricul daunelor va fi consultat si la Casco nu doar la RCA (asa e ?) si deci va fi diferentiata valoarea primei si de acest factor.

 

Dar oricum vei calcula, si cu toate ca la majoritatea firmelor de asigurare auto suma primelor subscrise e mai mica decat valoarea daunelor, tot se va reduce din cauza crizei economice.

 

Asigurarea facultativa se inscrie la genul de produse/ servicii "de lux", la care populatia renunta din start perioade de recesiune. Deci va fi foarte redusa cererea si ori dispar ori reduc pretul.

Link to comment
Share on other sites

Va fi mai greu de comparat pentru ca din cate stiu istoricul daunelor va fi consultat si la Casco nu doar la RCA (asa e ?) si deci va fi diferentiata valoarea primei si de acest factor.

 

Dar oricum vei calcula, si cu toate ca la majoritatea firmelor de asigurare auto suma primelor subscrise e mai mica decat valoarea daunelor, tot se va reduce din cauza crizei economice.

 

Asigurarea facultativa se inscrie la genul de produse/ servicii "de lux", la care populatia renunta din start perioade de recesiune. Deci va fi foarte redusa cererea si ori dispar ori reduc pretul.

Deocamdata nu s-a facut o baza de date comuna, dar va exista!

Parerea mea e ca vor creste toate politele, posibil mai mult cele facultative.Daca nu in 2009, sigur in 2010 cand se va face bilantul! In tarile unde constatul amiabil are ceva traditie, politele casco sunt extrem de scumpe.Totusi acolo este o mare varietate la tipurile de polite!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
La capacitatea mea cilindrica si varsta mea m-ar ajunge pentru e36-ele meu in jur de 30-40 de mil casco , dar pentru masini mai vechi de 12 ani nu se mai fac casco asa ca mia bine dau 2 pe rca Mi-ar placea sa imi fac casco pentru ca niciodata nu se stie . Edited by tigerash
Link to comment
Share on other sites

An 2002, 2200 cilindree, 4 geamuri el, oglinzi electrice incalzite heliomate, senzor ploaie lumini parcare, xenon, spalator faruri, perdeluta electrica, scaune incalzite ( fata ), jante aliaj ,comenzi volan, si nu-mi mai vin in cap altele ( daca or mai fi...) fara piele si fara navi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Nu am casco de cand am luat-o (un an). Si mai lucrez si in companie de asigurari si il am la jumatate de pret.

Nici nu cred ca o sa imi fac. Nu ma pot impaca cu ideea de fransiza pentru masini, cu toate ca proiectez unele produse de asigurare cu astfel de "procente neacoperite" sau fransize.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.