Jump to content

m3 E92 - consumul real ?


b.husky13

Recommended Posts

  • Replies 215
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

m-ar interesa foarte mult detalii despre consumul noului bmw m3 e92 ! Consumul dat de BMW :blink: ( 17.9 l/9.2 si media 12.4l ) , nu cred ca este cel real . Aceasta intrebare se adreseaza celor care detin, s-au plimbat sau cel putin au cunostinte care detin noum bmw m3 . :) Ma intereseaza deoarece ma gandesc serios sa-mi achizitionez aceasta masina si m-am interesat totul si am ajuns la punctul acesta ( punctul 5 de pe lista

mea :) )

Cu stima si respect ,

BOgdan

N-am mers inca cu noul M3 dar am urmarit cu atentie de aproape 2 ani consumul la M3 - ul meu E46. Cateva concluzii:

1. Consumul depinde mai mult de regimul de functionare impus de utilizator decat de urban/extraurban. Poti sa scoti 10-11 l/100 km in Bucuresti (mergand linistit la 1 dimineata) sau 26 l/100 km pe autostrada (la 270 km/h). Asta iti da posibilitatea sa-ti ajustezi stilul de condus la buget, autonomie, etc

2. Consumul indicat de computerul de bord e cu 6-8% mai mic decat cel real (masurat la pompa)

3. Consumul e in general mai mic decat m-am asteptat

4. Cateva exemple: Pitesti - Bucuresti (pe drumul vechi, in modul 'lin' A1 al SMG-ului 7,2 l / 100 km; mers prin Bucuresti 17-18 l/100 km; 200 km/h intr-a 6-a circa 16 %, 120 km/h intr-a 6-a circa 8,5%, 145 km/h intr-a 6-a cam 10 %; Poiana Brasov - Bucuresti cu copilul dormind si 'sarcina' sa nu-l trezesc: 8,5%; Germania - Romania 10,7 % (cu viteze in limita + 10-20% viteza legala)

5. Consumul M3 la 200 km/h (circa 16%) e foarte apropiat de cel al Passat 1,9 TDI 2005 130 CP PD la aceiasi viteza (circa 14,5%); da, si pt mine a fost o surpriza :-)

5. Dat fiind rezervorul relativ mic (63 l parca) autonomia maxima e pe la 400-500 km de mers linistit; in practica alimentez cam la fiecare 250-300 km

6. La 90km/h intre-a 6-a (cruise control activat, fara AC) pe autostrada, computerul de bord indica 7,0% iar la pompa masor 7,56%; in aceleasi conditii Cielo a luat 4,56 (desigur intr-a 5-a) iar Golf 4 TDI PD de 130 CP 3,99%

 

Sper sa gasesti aceste informatii utile.

Link to comment
Share on other sites

SnowM3 :blink: asta da parere relevanta.

E clar ca variaza consumul in functie de stilul de condus. Si dupa cum se vede de mute ori esti constrans sa mergi linistit (ce zicea mai sus copil,limite de viteza radare, etc) si atunci chiar consuma decent.

 

Dar daca faci 4-5 km intr-o ora cum se intampla des in Bucuresti, oare cat va consuma?

Link to comment
Share on other sites

SnowM3 :blink: asta da parere relevanta.

E clar ca variaza consumul in functie de stilul de condus. Si dupa cum se vede de mute ori esti constrans sa mergi linistit (ce zicea mai sus copil,limite de viteza radare, etc) si atunci chiar consuma decent.

 

Dar daca faci 4-5 km intr-o ora cum se intampla des in Bucuresti, oare cat va consuma?

36 l/100 km

Link to comment
Share on other sites

SnowM3 :blink: asta da parere relevanta.

E clar ca variaza consumul in functie de stilul de condus. Si dupa cum se vede de mute ori esti constrans sa mergi linistit (ce zicea mai sus copil,limite de viteza radare, etc) si atunci chiar consuma decent.

 

Dar daca faci 4-5 km intr-o ora cum se intampla des in Bucuresti, oare cat va consuma?

36 l/100 km

Hmm, nu-i asa, M6-ele meu face cam 22-23 l , asa ca cifra ta e fantastica..

Link to comment
Share on other sites

eu nu stiu cat consuma si cat nu consuma ... dar si sa fiu bill gates si m'ar deranja sa ma duc la peco la fiecare 200-300km ... mai cunosc o persoana, austriac de origine are murcielago... si saracu face de 5-6 ori plinul de la vienna la bucuresti .. eu nu as fi de acord cu asa ceva ... dar mi'ar placea o asemenea masina ca masina de weekend, de fun de orice altceva dar nu ca masina de zi cu zi...

 

mai am un amic care avea s600sec modelul mai vechiutz... pai saracu numai prin peco statea ... cat tragea sa depaseasca tiruri alte alea... pierdea timpul la peco...

 

complet off=topic ce am zis ... sper sa nu iau suspend :blink:

Link to comment
Share on other sites

[ :) :)

 

Da-mi voie sa rad!

 

 

Ce este de ras? :blink:

 

M3-urile sunt masini scumpe, sunt masini sport, sunt masini nepotrivite pentru drumurile si benzina din Romania.

Pe langa asta un M3 este foarte scump si la cumparare si cand este este vorba de intretinere.

Bineinteles, daca ai bani foarte multi nimic nu mai conteaza, iti cumperi ce doresti si cat doresti.Probabil din cauza asta razi...

 

ps

 

Ma gandesc cati oameni ar fi in stare sa plateasca 100.000Eu pentru un neuron in plus.Probabil nu multi, cei care dispun de aceste sume si au lipsa asa ceva, nu realizeaza cate de important este sa detina 2. :)

Link to comment
Share on other sites

ps

 

Ma gandesc cati oameni ar fi in stare sa plateasca 100.000Eu pentru un neuron in plus.Probabil nu multi, cei care dispun de aceste sume si au lipsa asa ceva, nu realizeaza cate de important este sa detina 2. :blink:

Prietene "neuronic" , vezi ca eu nu m-am luat de tine, de "calitatile" tale. Insinuarile tale ma lasa rece! Nu Intelegi nimic!

 

Radeam pentru ca afirmatia de genul" M-urile nu sunt pentru Romania" mi se pare ilara. Multi oameni au un M, eu am doua , care e problema ta? Ce , nu mai poate omul sa aiba mai multe masini ca , gata, e :"ingamfat", "arogant" etc, in viziunea voastra?

 

Ma scuzati atunci ca am M-uri, poate nu ar fi trebuit sa va dezvalui acest lucru, ca vad ca invidia si pizma e mare! Nu pot sa spun nimic pe forum , ca imediat sunt categorisit.

 

Referitor la colegul de mai sus cu M-urile care nu sunt pt. Romania, l-as intreba eu: cu cate M-uri am mers el pana acum in Ro? Eu unul am mers ( si o sa mai merg :) ) si va spun ca un M merge la fel ca orice masina, mai ales M6-ele e comfort curat inauntru, asa ca afirmatia colegului mi se pare hazardata.

 

Iar voua, "colegilor" mei, va multumesc pentru ca sunteti asa amabili cu mine si imediat ma "taxati" pentru orice post pe acest topic!

 

Ps:

Oare ar trebui sa imi vand M-urile ca sa fiti si voi normali in comportament cu mine?

Link to comment
Share on other sites

Ma scuzati atunci ca am M-uri, poate nu ar fi trebuit sa va dezvalui acest lucru, ca vad ca invidia si pizma e mare! Nu pot sa spun nimic pe forum , ca imediat sunt categorisit.

 

Referitor la colegul de mai sus cu M-urile care nu sunt pt. Romania, l-as intreba eu: cu cate M-uri am mers el pana acum in Ro? Eu unul am mers ( si o sa mai merg :blink: ) si va spun ca un M merge la fel ca orice masina, mai ales M6-ele e comfort curat inauntru, asa ca afirmatia colegului mi se pare hazardata.

 

Iar voua, "colegilor" mei, va multumesc pentru ca sunteti asa amabili cu mine si imediat ma "taxati" pentru orice post pe acest topic!

 

Ps:

Oare ar trebui sa imi vand M-urile ca sa fiti si voi normali in comportament cu mine?

 

Tu ai o obsesie cu invidia asta.Crezi ca impresionezi pe cineva ca ai 2 BMW-uri?Pe mine in nici un caz.

In schimb da, sunt impresionat de oamenii ingamfati si aroganti, atata tot.

Link to comment
Share on other sites

mie imi place M5. daca o sa am bani vreodata de dat pe masini, prima data ma mut din tara.

apoi imi iau un m5 e60. :) . manual.

asta daca pot face bani si in afara. :)

si tot asa.

 

 

scuze pentru offtopic si lipsa de topica a exprimarii, dar m-a luat valul. de benzina. :blink:

Link to comment
Share on other sites

"M3 drivers have no friends" - Jeremy Clarkson

 

 

Asta este o prostie.Numai un retardat isi poate schimba caracterul deoarece conduce o masina mai scumpa.

Este drept, exista cazuri chiar si aici pe forum, ieri conducea o masina ieftina, azi o masina scumpa.Aroganta si ingamfarea au crescut cu 100%.

Asa sunt unii oameni...

 

Scuze de off-topic :blink:

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.