Jump to content

MASINA MEA PIERDE APA


ZEN

Recommended Posts

AM UN E46 320D DIN 2000 SI AM O MARE PROBLEMA.

PIERDE APA. AM SCHIMBAT GARNITURA DE _chiulasa_, DUPA CARE _chiulasa_. ULTIMA DATA MOTORUL CU TOTUL SI PROBLEMA PERSISTA IN CONTINUARE. MOTORUL NU FIERBE INSA PIERDE APA. ARE CINEVA VREO IDEE CE AR PUTEA FI?

Radiator,furtune,vas exp. Verifica toate colierele,toate traseele pe unde circula apa.Imposibil sa nu se vada pe unde pierde apa.

Ce-ai facut cu motorul vechi?

Edited by hazard
Link to comment
Share on other sites

AM UN E46 320D DIN 2000 SI AM O MARE PROBLEMA.

PIERDE APA. AM SCHIMBAT GARNITURA DE _chiulasa_, DUPA CARE _chiulasa_. ULTIMA DATA MOTORUL CU TOTUL SI PROBLEMA PERSISTA IN CONTINUARE. MOTORUL NU FIERBE INSA PIERDE APA. ARE CINEVA VREO IDEE CE AR PUTEA FI?

 

 

Ai schimbat motorul pentru ca pierdeai apa?

Link to comment
Share on other sites

AM UN E46 320D DIN 2000 SI AM O MARE PROBLEMA.

PIERDE APA. AM SCHIMBAT GARNITURA DE _chiulasa_, DUPA CARE _chiulasa_. ULTIMA DATA MOTORUL CU TOTUL SI PROBLEMA PERSISTA IN CONTINUARE. MOTORUL NU FIERBE INSA PIERDE APA. ARE CINEVA VREO IDEE CE AR PUTEA FI?

 

 

Ai schimbat motorul pentru ca pierdeai apa?

 

da. am tot fost prin service-uri si au ajuns la concluzia ca e blocul motor fisurat.

dar nu era asa. dupa ce am schimbat motorul facea lafel. pana i-am schimbat racitorul de gaze ca pe acolo pierrdea.

dar acum face din nou si mi-e greu sa cred ca e iar racitorul. motorul vechi il am complet..

Link to comment
Share on other sites

da. am tot fost prin service-uri si au ajuns la concluzia ca e blocul motor fisurat.

dar nu era asa. dupa ce am schimbat motorul facea lafel. pana i-am schimbat racitorul de gaze ca pe acolo pierrdea.

dar acum face din nou si mi-e greu sa cred ca e iar racitorul. motorul vechi il am complet..

 

Ciudat. Sa schimbi un motor pentru ca pierdea apa pe la racirea EGR-ului.Trebuia sa te duci la un service autorizat BMW zic eu, in felul asta poate nu se ajungea la asa ceva.

Ce inseamna pierde apa?Scade nivelul, face presiune in instalatia de racire...?

 

Te intreb din curiozitate, nu cred ca iti vei rezolva problema pe un forum, tot la un service trebuie sa mergi.

Link to comment
Share on other sites

Te-ai uitat pe sub masina sa vezi pe unde se vede umezeala?

 

poti sa pierzi pe la piesa 9 ,la benzina mereu se intampla sa curga pe acolo

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=11&fg=35

 

nu pierde pe dedesupt. masina scoate un abur pe esapament. deci cred ca apa ajunge pe evacuare.. cumva. am fost la bmw pe centura. ei m-au pus sa schimb garniura de chiulasa.. motorul.. si era racitorul egr.. dar acum ce sa fie.. ca la ei oricum nu ma mai duc..

Link to comment
Share on other sites

nu pierde pe dedesupt. masina scoate un abur pe esapament. deci cred ca apa ajunge pe evacuare.. cumva. am fost la bmw pe centura. ei m-au pus sa schimb garniura de chiulasa.. motorul.. si era racitorul egr.. dar acum ce sa fie.. ca la ei oricum nu ma mai duc..

 

 

ai grija ca scoate abur si de la frig... :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 years later...

Salutare!

Cum ai rezolvat problema?

Mi se intampla si mie acelasi lucru la un 120d din 2005.

Am schimbat racitorul EGR prin care imi baga antigelul in motor si il scotea sub forma de fum alb in exces. S-a rezolvat problema pentru 4 luni si 6000 km. Acum mi se intampla la fel si sigur este tot acel racitor pe care l-am cumparat original BMW. Sunt sigur pentru ca am blocat traseul de antigel prin acel racitor si nu mai pierd deloc. Inainte pierdeam 1L la 500 km.

Nu inteleg de ce naiba sa se fi spart si al doilea racitor ???

Edited by andrei1302
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.