Jump to content

Recommended Posts

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Same here! si pe inca un 330xd . stau tot timpul fierbinti!!! oare daca mergi cu masina in toiu verii, mai sunt si 25grade afara si alea mai si incalezesc de rup, nu s-o topi plasticul ala de pe spatele geamului?
Link to comment
Share on other sites

ma sa fie!nemtii astia e nebuni sa faca asa ceva!lol...inseamna ca trebuie sa caut schema electrica si sa pun undeva in bord un intrerupator...chiar asa-cand sunt 40C afara o sa se topeasca plasticele p-acolo...si sa consume asa curent degeaba cand n-ai nevoie...?
Link to comment
Share on other sites

La faza cu consumul....nu cred ca mananca asa mult. In schimb...poate o fi vreo schema totusi. Adevaru e ca toti care si-au dat cu parea aici nu mai au oglinzile originale,am dreptate??? Toti ne-am luat altele...si e posibil sa nu le fi nimerit pe masura...sau stiu io...poate oglinzile le-au facut cu juma de ora inaitne de termenu de predare al masiniii si au zis...bah,trage 2 fire pe oglinda si hai s-o scoatem la teste! Cu toate ca ma indoiesc :blink:
Link to comment
Share on other sites

A mea mai este cea din fabrica doar pe stanga :)

26888[/snapback]

Sorry man...am auzit ca nu te-au iertat. Bine ca au fost pe fuga si ti-au luat numai una!

:blink:

Chiar vroiam sa te intreb daca ai "perimetru" la alarma...ca a mea nu are si e jale...

Link to comment
Share on other sites

Si ca la mine banuiesc! Oricum, si alea cu perimetru pot fi pacalite! Plus ca am vazut ca scosul unui geam nu dureaza mau mult de 10-15sec...iar alea de perimetru cam atata au pana tzipa.Deci cam la limita...
Link to comment
Share on other sites

-pan aku'concluzia e ca asa trebuie sa fie

 

-presupun ca nu e asa de complicat sa trec circuitul de oglinzi prin butonul de dezaburire si sa functioneze incalzirea la oglinzi doar cand dezaburesc parbrizul-ha?

-si de unde pun ,,sarmele,, alea de protectie pe oglinzi sa nu le fure?ca faza cu inscriptionatu'nu ma multumeste(zicea cineva mai demult ca nu se vede inscriptia la intuneric si ti le poate fura)

 

sa traiti bine!

Link to comment
Share on other sites

-presupun ca nu e asa de complicat sa trec circuitul de oglinzi prin butonul de dezaburire si sa functioneze incalzirea la oglinzi doar cand dezaburesc parbrizul-ha?

27715[/snapback]

Teoretic da. Practic e in functie de ce skill-uri de electrician auto ai.

 

-si de unde pun ,,sarmele,, alea de protectie pe oglinzi sa nu le fure?ca faza cu inscriptionatu'nu ma multumeste(zicea cineva mai demult ca nu se vede inscriptia la intuneric si ti le poate fura)

27715[/snapback]

Tijele alea nu cred ca sunt cine stie ce arta sa le pui, problema e ca nu cred ca respectivul s-ar impiedica de ele ca sa nu iti fure oglinda.

Link to comment
Share on other sites

-pan aku'concluzia e ca asa trebuie sa fie

 

-presupun ca nu e asa de complicat sa trec circuitul de oglinzi prin butonul de dezaburire si sa functioneze incalzirea la oglinzi doar cand dezaburesc parbrizul-ha?

-si de unde pun ,,sarmele,, alea de protectie pe oglinzi sa nu le fure?ca faza cu inscriptionatu'nu ma multumeste(zicea cineva mai demult ca nu se vede inscriptia la intuneric si ti le poate fura)

 

sa traiti bine!

27715[/snapback]

 

- cam asta s-a gandit bavaria ca ar fi bine: in conducta de aer de la roata din stanga (cea care duce aer la placute) exista un senzor de temperatura. Acel senzor comanda incalzirea duzelor de la spalatorul parbrizului, dezghetarea incuietorii de la usa soferului, si incalzirea oglinzilor in timpul mersului (ma rog, cu contactul pus). Toate astea se petrec sub un anumite praguri de temperatura. Eu stiam ca sub 10 grade se petrec toate astea, dar si la mine sunt calde oglinzile chiar si cand sunt 18-25 de grade afara. In teorie, e bine, pentru ca se poate sa ploua si totusi afara sa fie cam 18-25 de grade, si totusi ai nevoie de oglinzi sa fie.. daca nu uscate macar dezaburite.

 

- complicat nu cred ca e sa pui incalzirea la oglinzi prin butonul de dezaburire.. (mie imi place sa se dezabureasca singura).. iti trebuie schema electrica si multa rabdare ca sa demontezi cutia de manusi si tot blocul ala de fire & mufe, dupa care sa cauti firele cu pricina. Totusi, daca iti faci griji ca la 40 de grade sunt prea calde.. eu zic sa nu. Ma gandesc la racirea produsa de aer, totusi oglinzile sunt expuse direct coloanei de aer in timpul mersului, si, daca as fi oglinda (chiar si cu incalzire), mi-as dori sa fiu imbracat intr-un costum de piele si cu casca in cap :blink:)) precum motociclistii. Anyway, o sa mai verific la a mea daca se incalzesc chiar si la temperaturi f. ridicate..

 

- sarmele cu pricina.. poti sa le pui cat mai aproape de extremitati, dar masoara cu oglinzile reglate asa cum iti place tie sa fie+/- 2 mm (ca sa poti totusi sa mai misti un pic oglinda, si sa nu stea lipita sticla de sarme. Daca vrei mai multa libertate in miscare la oglinzi.. mareste spatiul dintre sarme si oglinda, dar nu prea mult :), ca s-ar putea sa devina inutile.

Link to comment
Share on other sites

- senzor comanda incalzirea duzelor de la spalatorul parbrizului, dezghetarea incuietorii de la usa soferului, si incalzirea oglinzilor in timpul mersului (ma rog, cu contactul pus). nu prea mult :blink:, ca s-ar putea sa devina inutile.

27833[/snapback]

 

 

Senzorul respectiv comanda doar incalzirea duzelor.Termostatul pentru oglinda este inclus in geam.Oglinda este alimentata permanent cu contactul pus.

 

Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Senzorul respectiv comanda doar incalzirea duzelor.Termostatul pentru oglinda este inclus in geam.Oglinda este alimentata permanent cu contactul pus.

 

Parerea mea...

27857[/snapback]

 

Cam asa stiam si eu.. dar la cat ii stiu de tipicari... ma gandeam ca s-au gandit. :)

Ale mele si azi la 20 de grade frigeau. Asta e..

:blink:

Dar.. de fapt, e vreo problema?

Link to comment
Share on other sites

am mai cautat pe net despre treaba asta cu oglinzile.. si uitati ce am gasit:

"Just got my new driver's side mirror glass from Pacific BMW. Old one had some sort of brown corrosion that eventually crept over half the surface.

 

I popped the new one on, plugging in the two electrical contacts first. A few minutes later I touched it, and found that it was hot.

 

My rear defroster wasn't on, nor my heated seats. I thought there must be some kind of short. Looked for a fuse - none were labelled as controlling the heated mirrors.

 

Pulled out the owner's manual and found this:

 

"Electrically heated mirrors*

The outside mirrors are heated automatically with the ignition key in position 2."

 

Does this mean that they're heated ALL THE TIME? This isn't what I'd expect, and seems a bit goofy. I suppose the current drawn isn't that great, but still... if nothing else I'm guessing that's why my original mirror glass got all goofed up."

 

acum.. partea faina:

 

"Yup, that's why you get to buy new mirror glass every few years. Don't leave the stereo on when you wash the car because too much water will cause the heated mirror portion to crap out again."

Interesant.. eu n-o sa-i mai las pe baietii la spalatorie sa asculte muzica....

si concluzia:

" I think I'll disconnect until it's cold out again. The OBC knows when it's cold out; why can't it throw a relay to switch the mirrors on only then? Or switch them in parallel with the rear window defroster? Sheesh."

 

O sa caut pe acasa schemele electrice pentru nenorocitele astea de oglinzi (astea ori ti le fura, ori sa ard singure :blink: ). si poate (am spus poate, nu sariti la mine), cineva care are mai mult timp liber ca mine sa construiasca un releu pe care sa-l montam pe termosonda existenta si sa execute on/off la incalzire doar sub o anumita temperatura. Sau, (versiunea mai simpla), punem comanda direct pe buton. Cred ca trebuie taiat un fir si legat pe altul :) (adik sigur asta trebuie)

Va povestesc daca reusesc (eu unul n-am chef sa-mi cumpar oglinzi doar pt. ca se ard din cauza ca s-au supra incalzit singure).

Link to comment
Share on other sites

a-ha!au aparut si alte explicatii!merci mult, especially u Darren!

 

-azi, cineva care se ocupa cu dezmambrari spunea ca a lui are oglinzi calde doar cand da drumul la caldura...

 

-cred ca fritzii de la Bavaria au scos in fiecare an o alta idee de cum se pot incalzi oglinzile...he/he!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.