Jump to content

e60 problema ciudata


Recommended Posts

e vorba de un e60 525d 2006,40k km reali.

 

am o bataie pe fata, se aude numai in viraje cand dau intr-un sant,o groapa sau o linie de tranvai, parca vibreaza toata partea fata si se transmite si in volan.se mai aude si ca un clinchet de metal, sau ceva de genu. am schimbat un brat inf stanga fata,caseta de directie, astea pe garantie si bataia nu a disparut. nu stiu ce poate sa aiba, am luni programare din nou la AB, dati un sfat va rog sa stiu ce sa le zic la astia, la ce sa se mai uite, ca ei zic ca totul e ok si ca masina e in regula.

 

si mai este o chestie, bocane super tare pe drumurile astea proaste de la noi din tara, parca is fara amortizoare, astia de la AB au zis ca masina are suspensie normala, nu e nimic sport, acuma am jante pe 17 si cauciucuri run flat(dar nu sunt sigur ca is de astea) , dar iarna am avut jante pe 16 si cauciucuri normale si tot la fel facea. am mai mers cu 5-uri de astea ca al meu si au o suspensie chiar foarte faina, nu se simte mai nimic in schimb a mea simt orice pietricica de pe asfalt.

Link to comment
Share on other sites

e vorba de un e60 525d 2006,40k km reali.

 

am o bataie pe fata, se aude numai in viraje cand dau intr-un sant,o groapa sau o linie de tranvai, parca vibreaza toata partea fata si se transmite si in volan.se mai aude si ca un clinchet de metal, sau ceva de genu. am schimbat un brat inf stanga fata,caseta de directie, astea pe garantie si bataia nu a disparut. nu stiu ce poate sa aiba, am luni programare din nou la AB, dati un sfat va rog sa stiu ce sa le zic la astia, la ce sa se mai uite, ca ei zic ca totul e ok si ca masina e in regula.

 

si mai este o chestie, bocane super tare pe drumurile astea proaste de la noi din tara, parca is fara amortizoare, astia de la AB au zis ca masina are suspensie normala, nu e nimic sport, acuma am jante pe 17 si cauciucuri run flat(dar nu sunt sigur ca is de astea) , dar iarna am avut jante pe 16 si cauciucuri normale si tot la fel facea. am mai mers cu 5-uri de astea ca al meu si au o suspensie chiar foarte faina, nu se simte mai nimic in schimb a mea simt orice pietricica de pe asfalt.

 

tampoane motor :blink:

Link to comment
Share on other sites

Iti propun un test

 

deschide capota si pune pe cineva sa dea cursa scurta stanga dreapta de volan si tu trage cu urechea :blink:

 

presupun ca, caseta nu are probleme deci daca vei auzi o bataie e piesa 6

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=31&fg=10

 

stiu greu de crezut dar spun asta din experienta proprie

 

toti char si BMW timisoara a spus ca -> caseta e gata

 

le-am schimbat dar pe ele si nici urma de bataie

 

PS pe cat posibil lasa rotile drepte cand parchezi :)

Link to comment
Share on other sites

mecanicii au facut exact aceeasi verificare, au ascultat langa roata in timp ce miscau stanga dreapta de volan, drept urmare au schimbat un brat inf stanga fata, caseta e sigur ok pt ca a fost schimbata. am sa le zic sa verifice si piesa asta, dar spune si ce e piesa asta ca sa stiu sa le explic , si faza cu rotile drepte cand parchez o stiu. ms Edited by shtefu1
Link to comment
Share on other sites

mecanicii au facut exact aceeasi verificare, au ascultat langa roata in timp ce miscau stanga dreapta de volan, drept urmare au schimbat un brat inf stanga fata, caseta e sigur ok pt ca a fost schimbata. am sa le zic sa verifice si piesa asta, dar spune si ce e piesa asta ca sa stiu sa le explic , si faza cu rotile drepte cand parchez o stiu. ms

Bieleta antiruliu

Link to comment
Share on other sites

Eram aproape sigur ca asa se va intampla!!! Daca iti amintesti, in celalalt topic iti spuneam ca FOARTE multe BMW-uri sunt diagnosticate gresit cu probleme la caseta de directie. Puteam sa jur ca bataia iti va ramane. Precizez din nou ce mi-a impartasit inginerul-sef de la BMW Cluj(un domn foarte stimabil si cu multa experienta): 7 din 10 E60-uri sau E65-uri sunt diagnosticate gresit cu probleme la caseta de directie. Aveti mare grija pe ce dati banii si cine va face verificarile!!!
Link to comment
Share on other sites

deci nu stiu ce sa zic in legatura cu diagnosticarea casetei de directie pt ca inaite de a o schimba nu statea asa bine masina pe asfalt si era f usoara directia, acuma s-a intarit volanul dupa schimbare si e mai stabila la viteze. chiar nu am idee ce sa le mai zic la astia sa verifice, cel mai nasol se aude cand ma invart in cerc pe un drum rau, cu gropi sau cu un sant. se aude de parca sar rotile de pe fata.
Link to comment
Share on other sites

gata, am scos masina din servis, nu are nimic, a stat 3 ore la verificari, s-au uitat mecanicii la absolut tot, au ramas doar amortizoarele si astept sa termine de renovat standul de verificare.

ziceam eu ceva mai sus de amortizoare :blink: ar fi culmea ele sa ramana ultimele , ele sa fie :)

Link to comment
Share on other sites

gata, am scos masina din servis, nu are nimic, a stat 3 ore la verificari, s-au uitat mecanicii la absolut tot, au ramas doar amortizoarele si astept sa termine de renovat standul de verificare.

Am vorbit si eu aseara cu un mecanic si zicea ca la e 60 este o problema des intilnita cu casetele de directie,dar ca nu ar avea nimic ,sa lucreaza ele

Link to comment
Share on other sites

mai sus am scris ca am schimbat si caseta de directie si bataia tot a continuat, e de la amortizoare sigur, parca imi vibreaza cand is cu rotile virate, e posibil sa fie flansele duse, faza e ca pe drum drept pot sa dau in orice groapa si nu se aude nimic , daca virez si dau in gropi se aude urat tare,cel mai bine se seziseaza cand ma invart in cerc pe un drum cu gropi, eventual un sant sau o linie de tranvai.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest poleposition
mai sus am scris ca am schimbat si caseta de directie si bataia tot a continuat, e de la amortizoare sigur, parca imi vibreaza cand is cu rotile virate, e posibil sa fie flansele duse, faza e ca pe drum drept pot sa dau in orice groapa si nu se aude nimic , daca virez si dau in gropi se aude urat tare,cel mai bine se seziseaza cand ma invart in cerc pe un drum cu gropi, eventual un sant sau o linie de tranvai.

 

ai schimbat-o sau doar ai dat banii pe ea ? ca daca te bazezi pe service-urile BMW, mai bine verifica !!!

Link to comment
Share on other sites

Eu tot nu pricep cum sa iti troncane caseta si sa nu curga de nici o culoare. Adica chiar asa sa fie distrusa incat sa cloncane, dar sa nu se distruga garniturile alea deloc, macar sa curga un pic de ulei? Hmmmm...

Eu unu sunt de aprere ca aceste cloncanituri sau cloncaneli, cum vreti sa le spuneti, sunt mai degraba de la bucsaraie sau bilelete antiruliu, mai poate fi si de la amortizoare dar ma indoiesc totusi ca ar putea sa cada dupa 40kkm !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

fratilor ... nu stiu ce sa ma mai fac... am schimbat tot ce se putea schimba la masina asta, ma dispera... acuma am ajuns la 60k km si am aceeasi bataie, cu aceeasi intensitate care se aude in aceleasi conditii.

schimbat:

-caseta de directie

-coloana de directie

-brat inf stanga fata

-bucse bara stabilizatoare

-flanse amortizoare fata

-test amortizoare cu rezultat ok

-verificat bielete, bucse de pe brate, tot ce se putea.

 

dati=mi si mie un sfat va rog... habar nu am ce sa ii mai fac.

Link to comment
Share on other sites

au facut si test drive, si au spus ca atunci cand dau cu masina in gropi cu rotile virate, se loveste caseta de nu stiu ce cutie de pe acolo si scoate acest sunet si ca e o problema des intalnita la seria 5, cica toate fac asa, iar de faptul ca se simte si in volan nu au zis nimic.
Link to comment
Share on other sites

au facut si test drive, si au spus ca atunci cand dau cu masina in gropi cu rotile virate, se loveste caseta de nu stiu ce cutie de pe acolo si scoate acest sunet si ca e o problema des intalnita la seria 5, cica toate fac asa, iar de faptul ca se simte si in volan nu au zis nimic.

 

oopss, cand apare replica cu "toate fac asa...", fugi, aia-s mecanici de 2 bani

a mea de exemplu nu face deloc asa

din pacate, nici nu stiu ce sa te sfatuiesc, am vazut ca ai cam schimbat tot ce se putea schimba

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
da, chiar ... ai rezolvat problema? si a mea face uneori cand e rece. are exact acealeasi simptome cu a ta. am fost de doua ori la service si nu au gasit nimic. repet : face doar cand e rece in aceleasi conditii descrise de tine si se simte si in volan. dupa ce se incalzeste totul e linistit ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.