Jump to content

ulei 318i e46 2002


leoberti

Recommended Posts

pentru masina din semnatura trebuie sa schimb uleiul. plz nu ma redirectionati spre cele 1000 de topicuri despre uleiuri ca le-am citit cap coada.. nu intelegi nimic din ele. NIMIC. cati oameni atatea pareri

 

pe timp de iarna am bagat 0w-40 Castrol RS. acum pe timp de vara as vrea sa bag un ulei mai gros tot Rs tot castrol , dar singurul de la castrol care este rs si este mai gros este 10w-60. problema este ca impreuna cu cei de la magazin ne-am uitat peste catalogul BMW 2007 si am observat ca pentru motorul meu nu este recomandat uleiul 10w-60, in schimb este recomandat 0w-40 , 5w-30 toate sa aiba longlife-04. cei de la magazin si nu numai ...imi recomanda 10w-60 ( ca e bun .. ca isi pastreaza proprietatile mai bine in timp ... ca e mai gros ... blah blah).

masina am luat-o din germania cu ulei 5w-30(care dupa spusele celor de la magazin este foarte subtire ... deci varianta asta pica).

m-au mai intrebat de stilul de condus si de nr de kilometrii ... asa ca va spun si voua: masina are 136.000km, o calaresc cam toata ziua ... si imi cam place sa apas pedala :) (am facut 28k km intr-un an).

 

ca sa concluzionam: aleg 10w-60 Castrol RS (ulei ce nu are standardul Longlife-04 si nu apare in catalog ca fiind bun pt motorul meu in schimb este recomandat de toata lumea :blink: si este mai gros ...cam ce vreau eu pe timp de vara) sau 0w-40 Castrol RS (ce am avut si pana acum pe timp de iarna , are longlife-04 si apare in catalog... imi este teama sa nu fie prea subtire pt vara)

 

plz cei cu motorizari similare raspundeti. in 3 ore trebuie sa ma duc sa il ridic de la magazin.

 

multumesc.

Link to comment
Share on other sites

pentru informatia ta "RS" de la Castrol este doar 10w-60 care are un aditiv "formula RS"

p.s. insa nu se mai fabrica cu aceasta eticheta

 

acum ai sa il gaseti doar sub forma asta bidonul galbui

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

pentru informatia ta "RS" de la Castrol este doar 10w-60 care are un aditiv "formula RS"

p.s. insa nu se mai fabrica cu aceasta eticheta

 

 

hmm ... pe sticla de 0w-40 ce am acum in masina scrie clar Formula RS. e facut pe vapor? :blink: si este exact ca bidoul galbui ... doar ca in loc de 10w-60 scrie 0w-40

Edited by leoberti
Link to comment
Share on other sites

pentru informatia ta "RS" de la Castrol este doar 10w-60 care are un aditiv "formula RS"

p.s. insa nu se mai fabrica cu aceasta eticheta

 

 

hmm ... pe sticla de 0w-40 ce am acum in masina scrie clar Formula RS. e facut pe vapor? :blink:

se prea poate

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
pentru informatia ta "RS" de la Castrol este doar 10w-60 care are un aditiv "formula RS"

p.s. insa nu se mai fabrica cu aceasta eticheta

 

acum ai sa il gaseti doar sub forma asta bidonul galbui

S-a mai discutat....Formula RS este acum EDGE Sport. 10w-60 Edge (fostul TWS) este pt ///M iar 0w-40 Edge Sport (formula RS) este recomandat in general la M52, 523, 525, 528....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Salut , am un Bmw e46 318i , 2003 , 1995cmc , 143cp valvetronic. Am cumparat-o la 204.500km iar acum are 212.000km , ultimul ulei care l-a avut a fost un castrol long life 5w30 , cand am cumparat masina acum 3 luni avea 22.000km uleiul in ea , l-am schimbat si i-am pus castrol edge fst 5w30, in 8000km cu tot cu schimbul de ulei am pus 5 litri , iar acum am mai cumparat un litru din care am mai completat 300-400ml , ideea e ca ma gandesc sa ii pun un Castrol 5w40 , probabil e normal sa manance putin ulei dar nu imi place sa complectez tot timpu , nu conduc sportiv , dar cate o depasire mai fac si eu , ulei imi consuma doar in turatii putin mai mari ( 3500-4000).

Am citit tot ce era de citit pe forum dar mai rau m-a bagat in ceata , eu stiam ca e recomandat ulei 5w30 pt masina , altii zic ca e recomandat 0w30-0w40 , altii zic sa ii pun 5w40 sau 10w40 , altii zic ca motorul are orificii mici si nu e recomandat ulei cu vascozitate mare.

Masina are si instalatie gpl omologata Brc , daca are vreo importanta. Eu folosesc masina in Germania , daca are vreo importanta clima , iar despre motor am impresia ca a fost foarte ingrijit , toarce. Ce recomandati ? astept raspunsuri , multumesc

 

si daca nu ma insel intra 4.2 litri ulei cu tot cu filtru , nu ?

 

am pus Castrol Edge ca am inteles ca e mai bun , nu sa il tin 30.000km ,schimbul o sa il fac la maxim 15.000km

Edited by mihaitza123
Link to comment
Share on other sites

baga si tu ulei bun... nu te zgarci cu ulei ieftin ca ajungi la acelasi pret.

 

bagi ulei ieftin si prost... consuma ulei si cumperi mai mult ulei decat trebuie.

bagi ulei scump si bun... nu consuma, nu cumperi ulei in plus pentru completare.

daca faci totalul tot banii aia sunt.

 

tu hotarasti ce faci cu banii si timpul tau.

 

uite 2 exemple de ulei bun pentru masina ta.

 

motul: 300V POWER RACING 5W30

https://www.motul.com/ro/en/products/oils-lubricants/300v-power-racing-5w30--2?f[application]=140&f[range]=25

 

liqui moly: Top Tec 4600 5W-30

http://www.liqui-moly.com/liquimoly/produktdb.nsf/id/en_3755.html?OpenDocument&land=GB

 

daca mai consuma si cu uleiurile astea... PROBLEM MOTOR !!!

inseamna ca trebuie sa iei "masuri si greutati" simeringuri, segmenti, garnitura, chiulasa, etc.

 

bafta !

Edited by petreop
Link to comment
Share on other sites

baga si tu ulei bun... nu te zgarci cu ulei ieftin ca ajungi la acelasi pret.

 

bagi ulei ieftin si prost... consuma ulei si cumperi mai mult ulei decat trebuie.

bagi ulei scump si bun... nu consuma, nu cumperi ulei in plus pentru completare.

daca faci totalul tot banii aia sunt.

 

tu hotarasti ce faci cu banii si timpul tau.

 

uite 2 exemple de ulei bun pentru masina ta.

 

motul: 300V POWER RACING 5W30

https://www.motul.com/ro/en/products/oils-lubricants/300v-power-racing-5w30--2?f[application]=140&f[range]=25

 

liqui moly: Top Tec 4600 5W-30

http://www.liqui-moly.com/liquimoly/produktdb.nsf/id/en_3755.html?OpenDocument&land=GB

 

daca mai consuma si cu uleiurile astea... PROBLEM MOTOR !!!

inseamna ca trebuie sa iei "masuri si greutati" simeringuri, segmenti, garnitura, chiulasa, etc.

 

bafta !

Pai nu e vorba de bani, am mers pe castrol pt ca asta recomanda bmw, și am înțeles ca edge 5W30 e bun, l am luat de la reprezentanta din Germania

Care e mai bun motul sau liquid?

Edited by mihaitza123
Link to comment
Share on other sites

nu intotdeauna ce recomanda bmw este si bine (intradevar este bine pentru ei pentru firma bmw d.p.d.v financiar).

daca e sa faci ce spune bmw (de ce uleiul la cutiile automate nu se schimba niciodata ???)

ca dupa 180.000 km sa se strice cutia si sa o schimbi !!!

firma ZF producatoare de cutii care echipeaza masinile bmw spune clar ca uleiul in cutia automata se schimba la 80.000 km.

mai este si aspectul reclama si intelegerea intre producatori.

 

la ulei bmw recomanda 5w30 LL-04 si castrol.

de aici trebuie sa iau de buna recomandarea 5w30 LL-04, ATAT !!!

ce marca de ulei punem... este treaba fiecaruia.

 

eu personal nu pun decat liqui moly sau motul.

schimbul de data trecuta a fost cu motul, acum am pus liqui moly.

depinde de oferta pe care o gasesc mai buna la momentul respectiv.

 

bafta !

Link to comment
Share on other sites

mersi pt parere , mai astept si altele , am vazut ca si uleiurile 5w40 au specificatia LL 04 , si din cate am citit multi au pus 5w40 ca e putin mai gros.

 

nu stiu daca fac vreo treaba sa pun 0w30 , 0w40 sau tot 5w30 de la alta firma, chiar asa de prost sa fie castrolul egde 5w30 si sa il manance ?

Link to comment
Share on other sites

din ce m-am documentat pe forum , specificatia 5w este pentru temperatura la rece , iar 30,40 este temperatura la cald , mie imi consuma ulei doar cand merg pe autostrada , adica peste 3000ture , la 160km/h am aproape 4500ture deci va dati seama. Daca este recomandat 0w 40 , si e recomandat si 5w30 , nu vad de ce nu ar merge si 5w40.

 

in opinia mea ar trebui sa aleg dintre 0w40 si 5w40 , si ma gandeam sa merg tot pe castrol , sau bmw ? sau sa pun liqui molly.

 

Si putin offtopic , varul meu are un golf 5 1.6 benzina, a avut pus castrol 5w40 si in 7000km nu i-a mancat deloc , la recomandarea mecanicului a pus si el edge 5w30 , si de atunci ii mananaca mereu cate 200-300ml la 1000km. Deci ma gandesc ca poate e si din cauza uleiului.

 

Masina mea nu scoate fum de nici un fel( doar dimineata foarte putin la rece , dar cred ca e abur avand in vedere ca sunt - grade) , apa e la nivel, deci cred ca nu are vreo problema.

 

am citit pe un site , producator de ulei urm:

"Verificarea uleiului

 

Indiferent ce tip de ulei folositi, daca motorul dumneavoastra functioneaza in parametri normali el trebuie sa consume intre 0.1 si 0.2 litri de ulei la 1000 de kilometri parcursi."

0.1-0.2l = 100-200ml

 

adica in 8000km , ar fi normal sa consume maxim 1.6litri ? nu cred asa ceva

Edited by mihaitza123
Link to comment
Share on other sites

M-am hotarat la castrol edge 0w40 pt ca am vazut ca recomanda multi ca fiind bun pentru motorul asta , dar am vazut ca are specificatiile Bmw LL-01 , este bun deci ?

daca motorul il mananca si pe asta incerc cu 5w40 si daca nici atunci nu e bine sapam la motor

Edited by mihaitza123
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

M-am hotarat la castrol edge 0w40 pt ca am vazut ca recomanda multi ca fiind bun pentru motorul asta , dar am vazut ca are specificatiile Bmw LL-01 , este bun deci ?

daca motorul il mananca si pe asta incerc cu 5w40 si daca nici atunci nu e bine sapam la motor

 

ai bmw pe benzina = ai consum de ulei.

asta este natural, este in firea lucrurilor la bmw pe benzina.

 

nu este nevoie sa te mai intrebi singur...

daca pui tot castrol o sa consume sigur mult ulei, mai ales 0w40 care este si mai subtire.

si oricum motorul tau(n42b20)este din start gurmand la ulei.

nu zic ca daca pui alta marca superioara de ulei nu mai consuma deloc, dar consumul o sa fie sesizabil mai mic.

 

este doar o parere venita din partea unui conducator auto cu oarece experienta

(din 1990 conduc bmw-uri doar pe benzina de toate marimile si formele).

 

nu exista motor de bmw pe benzina care sa nu consume ulei, nu cred ca a fost inventat.

 

 

hai cu bafta !

Edited by petreop
Link to comment
Share on other sites

ai bmw pe benzina = ai consum de ulei.

asta este natural, este in firea lucrurilor la bmw pe benzina.

 

nu este nevoie sa te mai intrebi singur...

daca pui tot castrol o sa consume sigur mult ulei, mai ales 0w40 care este si mai subtire.

si oricum motorul tau(n42b20)este din start gurmand la ulei.

nu zic ca daca pui alta marca superioara de ulei nu mai consuma deloc, dar consumul o sa fie sesizabil mai mic.

 

este doar o parere venita din partea unui conducator auto cu oarece experienta

(din 1990 conduc bmw-uri doar pe benzina de toate marimile si formele).

 

nu exista motor de bmw pe benzina care sa nu consume ulei, nu cred ca a fost inventat.

 

 

hai cu bafta !

 

stiu ca toate mananca benzina , oricum cumpar ulei de 5l , deci la schimb intra aproximativ 4-4.25l , nu m-ar deranja daca as completa pana la 5 litri in 10.000km.

 

practic uleiul 0w40 are coeficientul mai mare la caldura ( unde imi consuma mie ) si mai mic la rece , unde nu am nici o problema , zic bine? deci in opinia mea ar trebui sa consume mai putin ulei.

 

Am un drum de facut in Franta si mai am 700ml castrol edge 5w30 pt completat , are ceva daca merg cu masina asa pana completez tot uleiul ? si dupa aceea il schimb.

 

si acum am vazut , mai sus ai scris ca bag ulei prost si deaia consuma , sa bag ulei bun ( mi-ai si dat exemple ) si numai consuma. Si acum spui ca nu am ce sa fac si ca e normal :))) nu inteleg

Edited by mihaitza123
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.