Jump to content

Trage Greu la Deal


Recommended Posts

Posibile cauze? Masina e un BMW 535I,1988,motor schimbat si omologat 2400td,cutia de viteze e automata,am schimbat recent uleiul,filtru de motorina,filtru de ulei,filtru de aer e inca bun si degeaba,in rampa calc acceleratia aproape la maxim si abia daca ajung in 50 60 km asta plecand de pe loc din rampa si mi se pare ca se tureaza foarte tare.Ast.rasp.voastre.
Link to comment
Share on other sites

Posibile cauze? Masina e un BMW 535I,1988,motor schimbat si omologat 2400td,cutia de viteze e automata,am schimbat recent uleiul,filtru de motorina,filtru de ulei,filtru de aer e inca bun si degeaba,in rampa calc acceleratia aproape la maxim si abia daca ajung in 50 60 km asta plecand de pe loc din rampa si mi se pare ca se tureaza foarte tare.Ast.rasp.voastre.

incearca sa demarezi la maxim de pe loc si vezi daca-ti face la fel....s-ar putea sa-ti patineze ambreiajul...

Link to comment
Share on other sites

Pe drum plat merge bine simt cand schimba viteza iar motorul nu se tureaza cum o face in rampa,demarajul nu e cine stie pt ca e diesel si cutie automata,turometrul are momente cand merge cand nu merge posibil din cauza ca e schimbat motorul,cand merge am vazut ca schimba in 2000 de ture.
Link to comment
Share on other sites

Varsta are ultimul cuvant.Trebuie lasata mai moale la deal in sus.Sau o reparatie capitala la motor.

 

 

:blink: ce dramatic ai fost...

 

eu cred ca nu este in concordanta cu diferentialul si cardanul...asta daca nu le-ai schimbat cu alea pe care le avea masina cu motorul diesel

Link to comment
Share on other sites

Posibile cauze? Masina e un BMW 535I,1988,motor schimbat si omologat 2400td,cutia de viteze e automata,am schimbat recent uleiul,filtru de motorina,filtru de ulei,filtru de aer e inca bun si degeaba,in rampa calc acceleratia aproape la maxim si abia daca ajung in 50 60 km asta plecand de pe loc din rampa si mi se pare ca se tureaza foarte tare.Ast.rasp.voastre.

Discul de ambreiaj poate fi cauza

Link to comment
Share on other sites

Daca motorul nu are compresie, degeaba il chinui! Pe drum drept merge bine orice motor indiferent de marca, chiar daca nu e in parametri optimi. Consuma ulei? Turbo functioneaza?

 

 

Am verificat in dimineata asta nivelul la ulei cu toate ca l-am schimbat acum 3saptamani si un lucru curios mi sa parut ca era ulei la scobitura de la joja cam 1cm si jos tot cam asa curios e faptu ca spatiul dintre ele era curat si numi pot da seama de ce,m-am uitat sub masina si nu era nici o picatura de ulei.Turbo nu stiu cum imi dau seama daca merge,recunosc ca e prima masina si nu ma pricep absolut deloc,dar iam dat la deal in treapta 2 la cutie si trage mai bine,iar motorul se aude mai gros ca un vuet.Astept pareri si scuze daca m-am exprimat gresit.

Edited by BMW535I
Link to comment
Share on other sites

Daca motorul nu are compresie, degeaba il chinui! Pe drum drept merge bine orice motor indiferent de marca, chiar daca nu e in parametri optimi. Consuma ulei? Turbo functioneaza?

 

 

Am verificat in dimineata asta nivelul la ulei cu toate ca l-am schimbat acum 3saptamani si un lucru curios mi sa parut ca era ulei la scobitura de la joja cam 1cm si jos tot cam asa curios e faptu ca spatiul dintre ele era curat si numi pot da seama de ce,m-am uitat sub masina si nu era nici o picatura de ulei.Turbo nu stiu cum imi dau seama daca merge,recunosc ca e prima masina si nu ma pricep absolut deloc,dar iam dat la deal in treapta 2 la cutie si trage mai bine,iar motorul se aude mai gros ca un vuet.Astept pareri si scuze daca m-am exprimat gresit.

Cred ca sunt mai multe probleme. Trebuie mers la mecanic

Link to comment
Share on other sites

Pai trebuia sa stergi joja cu o carpa si sa mai verifici inca o data! Daca ai scos joja din prima, normal ca-ti indica eronat. Circula cu masina pana se incalzeste motorul la temperatura normala (acul de la indicatorul de apa pe mijloc) dupa care o lasi zece minute si verifici nivelul uleiului, care tb. sa fie intre min. si max., dar in nici un caz sub minim. Asta daca schimbul s-a facut corect si s-a introdus cantitatea prescrisa de ulei in motor. Faza cu turbina, simti in orice situatie (drum intins, rampa, cand motorul trece de 1800 ture.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.