Jump to content

Preturi intretinere si reparatie BMW


Recommended Posts

Masina la care te-ai uitat tu acum e teapa. Ma uit cam demultisor pe mobile.de si acum stiu care e de vanzare si care e teapa pe fata. Bine....e una din sutele de BMW-uri care sunt pe site si ai din ce sa alegi. De aceea ziceam ca nu pot fi toate defecte. Si amicul meu se uita pe site, suna in germania, ca vorbeste nemteste si se intelege cu omul. Daca e ok merge dupa ea, ti-am zis ca se ocupa in special de BMW-uri, deci ma gandesc ca de atatia ani stie ceva. Un pret real e undeva intre 30 000 - 40 000 EURO la un 530d e60 cu mai putin de 2 ani si 20 000 km.
Link to comment
Share on other sites

ciprianborbei@ :) Asa e...bafta!

scuze de of topic :blink:

Multumesc. Sper sa se concretizeze cat mai curand treaba. Dar sa revenim la on-topic. Cineva mai sus zicea ca avand un salar de 1500 EURO lunar ar fi ok pentru a intretine o familie formata din sot+sotie, apartament si un 530d. E deajuns 1500? Nu e mai costisitoare intretinerea masinii? Cheltuielile lunare cam care ar fi, defapt sunt asa ceva? Cheltuieli lunare? La revizii am cam vazut pretul aici pe forum. Un full casco la ce pret este pentru 530d? Merita facut? Sau e neaparat?!

Link to comment
Share on other sites

ciprianborbei@ 1500 EURO lunar ar fi ok pentru a intretine o familie formata din sot+sotie, apartament si un 530d. E deajuns 1500?

Acum depinde de ce fel de sotie are fiecare posesor de 530d :) :blink:

On topic: casco undeva intre 1200/1500e

Wow. E destul de mult mai ales ca mai este si impozitul vreo 9 milioane pe an din cate am inteles...Se ajunge la 2000 euro pe an, o suma frumusica de pus deoparte anual. Dar asta e...Nu poti avea BMW si sa pui banii deoparte. :). Tocmai ma uitam pe BMW.ro E interesant modelul 535d, nu stiam ca are tot 2997 cmc. Deci se platesc taxe la fel ca si pt 530 insa ai plus de putere. Si plus de consum ma gandesc :)

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua. As vrea sa stiu ce salar ar trebui sa aibe un posesor de 530d e60. Masina cumparata la nici 20000 km si sub 2 ani. Ma intereseaza intretinerea masinii in timp cat va costa. Dar in primul rand o suma, in euro. De exp. Ai nevoie de 3000 EURO salar/luna pt a putea intretine masina. Plus cheltuielile unei familii formate din 2 membrii deocamdata, sot-sotie. Deci cat? 1000, 2000, mai mult? Va multumesc.

 

1500 euro+ zic eu :blink:

 

costuri mari o sa ai la caseta directie, injectoare, turbina. dar alea mai incolo daa zici ca o iei sub 20k ( diesel in 2 ani 20k ? hmz )

Am zis 2 ani ca sa nu depaseasca varsta asta. Deci poate sa fie aproape noua insa sa nu depaseasca 20 000 km.

La directie de ce? Din cauza drumurilor noastre proaste sau este vreo problema la modelul asta de masina si se defecteaza cu precadere la directie?! Dar injectoarele si turbina? Ce pot sa fac pentru a preveni defectarea lor?

 

caseta de directie si arcitulatia, mers usor, evitat gropi, etc.

turbina de la kix, praf, etc ( nu stiu exact ) si injectoarele de la motorina proasta mai precis de la cei care ciordesc motorina si o inlocuiesc cu apa. asa-i in ro

Link to comment
Share on other sites

Revizie la Filaret pt 320 D(E90):

1-Ulei longlife 5W30 6 litri(cumparat din alta parte) 300 lei

2-filtru aer (cumparat din alta parte) 95 lei

3-filtru polen 185 lei

4-filtru motorina 190 lei

5-manopera 115 lei

6-spaga 100 lei

7-spray curatat instalatia de climatizare 55 lei

scut plastic fata 290lei +scut plastic spate(ambele sparte) 340 lei

Link to comment
Share on other sites

alex am vazut preturile dar ma socat un lucru. de ce sa dai spaga cat manopera? crezi ca te priveste altfel sau lucreaza mai bine? te inseli. oricum o fac asa cum le vine, nu ca sa le dai spaga. iar daca o dai la sf e ca si cum nu i ai fi dat ca tot la fel a lucrat. pe de alta parte daca cineva se duce in urma si da 20 lei spaga la aceleasi lucruri o sa fie privit cu dispret. si de ce sa merite cineva asta ca oricum sunt platiti pt ceea ce fac, nu? e bine ca ai , si doresc sa ai mai mult dar totusi mai lasa i incolo ca nu merita.
Link to comment
Share on other sites

alex am vazut preturile dar ma socat un lucru. de ce sa dai spaga cat manopera? crezi ca te priveste altfel sau lucreaza mai bine? te inseli. oricum o fac asa cum le vine, nu ca sa le dai spaga. iar daca o dai la sf e ca si cum nu i ai fi dat ca tot la fel a lucrat. pe de alta parte daca cineva se duce in urma si da 20 lei spaga la aceleasi lucruri o sa fie privit cu dispret. si de ce sa merite cineva asta ca oricum sunt platiti pt ceea ce fac, nu? e bine ca ai , si doresc sa ai mai mult dar totusi mai lasa i incolo ca nu merita.

Asa sunt obisnuit,sa dau pt orice. Chestie de educatie.

Link to comment
Share on other sites

GRESESTI! dc esti satisfacut de serviciul lor poti sa dai.. dar ca sa doi din obisnuinta .. si mai ales fara sa merite.. si te mai si lauzi.. e snobism.. mai invaTA si tu.. :blink:

Nu cred ca-i treaba ta ca dau spaga.Si nu ma laud.Iar de invatat,nu cred ca am ce sa invat de la tine.

Link to comment
Share on other sites

Salut ,

 

E87 120d 2006

 

placute frana spate 351 lei

senzor frana spate 78 lei

siguranta etrier 23 lei

pasta placute frana 3 lei

microfiltru carbune 105 lei

ulei 392 lei

filru ulei motor 68 lei

 

Total cu manopera si Tva 1464 lei Ab Otopeni

 

Primul schimb de ulei l-am facut la 13.050 , iar acum am 33.000 . BC imi indica ca as mai fi avut pana la schimbul de ulei 13.000 km , desi eu facusem 20.000 km cu el deci am vrut sa-l schimb. Zis si facut l-am schimbat azi , insa BC imi indica acelasi mesaj ca mai am 13.000 pana la schimbul de ulei ? Este normal ? Tin sa va spun ca nu acelasi lucru spune si despre placute frana sau filtre . Posibil sa fie trecut doar pe factura uleiul si sa nu mi-l fi schimbat ? sau asa considera masina cu noul ulei ? Daca poate sa ma lamureasca si pe mine cineva . Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

revin .... , din cate am citit pe aici banuiesc ca BC nu este resetat , pentru ca la placutele de frana spate imi arata doar 15.000 iar cu celelalte am facut 33.000 , masina tind ca cred ca urca mai repede in ture , deci cred ca se simte noul ulei , totusi astept sa ma lamureasca cineva ... unde resetez BC , cat ma costa .. etc
Link to comment
Share on other sites

Revizie la MHS pentru e87 118i din 2006, m'a costat 950 RON, sunt impresionata mai mult decat pozitiv de conduita ireprosabila a mecanicului care s'a ocupat de masina mea, eu aveam pe langa de reparat bara spate si de schimbat pompa servo. Omul m'a tinut la curent pe tot parcursul reparatiei cu amanunte legate de stadiul in care se afla. Repet, comportament ireproshabil, mi'e si jena ca am incercat sa ii ofer o mica "recompensa" dupa ce am luat masina si eram foarte multumita. M'a refuzat ferm dar politicos de imi crapa obrazu de rusine c'am zis ceva. Repet, era o forma simbolica de apreciere a serviciilor, nu o spaga data inainte sau ban la plic a la nunta.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.