Jump to content

X - Coupe


Leusor

Recommended Posts

Gusturile nu se discuta si difera de la om la om.

Conform gustului meu, Bangle a distrus BMW-ul din punct de vedere design. Va rog sa ma credeti, daca cineva vine azi si-mi spune "alege ce BMW vrei, ti-l fac cadou", as opta pentru un serie 5 E39 (cel mai probabil) sau un serie 7 E38, evident second-hand.

 

Din linia actuala BMW nu imi place absolut nici un model dpdv design. Seria 1 E87 pare o masina coreeana, seria 3 E90 are spatele total ratat, seria 5 E60 are in schimb botul oribil, seria 7 E65 e prea balena. Deazstrul suprem: seria 6 E63, de la care asteptam o misiune aproape istorica, a iesit de fapt o maimutareala, cand o compari cu seria 8 E31 sau superbul E24. Cat despre X3, acesta este, pur si simplu, penibil.

Doar X5 arata OK, poate tocmai pentru ca nu l-a umplut Bangle de sange, dar SAV/SUV-urile nu sunt genul meu de masina. Si Z4 arata cat de cat rezonabil - dar numai atunci cand il compari cu celelalte uratenii.

Pacat, pentru ca din punct de vedere tehnic masinile sunt interesante.

Sper si astept ca, peste cativa ani, sa revina la BMW un curent traditionalist, in ceea ce priveste design-ul.

Repet: parerea mea, conform gustului meu.

Link to comment
Share on other sites

Gusturile nu se discuta si difera de la om la om.

Conform gustului meu, Bangle a distrus BMW-ul din punct de vedere design. Va rog sa ma credeti, daca cineva vine azi si-mi spune "alege ce BMW vrei, ti-l fac cadou", as opta pentru un serie 5 E39 (cel mai probabil) sau un serie 7 E38, evident second-hand.

 

...

Sper si astept ca, peste cativa ani, sa revina la BMW un curent traditionalist, in ceea ce priveste design-ul.

Repet: parerea mea, conform gustului meu.

46746[/snapback]

 

Cred ca Bangle vrea sa faca altfel de masini (desi vorba ta, E60 si E90 aduc a coreene). BMW il tempereaza (fata de primele masini desenate de el, acum sunt mai ponderate), dar mentine linia de a se deosebi de ceilalti. Insa iti dau dreptate, din punct de vedere al design-ului, e greu sa alegi un model nou de la BMW.

Curentul traditionalist trebuie sa se mentina, desi tendintele pietei in design (vezi grila la VAG, care deja ajunge la toate modelele) sunt cele care dicteaza.

Speram si asteptam... Asteptam si speram...

Link to comment
Share on other sites

conform gusturilor mele seria 6 e una dintre cele mai frumoase masini ever. seria 7 e exact cum trebuie: luxoasa si impozanta, seria 5 si seria 3 sunt masini frumoase si inspira echilibru si incredere, seria 1... ok, dupa seria 1 nu ma omor nici eu iar X3 intr-adevar... e uratica :blink:

bangle imi inspira "viitor" si "progres"...

 

ps. interioarele le-a cam stricat... unde-s consolele centrale indreptate spre sofer, ca intr-un avion de vanatoare?

Link to comment
Share on other sites

designul este, intr-o masura, si consecinta evolutiei tehnice. toate masinile se proiecteaza in tuneluri aerodinamice si poate ca asta "spun" testele: masina sa aiba acel design; in plus nu-mi imaginez cum ai putea face un e34 cu faruri care urmaresc directia de mers a rotilor, ca la e60.

sunt convins ca peste 15-20 de ani vor fi multi nostalgici care vor suspina dupa e90.

@535: te inteleg, bmw-ul meu favorit este 507, o masina superba din anii '50. pasiunea dupa modele vechi inseamna pasiunea pentru marca

Link to comment
Share on other sites

Mie imi plac BMW-urile actuale. :blink:

 

Seria 7 ,nu mi-a placut cand a aparut.Nu mi s-a parut urata ,poate.....mai deosebita.Modelul nou,facelift,este foarte frumos.Asa il vad eu :)

 

Seria 5 ,6,3 ,modelele noi ,mi se par superbe.De x5 nu mai zic.Un X3 conduc acum ,deci imi place :)

 

 

 

E28 este o masina pe care nu mi-as cumpara-o niciodata ,deoarece este foarte urata(parere personala).E30,E36,E46,E34,E39,E32,E38,E31 sunt niste modele frumoase.

 

Bangle a adus ceva nou,ceva diferit.A facut bine?Eu zic ca da.Seria 7 se vinde mai bine ca niciodata(s-a mai spus :) ).

 

 

Nimeni nu ne obliga sa cumparam ceva care nu ne place.

 

Nu ne place seria3 noua?Este urata cu draci ,arata ca o japoneza,imi vine sa vars cand o vad :) ....etc.

 

No problem!

 

Exista Kia,Dacia,Ford,Toyota......lista este lunga :)

 

Nu toti trebuie sa conduca BMW-uri :)

 

 

Parerea mea...

 

 

PS:sper ca design-ul sa urmeze aceeasi linie

Link to comment
Share on other sites

Mie imi place foarte mult E90. Vreau sa vad pe strada si unul cu kit de M3.

 

Nu imi placea seria 7 deloc, dar de cand cu facelift-ul, mi-am schimbat total parerea.

 

Seria 5 incepe sa imi placa, desi la inceput mi s-a parut bizara.

 

Buburuzele gen Z3,Z4 nu mi-au placut niciodata.

 

X3 nu imi place chiar deloc, X5-ul da.

 

Pana la urma ne obisnuim cu ele, si sfarsim prin a ne place. Cand a aparut E39 nu mi-a placut absolut deloc, si acuma mi se pare cel mai reusit.

Link to comment
Share on other sites

Buburuzele gen Z3,Z4 nu mi-au placut niciodata.

 

46874[/snapback]

 

 

Hm!Este ciudat.Z4 si Z3 imi plac, dar nu pot sa zic ca asa da banii pe asa ceva.

Am mers intr-un week-end cu masina(Z4) unui prieten.Vreau sa zic ca lumea intorcea capul pe strada ,dupa ea.

 

Ale naibii, BMW-urile astea noi sunt urate cu draci ,dar toata lumea intoarce capul dupa ele....

 

 

Si, nu este(numai :blink: ) parerea mea....

Link to comment
Share on other sites

Mai zicem ceva de Bangle?

46649[/snapback]

 

 

Masina asta, a fost prezentata la salonul auto din Detroit 2001.

Parerea generala, a fost ca BMW a pierdut "simtul" designului. :)

 

Unii au spus ca masina arata asa, in urma unui accident :) .

 

Masina era cu tractiune integrala(preluata de la x5) si cu motor diesel (de la 330d).

Cauciucurile fata erau 255 si spate 285 :blink: ,runflat.Farurile nu erau conectate la directie cu ajutorul unor senzori .Era prea simplu :) Exista un sistem GPS care activa farurile,in functie de drum.

Masina trebuia sa intre in productie ,numai daca exista interes suficient.La fel a fost si cu Z1.

Mie imi place mult volanul :)

 

Oricum ,tot a ramas ceva.Z4 are "fata" inspirata dupa X coupe.

 

 

Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma ne obisnuim cu ele, si sfarsim prin a ne place. Cand a aparut E39 nu mi-a placut absolut deloc, si acuma mi se pare cel mai reusit.

 

46874[/snapback]

 

Oare obisnuinta e cauza, sau faptul ca cel care deseneaza masinile are viziune? Greu de zis. Cert este ca si eu am avut aceleasi prime reactii. La inceput bordul la masina care o am (E83) mi se parea urat si cu materiale slabe. Acum, dupa ce am circulat cu ea destul, bordul mi se pare super, materialele mi se par familiare, cred ca vor rezista foarte bine in timp, iar cand ma urc in masina de la VAG, mi se pare bordul demodat complet.

O alta experienta de design a fost Fiat Multipla. Pe la noi nu e prea prezenta, insa afara sunt destule. Mi s-a parut cea mai urata masina pe care am vazut-o. Dupa un pic de vreme, imi devenise simpatica, mai ales dupa ce am mers cu una. Nu de mult a aparut noua versiune, care nu mai are farurile acelea ca si ochii de broasca, este o masina mai normala, insa mi se pare total antipatica. A disparut exact lucrul care ma atragea, chiar daca la inceput imi parea oribil.

Exista insa si masini care mi-au placut la prima vedere. Una dintre ele este Alfa 156. Noua 159 (de ce naiba o cheama asa?) nu m-a mai impresionat asa de tare, poate pentru ca diferenta fata de 156 nu mai este asa de mare cum era 156 fata de 155.

Un model oribil imi pare noul Grande Punto (mai ales partea din fata). Lateral si spatele e oki. Mai stii ca nu se va vinde bine?

Edited by Leusor
Link to comment
Share on other sites

mie unul imi place m3-ul asta mai mult decat z4 si decat chestia aia din primul post.. :blink:

46915[/snapback]

 

E o masina frumoasa. Te vei uita la ea cu drag si peste 20 de ani, ca la un tablou frumos.

 

Apropo de vanzarile BMW din acest an, aveti aici un link

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=3033

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca inca mai e loc pt designul traditionalist, vezi BMW Z8, dar acest design se va vinte f. scump si in serie limitata, vezi Z8

 

 

 

pe Z4 nu ati da banii, dar pe un Z8??? vreti traditie, cumparati traditie, si s-au gasit destui care au cumparat...

Edited by neamih
Link to comment
Share on other sites

eu cred ca inca mai e loc pt designul traditionalist, vezi BMW Z8, dar acest design se va vinte f. scump si in serie limitata, vezi Z8

 

 

 

pe Z4 nu ati da banii, dar pe un Z8??? vreti traditie, cumparati traditie, si s-au gasit destui care au cumparat...

46924[/snapback]

 

Eu l-as vrea pe primul, dar cu tot cu peisaj, ca si bonus...

Link to comment
Share on other sites

Mai zicem ceva de Bangle?

46649[/snapback]

:blink: :) :) asta ii spun eu lu bangle .

 

 

z8 e desenat de bangle? oricum e mult prea scump pt mine.

mie e46 M3 mi se pare ceea mai reprezentativa masina pt bmw.

 

p.s. nu cred ca v-or exista fani e90 peste 20 de ani sau ca v-or mai circula macar cum merg ursuletii.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ma uit la idiotenia asta si ma ingrozesc cand ma gandesc ca acelasi om s-a ocupat cu designul noilor modele BMW. De fapt acum inteleg de ce arata toate in halul in care arata.

Ce naiba e interiorul ala? Cand am vazut poza din primul post am crezut ca e un model prost renderizat, dar vad ca si in realitate exact asa arata. I s-au terminat megahertzii? Pentru asta si-a tocat BMW banii? Modele de-astea facea un coleg de-al meu de liceu, acum sapte ani, in Isaccea judet Tulcea, in 3D Studio 4 sub DOS, pe 486.

 

Si ca sa ma oftic mai rau, ieri am dat de link-ul urmator: http://www.antena1.ro/auto/a/auto_fisker.htm

Cam asa ar fi trebuit sa arate un BMW, parerea mea.

 

Ma duc sa fumez o tzigara. A, dar eu nu fumez ... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.