Jump to content

Ce fel de ulei in 330ci ?


Recommended Posts

Salut,

 

Ieri seara m-am uract la volanul unui seria 3 (330ci) si becul pt ulei era aprins. Am verificat uleiul, era sub minim. Sub capota am gasit o eticheta, cum ca ultima revizie a fost cindva in 2004, iar uleiul folosite era 0W40. Nu am gasit decit la MOL (un bidon auriu, parca). Am turnat un litru de ulei din ala in masina.

 

Am facut bine, nu am facut bine? E vre-o problema daca uleul dinainte nu era de la aceeasi firma? E corect uleiul asta pentru masina aia (o bijuterie, de altfel) ? Daca stie cineva raspunde la asta, please...

 

Toate cele bune.

Link to comment
Share on other sites

Cat de mult era uleiul sub minin?

 

In principiu, ai facut bine pentru ca ai completat nivelul folosind ulei cu aceleasi caracteristici de vascozitate. Pe de alta parte nu ai facut bine pentru ca, foarte probabil, ai completat cu o alta marca de ulei.

 

Iti recomand sa schimbi uleiul cat mai curand posibil - lucru impus de faptul ca ultimul schimb a fost in 2004, impreuna cu faptul ca acum ai in motor un amestec de doua tipuri diferite de ulei.

Nu o sa ai probleme de nici un fel daca circuli relativ putin (cateva sute de Km) si fara a forta prea tare motorul, dupa ce ai completat cu ulei Mol.

Link to comment
Share on other sites

Cat de mult era uleiul sub minin?

nu era umed decit virful ascutit al jojei, citiva mm. cam inca pe atitia mm erau inca pina la semnul minim. pina la urma, habar nu am cit ulei intra in motorul ala (presupun ca vre-o 4-5 litri) si cit me mult a fost acel litru turnat de mine. cert e ca acum nu se mai aprinde becul.

 

In principiu, ai facut bine pentru ca ai completat nivelul folosind ulei cu aceleasi caracteristici de vascozitate. Pe de alta parte nu ai facut bine pentru ca, foarte probabil, ai completat cu o alta marca de ulei.

de acord. dar masina a fost condusa (cel putin cit am vazut eu) destul de agresiv. cutie automata, si daca o calci pe coada, se cam duce. asa ca am preferat sa fie ulei in motor.

 

Iti recomand sa schimbi uleiul cat mai curand posibil - lucru impus de faptul ca ultimul schimb a fost in 2004, impreuna cu faptul ca acum ai in motor un amestec de doua tipuri diferite de ulei.

masina nu este a mea. asta i-am zis si eu proprietarului sa faca, sa mearga la revizie cit mai repede. mai ales ca are si o problema cu airbagurile, si nu pricep cum naiba un dealer da voie unui client sa plece cu masina asa de la ei.

 

oricum, am invitat proprietarul pe forum, sa isi delecteze simturile pe aici, printe patimasi, eventual sa se si plinga de imecilitatile pe care le-a suferit la dealer. se pare ca (o sa) mai avem inca un fan:-)

Link to comment
Share on other sites

Poti sa folosesti 0w40 sau 5w30, ulei BMW sau echivalent Castrol.

48665[/snapback]

 

pe uleiul ala MOL scria ca e echivalent cu cel BMV Multinustiucum... si orium, eu vroiam doar sa ma asigur ca nu am dat-o prea tare in bara, ca proprietarul a parut sa fi luat la cunostinta ca trebuie sa vada un service si o revizie urgent masina aia.

 

multumesc pt reply :blink:

 

ps. frumoasa masinuta, mai ales ca ieri a fost vreme si de decapotat. superniceeee!

Link to comment
Share on other sites

pe uleiul ala MOL scria ca e echivalent cu cel BMV Multinustiucum... si orium, eu vroiam doar sa ma asigur ca nu am dat-o prea tare in bara, ca proprietarul a parut sa fi luat la cunostinta ca trebuie sa vada un service si o revizie urgent masina aia.

 

multumesc pt reply  :blink:

 

ps. frumoasa masinuta, mai ales ca ieri a fost vreme si de decapotat. superniceeee!

48666[/snapback]

 

Nu este nici o problema ca ai completat.Uleiurile ,in general,sunt miscibile(din aceeasi categorie).

 

Nu este bine sa faci din asta o obisnuinta :)

 

Oricum cel mai bine este sa schimbi uleiul(dupa cum ti s-a mai recomandat).

 

Cu placere!

Link to comment
Share on other sites

nu era umed decit virful ascutit al jojei, citiva mm. cam inca pe atitia mm erau inca pina la semnul minim. pina la urma, habar nu am cit ulei intra in motorul ala (presupun ca vre-o 4-5 litri) si cit me mult a fost acel litru turnat de mine. cert e ca acum nu se mai aprinde becul.

 

daca la cinciaru'' de 2000cmc intra 6 litri de ulei ma gandesc ca la 3000cmc intra tot p-atat, cel putin-meseriasii de p-aci iti vor spune imediat cat intra...m-as gandi urgent la un schimb de ulei(vezi si filtru) si la un Castrol tws 10/40...bafta!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.