Jump to content

chip tuning de la AC Schnitzer pt E90 2200 Euro?


fantozzi007

Recommended Posts

ACS e ACS... dar la noi parca banii au alta valoare decat la ei... adica se castiga mult mai greu... mai ales in contextul in care teoretic poti face acelasi lucru si la alte firme de gen...

recent am filmat la SKN Romania (si ei sunt reprezentantiii SKN Germania) resoftarea unui M6... de la 507 cp stock la 550-560 cp, pt ca masina a primit si o evacuare... nu ma intreba pretul, pt ca nu-l stiu, insa ceea ce stiu este ca si ei ofera aceleasi garantii pt masinile noi. Saptamana viitoare am programat masina tatalui meu la ei, este un audi a4, 1.9 tdi care are 6.000km... deci nici nu i s-a facut rodajul inca... si toata operatia costa in jur de 800 de euro. parca e altceva fata de 2200...

 

http://www.skn-tuning.de/portal/alias__Rai...topDefault.aspx

 

daca te intereseaza, ai nevoie de date de contact sau mai multe detalii, poti apela oricand la mine...

Link to comment
Share on other sites

quote name='suri' date='3/Apr/2008, 13:22' post='396098']

ACS e ACS... dar la noi parca banii au alta valoare decat la ei... adica se castiga mult mai greu... mai ales in contextul in care teoretic poti face acelasi lucru si la alte firme de gen...

recent am filmat la SKN Romania (si ei sunt reprezentantiii SKN Germania) resoftarea unui M6... de la 507 cp stock la 550-560 cp, pt ca masina a primit si o evacuare... nu ma intreba pretul, pt ca nu-l stiu, insa ceea ce stiu este ca si ei ofera aceleasi garantii pt masinile noi. Saptamana viitoare am programat masina tatalui meu la ei, este un audi a4, 1.9 tdi care are 6.000km... deci nici nu i s-a facut rodajul inca... si toata operatia costa in jur de 800 de euro. parca e altceva fata de 2200...

 

http://www.skn-tuning.de/portal/alias__Rai...topDefault.aspx

 

daca te intereseaza, ai nevoie de date de contact sau mai multe detalii, poti apela oricand la mine...

multumesc!...sigur, m-ar intersa...as vrea sa sa fac un upgrade de soft, la 163 cp cu steptronic nu prea am senzatii, totusi daca poti sa-mi dai niste detalii, relatii, contact ceva ti-as fi recunoscator! :blink:

Link to comment
Share on other sites

sincer as pleca in Germania si nu m-as mai intoarce niciodata, dar pana atunci mai incerc pe aici prin tara poate gasesc ceva bun si la un pret cat de cat avantajos si pt mine...totusi 2200 E pt upgrade soft de la ACS este cam multicel...dar ma gandesc ca si pana in Germania sunt 2000 km dus+ 2000 intors, iar daca plec vrea si "EA" sa mearga iar asta inseamna sa am niste costuri mult peste 2200 E. Daca nu gasesc ceva in Romania as pleca, sa vad ce imi trimite "suri" si daca nu imi convine plec, totusi am alta incredere in ACS Germania Munchen :blink:
Link to comment
Share on other sites

offf, cat chin pentru un cip-tuning...Sunt destui in tara care fac(rbntuning,RACINGCODE,tcm care au rezultate bune spre foarte bune), acum riscul sa ti se intample ceva la masina poate sa fie cu sau fara cip. Iar chestia cu preluatul garantiei de firma de tuning *puahhaha*, e pur comerciala. Nu o sa existe asa ceva in RO,sa zicem ca "poate" in urmatorii 8-10 ani. Singura chestie pe care o vad in viitorul apropiat este o colaborare intre firma de tuning si dealar pentru pastrarea garantiei dupa modificarea unui soft. Dar si aici e discutabil si pot aparea 1000 de motive in care TU esti de vina clientul si atunci "tu" clientul o sa stai cu buza umflata si cu masina stricata ca bani(pentru turbo sau alte piese) de la dealer sau de la tuner nu o sa vezi.

 

@fantozzi007: mai, nu stiu ce sa fac, am cutie steptronic si ma gandesc ca a fost si ea conceputa de fabrica sa functioneze la anumiti parametrii,la fel turbina, motorul si toate cele...eu chiar am de gand sa tin aceasta masina, dupa 2 ani ce fac daca ma lasa balata cutia sau ceva pe la motor???

 

Parerea mea e sa nu iti mai faci. Daca preferi sa dai 2200e pe un soft dar tie frica ca dupa ce se termina garantia la masina iti pica cutia (ceea ce nu are nici o legatura cu softul modificat), sau ceva pe la motor, eu zic sa te astepti de pe acum ca dupa 2 ani o sa iti pice destule cu sau fara acel soft :blink:.

 

P.S: Si daca totusi doresti sa iti faci, mai documenteaza-te pe net ce inseamna,cu ce se maninca,ce se poate strica, mai sapa pe forumuri despre diverse firme de tuning din tara, vezi clienti care si-au mai facut ce pareri au contacteazai vezi ce zic. Dar daca esti comod si ai bani de aruncat platesti pe softul de la ACS care nu contest ca nu e bun, poate o fii cel mai bun sau nu(acum depinde ce cauti), dar nu spera ca daca dai 2200 euro pe soft, o sa te duci sa le pui turbina in brate si ei sa ti-o schimbe in 2 zile.

Link to comment
Share on other sites

salutare, am o oferta de AC Schnitzer de montaj chip motor creste putereamotorului de la 163 cp- 201cp si cuplul de la 340-400 Nm.

Cei de la ACS imipreiau garantia de la Bavaria pt inca 2 ani sau 100.000 km,full garantie, toata chestia costa 2200 Euro, se merita?

 

Eu zic ca merita.

Link to comment
Share on other sites

Ma bucur ca sunt persoane care vad situatia asa cum este ea defapt. Vrei putere mai mare? ai avantaje si dezavantaje, acum depinde daca ai si bani de distractia asta. Cum traim in ROmanica o sa prinda garantia asta, fiind reclama falsa si de inducere in erroare a clientului, ca multe altele care au prins pana acum la publicul larg. Pretul umflat fiind o acoperire pentru garatie care defapt nu prea este si atunci ce faci pai nu prea ai multe variante decat la judecatorie si acolo daca ai mai fost si stii cum sta treaba pierzi procesul intr-un final, ca apar N motive si probleme si dureaza ohoooo, faci recurs alti bani alta distractie. In concluzie ai vrea sa fii pacalit de 2 ori? Eu unul nu, vrei sa fii tu unul dintre cazuri cu buza umflata si turbina crapata si garantie garantata ? Eu nu.

 

P.S: bavaria: Poti sa argumentezi de ce merita si ce anume merita? Sincer stii ce merita un kit hpf(horse power freeks) decat un soft de 2200 E

Edited by Big990
Link to comment
Share on other sites

P.S: bavaria: Poti sa argumentezi de ce merita si ce anume merita? Sincer stii ce merita un kit hpf(horse power freeks) decat un soft de 2200 E

 

Pretul este rezonabil pentru ce se ofera, zic eu.

Vrei sa faci tuning la bordura cu 200Eu, exista peste tot.Poate iese bine, poate nu.

Link to comment
Share on other sites

Adevarul este ca ai argumente calumea nu gluma ai pus multa lume pe ganduri cu sfatul tau. Ce se ofera mai concret poti sa detaliezi?

 

Este un forum, fiecare isi spune parerea.Dupa ce iti revii din soc, citeste un pic despre firma aia si o sa vezi ce ofera.

De fapt s-a scris si mai sus ce se ofera pentru banii astia, dar nu citesti cu atentie.

Link to comment
Share on other sites

Nu am nici un soc, doream sa dau un sfat bun sau rau fiecare il vede cum vrea este forum nu? si face ce vrea cu banii lui. Acum daca parerea ta e alta si crezi anumite chestii oferite de firme din RO ele fiind pur marketing, e ok. Dar il mai sfatuiesc sa nu renunte la garantia de la bavaria e mult mai sigura cel putin in 98% din cazuri :blink:, decat orice alta firma de tuning din RO sau DE pentru RO. Edited by Big990
Link to comment
Share on other sites

Dar il mai sfatuiesc sa nu renunte la garantie de la bavaria e mult mai sigura cel putin in 98% din cazuri :), decat orice alta firma de tuning din RO sau DE pentru RO.

 

 

Garantia de la Bavaria in balanta cu garantia oferita de AC Schnitzer GMBH. :blink:

Nu are treaba una cu alta.Pai daca se strica un senzor la ABS a fost de vina tuningul, nu?

Link to comment
Share on other sites

Pai nu stiu spune-mi tu, ca nu inteleg ce legatura are ABS-ul cu ce vorbeam noi. Parca mi-ai spus sa citesc mai sus ce ofera AC GMBH si am vazut ca sa scris: "Cei de la ACS imipreiau garantia de la Bavaria pt inca 2 ani sau 100.000 km,full garantie, toata chestia costa 2200 Euro, se merita?" Am mai scapat eu altceva ?
Link to comment
Share on other sites

Pai nu stiu spune-mi tu, ca nu inteleg ce legatura are ABS-ul cu ce vorbeam noi. Parca mi-ai spus sa citesc mai sus ce ofera AC GMBH si am vazut ca sa scris: "Cei de la ACS imipreiau garantia de la Bavaria pt inca 2 ani sau 100.000 km,full garantie, toata chestia costa 2200 Euro, se merita?" Am mai scapat eu altceva ?

 

Banuiesc ca se refera la garantia la motor, cutie,... acolo unde se poate defecta ceva datorita tuningului.

Daca se strica suportul pentru pahare, masina este inca in garantie la BMW.

Link to comment
Share on other sites

Da, daca tu crezi ca iti faci soft la ACS si iti pastrezi garantie de la bavaria ceea ce pare a fii adevarat dar nu stiu cat de real,nefiind convins daca e valabil si pentru RO.Te duci la bavaria dupa 20mii-30mii km cu ambreiajul dus ti-l schimba? Poate. Te duci dupa inca 10mii cu turbina picata o schimba? Poate. Dupa inca 30mii pica iar ambreiajul ti-l mai schimba? Poate. Dar eu nu as fii asa de optimist cu poate asta. Iar daca esti convins ca nu are cum sa pice ambreiajul asa de repede iti garantez ca se poate la fel si turbina asta si stoc fara soft. Nu vorbesc de alte lucruri pe garantie pe care le poti face, vorbeam aici de ce se poate deteriora din cauza softului. Deoarece garantie pe restul o ai. Edited by Big990
Link to comment
Share on other sites

Pai asta am zis mai sus....nu pierzi toata garantia. Prin orice interventie la sistemul electric pierzi garantia la el. Dupa daca iti care o planetara din mers...nu are legatura. :blink: Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

Da, daca tu crezi ca iti faci soft la ACS si iti pastrezi garantie de la bavaria ceea ce pare a fii adevarat dar nu stiu cat de real,nefiind convins daca e valabil si pentru RO.Te duci la bavaria dupa 20mii-30mii km cu ambreiajul dus ti-l schimba? Poate. Te duci dupa inca 10mii cu turbina picata o schimba? Poate. Dupa inca 30mii pica iar ambreiajul ti-l mai schimba? Poate. Dar eu nu as fii asa de optimist cu poate asta.

 

Nu. Nu cred ca il schimba nici prima oara.Totul depinde de intelegerea intre Bavaria si reprezentantul AC.Trebuie discutat cu cei de la AC si aflat cum se pune problema, se schimba abreiajul la BMW pe banii celor de la AC, se pun de acord care a fost cauza defectarii lui,etc.

Daca toti il iau pe nu in brate, atunci nu merita facut nimic.

Exista firme de tuning aprobate de BMW, unde lucrurile se desfasoara normal.Cand se strica ceva se gaseste o solutie, nu incept toti sa scoata telefoanele din priza si sa se adune prin tot felul de sedinte.

Link to comment
Share on other sites

e vezi, acum poate lumea isi pune intrebari la ce ai spus, trebuie discutat dezbatut si aflat cum ar functiona sistemul in RO daca ar functiona. Dar in Ro merge mai greu cu cazutul de acord in legatura cu cauza defectarii anumitor piese etc. In ro Tuning si Garantie de genul ala nu prea se impaca,parerea mea. Acum noapte buna iti urez, mai dezbatem maine. Poate ajutam colegul nostru de pe forum sa ia o decizie mai buna. Dar asa te vreu sa vii cu argumente. Nu, citez: "eu cred ca merita." Edited by Big990
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.