Jump to content

Apa in portbagaj la ursulet cu trapa


TiL

Recommended Posts

Am un ursulet '86 cu trapa. Nu stiu daca are importanta, dar barele au fost schimbate cu unele model >1986, de plastic.

 

Soarta face sa ma trezesc cu apa in compartimentul mic din stanga, in care sta cricul. Am dat mocheta la o parte si am vazut ca acolo ajunge scurgerea de la trapa. Mi se pare ca apa intra in portbagaj doar in timpul mersului, un argument ar fi si nisipul pe care l-am gasit sub mocheta. Nu stiu daca si in dreapta as avea aceeasi problema pentru ca acolo lipseste un dop din podea si apa care intra se scurge rapid. In stanga, compartimentul e etans. Nu (mai) intra apa pe la cheder sau pe la stopuri.

 

Deci: cum fac sa intorc soarta in favoarea mea, adica roata din spate sa nu mai arunce apa pana in portbagaj? Sau mai bine scot un dop de plastic, ca sa aiba pe unde sa curga? Varianta a doua nu prea-mi place...

Edited by TiL
Link to comment
Share on other sites

Inca o intrebare :

La mine este uda mocheta in dreapta la sofer.....

Am curatat scurgerea de la motor(acum o luna+verificata acum-deci e ok)....pe la parbriz nu imi intra apa....

podeaua e ok(nu am vreo gaura in ea...)...in sensul ca am gasit mocheta uda stand pe loc cu masina

.....pe unde poate intra apa?

 

Mai ramane trapa....dar aceasta din cate stiu se scurge in spate....

Link to comment
Share on other sites

caloriferul? pierzi lichid de racire?

 

Mai mentionez si eu ca furtunul de la trapa nu pierde apa pe traseu si cred ca apa intra pe la chestia aia mare care evacueaza apa si are rol de supapa, sa nu intre nimic in portbagaj prin ea... dar intra.

Link to comment
Share on other sites

Inca o intrebare :

La mine este uda mocheta in dreapta la sofer.....

Am curatat scurgerea de la motor(acum o luna+verificata acum-deci e ok)....pe la parbriz nu imi intra apa....

podeaua e ok(nu am vreo gaura in ea...)...in sensul ca am gasit mocheta uda stand pe loc cu masina

.....pe unde poate intra apa?

 

Mai ramane trapa....dar aceasta din cate stiu se scurge in spate....

49063[/snapback]

Trapa are o scurgere (un furtun) prin stalpul din fata de la usa si apa ar trebui sa ajunga in praguri iar de acolo jos,la mine a fost infundata si mi-a inundat toata partea dreapta :blink:

Link to comment
Share on other sites

mda, pana ieri si eu aveam parte de multi nervi cand descopeream dupa ploaie sau spalare apa de 1cm in compartimentul din stanga si s-a dovedit ca tot eu am fost tont. Am antena electrica care are un furtunas prin care se scurge apa care se infiltreza printre segmentele de la antena. Astfel toata apa se scurgea fix in compartiment. Am prelungit furtunasul si l-am bagat in acea "supapa" mentionata de TiL.

Cel mai simplu e sa verificati imediat dupa ce a plouat sau ati mers cu masina prin baltoace. Apa poate sa intre si pe la garniturile de la stopuri care pot sa fie duse ca in rest daca era de vina chederul mare de la portbagaj era apa la suprafata.

Link to comment
Share on other sites

Guest butcky
Inca o intrebare :

La mine este uda mocheta in dreapta la sofer.....

Am curatat scurgerea de la motor(acum o luna+verificata acum-deci e ok)....pe la parbriz nu imi intra apa....

podeaua e ok(nu am vreo gaura in ea...)...in sensul ca am gasit mocheta uda stand pe loc cu masina

.....pe unde poate intra apa?

 

Mai ramane trapa....dar aceasta din cate stiu se scurge in spate....

49063[/snapback]

Poate ai gauri in podea! :blink:

Link to comment
Share on other sites

voi va plangeti?????? eu  imi gasesc scaunul ud in fiecare zi ... si cind plec de pe loc imi curge apa in cap !!!!!!!!!!

 

(glumeam ,se intimpla doar cind ploua ) :)

49097[/snapback]

 

Asa pateam si eu cu rechinul, dar cauza furtunul de scurgere din stalpul dreapta fata care era infundat.

 

Butcky vad ca nici la forum nu te mai poti concentra (joke), da joint spusese ca podeaua e intreaga :blink:.

 

Back on-topic: 316, m-am gandit si eu la antena, dar la mine intra muuuulti cm de apa plus ca intra si cdeva mizerie/nisip. Clar e ceva aruncat de roata. Ma gandesc ca acea 'supapa' se deschide la viteze mari (e o simpla 'foaie' de cauciuc care sta pe scurgerea de plastic in virtutea gravitatiei, deci poate fi suflata usor de vant sau jeturile de apa trimise de roata). Acum am spalat-o de jeg cat am putut, astept urmatoarea ploaie.

Stopurile le-am sigilat sambata: silicon pe cheder+ulei in cheder, ca-i buretos si astfel nu mai tine apa. Nu e tocmai frumos ce am facut dar nu mai umblu acum dupa chedere bune.

Link to comment
Share on other sites

Hm...initial si eu ma gandisem la supapa aia, dar la ce valuri am facut pe inundatiile de acum cateva zile daca avea vre-un "bug" cu siguranta aveam pestisori prin portbagaj. :)

P.S.:am facut valuri controlate inafara zonelor populate de pietoni sau alti soferi cu geamuri deschise care i-as fi spalat pe ochi. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ca sa fiu mai clar, masina a stat in ploaie pana duminica dupaamiaza la 4 cand stiti, tot Bucurestiul era sub ape. In portbagaj nu intrase pic de apa. Am plecat cu treburi prin oras ~45km, m-am intors, m-am culcat. Diminineata am verificat din nou si aveam 10-15 cm de apa in acel compartiment. Deci apa intra in timpul mersului.
Link to comment
Share on other sites

pai e clar, ce mai vrei :blink:

vezi imbinarea aripii cu contraaripa. mie pe acolo imi intra apa pe ambele parti. pe dreapta e mai simplu de observat, pentru ca e gaura de la benzina si se vede clar; pe stinga e mai dificil dar te prinzi tu... baga apa cu furtunul si uita-te in portbagaj pe unde se prelinge.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.